Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur

Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur?

İçindekiler

Facebook, gelişmiş reklam uygulamaları sayesinde doğrudan hedefe yönelik reklamlar vermeye yardımcı olmakta. Facebook reklamlarıyla, sadece kitleleri değil bireyleri hedef alabilir, hedef kitlenizden veri toplayabilir ve ürün ya da hizmetlerinizi doğrudan ilgilenen kişilere gösterebilirsiniz. Gelişmiş veri analiz sistemi sayesinde Facebook, kişilere beğendikleri sayfalarla ve aktiviteleriyle ilgili reklam göstermekte. Facebook reklamları hedef kitleye ulaşma bakımından avantajlı olmakla birlikte reklam süreçlerinin titizlikle yürütülmesi gerekir. Reklam oluştururken bazı konulara dikkat edilmeli ve reklamın başarılı olabilmesi için bütün süreçler iyice anlaşılmalıdır.

Facebook Reklam Yöneticisi Nedir?

Reklam yöneticisi, Facebook ve Instagram üzerinden yayınlanan reklamların oluşturulup yönetilmesine yarayan bir araçtır. Facebook Business sayfası üzerinden ulaşılabilen reklam yöneticisi, reklam kampanyalarının organizasyonunu sağlar. Bütün reklam setlerinin sonuçları bu sistem üzerinden görülebilir. Reklam vermek için öncelikle reklam yöneticisi kullanmayı bilmek ve sisteme belli bir ölçüde hakim olmak gerekir.

3. Alanınızdaki rekabete ve etkileyicilere göz atmak için zaman ayırın. Araştırma yaparken karşınıza çıkan tüm içerik fikirlerini ise unutmamak için yazın.
Bazen, bir kimyasal ürün satışı üzerine tanıtım yapan sosyal medya hesabı dahi, ulaşım sektöründe yer alan bir marka hesap yöneticisine ilham verebilir. Çünkü ilhamın ve aynı fikri farklı formatta yorumlamanın sırrı sosyal medya ajansının tecrübesinde saklıdır.

Facebook Reklam Yöneticisi ile;

• Özel reklam gönderileri oluşturabilir ya da mevcut gönderilerinizden biriyle reklam verebilirsiniz.
• Erişmek istediğiniz kitlenin demografik özelliklerine göre hedef kitle seçenekleri oluşturabilirsiniz.
• Kitle, bütçe ve reklam alanlarınızı düzenleyebilirsiniz.
• Reklamlarınızı setler hâline getirerek kaydedebilirsiniz.
• Reklam taslakları oluşturabilirsiniz.
• Kullanıcıların reklamlarınıza gösterdiği olumlu ya da olumsuz tepkileri inceleyebilir, reklamlarınızı ve marka imajınızı iyileştirmek için detaylı veri toplayabilirsiniz.
• Reklam perofrmansları hakkında detaylı raporlar alabilirsiniz.
• Reklam raporlarıyla, reklamlarınızın kimler tarafından ilgi gördüğünü yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları gibi kırılımlara göre inceleyebilirsiniz.
• Piksel ya da form reklamı verdiyseniz, hedef kitlenizden gelen verilere erişim sağlayabilirsiniz.

Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Facebook üzerinden reklam oluşturmak oldukça kolaydır. Arayüz üzerinden kolaylıkla reklam oluşturabilir, reklamınızın amacını ve bütçesini belirleyerek kısa sürede yayınlayabilirsiniz. Reklamınız tamamlandıktan sonra bir onay sürecine girecek ve onaylandıktan sonra yayınlanmaya başlayacaktır. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek Facebook üzerinden reklam oluşturabilirsiniz. • Reklam verme işlemini başlatmak için business.facebook.com adresine girin. Burada sayfanıza entegre olan bir Business hesabı bulunacaktır. Eğer hesabınız yoksa oluşturmanız gerekir. Reklam vermek istediğiniz hesaba giriş yaptıktan sonra kampanyayı oluşturabilirsiniz.
• Reklam yöneticisinin sol kısmında oluştur butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra karşınıza reklam oluşturma arayüzü çıkacaktır. Eğer ilk defa reklam oluşturuyorsanız Rehberli Oluşturma Akışı yardımcı olacaktır.
• Facebook üzerinden verdiğiniz reklamın spesifik bir amacı olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, eğer hedef kitleyi sitenize yöneltmek istiyorsanız trafik reklamları sizin için uygun olacaktır. Size dönüş yapmalarını istiyorsanız form reklamı verebilirsiniz.
• Arayüz üzerinden reklam gönderisi oluşturabilir ya da mevcut gönderilerinizden biriyle reklam girişi yapabilirsiniz.
• Kampanya bütçesini tanımlamak işin son aşamasıdır. Burada istediğiniz bütçeyi tanımlayabilirsiniz. Facebook, tanımladığınız bütçeye göre sonuçlar verecektir. Bu aşamadan sonra reklamı yayınlayabilirsiniz.
Facebook reklamlarında kullanılan gönderilerin bazı kriterleri vardır. Görsel, video ve müziklerde telif hakkı kuralına dikkat etmeniz gerekir. Telifli müzikleri kullanmanız hâlinde, reklam yayınlanmış olsa bile yayından kaldırılabilir ve bu durum reklam hesabınızın kısıtlanmasına sebep olabilir. Görsel ve video düzenlemelerinde stok görsel sitelerini tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Facebook Reklam Örneği

Facebook’ta etkili reklamlar oluşturabilmek için öncelikle hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekir. Bir ürün satıyorsanız ve bununla ilgili bir reklam yapmak istiyorsanız, ürünün hitap ettiği ve etme potansiyeli olan kitleyi yaş, cinsiyet, lokasyon gibi demografik özelliklere analiz etmeniz faydalı olacaktır. Diğer yandan bu ürün ya da hizmet ile ilgilenme eğilimi gösteren kişilerin beğendiği sayfaları, davranışlarını analiz ederek etkili reklamlar oluşturabilirsiniz. Reklam görseli de önemli bir husustur. Görselin anlaşılır olması, mesajı doğru vermesi gerekir. Video reklamlarının da etkili olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Kısa ve iyi kurgulanmış videolarla yaptığınız reklamlar hedef kitlenizin markanıza ilgi göstermesini sağlayacaktır. Reklam amacını seçtikten sonra gönderiyi bu amaca uygun biçimde kurgulamanız gerekir. Örnek vermek gerekirse; hedef kitlenizi web sitenize yönlendirmek istiyorsanız metni ve görseli siteyi ilgi çekici hâle getirecek biçimde oluşturmanız gerekir. Etkili ve anlaşılabilir bir tasarımla reklamınızı amacınıza ulaştırabilirsiniz. Facebook kullanıcıları, rahatsız oldukları veya görmek istemedikleri reklamları bildirerek reklam tercihlerini düzenleyebilirler. Eğer reklamlarınız istediğiniz etkiyi vermezse, kullanıcılardan gelen geri dönüşleri değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Olumlu ya da olumsuz her verinin reklamlarınızın geliştirilmesine katkıda bulunacağını unutmamanız gerekir.

Facebook Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?

Facebook’un esnek bir bütçelendirme politikası vardır. Bütçe, reklam oluşturma aşamasında belirlenir. Reklam verirken istediğiniz miktarda –belli alt limitler dâhilinde- bütçe verebilirsiniz. Bütçeleri günlük, haftalık ya da spesifik aralıklar için belirleyebilirsiniz. Facebook, belirlemiş olduğunuz bütçeyi performansa göre optimize edecektir. Ayrıca bütçeyi tam anlamıyla kullanma ya da uygun miktarlarda harcama gibi farklı seçenekler de bulunmakta. Reklam ücretleri 1000 erişim başına belirlenir. Bu parametre CPM (Cost Per Mile) olarak adlandırılır. Standart bir CPM değeri bulunmamakta ve değerler demografik özelliklere göre değişkenlik gösterir. Türkiye’de gösterilen bir reklamın CPM değeriyle Avrupa’da gösterilen aynı olmayabilir. Sadece lokasyonda değil, aynı bölgedeki farklı demografik gruplarda da kırılımlar görülebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; Afrika, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde CPM değerleri düşüktür. Buralarda daha uygun fiyatlarla reklam verilebilir. Fakat Avrupa’nın büyük kısmında, ABD, Kanada, Avustralya gibi gelişmiş olarak tabir edilen ülkelerde rekabet yoğun olduğu için değerler de yüksektir. CPM değerlerini büyük oranda rekabet gücü ve zorluğu belirler. Bütçeyi alt ya da üst limitlerde kullanmayı da seçebilirsiniz. Reklam oluştururken bütçe üst sınırı opsiyonunu seçerek, bütçenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da uygun bütçe kullanma opsiyonunu tercih edebilir ve Facebook’un ayırdığınız bütçeden tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz. Facebook üzerinden verilen reklamlar vergiye tabiidir. Reklam başına %18 oranında KDV vergisi alınmakta. Dolayısıyla reklam için bütçe ayırırken vergiyi de göz ardı etmemeniz gerekir.

Facebook Reklamları Nasıl Kontrol Edilir?

Facebook, reklamverenler için belli standartlar uygulamakta. Reklamlar botlar tarafından ya da manuel olarak kontrol edilmekte, uygun bulunmayan reklamlarda revizyon istenmekte. Eğer belli kurallar ihlâl edilirse Facebook reklam hesabını dondurabilir. Dolayısıyla reklam vermeden önce Facebook reklam politikasını detaylı bir biçimde incelemek gerekir. Reklamınız reddedilmişse, Facebook reklam politikalarından birini ihlal etmiş demektir. Nitekim Facebook’un politikası kullanıcılara doğru, faydalı reklamlar göstermeye ve ayrımcılık, nefret söylemi gibi olumsuz unsurlar içermeyen reklamları ön plana çıkarmaya dayalıdır. Eğer reklamınız reddedilmişse aşağıdaki yönergeyi izleyebilirsiniz:

• Facebook Business üzerinden reklam hesabınıza giriş yapın.
• Çizelgede reklamınızın onay ya da red durumu görünecektir. Reklamın üzerine tıkladığınızda neden onaylanmadığının açıklamasına ulaşabilirsiniz.
• Reklamınızı yapılan açıklamaya göre revize edebilir ya da yanlış bir karar verildiğini düşünüyorsanız Facebook Business yetkilileriyle temasa geçip manuel onay talep edebilirsiniz. Facebook, hassas bir reklam politikasına sahiptir. Verdiğiniz reklamlar bu ilkeler ile ne kadar uyumlu olursa başarısı o kadar artacaktır.

Sonuç olarak; Facebook reklamları çift taraflı bir etkileşim yaratmanızı sağlar. Hedef kitlenize bireyler nezdinde ulaşabilir, onlardan gelen geri dönüşleri takip edebilir ve marka bilinirliği yaratabilirsiniz. Fakat etkili reklamlar verebilmek için reklam politikalarını iyi incelemeniz, gönderilerde kullandığınız görsel, video ve metinlerin tasarımlarına dikkat etmeniz ve amacınızı doğru seçmeniz gerekir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin