Elementor #1571

İçindekiler

Sosyal Medya Planlaması Nedir?

Sosyal medyadaki içeriklerin paylaşımları belli bir plan dâhilinde yapılmalıdır. Paylaşımların ve reklamların yapılacağı günler önceden planlanmalı ve aylık takvimler dâhilinde ilerlenmelidir. İçeriklerin sorunsuz bir biçimde paylaşılabilmesi için planlar bir ay öncesinden yapılmalı, görsel, video ve metin içerikleri oluşturulmalıdır. Plan da önceden belirlenmiş olan stratejiye göre yapılmalıdır. Etkili bir sosyal medya planı için sosyal medya ajansı olarak hizmet veren ajansımızla çalışabilirsiniz. Özel günler plana mutlaka dâhil edilmelidir. Dini ve milli günler ile birlikte, markayı, sektörü ilgilendiren ve markanın hedef kitlesi tarafından önemsenen özel günler için de önceden içerik oluşturulmalıdır. 

Sosyal Medyada Markalaşma Nedir?​

İletişim, marka mimarisinin en önemli aşamasıdır. Hedef kitle nezdinde sağlam bir marka imajına sahip olabilmek için öncelikle nitelikli iletişim kurmak gerekir. Günümüzde etkili bir iletişim kurmanın yolu ise sosyal medyaya hakim olmaktan geçer. Sosyal medyada markalaşmak ve nitelikli bir iletişimle marka imajınızı kuvvetlendirerek hedef kitlenizin nezdinde etkili bir imaja sahip olmak istiyorsanız sosyal medya danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Marka, görsel, yazılı ögeleriyle ve mesajıyla bir bütündür. Marka görsellerinde kullanılan ögeler, renk düzeni ve tasarımlar da markanın parçasıdır, dolayısıyla logoyla, genel görsel düzenle ve marka mesajıyla uyumlu olması gerekir. 

Sosyal Medya Ajansı Strateji Belirleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, markalar için birçok avantaj sağlar. İyi bir sosyal medya çalışmasıyla, konvansiyonel reklam çalışmalarıyla ulaşması zor bir kitleye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. Fakat bu göründüğü kadar kolay değildir. Nitekim sosyal medyada etkileşimin yüksek olması bu mecralardaki rekabetin güçlüğünü de arttırmaktadır. Dolayısıyla, sosyal medya danışmanlığı ile etkili bir strateji belirlemeden sosyal medyada varlık göstermek mümkün olmayacaktır. Sosyal medya danışmanlığı hizmetimizde işimiz iyi bir strateji belirlemekle başlar. Strateji içerik oluşturma, reklam planı gibi aşamaları kapsar. Bu aşamaların nasıl yürütüleceği, markayla eşzamanlı olarak belirlenir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse sosyal medya ajansı olarak yaptığımız iş büyük ölçüde enformasyon ve stratejiye dayanır.

Sosyal Medya Ajansında İçerik Planı Nasıl Yapılır?​

İçerik planlaması sosyal medya yönetiminin temelini oluşturur. Sosyal medya hesabınızın profesyonel görünmesi ve iyi bir etkiye sahip olması için her şeyden önce içeriklerin doğru biçimde oluşturulması gerekir. İçerik oluşturma ise grafik tasarım, video kurgu ve metin yazımı süreçlerinin entegre biçimde yürütülmesi ile gerçekleşir. İyi içerik, yüksek etki demektir. Dolayısıyla sosyal medya danışmanlığı alırken markanız için etkili içeriklerin üretildiğinden emin olmanız gerekir. İçerik üretiminin ilk aşaması hedef kitle analizi olmalıdır. Yazılan metinlerin, hazırlanan görsel, illüstrasyon ve videoların bu kitleye hitap eder nitelikte olması gerekir. 

Sosyal Medya Ajansı ile Birlikte Strateji Oluşturun!

Bir sosyal medya ajansı ile birlikte çalışarak, markanızın sosyal medya pazarlama stratejilerine profesyonellik katabilirsiniz. Birlikte çalışacağınız sosyal medya ajansı, sizin için en uygun hedef kitleyi belirler ve pazarlama stratejilerinize bu doğrultuda yön verir. Hedef kitle tespiti ve kampanya stratejilerini oluşturmanın yanı sıra güncel olaylara göre de bu stratejileri revize eder.

Sosyal Medya Çalışmaları ile Markanızın Bilinirliğini Artırın!

Günümüzde marka bilinirliğini artırmanın tek yolu sosyal medyada daha aktif olmaktır. Sosyal medya çalışmaları da markanızın sosyal ağlardaki varlığını artırma konusunda anahtar rol oynamaktadır. Sosyal medya çalışmaları, titizlikle yürütüldüğü takdirde, markanızın, tüm sosyal medya kanallarındaki varlığı süratli bir şekilde güçlendirilebilir. İşletmenizin sosyal medya kanallarındaki varlığını güçlendirerek hem itibarınızı hem de dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Ajansı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medyanın yaşantımızdaki yeri gitgide belirginleştikçe sosyal medya hizmetleri de bir o kadar önem kazanmakta. Bu sebeple sosyal medya kanallarından faydalanmak yalnızca sıradan insanlar için değil aynı zamanda resmi ve ticari organizasyonlar için de tam anlamıyla bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu durum da şüphesiz ki en büyük etkiyi ekonomik yaşantıda yaratmıştır. Ekonomik ve ticari çıkarlar doğrultusunda hareket eden her kurum pazarlama faaliyetlerini artık bu kanalların sahip olduğu etkiyi göz önünde bulundurarak gerçekleştirmektedir. Bu sebeple, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hemen hemen her türlü ticari çıkarlara sahip olan organizasyonlar, pazarlama faaliyetlerini hızla bu kanallara taşımaya başlamışlardır.

Bir sosyal medya ajansı, kurumların bu ihtiyaçlarına yönelik profesyonel hizmet sağlayarak sosyal medya kanalları üzerindeki pazarlama faaliyetlerini yürütmelerine yardımcı olmaktadır. Bir sosyal medya ajansı bu noktada markaların kendileri özgü kültürleri hedef kitlelere profesyonel bir anlayışla ulaştırmaktadır. Sosyal medya ajansları, markalar için uygun stratejiler oluşturarak içerik üretimi ve sosyal medya kampanyaları gibi konulara yön vermektedir.

Bahsetmiş olduğumuz gibi günümüzde her marka için sosyal medya pazarlama stratejileri kritik bir öneme sahiptir. Bu noktada doğru sosyal medya hizmetini temin edememiş olmak markalar için başta maddi olmak üzere zaman ve iş gücü bakımlarından da önemli kayıplara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden, markalar, doğru bir dijital pazarlama stratejisi için profesyonel bir sosyal medya hizmeti almalıdırlar. Markalar için belirlenecek sosyal medya stratejilerinin hedeflere özgü farklılıklar taşımasına karşın, bu stratejilerin temelinde birçok ortak amaç da yer almaktadır. Haydi öyleyse şimdi, bir sosyal medya ajansı ne iş yapar sorusunu bu ortak amaçlar üzerinden açıklamaya çalışalım. Her markanın sosyal medya pazarlama stratejilerinin temelinde bulunan ve bir sosyal medya ajansının sağlamakla yükümlü olduğu bu ortak amaçları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pazarlama kampanyalarınızın hitap edeceği hedef kitleyi doğru bir şekilde belirlemek. Sosyal medya pazarlama stratejilerini bu kitleye göre ayarlamak.
 • Markanızın, rakipleri ile olan farklılıklarını ortaya çıkararak marka imajınızı güçlendirmek. Bunu sağlamak için de yaratıcı ve farklı içerikler üretmek.
 • Etkili sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturarak markaların karlılıklarını artırabilmelerine yardımcı olmak.
 • Takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi etkileşim odaklı stratejiler yerine içerik dili ve hizmet kalitesini artıracak çalışmalar yaparak sosyal medya pazarlama stratejilerini geliştirmek.

Sunulan sosyal medya hizmetinin kalitesi, markalar ile hedef kitle arasındaki iletişimi ne kadar güçlendirdiğiyle ölçülür. Bu sebeple, bir sosyal medya ajansının, markalara sağlaması gereken en temel hizmet, bu iletişimi güçlendirerek markalar ve hedef kitleleri arasında bir köprü vazifesi görmektir. Bir sosyal medya ajansı, markaların hedefleri doğrultusunda, sosyal medya kanallarındaki marka varlığını güçlendirirler. Bu sayede de markaların müşteri portföylerini oluşturur ve takibini sağlayarak genişletirler. Yani, markaların hedef kitlelerini oluşturur ve bu kitle ile daha etkili bir iletişim sağlayabilmek adına pazarlama stratejilerine de yön verirler. Markaların, çevrimiçi ortamlarda satışa sunmuş oldukları her türlü hizmet ve ürünlere ait pazarlama çalışmalarını sosyal medya kanallarında yürütmek, bir sosyal medya ajansının en temel görevidir.

 • Bir sosyal medya ajansı ile çalışmak, her şeyden önce, sosyal medya pazarlama stratejilerinizin tamamen profesyonel bir anlayışla belirlenmesi anlamına gelir. Aynı zamanda kampanyalarınızın da aynı profesyonel anlayışla oluşturulması anlamına da gelmektedir.
 • Sosyal medya hizmeti konusunda profesyonel bir destek almak, sosyal medyada yürüteceğiniz kampanyalardan daha verimli sonuçlar alabilmenizi sağlayacaktır. Bunun sonucunda da ilk olarak pazarlama kampanyalarınızda hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edersiniz. Kampanyaların başarısı ise markanızın karlılığını doğrudan artırır.
 • Profesyonel bir sosyal medya hizmeti, markanızın tüm sosyal medya kanallarındaki varlığını kısa sürede artıracak bir etki yaratır. Bunun sonucunda da sosyal medya pazarlama kampanyalarınızdan sağlayabileceğiniz verim çok daha kısa süreler içerisinde artış gösterecektir.
 • Sosyal medya platformları üzerinden elde edilen olumlu ve olumsuz geri dönüşleri markalara raporlayarak markaların kendilerini geliştirebilmelerine katkıda bulunur.

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, markaların pazarlama departmanları son derece yaratıcı olabilmektedirler. Bu hususta pazarlama departmanları genellikle marklarına özgün pazarlama yöntemleri geliştirerek uygulamaktadırlar. Markaların kendine özgü sosyal medya pazarlama yöntemleri oluşturmalarına karşın, bu metotların tamamı aynı kriterlere sahip temeller üzerine inşa edilmektedir. Bu temel kriterleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Hedef kitleye uygun sosyal medya kanallarının belirlenmesi
 • Hedef kitlenin diline uygun farklı içerik stratejilerinin oluşturulması
 • Sosyal medya pazarlamasına ayrılacak bütçenin belirlenmesi
 • Markaların sunmakta oldukları ürün ve hizmetlerin hikayeleştirilmesi
 • Sosyal medya içerik takvimlerinin hazırlanması

Sosyal medya, işletmelerin, ürünlerini ve hizmetlerini çok daha geniş kitlelere eriştirebilmeleri bakımından oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır. Sosyal medya platformlarının en büyük avantajı analiz edilebilir veriler sağlayabilmesidir. Bu veriler sayesinde işletmeler, sosyal medya stratejilerini çok daha iyi bir şekilde optimize ederek potansiyel müşterilerine en iyi kampanyaları ulaştırabilmektedirler. Sosyal medya platformları aynı zamanda çeşitlendirilebilir pazarlama kampanyaları oluşturmaya da oldukça elverişlidirler. Yani, sosyal medya analizlerinizden sağlamış olduğunuz veriler sayesinde markanıza özgü ve en uygun sosyal medya pazarlama kampanyasını kolayca oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, profesyonel sosyal medya hizmetlerinden faydalanarak da kampanyalarınızı daha geniş kitlelere eriştirebilme imkanına sahip olursunuz.

Bir sosyal medya ajansı, çevrimiçi ortamlarda kullanılmakta olan her türlü sosyal ağı son derece etkili bir şekilde kullanabilir. Bu konuda sosyal medya hizmeti sağlanan markanın hedef kitlesi, kullanılacak sosyal medya kanallarının belirlenmesinde rol oynayan en etkili faktördür. Sosyal medya ajansları, ilk olarak, markaların pazarlama kampanyaları için en uygun hedef kitleyi belirler. Daha sonra ise markaların, sosyal medya hedeflerine uygun pazarlama stratejilerini belirler. İşte tüm bu etkenler, pazarlama kampanyalarının yürütüleceği sosyal medya kanallarının belirlenmesinde başrolü oynayan dinamiklerdir. Bu dinamiklere uygun her türlü sosyal ağ, bir sosyal medya ajansının etkili bir şekilde kullanabileceği bir platformdur.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin