A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

AB Testi Nedir Nasıl Yapılır

A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

İnternet teknolojileri geliştikçe web siteleri için gereken opsiyonlar da değişiyor. Hedef kitlenin ilgisini çekmek ve bu ilginin sürekliliğini sağlamak için de web sitesinin gelişmiş, güncel ve kullanıcı ihtiyaçlarına hitap eden bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, günümüzde web yayıncılığında bilginin güncelliği tek başına yeterli değil. Bu bilginin en güncel tasarım ve opsiyonlarla sunulması gerekiyor.

Sitenin kullanıcıya ve ihtiyaçlarına hitap eden bir yapıda olması hem ilginin sürekliliği açısından hem de SEO bakımından önemli bir konu. Bu yüzden siteyi yayınlamadan farklı sürümler arasında karşılaştırma yaparak en iyi versiyonunu üretmekte fayda var.

Kova testi olarak da bilinen AB Test, web sitesinin en iyi sürümünün fark edilmesini sağlar. İki sürüm arasında karşılaştırma yapan bu test sayesinde sitenizin en çok geri dönüşüm getirecek ve kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek sürümünü fark ederek yayınlayabilirsiniz.

A/B Testi Nedir?

AB Testi, farklı tasarım örneklerini karşılaştırma amacıyla uygulanan bir testir. Başka bir ifadeyle, web sitesinin ya da uygulamanın farklı tasarım versiyonlarını karşılaştırarak en iyisinin bulunmasını sağlar. Bir web sitesi ya da uygulama yayınlamadan önce ab test yaparak versiyonları karşılaştırabilir, kullanıcıya en iyi biçimde hitap edecek varyasyonu bulabilirsiniz. AB test, web sitenin ya da aplikasyonun bütün opsiyonları göz önüne alınarak uygulanan bir testtir. Amaca yönelik, doğru ve kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan etkili içerik oluşturmak istiyorsanız içeriğinizin etkili olup olmadığını belirlemenin yöntemi A/B testidir. İçerik pazarlama ajansı İçerik Planı yüksek kaliteli ve faydalı içerikler üreterek markanıza katma değer sağlar.

AB Test amaçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Veri toplama
 • Web sitesinin/aplikasyonun en iyi varyasyonunu bulma
 • Uygulama iyileştirme
 • Kullanıcıya en güncel opsiyonlarla hitap etme
 • Tasarlanmış olan web sitesini ya da uygulamayı en güncel imkanlarla donatma
 • Kullanıcı deneyimini ön plana çıkararak nitelikli hizmet sunma

A/B Testi Nasıl Yapılır?

Ab testi, kullanıcı deneyimi odaklı bir testtir. Temel olarak, farklı içerik ve tasarım modellerinin farklı ziyaretçilere yönlendirilmesiyle uygulanır. Site ya da uygulama deneme sürecindeyken test varyasyonları farklı kullanıcılara yayınlanabilir. Ziyaretçilerden alınan geri dönüşler, hangi varyasyonun daha iyi olduğu konusunda fikir verecektir. Yüksek ziyaretçi trafiğinin olduğu durumlarda geri dönüş almak zorlaşabilir bu yüzden deneme süreçlerinde uygulanması faydalı olacaktır.

AB Testi yapmak için kullanıcıları iki gruba ayırmak ve farklı varyasyonları farklı kullanıcı gruplarına göstermek gerekir.

Örnek olarak, tasarladığımız uygulamanın X ve Y olmak üzere iki farklı varyasyonunun olduğunu düşünelim. Arama motorlarından gelen kullanıcıları 1.grup ve diğer kaynaklardan gelen kullanıcılara ise 2.grup olarak tanımlayalım. Bu durumda X varyasyonunu 1’inci gruba Y varyasyonunu ise 2.gruba yönlendirebiliriz.

Yönlendirme gerçekleştikten sonra yapılması gereken bu iki kullanıcı grubunun davranışlarını ölçümlemek olacaktır. Eğer 1.grup sitede daha çok vakit geçiriyor, opsiyonlarla diğer gruptan daha çok ilgileniyorsa bu durum X varyasyonunun başarılı olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yapılması gereken AB test sonucu olarak X varyasyonunu sitenin ya da uygulamanın temel sürümü hâline getirmektir.

A/B Testi Teknikleri

AB Test teknikleri, sahip olunan dijital varlıklara göre farklılık gösterebilir. Diğer yandan bu yöntemlerle sitedeki bütün içerikler ve opsiyonlar test edilebilir.

Örnek vermek gerekirse, sitenizde kullanacağınız fonta karar veremediyseniz AB test yaparak sitenin iki farklı font kullanılmış versiyonunu yayınlayabilirsiniz. Kullanıcı tepkilerini göz önünde bulundurarak hangi fontun daha işlevsel olduğuna karar verebilirsiniz. Bu şekilde görsel tasarımı, sitede yer alan butonları, arka plan renklerini ve birçok ögeyi test edebilir ve doğru opsiyona karar verebilirsiniz.

AB testinin doğru sonuç vermesi için doğru araçları kullanmanız faydalı olacaktır.

A/B Test Araçları

 • Google Website Optimizer: Google tarafından geliştirilen Google Website Optimizer, AB test için en çok tercih edilen araçlardan biridir. Web site geliştirmeye yardımı olan birçok opsiyonu tarafından bulunmaktadır. Ayrıca tamamen ücretsiz bir araçtır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kolaylıkla bir Abtest yaratabilir ve sitenizin varyasyonlarını test ederek doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.
 • Visual Website Optimizer: Website geliştirme için genellikle tercih edilen farklı bir araçtır. Microsoft, Foursquare gibi sağlam referansları olan bir servis olduğunu belirtmekte fayda var. Visual Website Optimizer’ı avantajlı kılan konulardan biri görsel değişimleri önemseyen bir sisteme sahip olmasıdır. WordPress eklentisi olarak da kullanılabilir.
 • Optimizely: Adından sıklıkla söz ettiren bir abtest aracıdır. Goldman Sachs gibi referansları bulunan Optimizely, kod bazlı değişikliklerden görsel adaptasyona kadar birçok konuda geniş bir AB test olanağı sunar. Ayrıca Y Combinator desteğine sahiptir.
 • Vertster: Basit, kullanışlı bir servis olması bakımından avantajlıdır. Hızlı sonuçlar verdiği için de tercih edilebilir. Testleri çok değişkenlidir ve siteleri birçok farklı konuya göre inceleyerek hızlı sonuçlar verir.
 • Max A/B: WordPress’e özel olarak geliştirilmiş bir abtest uygulamasıdır. Kullanışlı ve kolay anlaşılabilir sonuçlar veren bir servistir. WordPress eklentisi olarak geliştirilmiştir ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Görsel, font, kodlama gibi konularda en iyi sonucu bulmak için gelişmiş bir servis sunar.
 • Performable: Web sitelerinin performansını arttırmak için özel olarak geliştirilmiş bir servistir. Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden, kolaylıkla kullanılabilir. Performable, detaylı bir trafik analizi sunar. Kapsamlı ölçümlemelerle sitenizin performansını arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca landing page olarak tasarlanmış sayfalar için de uygundur. Satış odaklı site ve aplikasyonlar için ideal bir servis olduğunu da söyleyebiliriz. 
 • Web Trends Optimize: Spesifik konularda sitenizin performansını ölçmek ve iyileştirmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Özel yönlendirmeler yaparak isabetli sonuçlar sunan bir servistir. 
 • Test & Target: Adobe tarafından geliştirilmiştir. Özellikle şirketleri hedef alan, ticari site ve uygulamalar için uygun bir servistir. 
 • Adlucent: Geniş ve kapsamlı bir AB Test imkânı sunan bir servistir. Farklı bir sisteme sahiptir. Geniş parametrelerle isabetli sonuçlar sunan bir sistem olduğu için tercih edilebilir. 

A/B Test Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • AB Testi yaptırırken aceleci sonuçlardan kaçınmanız gerekir. Bir sonuca ulaşabilmeniz için istatistiksel anlamı olan veriler elde etmelisiniz. Kullanıcıların belli bir süre içinde gösterdiği davranışlar, sitenizi geliştirebilmeniz için etkili veriler sunacaktır.
 • Kontrol ve varyant sürümlerinin kullanıcı gruplarına aynı dönem içerisinde gösterilmesi de önemli bir kriterdir. Kullanıcı davranışları farklı mevsimlerde, farklı dönemlerde hatta hafta içi ve hafta sonunda dâhi değişiklik gösterebilir. Testler mutlaka aynı dönemlerde sunulmalı ve kullanıcıların bu dönemdeki davranışları gözlenmelidir.
 • Hedef kitle araştırması ab test için önemli bir konudur. Firmanın hitap edeceği kitle belirlenmeli ve bu kitlenin beğenilerini, ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılayacak biçimde test uygulanmalıdır.
 • AB testlerinde doğru sonuçları alabilmek için değişkenler detaylı bir biçimde ayarlanmalıdır. Aynı opsiyon için çok fazla değişken olduğunda testler yanıltıcı sonuçlar verebilir. Eğer aynı anda birçok elementi test etmek istiyorsanız çoklu değişken sizleri sizin için kullanışlı olacaktır.

Google A/B Test

Google ab testi, web sitenizi geliştirmek ve performansını arttırmak için etkili bir araçtır. Sitenin varyasyonlarını farklı değişkenlere göre kıyaslayarak doğru sonuçları bulmanıza yardımcı olur. Google ab test tamamen ücretsiz bir kullanıma sahiptir. Sitenizin ve uygulamanızın en doğru versiyonunu bulmak için bu test aracını güvenle kullanabilirsiniz. “A/B  Testi Yarat” opsiyonunu kullanarak Google ab servisinden yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin