Evergreen İçerik Nedir? Evergreen Content Hazırlama

Evergreen İçerik Nedir? Evergreen Content Hazırlama

İçindekiler

Evergreen kelimesi Türkçe’ye yaprak dökmeyen olarak çevrilebilir. Bazı bilgiler ve bu bilgiler baz alınarak hazırlanan içerikler yapraklarını asla dökmez, yani eskimezler ve geçerliliklerini her zaman korurlar. Bunlar evergreen içerik olarak adlandırılır. Geçerliliğini gündemden, trendlerden ve değişkenlerden bağımsız olarak koruyan içerikler, hem bilgi aktarımı hem de pazarlama açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Evergreen olarak tanımlanabilecek içerikler üreterek, markanızı internette görünür kılabilir ve hedef kitlenizin güvenilir bilgi kaynağı hâline gelebilirsiniz.

Evergreen İçerik Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, okuyanı her okunduğunda bilgilendiren, geçerliliğini koruyan yani yaprakları hiç dökülmeyen içeriktir. Evergreen içerik, okuyucuyu bilgilendirme amacıyla yazılır. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse “nedir, nasıl yapılır” gibi sorulara yanıt veren içerikler evergreen content olarak adlandırılır. Bu bağlamda, okumakta olduğunuz bu içeriğin de evergreen kategorisine giren bir içerik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aşağıdaki konularda yazılmış olan içerikler evergreen değildir.

 •       Gündem ile ilgili içerikler, haber metinleri.
 •       Moda gibi trendler ile ilgili içerikler
 •       Belli bir döneme ait istatistikler
 •       Belirli bir güne ya da döneme özel olarak hazırlanmış olan içerikler.

Evergreen içerik nedir sorusunu yanıtlarken dikkat çekilmesi gereken bazı noktalar var. Bir içeriğin doğru bilgi akışı sağlıyor olması onu evergreen kategorisine yerleştirmez. Örnek vermek gerekirse Covid-19 istatistikleri ile ilgili içerikler informatiktir ve doğru bilgi verirler. Fakat bunlar belli bir dönem için geçerlidir. Dolayısıyla tazeliğini ve doğruluğunu sürekli koruyan içerikler değildir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Sürekli taze kalan bir içerik hazırlamanın ilk adımı doğru konu başlığını seçmektir. İkinci adım ise doğru soruları sorarak bunlara yanıt vermektir.

Örnek olarak dijital pazarlama başlıklı bir konuda evergreen içerik üretmek için dijital pazarlamanın ne olduğunu anlatmamız ve ana ilkelerinden bahsetmemiz gerekecektir. Dijital pazarlama ile ilgili trendler değişse ve yeni gelişmeler olsa bile bu kavramın tanımı ve ana hatları değişmeyecektir. Verilen bilginin sürekli güncel kalacak olması bu içerik türünün temel kriteridir.

Evergreen İçeriğin Özellikleri

 •       “Nedir” sorusunu yanıtlayan bir yapıya sahiptir.
 •       Herhangi bir konu hakkında, başlangıç seviyesinde bilgi verir. Hedef kitlesi konu hakkında bilgi sahibi olmayan ya da temel düzeyde bilen kişilerdir.
 •       Ele aldığı konuyla ilgili terimleri açıklayan bir yapıdadır.
 •       Akademik içerikler ile benzerlik gösterir. Bilgi akışı sağladığı için doğru kaynaklara dayanmak zorundadır.
 •       Okuyucuların sonutlarına yanıt verir.
 •       Güncelliği her zaman korunacak bir bilgiyi işler ve aktarır.

Evergreen Content Hakkında Püf Noktalar

 •       Doğru ve teyit edilebilir bilgi, diğer içerik türlerinde olduğu gibi evergreen içeriklerde de oldukça önemlidir. Sağladığınız bilgilerin doğruluğundan ve geçerliliğinden emin olmanız gerekir.
 •       Okuyucunun bu türden bir içerikle ilgilenme sebebi sorularına yanıt almaktır. Dolayısıyla Evergreen content üretirken ele aldığınız konular ile ilgili soruları düşünüp onları yanıtlamanız gerekir.
 •       Bu türden içeriklerin kitlesi, anlatılan konuya hakim olmayan ya da asgari seviyede hakim olan okuyuculardır. Bu yüzden, içeriklerinizi anlaşılır bir üslupla kaleme almanız, terimleri bilmeyen bir okuyucunun anlayacağı seviyeye getirmeniz gerekir. Ayrıca içerik pazarlama ajansı İçerik Planı ile tüm içerik stratejinizin oluşturulması ve yönetilmesi konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Evergreen İçerikten Daha Fazla Trafik Almanın 7 Kolay Yolu

 •       Etkili ve dikkat çekici başlıklar belirleyin. Başlıklarınızı belirlerken Google Adwords Planner ya da Keywordtools.io gibi anahtar kelime bulma araçlarını kullanabilirsiniz.
 •       Ele almak istediğiniz konuyu kolay okunabilecek alt başlıklara bölerek anlatın.
 •       İçeriklerinizi SEO uyumlu olarak hazırlayın. Anlattığınız konular ile ilgili sık aratılan anahtar kelimeleri metinde geçirin.
 •       İçeriklerinizi görsel ögelerle destekleyin.
 •       Kullandığınız kaynaklara refarans verin.
 •       Yazdığınız içeriği blogunuzda veya web sitenizde ön plana çıkarın.

Evergreen İçerik SEO’nuzu Kontrol Altında Tutun

Evergreen content ile sitenizin SEO değerini arttırabilir ve markanızın internette görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tür içerikler güncelliğini sürekli koruduğu için, sitenizde yayında oldukları sürece trafik getireceklerdir. İyi kurgulanmış bir içerikle SEO puanınızı yükseltebilir ve belli konuları merak eden kullanıcıların yaptıkları Google aramalarıyla markanıza ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Yeni ve ilgili terimleri hedefleyin

Etkili bir evergreen content üreterek ilgi çekmenin yolu, daha önce cevaplanmamış soruları yanıtlamaktan geçer. Hedef kitlenizin yeni aşina olduğu, ilgi gören konuları ele alarak içeriklerinizi ve dolayısıyla markanızı görünür kılabilirsiniz. Bu bakımdan, bilgilendirici içerikler üretirken ilgili terimleri hedeflemeniz faydalı olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi yeniden gözden geçirin

Ürettiğiniz metinleri görünür kılmanın yolu yazdığınız konuyla ilgili Google araması yapan kullanıcılara ulaşmaktan geçer. Başlıklarınızın ve içerik kurgunuzun genel olarak anahtar kelimelere odaklanması önemlidir. İçerik yazmaya başlamadan önce konuyla ilgili bir anahtar kelime listesi çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Yeni stratejiler ekleyin

Evergreen içerik her ne kadar geçerliliğini sürekli koruyan bir içerik türü olsa da kitleleri içeriklerinizden ve konulardan haberdar etmek için etkili stratejiler geliştirmeniz gerekir. Ele aldığınız konuları geniş kitlelere duyurmak için stratejilerinizi güncellemeyi sürdürmelisiniz.

Bağlantıları güncelleyin

İçeriklerinizde referans verdiğiniz bağlantılar geçerliliğini yitirebilir. Sitenin kapanması, bağlantı adresinin değişmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden, akademik metinlerde web adreslerine bağlantı verilirken erişim tarihi de yazılmaktadır. İçeriklerinizi düzenli kontrol ederek bağlantıları güncellemeniz bu bakımdan son derece önemlidir. Ulaşılamayan veya yanlış bağlantılara referans verilmiş bir Evergreen içerik okuyucu nezdinde etkisini kaybedecektir.

İstatistik ekleyin

İstatistik, anlatıyı güçlendiren bir unsurdur. Fikrinizi somutlaştırarak kuvvetli delillerle desteklemenizi sağlar. İçeriklerinizde istatistiklere yer vererek inandırıcılığınızı arttırabilirsiniz. Evergreen content türünde somut veriler önemlidir bu bakımdan içeriğinizi kaleme alırken istatistiklere göz gezdirmeniz faydalı olacaktır.

Müşteri tekliflerini dahil edin

Müşterilerinizden gelen bilgilere içeriklerinizde yer vermek son derece önemli. Nihayetinde müşteri görüşleri hizmet deneyimi hakkında ciddi bir veri sağlar. Bu yüzden müşteri tekliflerine yer vermeye özen göstermelisiniz.

Görsellerinizi kontrol edin

Görsel kurgusu bütün içeriklerde olduğu gibi evergreen content türünde de önemlidir. İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin metinle, anlatıyla ve konuyla uyumlu olması gerekir. Bu yüzden görsellerinizi iyi düzenlemeniz ve sıklıkla kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Stok resimleri değiştirin, yerine mutlu müşterilerinizi eklemeye başlayın

Stok görseller son zamanlarda inandırıcılığını yitirmeye başladı. İçeriklerinizde stok görsel yerine kendi ürettiğiniz görselleri ve müşterilerinizden gelen görselleri kullanmak evergreen content etkisini arttırmak bakımından faydalı olacaktır.

Başlıklarınızı değiştirin

İçeriğinizi yayınladıktan sonra, yazdığınız konuyla ilgili arama terimleri değişebilir. Dolayısıyla bu konuda arama yapan kullanıcıların içeriklerinize ulaşması zorlaşabilir. Evergreen content, sürekli güncel kalması gereken bir içerik türüdür. Bu yüzden içerik başlıklarını, alt başlıkları ve metin içinde kullandığınız anahtar kelimeleri düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.

Meta açıklamanızı değiştirin

İçeriklerinizin ulaşılır olması için SEO hususuna dikkat etmeniz gerekir. Meta açıklaması da en az başlıklar kadar önemli bir konudur. Arama yapılan terimlere göz gezdirerek içeriğinizin yer aldığı sayfanın meta açıklamasını güncelleyebilirsiniz.

Bağlantılarınızı düzenleyin, Bozuk bağlantıları düzeltin ve  Yeni içerikten sayfaya yeni bağlantılar oluşturun

Referans bağlantılar son derece önemlidir. Bozuk bağlantılar SEO açısından problem yaratacağı gibi okuyucunun metne olan güvenini de sarsacaktır. Bu bakımdan evergreen içerik oluştururken bağlantıları iyi kontrol etmeniz gerekir. İçerik bağlantılarını belli periyotlarla kontrol etmeli ve bozuk bağlantıları düzenlemelisiniz. Bunun için WordPress bağlantı kontrol araçlarını kullanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin