Blog Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Blog Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Blog Pazarlaması Nedir?

Blog; yeni müşteriler çekmek, istikrarlı büyüme elde etmek için kritik bir iş sürecidir.

Birçok kişi yanıtları aramak ve belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi olmayı tercih eder . Bu nedenle blogging ve sosyal medya son yıllarda en popüler dijital pazarlama yöntemleri haline geldi. Blog yönetimi, doğru yapılırsa blog sahibi için harika sonuçlar sağlayabilir. Bu makalede denenmiş ve doğrulanmış blog pazarlama taktiklerinden bazılarını ele alacağız. Ancak başlamadan önce, blog tanımına bir göz atalım ve blog türlerini görelim.

Blog Nedir?

Blog yazmak, son on yıldır en popüler etkinlikler arasındadır. Blog, web günlüğü veya anında yayınlanabilen bilgi içeriklerinin yer aldığı dergi olarak da adlandırılır. Blog oluşturan ve yöneten çevrimiçi kullanıcıların sayısı ise her yıl daha da artış göstermektedir. Özellikle de işletmelerin, hizmet türlerini ifade etme ya da detaylarından bahsetme fırsatı bulduğu bu etkinlikle birlikte her mesleğin iş detaylarını keşfedeceğimiz blog sayısı da önemli ölçüde artış göstermiştir. İlgi alanları hakkında daha fazla bilgiye erişmek isteyen, yani blog okuyan internet kullanıcıları da artış göstermiştir. Öyle ki, bazı bloglar milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Bu blogların zamanla özel okuyucu kitleleri de oluştu. Tıpkı İçerik Planı’nın İçerik Blogu örneği gibi!

 

Bireysel Blog Nedir, Kişisel Blog Nedir?

Öncelikle bir blogun ne olduğuna tam olarak bakmalıyız; esasen bir blog bir dizi düzenli ‘girdiler’dir. Bunlar, normalde merkezi bir konu etrafında dönen ve uzunlukları değişebilen, normal metinden daha etkili olma eğiliminde olan, profesyonellerin olağan kurallarına uymak zorunda olmayan çevrimiçi makalelerdir. Bu makaleler, genellikle bir bilgi ya da düşünceyi paylaşmak üzerine hazırlanır. Paylaşımın yapıldığı sayfa ya da web sitesine göre de farklı kaygılar taşır.

Birkaç yıl önce gördüğümüz “bireysel blog patlaması” (aslında on yıldan beri ortaya çıkıyor) çoğunlukla bireylerin kendi bloglarını oluşturması ve bu insanların hayatlarına ya da günlük olaylarına bir paylaşma imkanı veren halka açık günlük girişimleriydi. Zamanla, hem SEO amacıyla hem de paylaşmak istenen içerik türlerine göre oluşturulan çevrimiçi sayfalar göre konu ve kategoriler artış gösterdi. Ancak, dünya genelinde bireysel blogların sayısı hala oldukça fazla ve kullanımı popülerdir.

Kişisel blog oluşturarak kendi kitlelerini ve ilgili olduğu alanda tıpkı kendisi gibi ilgi duyan kimselerle bir araya gelenlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Her ne kadar “eski moda” olarak düşünülse bile, kişisel blog hala çok popülerdir. İnsanlar, uzmanlıklarını ya da hobilerini hiç tanımadığı insanlarla paylaşarak hem geliştiriyor, hem de dünyanın bir diğer ucunda yaşayan kimselere erişerek yeni şeyler öğreniyor.

Örneğin, internette; ofis yemekleri, dövüş sanatları, bebek bakımı, atom bombası, minimalist eşyalar ya da halı makinesi üretimi gibi tek bir konuya yoğunlaşmış, bilgi ya da düşünce paylaşımı gerçekleştirilen bireysel bloglar bulabilirsiniz. Her bir kişisel blog kendi tarzıyla farklı haberler ve ilginç gerçekler yayınlıyor. Kullanıcılar ise bu online makaleleri yorumluyor ve kendi sosyal medya hesaplarında ya da başka bir blogun blog listesinde yer verebiliyor. Böylece, bireysel blog yazısı gittikçe daha fazla kişiye erişim sağlayabiliyor.

Blog Pazarlama Nedir?

Blog pazarlaması, bloglar aracılığıyla bir web sitesini, işletmeyi, markayı ya da kişiyi öne çıkaran ve reklamını yapan bir süreçtir. Bloglara yerleştirilen reklamlar aracılığıyla, blog yazarının önerilerini ve incelemelerini, üçüncü kişiler tarafından bloglara yerleştirerek reklam gerçekleştirilir.

Bloglar, bir blog yazarı tarafından tutulan ve blog web sitelerinde anında yayınlanan bilgileri içeren bir dergidir. Blog yazmak çok popüler bir etkinliktir. Blog oluşturan ve yöneten çevrimiçi kullanıcıların sayısı geçen yıl önemli ölçüde arttı. Bu blogları okuyan İnternet kullanıcılarının sayısı da arttı, bazı bloglar binlerce, hatta milyonlarca günlük özel okuyucuya sahip.

 

Blog Pazarlama Nasıl Yapılır?

Blog pazarlama kampanyanıza başlamadan önce sağlam bir plan oluşturmanız gerekir. Blogunuzun işletmeniz üzerinde ne kadar büyük bir etki yaratacağını belirlemenin tek yolu budur. Teknik açıdan bir blog oluşturmak kolaydır. Gerçek zorluk , oluşturacağınız içeriğin türüne bakmaya başladığınızda ortaya çıkar. Doğru yöne gitmenizi sağlayacak birkaç ipucuna beraber bir göz atalım.

Hedef kitlenizi tanımlayın: ”Bu blogu kimin için yazıyorum?” Kendinize sormanız gereken ilk soru bu. Sorunuzun yanıtı; blogunuz için doğru konuları seçmenize izin verecek ve oluşturmanız gereken belirli bir içerik stili için size yardımcı olacaktır.

Bir yayın programı oluşturun: Yazmaya başlamadan önce, kendinize ya da blog sahibine bir taahhütte bulunun. “Ne sıklıkla yazmayı planlıyorsun? Haftada bir mi olacak? Haftada üç kez? Her gün? Peki ya hangi saatlerde? Her gün aynı saate içerik yetiştirebilir miyim?” tüm bu soruların yanıtı olacak yayın programı ile çalışma, üretme sürecini kolaylaştırın. Unutmayın; önceliğiniz ne tür bir yayın programı oluşturduğunuz değil, bu programa bağlı kaldığınızdan emin olun. Elinizde ne kadar zamanınız olduğunu göz önünde bulundurun ve buna göre bir yayın programı oluşturun . 10-15 blog yazısı hazırladığınızdan ve programın gerisine düşmeye başladığınızda bunları kullandığınızdan emin olun. Acil durumlarda daima yedek makalelere sahip olduğunuzdan emin olun.Yedek makaleler, tutarlı olmanıza yardımcı olacaktır.

Önemli içerikler oluşturun: Sizce ne anlama geliyor? Bunu bir düşünün. Kısaca özetlemek gerekirse, kitlenizin yararlı bulacağı içerikler yaratmalısınız. Bilginizi sektördeki diğer insanlarla paylaşın. Blogunuzu başarıya dönüştürmenin tek yolu yüksek kaliteli içeriktir. Bu tür içeriklerin oluşturulması fazla zaman alabilir, ancak uzun vadeli sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Ne hakkında yazacağınızı belirleyin, kendinizi kullanıcıların yerine koyun ve ne tür bilgileri faydalı bulacağını düşünün.

Farklı ortamlar kullanın: İçeriğinizi video, resimler ve ses içeriği ile zenginleştirin. İnsanlar içeriği farklı şekilde tüketmekten hoşlanır. Daha iyi sonuçlar getireceğinden emin olduğunuz türde paylaşımlarla, ziyaretçileriniz için daha fazla seçenek sağlayın. Ek olarak, görüntüler ve video materyalleri çok daha yüksek bir paylaşım potansiyeli taşır. Bu nedenle, içeriğinizde bir dahaki sefere istatistik paylaşacağınızda, bir infografik eklemeyi düşünün; inanın bu çok daha yüksek bir insana ulaşacak.

Hedeflerinizi bilin: Blog pazarlama stratejinizi planlamaya başladığınız andan itibaren, içeriğinizle neye ulaşmak istediğinizi düşünmeye başlayın. Daha yüksek trafik mi istiyorsunuz ? Daha iyi dönüşüm oranları ister misiniz? Yüksek marka otoritesi ister misiniz? Bu hedefleri düşünmek, içeriğinizin yönünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Bir tanıtım planı yapın: Bir blog yazısı yayınladığınızda her şey bitmiyor. İçeriğinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz stratejiler hakkında da düşünmelisiniz. Etkileyicilere ulaşın ve bir sosyal medya varlığı oluşturun. Bu blog tanıtımınız için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Sonuçları izleyin, iyileştirin ve tekrarlayın: Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra, Google Analiz sayfalarını çıkarıp içeriğinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenin zamanı gelmiş demektir! Hangi tür içeriğin en çok görüntülemeye ve paylaşıma sahip olduğunu görün. Sonuçları analiz edin ve daha iyi performans için planlarınıza ince ayar yapın. Bundan sonra tüm süreci tekrarlayın. Analizleri ise sıklıkla kontrol ederek, kullanıcıların ilgi duyduğu içerikleri düzenli olarak kontrol edin.

Bu ipuçları, işletmenizin geleceği üzerinde önemli bir etki yaratacak doğru blog pazarlama stratejisini oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Blog Pazarlama Artıları

Blog pazarlaması uzun vadeli bir stratejidir. Doğru yapıldığında inanılmaz sonuçlar getiren oldukça etkili bir pazarlama yöntemidir. Aşağıdakiler, işletmeniz için blog pazarlamasının ana avantajlarıdır:

Web sitenize organik trafik artar: Bir blog pazarlama stratejisi yürütmenin birincil amacı sitenize organik trafik getirmektir. Sitenize ne kadar çok kişi gelirse, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı olan potansiyel müşterilerin sayısı bir o kadar yüksek olur.

Nişinizde bir otorite olmak: İnsanlarla paylaştığınız içerik ne kadar iyi olursa, markanızın etkisi o kadar artar. Aktif olarak blog içeriği üretirseniz; marka isminiz tazelenir ve insanlar markanız içinde güven duymaya başlar. Daha fazla insan sizi nişinizde bir otorite olarak görürse, hizmet alanınıza talepte bir artış görme şansınız yüksektir. Dönüşüm oranlarını artırmak ve kaliteli ürünler sunmak için güçlü harekete geçirici mesajlarınız olduğunu da varsayarsak tabii!

Düşük maliyetli reklamcılık: Blog pazarlaması nispeten ucuzdur, tek yapmanız gereken blogunuzda düzenli olarak yayınlar yayınlayacak bir yazar bulmak. Kim bilir, belki de bu kişiyi uzaklarda aramanıza hiç gerek yoktur. Belki de o kişi sizsiniz! Çoğu zaman, şirket içindeki çalışanlar içerik yazabilir veya şirket sahibinin kendisi bile içerik oluşturmaya zaman ayırabilir. Her çalışan kendi uzmanlık alanında da içerik oluşturabilir. İçerik üreticisini seçmek, blog sahibine kalmış bir karardır. Yaklaşım ne olursa olsun, diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında bu, markanızın reklamını yapmanın en ucuz yollarından biridir.

Uzun vadeli sonuçlar: Bir blog pazarlama stratejisi yürütmek, uzun vadede orada olduğunuz anlamına gelir. Yalnızca blogunuz en az bir yaşında olduğunda ve yeterince yararlı içeriğe sahip olduğunda bazı ciddi sonuçlar bekleyebilirsiniz. Ancak, sonuçlar gelmeye başladığında, iyi ölçeklenir ve hem ilk hem de son gönderinizi eşit derecede geçerli kılar.

Çevrimiçi pazarlama kanalları için bonus bilgi: Hangi dijital pazarlama yaklaşımını planlıyor olursanız olun, bir blog oluşturmanız gerekir. Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve e-posta pazarlaması için gerekli bir temeldir. Onsuz, istikrarlı bir pazarlama yaklaşımı oluşturmak neredeyse imkansızdır.

Bu faydalar önemli olsa da, blog pazarlamasının da bazı eksilerini de masaya yatırmak, detaylı konuşmak lazım. Öyle değil mi? Haydi, bunların ne olduğuna birlikte bakalım.

Blog Pazarlama Eksileri

Blog yazmanın bazı dezavantajları vardır. Bir bloga başlamadan önce, artılarının ve eksilerinin de farkında olduğunuzdan emin olun. Her olasılığı bilmek, size iyi sonuçlar getirecek daha iyi bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

İyi içerik oluşturmak zaman alır: Zaman yatırımı, yüksek kaliteli içerik oluşturmanın en büyük dezavantajıdır. Blogunuza zaman ayırmanızı sağlayacak bir plan oluşturmanız gerekiyor. Evet, tüm bu süreç oldukça zahmetli ama doğru yapıldığında inanılmaz derecede ödüllendirici!

Sonuçlar kademeli olarak gelecek: Zamana bırakmak söylemi hiç bu kadar doğru olmamıştı! Bazı şeyler gibi, bloglar da zamanla gelişir, öne çıkar ve olumlu sonuçlar doğurur. İstikrar, bu sürecin en kıymetlisidir. Yüksek kaliteli bir blogun faydaları ancak daha sonra görülebilir. İnsanların blog içeriklerini üretmekten vazgeçmedeki birincil nedeni de istikrarsızlıktır.

Tutarlı olmalısın: Tutarsız bir bloga sahip olmak, hiç bloga sahip olmamaktan daha kötüdür. Tutarsızlık hem müşteriler, hem de arama motorları tarafından fark edilebilir. Bu da markanıza kötü bir imaj getirir. Örneğin; her gün 12:00-13:00 arası içerik paylaşıyorsanız, oldukça tutarlısınızdır. Ancak, bazı günler 4 içerik paylaşırken, haftalarca içerik paylaşmıyorsanız, bu tutarsızlığın ta kendisidir.

Bu eksilerin farkında olmak, daha iyi bir blog pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir blog oluşturmaya başlamadan önce, onu verimli hale getirmenin biraz zaman alacağını bildiğinizden emin olun. Kendine bağlı, tutarlı olun ve alakalı içerik oluşturmak, blog pazarlamasının başarılı olmasını sağlamanın tek yoludur.

Blog Reklamcılığı

Bloglardaki reklamlar; afişler, metin bağlantıları, video akışı, ses klipleri, flash animasyon ve hatta düz metin şeklinde olabilir. Blog tabanlı reklamların çoğu, bir şekilde blog sahibine ödeme yapılmasını içerir. Popüler blogların sahipleri, genellikle reklam biçimleri ve Google AdSense reklamlarının bir kombinasyonu aracılığıyla okuyucu sayılarından yararlanır.

 

Blog Yazarları Tarafından Yapılan Öneriler ve Yorumlar

Güvenilir bir blog yazarının başını sallaması, alıcı için önemli ölçüde daha yüksek satışlarla sonuçlanabilir. Sektördeki güvenilir isimler, popüler ürün incelemeciler ve eleştirmenler;  genellikle bazı ürün ve hizmetlerle ilgili deneyimleri hakkında bilgi verdikleri blogları daha fazla tutulmaktadır. Okuyucular, genellikle tarafsız oldukları için bu eleştirmenlere daha fazla güvenme eğilimindedir. İşletmeler, ürünlerini inceletmek veya bunlardan bahsetmesi için popüler blog yazarlarına ödeme yaparak işbirliği gerçekleştirmedir. Çok sayıda ürün incelemesi sunan popüler teknoloji bloglarına örnek olarak Engadget ve Tech Crunch verilebilir.

Viral Pazarlama

Bloglar aracılığıyla paylaşılan bilgiler ve haberler çok hızlı yayılır. Okuyucular ilginç hikayeleri hızlıca tüketir ve diğer üçüncü taraf bloglar da aynı konu hakkında blog içeriği hazırlamaya başlar. Blog pazarlamasının en büyük gücü ise tam da bu aşamada ortaya çıkar. Bazı blog gönderilerinin viral etkisinden gelir.

Okurları da bunu başkalarına yaydı. Tüm bunlar, reklamveren için çok düşük bir maliyetle yapılır ve genellikle, stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç blog girişi ve diğerlerinin blogları hakkında yorumlarla başlatılabilen bir kartopu etkisine sahiptir.

Blog pazarlaması, pazarlama ajansları ve işletmeler için harika bir fırsat sunsa da, yaratıcıların genellikle yayılan mesaj üzerinde çok az kontrole sahip olması nedeniyle tehlikeli bir ortam olabilir. Kullanıcılar blog pazarlama çabasını sakıncalı olarak algılarsa, tabloları kolayca çevirebilir ve reklamcılar için bir PR kabusu yaratabilirler.

 

Blog Pazarlama ve SEO

Blog için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) oldukça önemlidir. Blog için SEO gerekliliklerini yerine getirmek, sahibine birçok avantaj sağlayabilir.

Burada, sitenize herhangi bir konuda olabilecek ve otomatik olarak gömülü etiketlere sahip içerik sağlıyorsunuz . Bu, anahtar kelimeleri kolayca entegre edebileceğiniz anlamına gelir ve insanların Google’da ilgili içeriğinizi bulması için anahtar ifadeler sayesinde kolaylaşır. Ayrıca, doğası gereği bir blog, Google’ın çok olumlu bir şekilde yanıt verdiği düzenli güncellemeleri ve sürekli içeriği içerir. Yani; Google, sitenizin alakalı ve güncel olduğuna dair kanıt ister ve düzenli olarak içerik eklendiğini görmesi gerekir. Hatta kullanıcıların yorum yazarak kendi içeriklerini oluşturmalarına da olanak tanırsanız, SEO için oldukça önemli bir adım atmış olursunuz.

Tüm bunlar, sitenizin ve blogunuzun hızlı bir şekilde arama motorlarının tepesine çıkmasına yardımcı olacaktır. Örneğin; birisi içeriğinizde yer verdiğiniz anahtar kelimelere sahip bir yazı aradığında, şirketinizden  haberdar olabilir. Bu da sizi anında diğerlerinden ayırır.

Tüm bunlar bir blogu paha biçilmez bir SEO aracı ve her anlamda bir pazarlama aracı yapar.

Blog Pazarlama ile Blogunuzun Keşfedilebilirliğini Artırın

Daha fazla müşterinin web sitenizi bulmasına ve reklamları tıklamasına veya hizmet ve ürünlere ödeme yapmasına yardımcı olmak için bir SEO desteği vermenin bir yolunu arıyorsanız; bir an önce web sitenize bir blog alanı oluşturun. Eğer HTML bir web sitesine sahipseniz, yönetim panelinize ekleyeceğiniz blog yazma, görsel ekleme, title gibi kritik detaylarla bu işi yazılım ekibinizle ya da bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz. WordPress tabanlı bir web sitesinde ise, bu süreç oldukça kısa ve kolaydır. Hatta hatta zaman geçtikçe kendini geliştiren WordPress özellikleri ve eklentileri sayesinde, blog yazısı oluşturmak daha keyifli bir hal almıştır. Özellikle çoğu site WordPress ile oluşturulduğu için ekstra bir bloglama aracına, yani CMS (içerik yönetim sistemi) ihtiyaç duymaz. WordPress, eski moda bir ‘blog’ veya tam özellikli bir web sitesi veya her ikisini birden oluşturmak için kullanılabilir. Peki neden blog öneriyoruz? Çünkü, blog pazarlama yapmanın en uygun maliyetli ve kolay bir  yolu da blog oluşturmak ve yönetmektir. Bloglar, SEO için kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca bir web sitenizde bir içerik perspektifi oluşturur. Web siteniz ve üzerindeki olumlu etkileri de artırır. Kullanıcının daha uzun süre vakit geçirmesini ve bu sürede de bilgilenmesini sağlar.

Bir işletme için dijital pazarlama blog yönetimi oldukça önemlidir. Örneğin; bir şirketin web sitesindeki blogda  ‘günlük’ tarzı girişlerle aynı tonda içerikler üreteiliyor ve her gün aynı saatte düzenli olarak yeni bir yazı yayınlanıyorsa, bu yazılar hazırlanırken anahtar kelimelere ve ara başlıklara da dikkat ediliyorsa, zamanla başarı elde etmesi muhtemeldir. Bu şekilde takipçisini artırabilir, blogu sürekli olarak ziyaret eden bir kitle kazanabilir. Ek olarak, gelişmeler haricinde şirket haberleriyle de blogu güncel tutabilir ve işletmenin iç işleyişini paylaşabilir.

Alternatif olarak, farklı bir rota oluşturabilirsiniz. Bu da bloğunuzda sadece şirketle ilgili konularda konuşacağınız, resmi dilde bir iletişim de sağlayabilirsiniz. Örneğin; bir bahçecilik işi yürütüyorsanız, o zaman bahçecilikle ilgili ipuçları ve endüstri haberlerini yayınlayabilirsiniz. Sadece şirketle ilgili haberler yayınlamak istediğiniz için yeni bir gübrenin piyasaya sürülmesini blogda paylaşabilirsiniz.

İşletme ya da bireysel blog paylaşımı bir blogun düzenli olması ve bu nedenle ziyaretçilerin daha fazla güncelleme ve haber için siteye geri gelmeleri için bir neden sağlamasıdır.

Bunun şirket için birçok faydası vardır. Ancak bunların en önemlisi, o kitleyle kurmanıza izin verdiği ilişkidir : SEO ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmanıza izin verme şekli, çünkü ziyaretçileriniz artık sahip olduklarınızdan daha fazlasını duymak için web sitenize geliyor. söylemek.

Daha da iyisi, bu daha fazla güven ve otorite oluşturmanıza olanak tanır . Hedef kitleniz yıllardır sizden ipuçları ve eğlence alıyor, bu nedenle şimdi sizden bir şey satın almakla ilgilenmeleri çok daha olası!

Doğru ve etkili içerikle bilgi sağlamak ve güven oluşturmak için İçerik Planı içerik ajansı hizmetlerinin kalitesinden yararlanın.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin