Ana Sayfa Nedir? Markanızın Ana Sayfası Nasıl Olmalıdır?

Markanızın Ana Sayfası Nasıl Olmalıdır

Ana Sayfa Nedir? Markanızın Ana Sayfası Nasıl Olmalıdır?

İçindekiler

İnternet siteniz, tıpkı mağaza veya showroom gibi markanız ile müşteriyi bir araya getiren önemli bir mecradır. Dolayısıyla sitenizin niteliği, markanızın görünümünü belirler. Diğer yandan, internet sitesi markanızı sanal mecrada kurumsal olarak temsil eden bir alandır. Sitenin iyi tasarlanmış olması, kullanıcı dostu olması ve markanızın ürünleriyle ilgilenme eğiliminde olan kullanıcılara gerek opsiyon gerekse tasarım bakımından hizmet edebilmesi gerekir. Tüm bunları yapabilmek için internet sitesinin en önemli unsurlarından biri olan web site ana sayfa hakkında bilgi edinmekte fayda var.

Ana Sayfa Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi ana sayfa, web sitesinin kök URL’si girilince ortaya çıkan sayfadır. Başka bir ifadeyle, web sitesinin kullanıcı tarafından ilk ziyaret edilen sayfasıdır. Sitenizde yer alan diğer sayfalara buradan erişim sağlanır. Ayrıca sitenizdeki içerikler ve opsiyonlar ile ilgili yönlendirmeler, özetler de bu sayfada bulunur. Ana sayfa nedir sorusunu kullanıcıyı karşılayan ve aradığı özellikleri bulmasını sağlayan sayfa olarak yanıtlamak da mümkündür.

Ana Sayfa Neden Önemlidir?

Ana sayfa, sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının karşılaştığı ilk yerdir. Sitenizde yer alan içeriklere ve opsiyonlara ana sayfa üzerinden ulaşılır. Diğer yandan, siteniz markanızı temsil eder ve ana sayfanız bu temsiliyetin başlangıcıdır. Dolayısıyla ana sayfa tasarımı, web siteniz ve o site tarafından temsil edilen markanız için büyük bir öneme sahiptir. Ana sayfanız ne kadar iyi tasarlanmış ve kullanışlı olursa, kullanıcının markanızın ürün ve hizmetleriyle ilgilenme olasılığı da o kadar artacaktır.

İçerik Pazarlama: Web Sitenizin Ana Sayfasında Olması Gereken 11 Unsur 

Ana sayfa nedir sorusunu yanıtlarken üzerinde durmamız gereken bazı unsurlar söz konusu. Ortalama bir internet kullanıcısı, dakikalar içinde birçok uyarana maruz kalır ve bu uyaran yoğunluğunda kullanıcının dikkatini ana sayfanızda tutabilmek için belli konulara dikkat etmeniz gerekir. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı burada aradığını bulamayacağını düşünürse siteniz ile ilgilenmekten vazgeçecektir. Bu yüzden aşağıdaki 11 unsura dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Alan Adı 

Alan adı, web sitesi yayınlamadan önce dikkatlice seçilmesi gereken bir unsurdur. Sitenizin markanızı yansıttığı düşünülünce, alan adının da markanız ile ilgili bir çağrışımının olması ve hedef kitlenize hitap etmesi gerekir. Diğer yandan, kullanıcıların sitenize kolaylıkla ulaşabilmeleri için alan adının akılda kalıcı olması da son derece önemlidir.

Kullanıcı Dostu Tasarım 

Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının aradığı her şeyi kısa sürede bulabilmesi ve istediği opsiyonlara, içeriklere saniyeler içerisinde ulaşabilmesi gerekir. Bu yüzden web site ana sayfa tasarımının kullanıcı dostu olmasına özen göstermelisiniz. Ana sayfanızın kullanışlı olmaması ve kullanıcının istediklerine ulaşamayacağını düşünmesi, sitenize, dolayısıyla markanıza karşı ilginin kaybolmasına sebep olabilir. Üstelik bu ilgi kaybı saniyeler içerisinde gerçekleşebilir.

Günümüzde birçok web sitesinde one page adı verilen dinamik tasarımlar kullanılmaktadır. Bu tasarımlarla kullanıcıların istedikleri her şeye kısa sürede ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Güncel Bilgiler

Kullanıcıyı sitenizde tutabilmek için güncel bilgi akışı sağlamanız faydalı olacaktır. Sitenizde yer alan bilgilerin sürekli güncel olması gerekir. Yeni gelişmeler olduğunda sitenizde yer alan bilgileri ve içerikleri güncelleyebilirsiniz. Güncelliğini yitirmiş bilgiler, yanıltıcı özelliğe sahiptir dolayusuyla bunların web sitenizde yer alması dezavantaj yaratacaktır. Sitenizdeki bilgileri sürekli olarak güncellemeye önem vermelisiniz.

Eylem Çağrıları 

Aksiyon çağrısı, kullanıcıyı harekete geçirir ve sitenizde daha çok vakit geçirmesini sağlar. Diğer yandan bu çağrılar kullanıcının web site ana sayfa üzerinde aradığını bulmasına yardımcı olur. Sitenizdeki güncel içerikler ve opsiyonlarla ilgili eylem çağrıları ekleyerek, kullanıcının sitenizle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, güncel bir konuyla ilgili yeni bir içerik ya da duyuru yayınladıysanız bunu ana sayfanızda bir eylem çağrısıyla belirtebilirsiniz.

Başlık & Alt Başlık

Web sitesi ana sayfa üzerinde yer alan içerikler kolay okunabilmeli ve takip edilebilmelidir. İçeriklerin kolay takip edilebilen başlıklara bölünmesi bu bakımdan avantajlı olacaktır. Sitenizdeki metinler, kullanıcının dikkatini dağıtmamalı ve gerekli bilgi akışını sağlayabilmelidir. Bu yüzden içeriklerinizde h1, h2 başlık düzenine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Başlık düzeni SEO açısından da önemli bir konudur. İçeriklerinizin başlıklarını ve alt başlıklarını sık aranan anahtar kelimelere göre belirleyerek, sektörünüz ile ilgili arama yapan kullanıcıların sitenize ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Özgün ve Akıcı Dilde İçerikler

Özgünlük, web site ana sayfa içerikleri için dikkat edilmesi gereken ilk husustur. Sitenizde yer alan içeriklerin konu, biçim ve anlatı bakımından tamamen özgün olması gerekir. Bu hem SEO uyumu açısından hem de kullanıcıya nitelikli bilgi akışı sağlayabilmek için önemlidir. Diğer yandan sitenizi ziyaret eden kullanıcıların burada yer alan içerikleri kolaylıkla takip edebilmeleri gerekir. Bunun için de içerikler akıcı bir dille kaleme alınmalıdır. Özgün, kolay takip edilebilen, alt başlıklarla organize edilmiş içerikler kullanıcıların sitenizde geçirdikleri vakti arttıracak ve sitenizi bir bilgi kaynağı olarak kabul etmelerini sağlayacaktır.

Görsel ve Video Ekleme

Görsel ve video içerikler, kısa sürede detaylı bilgi akışı sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca yazılı içerikleri de görsellerle destekleyerek daha kolay okunmalarını sağlayabilirsiniz. Web sitesi ana sayfa üzerine yerleştirilen görsel ve videolar, ana sayfa tasarımını da destekleyecektir. Ana sayfanızı ilgi çekici hâle getirmek için görsel ve video ekleyebilirsiniz.

Dinamik Yapı

Web site ana sayfa tasarımınızın kullanıcı dostu olması ve kullanıcının ihtiyacı olan her şeye kısa sürede ulaşabilmesi gerekir. Dinamik ana sayfa tasarımları bu özelliklere sahip olduğu için son zamanlarda popüler olmuştur. Sitenizde dinamik tek sayfa tasarımı yaparak, kullanıcıların aradıkları her şeye tek bir sayfa üzerinden ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Mobil Uyumlu

Günümüzde internet trafiğinin büyük bir kısmı mobil cihazlardan sağlanıyor. Dolayısıyla web sitesi ana sayfa tasarımlarınızın hedef kitlenize hitap edebilmesi için mobil uyumlu olması gerekir. Dinamik ana sayfa tasarımları genellikle mobil uyumuna sahiptir. Fakat sitenizi yayınlamadan önce demolarını mobil cihazlardan da kontrol ederek uyumlu olup olmadıklarından emin olmalısınız.

Sosyal Medya İletişim Butonları

Sitenizi inceleyen ve markanızla ilgilenmeye karar veren bir kullanıcı, sosyal medyada da sizden haberdar olmak isteyecektir. Sosyal medya aynı zamanda web site ana sayfa için önemli bir trafik kaynağıdır. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya sayfalarınızın butonlarını ana sayfanıza ve içerik sayfalarınıza yükleyerek, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların markanızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Ana sayfa nedir sorusunu yanıtlarken, marka ile potansiyel tüketici arasındaki ilişkiyi kuran bir mecra olduğuna değinmek gerekir. Sayfanıza ulaşan bir tüketicinin firmanız ile iletişime geçebilmesi gerekir. Bu yüzden adres, telefon, e-mail gibi iletişim bilgileri ana sayfada olmalıdır. Bu bilgileri footer kısmına ekleyebilir ya da dinamik tek sayfa tasarımında iletişim için özel bir yer ayırabilirsiniz.

Markalarda Ana Sayfa Nasıl Olmalıdır?

Markaların web site ana sayfa tasarımları her şeyden önce marka kimliğine uygun bir biçimde dizayn edilmiş olmalıdır. Kurumsal kimlikte kullanılan renkler ve tasarımlardan mutlaka yararlanılmalıdır. Diğer yandan ana sayfanın kullanıcı dostu olması, estetik ve opsiyonel bir biçimde tasarlanmış olması gerekir. Ana sayfayı ziyaret eden bir kullanıcı burada aradığı her şeyi kolaylıkla bulabilmelidir.

Landing Page Nedir?

Spesifik bir ürün ya da hizmet için oluşturulmuş olan web site ana sayfa landing page olarak adlandırılır. Öne çıkarmayı düşündüğünüz bir ürün veya hizmet varsa ana sayfanızı landing page olarak tasarlayabilirsiniz.

Ana Sayfa Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web site ana sayfa sitenin özetidir. Sitede yer alan içeriklere, opsiyonlara buradan ulaşılır. Dolayısıyla ana sayfada tüm bunlar için bağlantıların olması gerekir. Ana sayfa, geniş opsiyonlar sunmalı fakat sade ve minimal bir tasarıma sahip olmalıdır. Ayrıca mobil uyumlu olması da önemli bir kriterdir. Tüm bunlarla birlikte sayfanın markanın kimliğini ve ögelerini taşıyor olmasına da dikkat edilmelidir. Marka kimliğine uygun etkili ve faydalı içerikler üreten içerik ajansı İçerik Planı ile iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin