Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Günümüzde birçok tüketici, herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgilenmeye karar vermeden önce Google araması yapmaktadır. Arama sonuçları ise satın alma davranışları üzerinde ciddi etkiye sahiptir. Söz konusu aramalar belli terimler ile yapılmaktadır. Bu terimlerle yapılan aramalarda görünür olmak için öncelikle bir anahtar kelime listesi çıkarmak ve doğru kelimeleri ön plana çıkarmaya yönelik içerikler üretmek gerekir.

SEO için doğru kelimeleri bulmak önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Kelimelerin detaylı biçimde analiz edilmesi ve terimler üzerinde rekabet gücü kazanmak için çalışmalar yapılması gerekir. Tüm bunları anahtar kelime planlayıcı araçlarıyla yapabilirsiniz. Planlama ve analiz yaparak doğru kelimeler üzerinde rekabet edebilir, markanızı arama motorlarında, sosyal medya mecralarında görünür kılabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?  

İçeriği özetleyen, içeriğin temel olarak ne hakkında olduğunu belirten kelime ya da kelime grupları anahtar kelime olarak adlandırılır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse anahtar kelime nedir sorusunu başlı başına içeriğin var olma sebebi olarak da yanıtlayabiliriz. Ürettiğiniz içeriklerin konularıyla, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili arama yapan kullanıcılar bu aramaları belli terimler üzerinden gerçekleştirmektedir. Web siteniz veya sosyal medya kanallarınız için içerik üretirken anahtar kelime bulma amaçlarını kullanarak içeriklerinizi söz konusu kelimelerin etrafında şekillendirmeniz gerekir.

SEO’nun temel unsuru da arama terimleri yani anahtar kelimelerdir. Google’ın temel işlevi, kullanıcıya arattığı terimler ile ilgili faydalı sonuçlar göstermektir dolayısıyla bu kelimeler ürettiğiniz içeriklerin temel unsuru olmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?    

Ürün, hizmet ve içeriklerinizi ön plana çıkaracak doğru terimleri bulmak ve incelemek için yapılan işlemler anahtar kelime analizi olarak tanımlanır.

Yapılan aramalarda ön plana çıkmak için doğru kelimeleri ve kelime gruplarını seçmeniz gerekir. Arama sorgularında kullanılan terimleri odak noktasına koyduğunuz içerikler ile sayfanızı ve ürünlerinizi geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle kelimeleri bulup incelemeniz gerekir. Analiz, tam olarak bu işe yarar. Temel amacı, arama sorgularından gelen trafiği sayfanıza ve içeriklerinize yönlendirmektir.  Analiz yapmak için ücretli ya da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?  

Analiz çalışmalarına başlamadan önce analizlerin gerçekleştirileceği araçların bulunması gerekir. Anahtar kelime bulucu olarak kullanılabilecek ücretli ve ücretsiz birçok platform bulunmaktadır. Bu araçların temel özelliği belli terimler ile ilgili arama sonuçlarını göstermeleridir. İçerik ürettiğiniz konular ile ilgilenen kişilerin hangi kelimeleri ve kelime gruplarını arattıklarını bulmak için bu araçları kullanabilirsiniz.

SEO stratejisi oluşturmanın en temel adımı keyword analizidir. Etkili bir strateji oluşturmak için kullanıcıların arattıkları terimleri listeleyebilir ve bu terimlerin rekabet durumları, aylık hacimleri gibi farklı konularda araştırma yapabilirsiniz. İyi bir analiz yaparak hedef kitlenizde etki uyandıracak ve markanız ile ilgilenme eğilimine sahip olan kitleyi sitenize çekecek nitelikli içerikler üretebilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulucu Nedir?  

Belli bir terim ile ilgili olarak arama motorlarında aratılan sözcük ve sözcük gruplarını bulmak için kullanılan araçlar anahtar kelime bulucu olarak tanımlanır.

Keyword bulma araçları, belirlenen sözcüğü içeren ya da semantik olarak aratılan anahtar kelimelerin bulunmasını sağlar. Bu sayede içerikleri kurgulayacağınız kelimeleri bulabilir, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili arama yapan kullanıcılar nezdinde görünürlük kazanabilirsiniz.

SEO çalışmalarının başarılı bir biçimde yapılabilmesi için kelime bulma ve analiz etme araçlarını düzenli olarak kullanmanız gerekir. Google’ın kendi anahtar kelime araçlarıyla birlikte üçüncü parti uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler ve Arama Hacimleri Neden Önemlidir?

Arama hacmi, bir kelimenin ne kadar arandığını ifade eden bir göstergedir. Her kelimenin bir arama hacmi vardır. Arama hacimleri genel sonuçlara ve lokasyonlara göre belirlenebilir. SEO açısından hayati bir kavram olduğunu da belirtmek gerekir.

Sitenizin optimizasyonunu (SEO) sağlayarak arama dizininde görünür hâle getirmek için içeriklerinizde kullandığınız temel kavram ve kelimelerin arama hacimlerine dikkat etmeniz gerekir. Sık aranan kelimelere yönelik içerikler üretmek sitenize gelen trafiği arttıracaktır. Bunun için ise arama hacmi yüksek anahtar kelimeler bulmanız gerekir. Diğer yandan, arama hacmi düşük olan kelimelerin rekabet oranı da daha düşüktür. Rekabet oranı düşük kelimelerde içerik üreterek belli bir keywordun arama sonuçlarında otorite hâline gelmek mümkündür.

Sonuç olarak arama hacmi içerik stratejisini belirleyen temel unsurdur ve bu bakımdan büyük bir öneme sahiptir.

Short Tail Anahtar Kelime ve Aranma Hacmi  

Kısa ölçekli anahtar kelimeler short tail olarak adlandırılır. Tek ya da iki kelimeden oluşan terimler genellikle bu şekilde adlandırılır. Short tail kelimelerde rekabet gücü oldukça yüksektir. Çünkü kullanıcılar genellikle kısa ve anlaşılır terimlerle arama yaparlar bu da kelimelerin arama hacmini arttırır. Short tail terimlerde etkili çalışmalar yürüttüğünüzde sitenize ciddi trafik kazandırabilir ve marka bilinirliği elde edebilirsiniz. Fakat burada zorlu bir rekabeti göze almanız gerekecektir.

Yayın hayatına yeni başlamış bir sitenin ya da sektöre yeni giren bir firmanın short tail terimlerle rekabet gücü kazanması zor olacaktır. Nitekim bu arama terimlerinde, uzun süredir ciddi çalışmalar yürüten otoriter rakipler bulunabilir. Fakat etkili bir strateji yürüterek bu kelimelerde de görünürlük kazanmak ve arama sonuçlarında sağlam bir yere sahip olmak mümkündür.

İlk etapta kolay hedeflerden başlayarak long tail anahtar kelimeler üzerine çalışmak mantıklı olacaktır.

 Long Tail Anahtar Kelime ve Aranma Hacmi    

Uzun ölçekli, birkaç kelimelik gruplardan oluşan anahtar kelimeler long tail olarak tanımlanır. Kısa ölçekli terimlerin aksine bunlarda arama hacmi ve rekabet oranı genellikle düşüktür. Fakat bu durum bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bunlarda rekabet gücü düşük olduğu için düzenli içerik üreterek arama sonuçlarında otoriter bir yere sahip olmak daha kolay olacaktır.

Long tail kelimelerin arama hacmi düşük olsa bile bunlar spesifik bir hedef kitleye hitap eden sözcüklerdir. Nitekim uzun kelime gruplarıyla arama yapan kullanıcılar belli bir konuyu araştırmak ve bilgi edinmek isteyen kişilerdir. Dolayısıyla long tail kelimeleri odak noktasına alarak yapılan çalışmalarda sadık bir ziyaretçi kitlesi kazanmak daha kolay olacaktır.

LSI(Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelime ve Aranma Hacmi  

LSI kavramını Türkçe’ye Örtülü Anlamsal İndeksleme olarak çevirebiliriz. Bu anahtar kelime biçimi, herhangi bir terimi doğrudan içermeyip ona referans veren kelimeleri ifade eder. SEO için önemli bir kriterdir. Bu kelimelerle etkili çalışmalar yürüterek içerikleriniz ile ilgilenme potansiyeli olan kullanıcıları sadık kitleniz hâline getirebilirsiniz.

LSI kavramına şöyle bir örnek vermek mümkündür; bardak yerine su içilen kap terimi kullanıldığında referans verdiği ana kavram anlaşılmaktadır. Arama motorları yalnızca bardak sözcüğünü değil ona referans veren kelime ve kelime gruplarını da indekslemektedir.

Hedef Kitlenizin Bir Şeyi Merak Ettiğinde Nasıl Aradığına Dikkat Edin 

İçeriklerinizle ulaşmak istediğiniz kitlenin arama terimlerini nasıl kullandıkları önemlidir. Ürettiğiniz içeriklerin, hedef kitlenizin kullandığı kelimelerin etrafında şekillenmesine özen göstermeniz gerekir. Bu sayede, hedef kullanıcıların yaptıkları aramalarla sitenize ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime bulma araçları arama terimlerinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verecektir.

Google Önerileri ile Anahtar Kelime Planlayıcı’yı Keşfedin 

Google anahtar kelime planlayıcı, doğru arama terimlerini bulmak için etkili bir araçtır. Bununla birlikte Google’ı en başından beri diğer arama motorlarından farklı kılan temel unsurlardan biri kullanıcılara öneriler vermesi olmuştur. Google, belli bir terim ile ilgili popüler terimleri gösteren bir özelliğe sahiptir. Kelime planlama aracı ve önerileri kullanarak içerikleriniz için doğru terimleri bulabilirsiniz.

Akıcı, etkili ve özgün blog içerikleri ile markanızı arama motorlarında görünür hale getirmeniz için içerik ajansı İçerik Planı ile iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin