En Çok Dinlenen Pazarlama Podcastleri

En Çok Dinlenen Pazarlama Podcastleri

İçindekiler

Pazarlama ve dijital pazarlama konularına ilgi duyuyorsanız, bu alanlarda bilgi edinip farklı bakış açılarıyla tanışabileceğiniz podcastlere göz atabilirsiniz. Spotify, iTunes, Youtube gibi mecralarda pazarlama konulu birçok podcast yayını bulunuyor. Keyifli yayınlar dinleyerek pazarlamanın püf noktalarını öğrenebilir ve bu konuda farklı vizyonları karşılaştırabilirsiniz.

Pazarlama podcastlerini tanıtmadan önce podcast nedir sorusunu yanıtlamakta fayda var.

Podcast Nedir?

Podcast nedir sorusunu seri hâlinde yayınlanan ses ve video dosyaları olarak yanıtlamak mümkündür. Bu terim ilk defa 2000’li yıllarda pod ve broadcast(yayın) sözcüklerinden ortaya çıkmıştır. Terimin kökeni ise iPod için geliştirilmiş özel bir formata dayanmaktadır. iPod cihazlarda sesli ve görüntülü yayınları kaydedip parçalar hâlinde dinleme özelliği bulunuyordu. iPod’un bu özelliği zamanla yayıncılar tarafından tercih edilen bir format hâline gelmiş ve podcast adını verdiğimiz yayın türü bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yayın formatı ve tanımının zaman içinde değiştiğini söyleyebiliriz. Podcast, günümüzde seri hâlinde yayınlanan ses dizileri için kullanılan bir terimdir. İlk zamanlarda iPod için kullanılan bir terim olsa da günümüzde farklı cihazlardan ve mecralardan podcast yayınlamak, dinlemek mümkündür. Podcast nedir sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Podcast Nasıl Dinlenir?

Podcast’i istenilen zamanda dinlenilebilen bir radyo yayını olarak tanımlamak ve podcast nedir sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkün. Yayıncı, istediği yerde ve zamanda canlı yayın yapabilir, kaydedebilir ve dinleyici bunları istediği zaman dinleyebilir. Podcast dinlemek için mobil cihazınıza yükleyeceğiniz uygulamaları, masaüstü bilgisayar uygulamalarını ve web sitelerin kullanabilirsiniz. Hatta bazı buzdolaplarında bile podcast dinleme imkanı bulunmaktadır.

Podcast dinlemek için en yaygın biçimde kullanılan araçlar şunlardır:

  •       Spotify günümüzde podcast denilince akla gelen ilk firma olarak kabul edilmekte. Firmanın yakın zamanda Anchor ve Gimlet gibi büyük podcast firmalarını satın aldığını biliyoruz. Uygulamada podcast kategorisi yer alıyor ve yayıncılar bu kategoride yayın yapabiliyorlar. Yine bu kategoride arama yaparak podcast bölümlerini dinlemek ve liste oluşturmak mümkün.
  •       Google Podcast Google’ın resmi podcast uygulaması android cihazlarda kullanılabilir.
  •       YouTube her ne kadar bir video paylaşım sitesi olsa da buradan podcast yayını yapan birçok yayıncı bulunmaktadır. YouTube Music uygulamasını kullanarak podcastleri arka planda dinleyebilirsiniz.
  •       iTunes podcastleri ücretsiz olarak dinlemeye açtığı için podcast yayıncıları bakımından önemli bir mecradır. Bu platform üzerinden birçok farklı konuda podcast yayınına ulaşabilirsiniz.
  •       Castbox spesifik olarak podcast yayını için oluşturulmuş bir uygulamadır. Ücretsiz mobil aplikasyonu ya da web sitesi üzerinden kullanılabilir.

Dijital Pazarlama Podcastleri ve Önemi

Dijital pazarlama ile konvansiyonel pazarlama arasındaki en büyük farklardan biri, dijital pazarlamada trendlerin sürekli değişmesidir. Dijital pazarlama podcast yayınlarının bu trendleri takip etmek açısından önemli olduğunu söyleyebilliriz. Podcast yayınlarıyla gündemi ve bu gündeme dair yorumları takip edebilir, dijital pazarlama dünyasında olup bitenleri keyifli yayınlarla öğrenebilirsiniz.

Spotify’da Yer Alan Dijital Pazarlama Podcastleri

Made In Turkey

Levent Aşkan ve Doğan Akdağ tarafından sunulan Made In Turkey başarı hikâyelerine odaklanan bir podcast serisi. Made In Turkey’de yerli ya da yurt dışında kurulan başarılı şirketlerin hikâyeleri  anlatılırken pazarlama ekosistemi hakkında bilgi veriliyor. Yazılım, oyun ve dijital ürün ihraç eden şirketler de masaya yatırılıyor. Bu program özellikle girişimci adayları ve dijital pazarlama piyasasının nabzını tutmak isteyen dinleyiciler için uygun.

Growth Talks

Growth Hacking, son zamanlarda pazarlama dünyasında yaygın ve rağbet gören bir kavram hâline geldi. Haydar Özkömürcü tarafından sunulan Growth Talks bu kavramın odağında pazarlama, teknoloji, içerik, nöropazarlama gibi konuları masaya yatırıyor. Pazarlama sektörüyle ilgili kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak ve gelişmeleri takip ederken bilgi edinmek istiyorsanız bu podcast yayınını mutlaka takip etmelisiniz.

Dijipod

Metehan Yeşilyurt tarafından hazırlanıp sunulan Dijipod, dijital dünyayı odağına alan ve pazarlama konusuna da geniş yer veren bir podcast yayını. Yayında SEO, iş hayatı, dijital pazarlama, girişimcilik gibi konular masaya yatırılıyor. Ayrıca growth kavramına ve tekniklerine de geniş bir yer veriliyor. Metehan Yeşilyurt, bu kavramları kendi sektör deneyimlerini aktararak açıklıyor ve keyifli bir anlatı hâline getiriyor. Konuyla ilgileniyorsanız bu podcast yayını tam size göre!

Sıfır

Kadir Köymen tarafından sunulan Sıfır, “Ülke ve para oyununda kaybetmek istemeyenlere taktikler” mottosuyla yayın yapıyor. Kadir Köymen, dijital pazarlama alanında en çok takip edilen içerik üreticilerinden biri. Bu podcast serisinde girişimcilik, inovasyon, kişisel gelişim gibi konuları masaya yatırıyor. Dijital pazarlama ile ilgili kavramları farklı ve eğlenceli bir üslupla dinleyerek gelişmeleri takip etmek istiyorsanız bu podcast serisini takip edebilirsiniz.

Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

Girişimcilik kavramına farklı bir perspektiften bakmak istiyorsanız bu kanalı takibe alabilirsiniz. İnanç Ayar tarafından sunulan podcast serisi, girişimciliği kişisel yaşamda da benimsenen bir felsefe olarak ele alıyor. Aynı zamanda girişimciliği yaşam felsefesi hâline getirmiş kişilerin hayal etme ve başlama hikâyelerini keyifli bir üslupla ele alıyor. İlk bölümden itibaren keyifle dinleyeceğinize emin olabilirsiniz.

En Çok Dinlenen Dijital Pazarlama Podcastleri

Concent Warfare Podcast

İçerik üretimi, dijital pazarlamanın en önemli alt başlıklarından biri. Content Warfare Project podcast serisi, içerik üreticiliği konusunu odağına alıyor. Ryan Hamley tarafından sunulan programda stratejistler, pazarlama uzmanları, sosyal medya uzmanları ve içerik üreticileri konuk ediliyor. Program, bu alanlarda uzman kişilerle yapılan röportajlardan oluşuyor.

The Marketing Companion

Dijital pazarlama podcast alanında dünyada en çok dinlenen yayınlardan biri olan The Marketing Companion; içerik pazarlaması, sosyal medya gibi konuları ele alıyor. Sunucuğunu pazarlama uzmanı Mark Schaefer ile konuşmacı Tom Webster’in yaptığı programda pazarlama ile ilgili onular keyifli bir dil ve üslupla ele alınıyor.

Marketing Over Coffee

Dijital pazarlama dünyasındaki haberleri ve güncel trendleri takip etmek istiyorsanız Marketing Over Coffee podcast serisini dinlemelisiniz. Haber programı formatında hazırlanan Marketing Over Coffee, dijital pazarlama ile ilgili haberleri yarım saatlik podcast bölümleriyle anlatıyor. Dijital pazarlama podcast formatında en çok tercih edilen programlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Sektörle ilgili güncel haberleri vermekle birlikte metin yazarlığı, e-posta pazarlaması, kampanya oluşturma gibi konularda bilgi veren bir içeriğe sahip.

The BeanCast

The BeanCast, dijital pazarlama podcast formatı olarak diğerlerinden biraz farklı bir yapıya sahip. Halkla ilişkiler ve pazarlama konularını odağına alan bu podcast serisi, yuvarlak masa konuşmalarını andıran bir formatla sunuluyor. Dinleyiciye bir toplantı hissi veriyor. Podcast serisinde sosyal medya, içerik pazarlaması, dijital pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler ile ilgili konular işleniyor.

HBR IdeaCast

Harvard Business Review tarafından yayınlanan bu podcast serisi dijital pazarlama alanında en çok dinlenen yayınlar arasında yer alıyor. Günümüz itibariyle 700’den fazla bölümü olan dijital pazarlama podcast serisinde girişimcilik, iş stratejileri gibi konular işlenmekte. Akademisyenlerin ve uzmanların konuk olduğu programlarda tüketici davranışları, işe alım stratejileri gibi konular inceleniyor.

Pazarlama, reklamcılık, halkla ilişkiler gibi alanlarda takip edebileceğiniz birçok yerli ve yabancı dijital pazarlama podcast yayını bulunuyor. Podcast yayınlarıyla bu alanlarda farklı vizyonları, fikirleri ve ekolleri takip ederek sektöre hâkim olabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı ile etkili bir strateji belirlemeden sosyal medyada var olmanız mümkün olmayacaktır. Sosyal medya ajansı hizmetimizde çalışmalarımıza iyi bir strateji belirlemekle başlıyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin