Aylık Sosyal Medya İçerik Planı Hazırlama

Aylık Sosyal Medya İçerik Planı Hazırlama

İçindekiler

Gelecek planlamanın ve düzenli ilerlemenin en iyi yolu sosyal medya içerik planlaması yapmaktır. Siz de planlı ilerlemenin ve sosyal medya içeriklerinizi daha kaliteli hale getirmek için dikkat etmeniz gereken tüm detayları öğrenmek istiyorsanız; blog yazımızın devamını okuyarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

İçerik Planı, Hayatınızdaki Diğer Şey’ler için Yer Açar

Henüz herhangi bir sosyal medya yönetim aracı kullanmıyorsanız, sosyal medyada içerik paylaşmanın nasıl bir şey olduğunu kendinize sorun. Günde ya da haftada birkaç kez gönderi yayınlama planınıza uyuyor musunuz? Dizüstü bilgisayarınızı açıp birkaç satır içerik yazmak, ona uyumlu benzersiz bir görsel seçmek ve sonunda günde üç kez değil, farklı sosyal medya platformlarında yayınlamak için bağlantıyı kopyalamak zor. Bu yüzden sosyal medyada daha sık paylaşım yapmayı ihmal ediyor veya unutuyor olabilirsiniz. İçerik planı, içeriğinizi önceden planlamanız ve diğer işleri stressiz bir şekilde nasıl yapacağınızı düşünmenize fırsat yaratır. Zaman kazandırır, kaygı seviyenizi minimuma indirir. Kısacası, içerik planı bir sosyal medya uzmanı için düzenli çalışma sistemi anlamına gelir. Sosyal medya paylaşımlarınız için endişelerinizi sonlandırdığınızda, yerine aşağıdakileri yeni müşterileriniz için sırasıyla düşünebilirsiniz:

Sosyal Medya İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Stratejinizi hedef kitlenizle uyumlu hale getirin. En sadık müşterileriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayın. Kitlenizi tanırken sormanız gereken bazı sorular ise şunlar:

 • Yaş aralıkları nedir?
 • Hem konum, hem de saat farkını bilmek oldukça değerlidir. Nerede yaşıyorlar?
 • Hangi dilde konuşuyorlar?
 • İlgi alanları neler?
 • Onlar için önemli olan nedir?
 • Ürününüzle/hizmetinizle ilgili hangi zorluklarla karşılaşıyorlar?

 

Olası rakiplerinizi ve benzeri yüksek etkileşimli hesapları inceleyin.

Rakipler, etkileyiciler ve tamamlayıcı iş hesapları, kendi sosyal medya içerik planınız için birçok yararlı bilgi ve ilham sağlayabilirler. İçerik planınızı geliştirmek, yeni başlıklar ve gündemler oluşturmak için de oldukça ideal bir yöntemdir. Ayrıca, sektörünüzde yer alan markalar tarafından paylaşılan içerik türlerindeki boşlukları keşfedebilir, sosyal medya hesaplarınızda farkındalık oluşturabilirsiniz. Böylece içerik planınızla gündem yaratabilir, şirketinizin doldurabileceği bir nişin yerini ilk önce tespit eden olursunuz. Rakiplerin sosyal hesaplarını araştırırken bazı ipuçlarını keşfedebilirsiniz. Bu ipuçları ise şunları içerir:

 • Doğru şekilde analiz ettiğinizden emin olun: Genellikle hangi sosyal platformlarda aktif oluyorlar?
 • Her platformda ortalama kaç takipçileri var?
 • En yüksek etkileşimi hangi içerikleri alıyor?
 • Yayınladıkları içerik türleri neler?
 • Hangi konu başlıklarıyla öne çıkıyorlar?
 • Paylaşım sıklıkları neler?

Rakibinizi ya da alanınızdaki yüksek takipçili etkileyicileri, yani yüksek etkileşimli hesapları yakından tanımanın bir diğer avantajı da karşılıklı fayda sağlayan ortaklıklar için (Influencer Marketing) iletişim imkanı sağlar. Ortak hedef kitlenizi birbirinizle paylaşmak, promosyon hediyeler vermek, birlikte proje üretmek ve kaliteli içerikler üretmeye dayalı işbirlikleri sağlamak; sosyal medyadaki gücünüze güç katar! Instagram, bu ve bunun gibi işbirliğine dayalı içerik oluşturmak için en önemli platformdur.

 

Sosyal Medya Platformlarınızı Seçin

İçerik planı hazırlamaya başlamadan önce, hedef kitlenizin gerçekten takıldığı bir platform kullandığınızdan emin olun. Farklı sosyal medya platformları, farklı demografik özellikleri çeker. Bu yüzden, müşteri profilinize uyan kişiler arasında hangi platformların en popüler olduğunu araştırmalısınız. 2020’nin son aylarında sosyal medya stratejinizi güncellerken aklınızda bulundurmanız gereken dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından ilk beşi:

Facebook – 2,38 milyar aktif aylık kullanıcı

Instagram – 1 milyar aktif aylık kullanıcı

YouTube – 2 milyar aktif aylık kullanıcı

TikTok – 500 milyon aktif aylık kullanıcı

Twitter – 330 milyon aktif aylık kullanıcı

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, belirlediğiniz sosyal medya platformlarının çalışmalarınızı en iyi sergileyen içerik türlerini destekleyip desteklemediğidir. Bazı platformlar daha çok metin tabanlıdır, bazıları ise görüntü veya video tabanlıdır. Örneğin; TikTok uygulaması üzerinden paylaşmak istediğiniz konuları uzun metinlerle ifade edemezsiniz.

 

İçerik Stilinizi Belirleyin

Sosyal medya içeriğinizin görünümü, hissi, tonu ve sesi marka stratejinizle aynı tutarlılıkta olmalıdır. İşletmeniz için ne tür içeriğin uygun olduğuna karar vermek için: Gönderilerinizin ele alması gereken konular neler? Müşterileriniz için hangi mesajlar veya bilgiler en değerli olacak ve bunları ilgi çekici bulacakları bir şekilde nasıl aktarabilirsiniz? gibi soruları kendinize ve ekibinize sormanız, düşünmeniz gereklidir.

 

1. Organize Olarak Zamandan Tasarruf Edin

Sosyal medya pazarlama hedefleriniz, günlük planlayıcınızda yer alan diğer pek çok hedefle ortak bir noktaya sahiptir: Her gün ilgi isterler ve pür dikkat kontrol etmenizi gerektirir. Sosyal medya içerik planlaması, sadece ilham aldığınızı hissettiğinizde değil, sürekli üretmek üzerine kurulu bir organizasyondur. Bir sosyal medya içerik takvimini sürdürmek: önceden plan yapmanıza, işinizi düzenli hale getirmenize, çoklu görevlerden kaçınmanıza ve tüm yaratıcı beyin dalgalarınızı daha sonrası için not almanıza olanak tanır. Temel olarak; kendinizi gündemden ve trendlerden geri kalmadan, sürdürülebilir içeriklere yer verecek şekilde, kitlenizin sizinle paylaştığı düşünceleri de göz önünde bulundurarak içerik planınızı erkenden oluşturmanız üzerine kuruludur. Tek içerikte tüm konuyu özetlemek, bir diğer deyişle bir daha asla yayınlanmayacak bir şeyden bahsetmek yerine; sürekliliğe ve hikayeleştirmeye özen göstereceğiniz ilham verici içerikleri tercih etmenizi öneririz.

 

2. Tutarlılığa ve Sürdürülebilir İçerik Planı Hazırlamaya Dikkat Edin

İster Instagram beğenilerinizi ister YouTube abonelerinizi artırmaya çalışıyor olun , isterseniz de sosyal medya KPI’larını uyguluyor olun: Uzmanlardan gelen ilk ipucu her zaman “tutarlı bir şekilde içerik üretmek“ olacaktır. Gerçekten bunun başka bir kısa yolu yok. Neden mi? Çünkü kitlenizin akışında sürekli olarak görünmek, onları sosyal medyada meşgul etmenin anahtarıdır. Etkileyici katılım, platformun algoritması aracılığıyla organik erişiminizi artırır, böylece yayınlarınız yeni gözlere gösterilir ve yeni insanlar markanızı takip etmeye başlar. Büyüyen bir kitle ile gerçek bağlantılar kurmak, dönüşümlerinizi artırmanın tek gerçek yoludur. Sosyal medya içerik takviminizi önceden yayınlarla doldurmak, ister yavaş bir haber haftası ister yılın en büyük promosyonunuz olsun, tutarlı bir şekilde gönderi paylaşmanıza olanak tanır.

 

3. Daha az yazım hatası 6.+ daha az görsel hatası = daha büyük hata risklerden korunmak demektir.

Gönderilerinizi önceden planlamak, iş akışınızda yaşanacak problem ve hata oranını minimuma indirmek anlamına gelir! Metni kopyalayıp düzenlemek, anlamlarını kontrol etmek ve hatta gerekli görürseniz Hukuk departmanı ile üzerinden geçmek gerekebilir. Bazen de içerik planınızı kurumsal paydaşlarla birlikte incelemek, birden fazla ekibin ya da farklı ülkelerdeki ekiplerin onayı gerekebilir. Böyle durumlarda, düzenli ve sağlıklı bir iletişim için içerik planınızı günler veya haftalar önceden çalıştığınızda işleriniz çok daha kolaylaşacaktır. Bir sosyal medya takvimi – özellikle ekip üyelerinin onayını gerektiren bir takvim – kanallar arasında aynı mesajı yayınlamak gibi düşük anahtarlı bir utancı veya yüksek anahtarlı bir sosyal medya krizini önlemenin en iyi yoludur.

 

4. Sosyal Stratejilerinizle Daha İddialı Olun.

Dünyanın en büyük sosyal medya markaları, genellikle aynı anda birden çok kampanya yürütüyor. Bunlar kısa/orta/ uzun vadeli, ücretli veya organik olabiliyor. Üstelik bunlar sadece günlük gönderilerden oluşuyor. Programınızı bir kez belirledikten sonra, görkemli beyniniz daha da büyük soruların üstesinden gelmek için serbest kalır. Eğer içerik planınız hazır olduğunda, gönül rahatlığıyla gelecek Instagram yarışmanızı planlamaya, etkileyici işbirlikleri için araştırma yapmaya ya da markanızı LinkedIn’de daha iyi noktalara taşımak için ihtiyacınız olan ”cinyıs” bir sosyal medya içeriğini düşünmeye başlamadıysanız, şimdi tam da zamanı diyebiliriz! İster beş kişilik bir içerik ekibini yönetiyor olun, ister 10 müşterinizin birbirinden bağımsız konulara sahip hesaplarına story planlıyor olun, bu sosyal oyunu bir sonraki seviyeye taşımak için incelemeyi ve organize olmayı bırakırsanız, kaybedersiniz.

 

5. Markanızla Alakalı Anları ve Özel Günleri Asla Kaçırmayın.

Super Bowl, Kurban bayramı ya da diğer özel günler… Kendime not: bir daha asla unutma! (Her sosyal medya uzmanının en az bir defa yaşadığı bir durum. Tanıdık geldi, öyle değil mi?) Bir sosyal medya takvimi, markanızın hedef kitlesiyle alakalı dünya çapındaki küresel anları stratejik olarak gözlemlemenize olanak tanır. Örneğin, Star Wars günü ya da alanınızla ilgili olması nedeniyle Dünya Çikolata günü gibi gibi.

 

6.Araştırma için Zaman Ayırın.

İçerik planınızı çeşitli uygulamalar üzerinden yayınlanmak üzere kurduktan sonra, otomatik yayınlandığını ve sosyal medya gönderilerinizin zaten planlı olduğunu bildiğinizde zaman kazandığınızı söyleyebiliriz. Diğer şeyler için bir alan yaratır, örneğin, sonraki konularınız hakkında araştırma yapabilirsiniz. Ek olarak, Instagram ve Facebook beslemelerinde gezinmeyi kim sevmez? İçeriğiniz için harika fikirler bulmak için zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Araştırmanız sırasında siteleri ve blog yayınlarını işaretlemek için Cep aracını kullanın.

 

7. Takipçilerinizle Konuşun.

Ünlülerin hayranlarla ilgili olduğunu unutmayın! Takipçilerinizle konuşun, onlarla iletişim kurun ve içeriklerini yeniden paylaşın. Blogger iseniz, bir misafir blog yazısı yazın. Hazır yanıt sistemleri karşısında nasıl olumsuz duygular hissettiğinizi hatırlayın ve takipçilerinizi önemli hissettirin. Çünkü iletişime geçmek ve ilgi göstermek, sadakat duygusunu da etkiler. Benzer ilgi alanlarına dayalı iletişim kuran takipçileriniz de sizinle daha fazla bağlantı kurar.

 

8. Sosyal Ağlarınızı ve İçeriğinizi Denetleyin.

Mevcut sosyal medya çabalarınızın sonucunda net bir görünüm geliştirmek, hesaplarınıza bir kimlik kazandırmak, iyileştirme alanlarını belirlemek, yeni fikirler ışığında fırsatları belirlemenize olanak tanır. Stratejinize sadık kalarak kendinizi ve hesabınızı sürekli olarak taze bilgilerle güncellemek, yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanın anahtarı denetimdir. Sosyal medya denetim şablonumuzla başlayın . Bu, aşağıdaki konularda kesin ve güncel verilerle sonuçlanacaktır:

 • Sahte hesaplar ve eski profiller
 • Diğer kutusuna düşen mesajlar
 • Hesap güvenliği ve periyodik olarak yenilenen şifreler
 • Etiketlenenlerin sıklıkla kontrolünün sağlanması
 • Her markalı hesap için platforma göre hedefler ve KPI’lar
 • Hedef kitleniz, demografik bilgileri ve kişilikleri
 • Ekibinizdeki çalışmalardan kim sorumlu?
 • En başarılı gönderileriniz, kampanyalarınız ve taktikleriniz
 • Boşluklar, ezici sonuçlar ve iyileştirme fırsatları

 

9. Nelerin İşe Yaradığını İzleyin ve İyileştirin.

İçerik planınız hazır ve paylaşımlarınız zamanında yayına giriyor. Ölçülebilir istatistiklerinizi ise kapsamlı olarak incelediniz. Peki bu kadarı yeterli mi dediğinizi duyar gibiyiz. Cevabımız hayır. Çünkü her detay, her zaman iyileştirilebilir. Sosyal medya analizleriniz sizin için pek çok içgörüye sahiptir. Bir sosyal medya hesabının içerik takvimi, deneylerinizi iyileştirme için planlama fırsatı sağlar. Her sosyal platform için içerik türü, format, gönderi sıklığı ve günün en iyi zamanını göndermek için doğru tarifi bulana kadar A / B testlerinizi planlayın. Sosyal medya içerik planı hazırlama ve tüm sosyal medya ajansı hizmeti üzerine bizden destek alabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin