Clubhouse Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Clubhouse Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Sosyal medya denilince hepimizin aklına görsel, video ya da metin odaklı uygulamalar geliyor. Fakat bu alandaki trendlerin her geçen yıl değiştiğini görüyoruz. Son zamanlarda Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkede popüler olan clubhouse uygulaması yeni bir trend oluşturacak gibi görünüyor. Ses temelli bir uygulama olan Clubhouse, ünlüler ve tanınan kişiler tarafından rağbet görmeye başladı. Yakın zamanda, markalar ve içerik üreticileri için de avantajlı bir mecra hâline geleceğini tahmin etmek zor değil.

Clubhouse nedir sorusunu kısaca sesli görüşme temelli bir uygulama olarak yanıtlayabiliriz. Kullanıcılarına özel sohbet odaları üzerinde, sesli iletişim imkânı sunuyor. Yeni bir uygulama olduğu ve davetiyeyle üye olunduğu için şimdilik tüm dünyada sadece 2 milyon insan tarafından kullanılmakta. Ancak yakın zamanda, özellikle Android sürümleri geliştikten sonra geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olacağını tahmin etmek mümkün.

Clubhouse Nedir?  

Clubhouse, sesli sohbet ve ses odaları üzerinden paylaşım imkânı sunan bir platformdur. Kullanıcılarına yalnızca sesli sohbet olanağı sağlar ve bu sohbetler özel odalar üzerinden yapılır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarının aksine, herkesin görebildiği bir akış söz konusu değildir. Sohbet odasına katılmak için moderatörden onay almanız gerekir. Ayrıca konuşmak için el kaldırma özelliği bulunmaktadır.

Clubhouse uygulaması yazılı ya da görsel bir gönderi paylaşım imkânı sunmamaktadır. Diğer sosyal medya platformlarının aksine bir ana sayfa akışı da söz konusu değildir. Bütün etkileşim özel odalar üzerinden yürütülür.

Programın sunduğu en temel avantajlardan biri, bilgi ve gönderi kirliliğinin önüne geçmesidir. Nitekim diğer mecralar bu konuda oldukça eleştirilmekte. Diğer yandan Clubhouse, fikir üretme ve fikir paylaşma motivasyonu sağlayan bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Özel sohbet odaları, insanlara aynı mecrada eşit biçimde konuşma olanağı sunmaktadır. Bu formatın markalar için bir avantaja dönüşeceğini öngörmek mümkündür. Zira özel sohbet odalarında, ilgi alanlarına göre spesifik kitlelere hitap etme imkânı bulunmaktadır.

Mevcut durumda Clubhouse’ın herhangi bir reklam ya da sponsorlu gönderi imkânı söz konusu değildir. Fakat uygulama geliştikçe markalar ve içerik üreticileri için çeşitli imkânlar sağlanacağı belirtilmekte. Diğer yandan, dünyanın dört bir yanında ünlü kişilerin Clubhouse kullanması bu mecranın etkileşim yaratmak için uygun olduğunu gösterir. Günümüzde her ne kadar kişisel kullanım ile ön plana çıkmış olsa da pazarlama faaliyetleri için de uygun bir mecra hâline geleceği öngörüsünde bulunabilir.

Clubhouse Uygulaması Android Cihazlarda Açılıyor Mu?    

Yakın sürede kullanıma açılan clubhouse uygulaması geliştirilmesi hâlen sürmektedir. Şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına açıktır ve Apple Store üzerinden edinilebilir. Clubhouse davetiye ise sadece iOS kullanıcılarına gönderilebilmektedir. Fakat uygulamanın android sürümünün de geliştirildiği belirtilmiştir. Yakın zaman içinde android kullanıcılarına da açılacağını tahmin etmek zor değil. Zira popülerliği her geçen gün artan bir uygulama olan Clubhouse, Android kullanıcılarından da ciddi talep görmektedir.

Mevcut durumda Play Store’da resmi bir uygulama bulunmamaktadır. Uygulamayı sorunsuz kullanabilmek ve cihazınızın sağlığına zarar vermemek için emülatörlerden ya da Android’e uyarlanmış korsan sürümlerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Clubhouse Nasıl Üye Olunur?  

Clubhouse davetiye gerektiren bir uygulamadır. Uygulamayı telefonunuza yüklemek ya da kullanmak için hiçbir aşamada ücret ödemeniz gerekmez. Tek yapmanız gereken kullanan birinden davetiye almaktır. Davetiye edindikten sonra üye olmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

  • Telefonunuza bir SMS doğrulama kodu gelecektir. Kod geldiğinde Clubhouse uygulaması üzerinden kullanıcı adınızı belirleyin.
  • Kullanıcı adınızı belirledikten sonra gerçek ad ve soyadınızı yazın. Burada rumuz veya takma isim kullanmamanız gerekir. Çünkü Clubhouse kullanım koşullarında herkesin gerçek adını kullanması şart koşulmakadır.
  • İsim bilgilerini girdikten sonra ilgi alanlarınıza göre kategori seçimi yapabilirsiniz. Yeni bir uygulama olmasına rağmen birçok farklı ilgi alanında kategori bulabilirsiniz. Clubhouse, seçtiğiniz tercihlere göre size sohbet odaları önerecektir. İlgi alanı tercihlerinizi sonradan değiştirebilirsiniz.
  • Profil fotoğrafınızı seçtikten sonra kullanıcı profiliniz oluşturulmuş olur. Bundan sonraki süreçte doğrudan ana sayfaya yönlendirilirsiniz.​

Clubhouse Nasıl Kullanılır?  

Clubhouse, oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Karmaşık opsiyonları olmadığı için kullanımı belli başlı yönergelerden ibarettir. Ayrıca olabildiğince minimal tasarlanmış bir uygulamadır, dolayısıyla anlaşılır bir arayüze sahiptir. Davetiye ile giriş yaptıktan sonra kolaylıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı kullanmadan önce kullanımı ile ilgili temel konuları bilmek faydalı olacaktır.

  • Clubhouse uygulaması sohbet odaları üzerinden iletişim olanağı sağlar. Bütün etkileşim bu odalarda gerçekleşir. Başka bir paylaşım veya akış söz konusu değildir. Farklı konu başlıklarına göre oluşturulmuş sohbet odalarından istediğinize üye olabilirsiniz.
  • Kullanıcıların odaya girmeleri moderatör onayına bağlıdır. Bir odaya giriş yaptığınız zaman moderasyon onay sürecine girecektir. Moderatör tarafından onaylandığınızda odaya girebilir ve diğer kullanıcılarla konuşabilirsiniz.

Dolayısıyla Clubhouse uygulaması kullanmak için bir odaya girmeniz ya da kendinize bir oda yaratmanız gerekir. Odalar tamamen moderatörler tarafından yönetilmektedir. Hangi kullanıcının konuşacağı da moderasyon tarafından belirlenir. Sohbet odasının sağ alt köşesinde el sallama emojisi bulunmaktadır. Bu emojiye tıklayarak söz alabilir ve moderasyon izin verdiğinde konuşabilirsiniz. Sohbetten ayrılmak için ise sol alt köşede bulunan ayrıl butonuna tıklamanız gerekir.

Clubhouse Davetiye Nereden Alınır?  

Clubhouse şu an kısıtlı bir kitleye hitap ettiği için davetiye bulmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu uygulamayı kullanan herhangi birini tanıyorsanız sizin için Clubhouse davetiye oluşturmasını isteyebilirsiniz. Diğer yandan, sosyal medya platformlarında da gönüllü olarak Clubhouse davetiye paylaşan birçok kişi bulunmaktadır. Bu uygulamayı kullanan birinden davetiye talep ettiğinizde büyük ihtimalle yardımcı olacaktır.

Ancak davetiye ararken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır; Clubhouse davetiye kesinlikle ücretli değildir. Yalnızca uygulamanın kullanıcıları tarafından verilebilir. Sosyal medyada para karşılığı davetiye veren kişilerden uzak durmanız gerekir. Nitekim ücretsiz ve gönüllü olarak davetiye paylaşımı yapan kişilere ulaşmak mümkündür.

Her ne kadar yeni bir uygulama olsa da Clubhouse’un davetiye şartını sürdüreceği tahmin edilmektedir. Uygulamanın spesifik bir hedef kitleye hitap etme politikasını koruyacağını söylemek mümkündür. Bunun da markalar için belli kitlelere ulaşma bakımından bir avantaj yapacağı tahmininde bulunabiliriz.

Clubhouse Analytics Tool İle Veri Analizi  

Clubhouse Analytics Tool, yeni geliştirilmiş bir araç olmakla birlikte markalar ve içerik üreticileri için birçok imkân sağlıyor. Her ne kadar günümüzde yalnızca 20 firmanın bu araca erişimi olsa da arayüzü ve kullanım özellikleri firmalar için avantajlı olacağını göstermekte.

Clubhouse Analytics Tool, Clubhouse mobil uygulaması üzerinden açılan odaların dinleyici sayısını total ve toplam gibi kırılımlar ile göstermektedir. Ayrıca ortalama dinlenme süresi hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Dinleyiciler ve konuşmacılar hakkında detaylı hedef kitle bilgisi sağlayan bu araç, doğrudan branded iletişimi gerçekleştirmeyi planlayan tüm markalar için büyük olanaklar sunmaktadır.

Clubhouse Analytics Tool kullanan markalar sonraki konuşmalarını ve iletişim stratejilerini geliştirmek için gerekli veriye sahip olacaktır. Ayrıca bu araç üzerinden detaylı bir hedef kitle analizi yapmak da mümkündür. Uygulama geliştirme aşamasında olduğu için kısıtlı bir kitle tarafından kullanılan bu aracın yakında bütün markaların kullanımına açılacağı ve clubhouse uygulaması üzerinden kolaylıkla kullanılabileceği tahmin edilmektedir.

Influencer ajansı olarak, sunduğumuz nitelikli hizmetler aracılığıyla markanızı geniş çapta tanımanıza yardımcı oluyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin