E-Posta Listenizi Büyütmek İçin 10 Taktik

E-Posta Listenizi Büyütmek İçin 10 Taktik

İçindekiler

İyi kurgulanmış bir e posta pazarlama kampanyasıyla marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürün ve hizmetlerinizi duyurabilirsiniz. Özellikle sektörlere ve kurumlara yönelik hizmet veriyorsanız e mail pazarlama yöntemleri markanızın adını duyurmak için faydalı olacaktır. E-mail listesi oluşturmak bu aşamada son derece önemlidir. Listenin kalabalık olması ve markanız ile ilgilenme potansiyeli olan kişilerden oluşması gerekir.

E posta listesi hazırlamanın mail pazarlama çalışmasının ilk aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Marketing sürecinde, öncelikle kime hitap edeceğinizi bulmanız gerekir. Diğer yandan kalabalık bir e-posta listesi, maillerinizin okunma oranını arttıracak ve dolayısıyla markanıza yönelik farkındalığın yükselmesini sağlayacaktır.

E-posta Listesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Basit bir tanım yapmak gerekirse, belli bir mailin gönderileceği adreslerden oluşan listeler bu şekilde adlandırılır. E-posta listesi oluşturmanın en büyük avantajı anlık iletişim için yardımcı olmasıdır. Kurum içi ve kurumsal arası konularda hızlı aksiyon almak için e mail listeleri oluşturmak gerekir. Bu listeleri mail gönderilecek konulara, gönderim amaçlarına göre kategorize edebilir, her kampanya için farklı bir liste oluşturabilirsiniz.

E-posta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • E-posta Listesi Üyelerinize Değer Sunun

  Pazarlamanın temel amaçlarından biri neden sorusuna cevap vermektir. Bu yalnızca satış için geçerli değil. E-posta ile ulaştığınız insanlara ve kurumlara, maillerinizi almaya devam etmeleri için neden sunmanız gerekir. Bu da onlar için değer yaratmakla mümkündür.
  E-posta pazarlama sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri spam algısı yaratmamaktır. Göndermiş olduğunuz maillerin, gelen kutusunda görünen reklam ve tanıtım maillerinden ayrı bir yere sahip olması gerekir. Bunu sağlamak için hedefe yönelik bir e-mail tasarımı yapmalı ve hedef kitlenize uygun bir mesaj ermelisiniz.
  Hedef kitlenize sunacağınız gerçek, somut ve etkili bir değer yaratarak mail listenizde kalmalarını sağlayabilir ve başarılı bir pazarlama süreci yürütebilirsiniz. 

 • Doğru Kişilere Ulaştığınızdan Emin Olun

  Pazarlamanın diğer alanlarında olduğu gibi, e-posta pazarlamasında da hedef kitle en önemli konudur. Etkili bir mail oluştursanız bile doğru hedef kitleye göndermediğiniz sürece faydası olmayacaktır. Bu yüzden, işin en başında markanızla ilgilenme eğiliminde olan kişilere mail gönderdiğinizden emin olmalısınız. Örneğin B2B çalışan bir firmaysanız, hizmetlerinizle ilgilenme potansiyeli olan diğer firmalara ulaşmalısınız.

 • Üyelerinizden Mesajınızı İletmelerini İsteyin

  Mailinizi okuyup beğenen bir üyenin başkalarıyla paylaşma eğilimi de yüksek olacaktır. Mesajınızı paylaşmaya yönelik bir aksiyon çağrısı ekleyerek e-postanızı “forward” yoluyla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca mail tasarımına sosyal medyada paylaşma butonları eklemeyi unutmamalısınız.

 • Üyelik Çağrısı Yapın

  E mail pazarlama faaliyetlerinizin başarıya ulaşması için sadık bir kitle yaratabilmeniz gerekir. Mailinizi okuyan kişilerin sizden tekrar haber almak istemesi bu açıdan önemlidir. Bunu sağlamak için maillerinize “Signup” (üye ol) butonu ekleyebilirsiniz. Ayrıca mailinizde üye olmaya yönelik bir aksiyon çağrısı yapabilirsiniz.

 • Üyelik Sürecini basitleştirin

  Dijital araçlarla yapılan pazarlama faaliyetlerinde en önemli konulardan biri müşteriye hızlı aksiyon alma imkânı sunmaktır. Mail gönderdiğiniz bir kişi, mesajınızı beğendiğinizde bültene abone olmak isteyecektir. Bunun için, sitenizde e-posta üyelik formu aramaması gerekir. Mail metnine ve tasarımına buna yönelik bir buton ekleyerek aksiyon çağrısı yapabilirsiniz. 

 • Dönüşümleri Kontrol Edin

  Gönderdiğiniz toplu maillerin hangi adresler tarafından açıldığını, maillerinizi okuyan kişiler arasında kimlerin bağlantılara tıklayıp bültene üye olduğunu görebileceğiniz yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlar ile maillerinize yapılan dönüşleri kontrol edebilir ve e-posta listenizi iyileştirebilirsiniz.

 • Persona Yaratın

  Belirtildiği gibi, e-mail pazarlaması söz konusu olduğunda doğru kişiye hitap etmek son derece önemlidir. Bunu yapabilmek için bir persona yaratmanız ve benzerlik gösteren kişilere, firmalara yönelik çalışmalar yapmanız gerekir. Ürün ve hizmetlerinizin kime hitap ettiğini ya da etmesi gerektiğini tespit ettikten sonra çalışmalarınızı buna yönelik olarak düzenleyebilirsiniz. Bu sayede mailleriniz doğru kişilere ulaşmış olacak ve e posta pazarlama ile ulaştığınız kişilerin ürünleriniz ile ilgilenme ihtimâli artacaktır. 

 • Sitenizde ve Sosyal Medyada Üyelik Çağrısı Yapın

  Web sitenizi, sosyal meday sayfalarınızı inceleyen ya da sosyal medyadaki reklamlarınızla karşılaşan bir kullanıcının ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu bakımdan, e-posta listenizi büyütmek için web sitenizi, sosyal medya sayfalarınızı, reklamları ve tüketiciyle bir araya geldiğiniz diğer mecraları kullanmanız gerekir. Bu aşamada üyeliğe yönelik çağrı yapabilir ve insanların listenize gönüllü olarak girmelerini sağlayabilirsiniz.

 • Çekilişler ve Kampanyalar Düzenleyin

  Etkileşim yaratmak e mail pazarlamada oldukça önemlidir. Çekiliş ve kampanyalar düzenleyerek etkileşim yaratabilir, mail listenizin genişlemesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamada, çekiliş ve kampanya süreci bittikten sonra üyelikten çıkanlar olacaktır ancak bu gözünüzü korkutmasın. Nitekim kitlenin bir kısmı üyeliği terk etse bile başka bir kısmı maillerinizi almaya devam etmek isteyecektir. Bu çalışmalarla sadık bir kitle yaratabilirsiniz.

 • Sabırlı Olun

  Pazarlamanın bütün aşamalarında olduğu gibi e mail pazarlamada da sabırlı olmanız gerekir. Maillerinizin okunma sayıları ve okuyanların yaptıkları geri dönüşler ilk etapta düşük gibi görünebilir. Fakat istikrarlı bir çalışma yürüttükçe bu rakamlar doğal olarak yükselecektir. 

E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?

E mail pazarlama, standart mail sistemleriyle değil e posta pazarlama araçları olarak bildiğimiz özel gelişirilmiş araçlar yardımıyla yapılır. Bu araçlarla mail için özel tasarım yapmak, butonları özelleştirmek ve mail şablonunu tıpkı bir web sitesi gibi düzenlemek mümkündür. En çok tercih edilen e posta araçları şunlardır;

 • MailChimp

  E mail pazarlama denilince akla gelen ilk araçlardan biri olan MailChimp, milyonlarca işletme tarafından tercih edilen bir sistemdir.
  MailChimp, e-postalarınızı web sayfaları gibi fonksiyonel düzenlemenize olanak sağlar. Hazırladığınız şablonlarda doğrudan satış dâhi yapabilirsiniz. Ayrıca kampanyalarda detaylı veri sağlayan bir programdır. Hedef kitle analizi yapmak için gelişmiş araçları vardır.
  MailChimp’in ücretsiz sürümünde 2000 abone kaydı yapabilir ve ayda 12.000 e-posta yollayabilirsiniz. Ücretli sürümde ise tek bir plan vardır ve herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

 • Constant Contact

  20 yıldır en çok kullanılan e-posta araçlarından biridir. Sürükle bırak editörüyle mail şablonlarınızı istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Constant Contact, Outlook, Evenbrite ve Salesforces gibi hizmetlerle entegre edilerek, bu araçlardan kişi alma özelliğine de sahiptir. Bu programı kullanarak müşterilerinize özel kuponlar, indirimler oluşturabilir ve mail üzerinden ürün satışı yapabilirsiniz. 

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Başarılı bir e posta pazarlama kampanyası yürütmek için şu adımlar uygulanmalıdır;

 • Kullanıcı verisi oluşturmak
 • Hedef kitle analizi
 • Mai liçeriğinin ve opsiyonlarının hedef kitlenin ihtiyaçlarına, ilgi alanlarına optimize edilmesi
 • Etkili, vurucu ve içeriği yansıtan başlık seçimi
 • Gönderim sıklığının belirlenmesi

Yukarıdaki adımları uygulayarak marka bilinirliğinize yardımcı olacak bir e-posta pazarlaması yapabilir ve listenizi genişletebilirsiniz.

E-posta Pazarlamanın E-posta Listesi için Faydaları Nelerdir?

Pazarlama aşamaları ne kadar başarılı olursa e posta kampanyalarınız o kadar çok kişiye ulaşacaktır. İyi kampanyalar yaptığınızda, markanızın hizmetlerine ihtiyaç duyan insanlar e-posta bültenlerinize gönüllü olarak abone olmak isteyecektir. Dolayısıyla e-posta pazarlama faaliyetleri ne kadar iyi olursa, markayı hedefine ulaştıran bir liste hazırlamak o kadar kolay olacaktır.

E-posta Pazarlamada İçerik Pazarlamasının Önemi

İçerik, e posta pazarlama çalışmasının temelidir. Marka mesajı, görsellerle ve diğer ögelerle desteklenmiş bir yazılı içerik yoluyla iletilir.

Hedef kitle doğru seçilmiş olsa dâhi iyi bir içerik kurgusu olmadan başarılı bir çalışma yürütmek mümkün olmayacaktır. Hedef kitleye uygun, marka mesajını iyi aktaran, akıcı ve anlaşılır içerikler için içerik ajansı İçerik  Planı ile çalışarak  e mail pazarlama çalışmalarınızı başarıya ulaştırabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin