Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Google algoritması, yeni gelişmeler ve değişikliklerle düzenli olarak güncellenmektedir. Web sitelerinin sıralamadaki yeri değişirken sürekli yeni sonuçların girişi yapılır. Dolayısıyla belli bir anahtar kelimenin sonuçlarını takip etmek zaman alır. Fakat Google Alerts bu takibi kolaylaştıracak bir araç olarak geliştirilmiştir. Bu araç ile arama sonuçlarını düzenli ve anlık olarak takip edebilir, belli anahtar kelimelerin durumundan ve bu kelimelerle rekabet eden sitelerden anbean haberdar olabilirsiniz.

Hedef kitlenizle etkili bir iletişim kurmak ve firmanızın nerede olduğunu görmek için Google Uyarı Oluşturma opsiyonunu kullanmanız faydalı olacaktır. Bu sayede, arama motorlarındaki varlığınızı anbean takip edebilir, rakiplerinizi analiz edebilir ve arama terimlerindeki trendleri düzenli olarak inceleyebilirsiniz. Kolay kurulan bir araç olmakla birlikte kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve bildirimleri düzenli olarak almanıza, aldığınız bildirimleri organize etmenize olanak tanır.

Google Alerts Ne Demek?  

Google’ın geliştirdiği en çok kullanılan araçlardan biri olan Google Alerts temelde sonuçlar ile ilgili bildirim sağlayan bir araçtır. Google dizininde haberler, ürünler ve sizden bahsedilen içerikler ile ilgili bilgilendirme sağlar. Bu sonuçlar, tarafınıza e-posta olarak gönderilir. Sürekli güncellenen bu sistem, istediğiniz anahtar kelimelerle ilgili sonuçları anbean göndermekte bu sayede takip sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

2003 yılında Naga Kataru’nun çalışmalarıyla hayata geçirilen araç 2013 yılına kadar fonksiyonel bir özelliğe ve yaygın bir kullanıma sahip değildi. 2013 yılında yeni özellikle geliştirilerek, bilhassa şirketler için verimli bir hâle getirildi. Alerts gelişmelerinin SEO algoritmalarını da ciddi anlamda olumlu etkilediği ve kullanıcıya verimli sonuçlar bulmak konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca SEO sıralamasını belirlemede ve iyileştirmede faydalı olduğu için markalar için de ideal bir sistemdir.

Google Alerts Nedir? Ne İşe Yarar?    

Temelde bir bildirim sistemi olmakla birlikte, kullanıcıları belli terimlerden haberdar etmek için kullanılır. Fakat kullanmadan önce hedeflerinizi net bir biçimde belirtmeniz faydalı olacaktır. Markanız ile ilgili yapılan aramalarda kullanılan terimlerden haberdar olabilir, bu aramalar için bildirim oluşturarak sürekli ve nitelikli bir takip sağlayabilirsiniz. Kullanmaya başlamadan önce almak istediğiniz verileri belirleyip bildirimleri buna göre oluşturabilirsiniz.

Google Uyarılar ile;

 • Markanız hakkında olumlu ya da olumsuz yorumları düzenli olarak takip edebilirsiniz
 • Bloglarda, haber sitelerinde markanız ve rakipleriniz hakkında içerikleri düzenli olarak takip edebilirsiniz.
 • Sektörünüz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Trendleri, değişiklikleri ve haberleri düzenli olarak takip edebilirsiniz.
 • Markanız, sektörünüz ve branşınız ile ilgili içerik üretmek için fikirler edinebilir, sektörünüzde konuşulan konulara hâkim olabilirsiniz.
 • SEO odaklı anahtar kelimeler ile düzenli uyarı alabilirsiniz.
 • Yeni anahtar kelime ve kelime gruplarını takip ederek, SEO için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.
 • Sitenize gelen backlinkleri kontrol edebilirsiniz.​

Google Alerts Nasıl Kullanılır?  

Google uyarı oluşturma aracı oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Kolay ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır. Aşağıdaki yönergeleri izleyerek programı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 1. Panelin üst kısmında arama kutusu bulunmaktadır. Takip etmek istediğiniz konuyu buraya girin. Konuyla ilgili bildirimler mail adresinize düzenli olarak gelecektir.
 2. Bildirim ayarlarını değiştirerek hangi sıklıkla bildirim alacağınızı seçebilir ve diğer parametreleri değiştirebilirsiniz. Seçenekleri görmek için gösteri tıklayın. Ayarlar kısmında şunları değiştirebilirsiniz:
 •  Bildirim alma periyodu
 • Göreceğiniz site ve içerik türleri
 • Arama sonuçlarının dili
 • Bilgi almak istediğiniz lokasyon
 • Bilgi miktarı
 • Spesifik olarak uyarı almak istediğiniz hesaplar.

Gerekli parametreleri belirledikten sonra bildirim almaya başlayabilirsiniz. Bildirimler ile ilgili ayarları istediğiniz zaman düzenleyebilir ve bildirimleri iptal edebilirsiniz.

Google Uyarılar ile bildirim oluşturmak için kelimeleri aşağıdaki biçimde filtreleyebilirsiniz.

 • Özel Kelimeler: Alerts, belli kelimeler için alarm oluşturma özelliğine sahiptir. Örnek vermek gerekirse içerik kelimesi hakkında bilgi almak istiyorsanız kelimeyi (“”) arasına yazmanız gerekir. Bu sayede “içerik” terimiyle dizine eklenen içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
 • Özel Cümleler: Sadece tekil kelimelerde değil kelime gruplarında da bildirim oluşturmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse “sosyal medya içerikleri” ya da “İçerik pazarlama” gibi kelime gruplarını filtreleyerek bu kelime gruplarında yapılan aramaların bildirim olarak gelmesini sağlayabilirsiniz. Kelime gruplarındaki kelimeler hakkında bildirim almak istemiyorsanız yani içerik ve pazarlama kelimeleri hakkında değil sadece “içerik pazarlama” terimi hakkında bilgi almak istiyorsanız, tırnak işareti içine yazmanız gerekir.
 • Negatif Anahtar Kelimeler: Alerts ile sadece hangi içeriklerde bildirim alacağınızı değil, hangilerinde almak istemediğinizi seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse içerik ile bildirim almak istiyor fakat video içerikleriyle ilgilenmiyorsanız video kelimesini eksi (-) işaretiyle filtreleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda içerik terimini içeren fakat video teriminin yer almadığı arama sonuçları bildirim olarak gösterilecektir.
 • Site Özelinde Arama: Google Uyarıları belli sitelerde eklenen sonuçlardan da haberdar olmanızı sağlamaktadır. Bildirim almak istediğiniz sayfayı (site: ) filtresiyle belirterek, uyarı oluşturduğunuz terimlerde içerik yayınlandığında haberdar olabilirsiniz.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları  

Google, kullanıcıyı bilgiye ulaştıran ve karşılaştırma imkânı sunan bir platform olduğu için tüketici davranışlarını etkileyen en önemli mecralar arasındadır. Google aramaları, tüketici davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Diğer yandan tüketiciler sektörle ya da markayla ilgili bilgiye de genellikle Google üzerinden ulaşırlar. Sektörünüz ve markanız hakkında yayınlanan ve dizine eklenen içeriklerden haberdar olarak tüketici kitlesine ulaşabilir, markanızı ön plana çıkarmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. Google Alerts tam olarak sizi bu içeriklerden haberdar etmek için geliştirilmiştir.

Alerts, Google’ın izlediği kaynakları düzenli takip etmenizi sağlar. Dizine kayıt olan kaynaklarda, istediğiniz terimler ile ilgili düzenli bilgi edinmenize yardımcı olur. Google tarafından izlenen kaynaklarda anahtar kelimeyi takip edebilir, düzenli bildirim alabilirsiniz. Bloglar, forumlar, haber siteleri ve dizine dâhil olan bütün siteler Google Uyarı Oluşturma ile izlenebilmektedir. Ayrıca YouTube’daki içeriklerden de bildirimler ile haberdar olabilirsiniz.

Anahtar kelimeler ile ilgili bildirimler doğrudan mail adresinize gelir. Bu sonuçları aynı zamanda google.com/alerts adresindeki panelden de görüntüleyebilirsiniz. Diğer yandan, mail alacağınız frekansı da belirleyebilirsiniz. Bildirimlerin hangi aralıklarla geleceğini ayarlar üzerinden belirleyebilir, istediğiniz zaman aralığında bildirim alabilirsiniz. İçerikleri günde ya da haftada bir kere bildirim olarak edinebilirsiniz.

Google Alerts Oluşturma  

Uygulamayı kullanmak için bir Google hesabına sahip olmanız yeterli olacaktır. Google.com/alerts adresi üzerinden hesabınızı oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google, içerik bildirimi sistemini tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır. Ayrıca bu aracı kullanmak için herhangi bir reklam hesabına sahip olmanız gerekmez. Ücretsiz olarak üye olabilir ve istediğiniz zaman arama terimleriyle ilgili bildirimler oluşturabilirsiniz.

Google Alerts Kapatma  

Alerts uyarılarını kapatmak için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Google.com/alerts adresine gidin.
 • Panelde oluşturduğunuz uyarılar görünecektir. Kaldırmak istediğiniz uyarının yan tarafında bulunan çöp kutusu ikonuna tıklayın. Uyarı bu şekilde silinecektir.
 • Mail bildirimlerini kapatmak için uyarıları silmeniz gerekmez.

Anahtar kelime uyarılarını kapattıktan sonra tekrar aktifleştirmek de mümkündür. Ne zaman isterseniz bu uyarıları aktif hâle getirebilir, kelimeler hakkında tekrar sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Google Alerts Google’ın sunduğu en avantajlı araçlar arasındadır. Arama motorundaki sonuçları düzenli takip etmenizi sağlar. Haber siteleri, forumlar, bloglar ve dizinde yer alan web sayfalarında çıkan içerikler hakkında bilgi almak için Google uyarıları aktifleştirmeniz yeterli olacaktır.

Sektörünüzle ilgili araştırma yapan kullanıcılar için iyi hazırlanmış, akıcı, özgün ve bilgilendirici içerikler oluşturarak marka imajınızı güçlendirebileceğiniz içerik ajansı hizmetimizden faydalana bilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin