Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları Detaylı Öğrenme Rehberi

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları Detaylı Öğrenme Rehberi

İçindekiler

Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan onlarla ilgilenme potansiyeli olan kullanıcılarla buluşturmak için Google reklamlarını tercih edebilirsiniz. Google Ads Duyarlı Arama Ağı reklamları, markanızı sektörünüz ile ilgilenen bireylerle doğrudan buluşturmanıza yardımcı olur. Etkili duyarlı arama ağı reklamları ile ürünlerizi tanıtabilir, marka bilirliği yaratabilir ve kullanıcıların satın alma kararını firmanız lehine vermelerini sağlayabilirsiniz.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir?

Reklam verirken oluşturulan anahtar kelime ve metin kombinasyonlarının istenen sonuçları vermemesi reklamverenler için her zaman olumsuz bir durum olmuştur. Google ads duyarlı arama ağı reklamı, bizzat bu sorunu gidermek için oluşturulmuş bir reklam modelidir.

Bu reklam modeli, reklamverene 15 başlık ve 4 açıklama alanı yazma olanağı sunmaktadır. Bu sayede en iyi performans veren reklam kombinasyonu bulunabilir ve reklamlar geliştirilebilir. Burada temel amaç en yüksek performansa sahip reklam metinlerini belirleyerek kullanıcılara onları göstermektir. Etkili duyarlı arama ağı reklamları farklı kombinasyonlarla verilmiş reklamların performanslarını ölçerek en yüksek performansı gösteren kombinasyonu ön plana çıkarır.

Farklı kombinasyonlarda deneme yaparak en yüksek performansa sahip olanı ön plana çıkaran bu model reklamverenler için oldukça avantajlıdır. Reklam bütçesinin doğru bir biçimde optimize edilmesini sağlar. Aynı zamanda reklam kampanyaları için doğru açıklama, kelime ve kelime gruplarının bulunmasına yardımcı olur. Google Ads tarafından geliştirilmiş duyarlı arama ağı reklamlarıyla trendlere uygun ve etkili reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Farkı

Duyarlı arama ağı reklamları temel olarak genişletilmiş metin reklamlarıyla benzer bir yapıya sahiptir. Opsiyonları, amaçları ve dönüşüm seçenekleri aynıdır. Ancak Google Ads duyarlı arama ağı reklamları reklamverene alternatif sunmaları bakımından farklıdır. Metin ve başlık alternatifleri sunan bu reklamlar en verimli ve en iyi performans gösteren alternatif üzerine yoğunlaşarak iyi sonuçların alınmasını sağlarlar.

Genişletilmiş metin reklamlarında 2 adet 30 karakterlik başlık açma imkânı bulunmaktadır. Açıklama alanı ise en fazla 80 karakter olabilir. Duyarlı arama ağı reklamlarında 3 adet 30 karakterlik başlık açma imkânı bulunmaktadır. Bununla birlikte 2 adet 90 karakterlik açıklama alanı da mevcuttur.

Duyarlı arama reklamlarıyla genişletilmiş metin reklamları yol ve URL gibi alanlarda benzemektedir.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Faydaları

 • Google Ads duyarlı arama reklamları geniş bir alanı kaplar. Bu sayede reklamların tıklama oranları yükselebilir.
 • Reklamverenin rekabet gücünü yükseltir. Karakter sınırı sebebiyle geniş bir alanı kapladığı için rakiplerinizin reklamlarının alt sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.
 • Reklam kombinasyonunu sürekli olarak değiştirebilirsiniz. Önceki reklamlarınız ilgi görmediyse aynı reklam alanını koruyarak başlık ve açıklama kısımlarını değiştirebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarının ilgisini çekebilirsiniz.
 • Her seferinde reklam metni yazmak için zaman harcamanız gerekmez. Reklam metinlerini bir kere yazdıktan sonra farklı zamanlarda kullanabilirsiniz.
 • Benzer arama terimleri üzerinden aynı anda reklam verebilir, dönüşümlerinizi arttırabilir ve metriklerinizi yükseltebilirsiniz.
 • Google Ads duyarlı arama ağı reklamları gereksiz tekrar olmayacak kombinasyonlar oluşturma özelliğine sahiptir. En verimli olabilece kombinasyonları test ederek hangi sorgularda daha etkili olunabileceğinin anlaşılmasını sağlar. Bu sayede reklam çalışmaları tamamen verimli bir biçimde gerçekleşir.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı Oluşturma

Etkili duyarlı arama ağır reklamları oluşturmak için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Reklam paneline giriş yapın.
 • Sol taraftaki sayfa menüsü üzerinde yer alan Reklamlar ve Uzantıları seçeneğini tıklayın.
 • Artı düğmesine tıkladığınızda Duyarlı Arama Ağı Reklamı seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayın.
 • Nihai URL ile birlikte metninizi girin.
 • Reklamınızın önizlemesi sağ tarafta görünecektir.
 • Reklam için belirlediğiniz başlıkları girin. En az 3 en fazla 15 başlık girebilirsiniz.
 • Reklam açıklamalarını girin. Google Ads duyarlı arama ağı reklamları için en az 2 açıklama girmeniz gerekir.
 • Açıklamaları girdikten sonra Kaydet’e tıklayın.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra reklamınız onay sürecine girecektir. Onay süreci 1-2 saat sürebilir. Reklamınız,  biçim ve içerik bakımından Google reklam politikalarına uygunsa yayınlanacaktır. Onay aşamalarında zaman kaybetmemek için Google’ın reklam kurallarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Not: Önizleme bütün reklam alternatiflerini gösterir. Fakat bu kısım reklamlarınız hakkında genel bir fikir almanızı sağlar. Burada bütün kombinasyonlar gösterilmediği gibi bazı yerlerde açıklamalarda kısıtlamalar yapılabilir. Reklamlarınız önizlemede görülen modelden daha kapsamlı bir biçimde ve daha fazla kombinasyonla yayınlanacaktır.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Sabitleme Özelliği

Google Ads duyarlı arama ağı reklamı oluşturduğunuzda, reklam başlıkları ve açıklamaları otomatik olarak belirlenmiş bir sırayla görünecektir. Fakat başlık ve açıklamaları belirli konumlara sabitlemek mümkündür.

Örnek olarak, bütün reklamlarınızda geçerli olan bir metin (kullanıcı sözleşmesi, sorumluluk reddi beyanı vs) varsa bunu açıklama olarak yazdıktan sonra konumu 1’e sabitlemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede, kullanıcılara gösterilen reklamlar sabitlediğiniz metni içerecektir. Sabitleme işlemi için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

 • Başlık ve açıklama kısımlarının sağ tarafında raptiye sembolü bulunmaktadır. Bu sembole tıklayarak sabitleme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca sabitlemek istediğiniz konumu da seçebilirsiniz.
 • Daha önce sabitlemiş olduğunuz bir başlık ya da açıklamayı kaldırmak için de aynı ikona tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Sabitleme işlemini yaptıktan sonra açıklamayı göstermek istediğiniz konumu seçmeniz gerekir.
 • Sabitlemeyi yaptıktan sonra Kaydet’i tıklayabilirsiniz. Reklamınız sabitlenmiş bir biçimde yayınlanacaktır.

Sabitleme yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır; açıklamaların kaldırılmış olması, değiştirilmesi ya da düzenlenmesi reklamların performanslarını etkileyebilir.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliğini Kullanma

Araya anahtar kelime ekleme özelliği, duyarlı arama ağı reklamlarını avantajlı kılan opsiyonlardan biridir. Temel olarak, kullanılan anahtar kelimelerin dinamik hâle getirilmesini sağlar.

Kullanıcılar tarafından yapılan aramalar reklamlarınızın temelini oluşturur. Araya anahtar kelime ekleme özelliğiyle, reklamlarınızı tetikleyen anahtar kelimelerin reklam başlığında ya da açıklama kısmında geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede reklam tıklama oranlarınız ve reklamlarınızın gösterdiği performans ciddi anlamda artacaktır.

Araya anahtar kelime eklemek için açık parantez “{“ işaretini kullanmanız gerekir. Alt+7 tuşlarına basarak bu işareti kullandıktan sonra karşınıza yönergeler çıkacaktır. Yönergeleri takip ettiğinzide, kullanıcılar tarafından aratılan kelimelerle hedeflediğiniz kelimenin eşleşmemesi durumunda kullanımasını istediğiniz bir başlık oluşturabilirsiniz.

Uygula butonuna bastıktan sonra işlem tamamlanır. Bundan sonraki süreçte reklamlarınız daha yüksek anahtar kelime optimizasyonlarına sahip olacaktır.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Kampanyası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Metnin okunurluğu ve akıcılığı bütün reklamlarda olduğu gibi önemlidir. Ayrıca başlık ve açıklamalar otomatik bir sıraya göre gösterilebilir. Bu yüzden oluşturduğunuz metinlerin anlamlı bir bütün yaratmasına özen göstermeniz gerekir.
 • 15 başlık ve 4 açıklama üst sınırdır. Daha fazla başlık ve açıklama giremezsiniz.
 • Anahtar kelimeleri oluşturduğunuz başlıklarda kullanmaa özen göstermelisiniz.

Tüm bunlarla birlikte Google Ads duyarlı arama ağı reklamları kullanıcılara en iyi verimli opsiyonu sunmak için geliştirilmiştir. Yalnızca reklam verimini arttırmakla kalmayarak sonraki reklam çalışmaları için de yol gösterir. Reklam kampanyalarının sonuçlarını detaylı veriler hâlinde edinebilir ve sonraki reklam kampanyalarınızın geliştirilmesinde kullanabilirsiniz. Ayrıca duyarlı arama ağı reklamları sürekli olarak güncellenmektedir. Google Yardım sayfasını takip ederek son güncellemeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İçerik pazarlama ajansı olarak markanıza sağladığımız sayfa içerikleriyle alaka düzeyi yüksek açılış sayfaları ve kalite puanına sahip olabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin