Dijital İçerik Üreticilerin Ortak Özelliği

Dijital İçerik Üreticilerin Ortak Özelliği

İçindekiler

Dijital dünyada varlık göstermek ve görünür olmak içerik üreterek mümkündür. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, dijital dünyadan içerikleri çıkardığımız zaman geriye yalnızca kodlar ve boş şablonlar kalacaktır. Sosyal medyada, web sitelerinde, aramalarda ve internetin diğer kısımlarında karşılaştığımız her şey içerik sınıfına girer. Dijital içerik üreticisi olmak bu yüzden önemli ve değerli bir konudur.

İnternette faaliyet gösteren bir sitenin, kurumun ya da markanın başarısını da üretilen içerikler belirler. Bu üretim, internette yapılabilecek her şeyin temelindedir ve bütün stratejiler içerik kavramını odak noktasına almak zorundadır. Dijital içerik üreticisi nedir sorusunu yanıtlarken bu öneme vurgu yapmak gerekir. İçerik üreticileri, sanal dünyanın en temel ve görünür ögelerini üreten kişilerdir.

İçerik Üretici Anlamı

Herhangi bir konuyu görsel, yazılı ya da sesli biçimde aktaran ögeler içerik olarak adlandırılır. Basit bir tanım yapmak gerekirse içerik üretici bu ögeleri var eden kişidir. İçerik kavramı birçok kişide yalnızca yazılı ögeleri çağrıştırıyor olsa da kavramın kendisi bundan ibaret değildir. Videolar, görseller, grafikler, ses klipleri hatta web tasarım ögeleri bu şekilde adlandırılabilir.

Bir ögeyi içerik olarak adlandırabilmemiz için bir anlatıya sahip olması gerekir. Bir mesajı ve ifade ettiği bir konu olmalıdır. Kavramı belirleyen husus, konuyu ele alma biçimi değil bir konuya sahip olup olmamasıdır. Örnek vermek gerekirse; bir e-ticaret sitesinde yer alan ürün açıklaması da yüksek prodüksiyon ile hazırlanmış bir YouTube videosu da içerik olarak adlandırılır. İçerik üretici terimini bu kapsamda açıklamak faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, içerik üreticisi nedir sorusunu; görsel, işitsel veya yazılı içerikler üreten, herhangi bir konuyu bu yollarla aktaran kişi olarak adlandırabiliriz.

Dijital İçerik Üreticileri Ne İş Yapar? Hangi Alanlarda Çalışırlar?

Markaların web mecralarında ve sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerinden sorumlu olan kişiler dijital içerik üreticisi olarak adlandırılır. İçeriklerin kurgulanması, planlanması, analiz edilmesi ve hedef kitleye uygunluk bakımından denetlenmesi dijital içerik üreticilerinin iş tanımındadır. İnternetin pazarlama ve iş alanlarında önem kazanması dijital içerik üretici ve uzmanlarına olan ihtiyacı ciddi anlamda arttırmıştır.

Dijital içerik üreticilerinin çalıştıkları alanlar şunlardır;

 • E-Ticaret:

  Spesifik ürünler için yazılan ve kullanıcıları satın alma davranışına yönlendirme amacını taşıyan metinler, görseller dijital içerik kapsamında yer alır. Ürün açıklamaları, meta açıklamaları, kategori açıklamaları, landing page ve sosyal medya içerikleri bu başlıkta incelenebilir. Bu içeriklerin temel amacı okuyucuyu ürünler hakkında kısaca bilgilendirmek ve satın alma davranışı için geçerli sebepler sunmaktır.

 • Sosyal Medya:

  Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi sosyal medya mecralarında paylaşılan içerikler de bu kapsamdadır. Dijital içerik üreticisi tarafından üretilen sosyal medya içeriklerinin amacı marka iletişimini güçlendirmek ve satın alma davranışı yaratmaktır.

 • Pazarlama:

  Bu başlıkta yer alan içeriklerin amacı ürün ve hizmetleri tanıtmak, “neden, nasıl” gibi soruları detaylı bir şekilde yanıtlayarak okuyucuyu ikna etmektir. Web sitesi içerikleri, pr içerikleri ve blog metinleri bu kapsamdadır.

İçerik Üretici Olmak için Gereken 5 İpucu

 • Takvim Oluşturun: Dijital içerik üreticisi belli hedefler dâhilinde hareket eder. Bu hedeflere ulaşmak için detaylı planlar oluşturmak gerekir. Pazarlama ve iletişim hedefleri, içerik stratejisini belirleyen temel unsurlardır. İyi bir takvim oluşturarak ve gerçekçi hedefler belirleyeren, iletişim çalışmalarını içerik pazarlamanıza dâhil edebilir ve bu konuda büyük bir etki yaratabilirsiniz.
 • Geri Dönüşleri Değerlendirin: Daha etkili içerikler üretebilmek için mevcut içeriklerinizi ve bunlara yapılan geri dönüşleri değerlendirmenizde fayda var. Ürettiğiniz içerikler markayı temsil eder ve marka ile kitle arasındaki iletişimin aracıdır. Bu içeriklerin geri dönüşlerini ve kullanıcıların gösterdikleri davranışları (okunma sayısı, paylaşılma sayısı, video ise izlenme süresi vs) inceleyerek etkili stratejiler oluşturabilirsiniz.
 • Hedef Kitlenizi Analiz Edin: Bir içeriğin başarısını kitleye hitap etme gücü belirler. Ele aldığınız konunun, tanıttığınız ürünün ya da temsil ettiğiniz markanın belli bir hedef kitlesi vardır. Bu kitlenin de soruları ve beklentileri olacaktır. Etkili bir içerik üretmek için bu soruları yanıtlandırmaya özen göstermelisiniz.
 • Uzmanlık Alanınızda İçerik Üretin: Kaliteli bir içerik üretmenin yolu bilinen bir konuyu ele almaktan geçer. Yüzeysel bir araştırmayla bilgi edinmeyi başarsanız bile bu şekilde ürettiğiniz bir içerik okuyucuyu tatmin etmeyecektir. İçerik üretirken uzmanlık alanlarınızı tercih etmeniz bu bakımdan önemlidir.
 • Arama Trendlerini Takip Edin: Ürettiğiniz içeriklerin hedef kitlenize ulaşması ve marka lehine etki yaratması için güncel konulara hitap etmesi gerekir. Google’da ve sosyal medyada trendleri takip etmek bu bakımdan önemlidir. Trendlere yönelik içerikler üreterek görünürlüğünüzü arttırabilir ve markanızı akılda kalıcı hâle getirebilirsiniz. 

Başarılı Bir Dijital İçerik Üreticinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kolay Okunabilir ve Akıcı İçerikler Hazırlayın:

Günümüzde ortalama bir internet kullanıcısı, internette geçirdiği zaman boyunca binlerce uyarana maruz kalmaktadır. Bu uyaranlar okuyucunun dikkatini kolaylıkla dağıtabilir. İçeriklerinizin akıcı ve kolay okunabilir olması bu bakımdan önemlidir. Yazdığınız içerikleri kolay takip edilebilecek başlıklara bölerek okunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız üslup da oldukça önemlidir. Okuyucuyu sıkmayan, aşina olmadığı kavramlara boğmayan ve öğrenme isteğini perçinleyen bir üslup kullanmaya özen göstermelisiniz.

Zaman Yönetimine Özen Gösterin:

İçerik üreticisi olmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri zaman yönetimidir. İyi bir zaman organizasyonu; araştırma, strateji geliştirme ve içerik üretme aşamalarını başarıyla yürütmenize yardımcı olacaktır. Takviminizi oluşturduktan sonra zamanı iyi yönetmeye özen göstermelisiniz. Etkili bir zaman yönetimiyle dijital içerik üreticisi olarak başarılı olabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Analiz Edin:

İçerikleriniz belli bir kitleye hitap eder. Bu kitle; demografik özellikleri ve ilgi alanlarıyla belli sınırlara sahiptir. Üslubunuzun, anlatınızın ve kurgunuzun hedef kitlenize göre oluşturulması dijital içerik üreticisi olarak yaptığınız işin niteliğini belirler. Görece kaliteli bir iş yapmış olsanız dâhi anlatının hitap etmesi gereken kitleye ulaşmadığı sürece başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. İyi bir içerik üreticisi olmak için hedef kitlenizin sorularını yanıtlamanız ve beklentilerini karşılamanız gerekir.

Trendleri Takip Edin

Dijital içerik üreticisi, sürekli yenilenen mecralara ve bu değişimlerden etkilenen insanlara hitap eden işler yapmak durumundadır. Bu yüzden, dijital mecrada içerik üretirken trendleri düzenli olarak takip etmek gerekir. Sosyal medyadaki ve internetteki gelişmeleri takip ederek içeriklerinizin konusuna dâhil edebilir, bu sayede geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Başarılı Bir Dijital İçerik Üreticisinin Alışkanlıkları

Zihnin de tıpkı beden gibi beslenmesi gerekir. Bu bakımdan, başarılı bir içerik üreticisi olmanın yolu okumalar yaparak bilgilenmekten ve imge dünyasını beslemekten geçer. Gerek içerik ürettiğiniz konularda gerekse akademik ve edebi okumalar yaparak yeteneğinizi geliştirebilir, etkili içerikler üretebilirsiniz.

Başarılı Bir Dijital İçerik Üreticisinin Olmak için Yapmanız Gerekenler

 • Zaman yönetimi
 • Hedef kitle analizi
 • Gündem ve trendlerin takip edilmesi

Dijital içerik üreticisi olarak başarılı olmanın yolu yukarıdaki adımlardan geçer. Etkili stratejiler geliştirerek hedefine ulaşan içerikler üretebilmek için zamanınızı iyi organize etmeniz, hedef kitlenizi tanımanız ve gündemi takip ederek ürettiğiniz içerikleri trend hâline getirebilmeniz gerekir. Bu adımlara dikkat ederek markanızı etkili hâle getirecek içerikler üretebilirsiniz. İçerik Planı içerik ajansı çalışmaları ve hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin