Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Anahtar kelime seçimi SEO çalışmalarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Markanızı sektörünüz ile ilgili aramalarda ön plana çıkarmak, görünür kılmak ve bu konuda arama yapan kullanıcılara ulaşmak için doğru anahtar kelimeleri (keyword) seçmeniz gerekir. Google Anahtar kelime planlayıcı bu konuda büyük bir yardımcıdır. Bir Adwords hesabına sahipseniz Google Keyword Planner ile ön plana çıkacağınız terimleri belirleyebilirsiniz.

Ürettiğiniz içerikler için anahtar kelime planlayıcı aracını düzenli olarak kullanmanız gerekir. Nitekim arama terimleri zaman içinde değişebilir. Doğru kelimeleri bularak bu kelimelere yönelik içerik üretmek oldukça önemlidir. Güncel anahtar kelime planlama imkânı sunan keyword planlama aracı markalar ve içerik üreticileri için ideal bir araçtır.

Google Keyword Planner Kullanıcılarının Öğrenmesi Gereken Terimler  

Google tarafından geliştirilen anahtar kelime planlayıcı arama terimleriyle ilgili detaylı bilgi vermektedir. Kolay bir kullanıma sahip olmasına rağmen kapsamlı bir araç olduğunu söylemek gerekir. Bu yüzden anahtar kelime planlama aracını kullanmak istiyorsanız aşağıdaki terimleri öğrenmeniz faydalı olacaktır:

 • Ürün/Hizmet: Belirlediğiniz anahtar kelime ya da kelime grubudur.
 • Eşleşme: Kelime gruplarında gösterilecek sonuçları bu terimle belirleyebilirsiniz. Örneğin terimin sadece site başlığında ya da site içeriklerinde geçtiği sonuçları listeleyebilirsiniz.
 • Ürün Kategorisi: Arama teriminizin hangi kategoride olduğunu belirleyerek kelime planlamanızı spesifik hâle getirebilirsiniz.
 • Hedefleme: Arama sonuçlarını bölge, dil gibi kırılımlara göre hedefleyebilir, belli bir lokasyondaki ve dildeki aramaları gözden geçirebilirsiniz.
 • Ortalama Aylık Aranma Sayısı: Keyword Planner, anahtar kelimelerin hacmini de göstermektedir. Bu seçenekle aylık aranma sayısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Rekabet: Her anahtar kelimenin farklı bir hacmi vardır. Kelimenin aratılma oranı arttıkça rekabet gücü de artar. Rekabet oranı hem içerik üretiminde hem de reklam konusunda dikkat edilmesi gereken bir husustur.
 • Önerilen Teklif: Google reklamları anahtar kelimeler ve arama terimleri üzerinden verilir. Her kelimenin tıklama başı farklı bir maliyeti vardır ve bu maliyet rekabet oranı üzerinden belirlenir. Tıklama başı ortalama önerilen teklif Google Keyword Planner üzerinden görüntülenebilir.

Google Keyword Planner Giriş Yapmak    

Anahtar kelime planlama aracı Google’ın reklam servisini (Google Adwords) kullananlar için geliştirilmiş bir araçtır. Aracı kullanmak için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmez ancak Google tarafından tasarlanan keyword bulma ve planlama aracına erişmek ve kullanmak için Google Adwords hesabınızın olması gerekir. Google reklam hesabı açarak Google ads anahtar kelime planlayıcı aracını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anahtar kelime aracına Google Adwords üzerinden giriş yapabilirsiniz. Ads.google.com adresi üzerinden reklam hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüde İngiliz anahtarı ikonunun altında “Araçlar ve Ayarlar” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra açılan menünün en sol tarafında “Planlama” başlığının altında anahtar kelime planlayıcı butonuna tıklayarak Google Adwords Anahtar kelime planlayıcısı arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?  

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcıya anahtar kelime bulma ve arama terimleriyle ilgili planlama yapma imkânı sunan bir araçtır. Aracın temel işlevi, kampanyalar ve içerik üretimi için doğru anahtar kelimeleri bulmaktır.

Google’da görünür olmak, iyi bir sıralamaya sahip olmak için doğru anahtar kelimeleri odak noktasına alarak içerik üretmek gerekir. Google Adwords anahtar kelime planlayıcısı bu konuda yardımcı olan bir araçtır. İstediğiniz terimler ile ilgili anahtar kelime ve kelime gruplarına ulaşmanızı sağlar. Anahtar kelime aracı ile aynı zamanda kelimelerin rekabet gücü ve bu kelimeler başına gereken maliyetler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anahtar kelime planlama aracı Google Adwords kullanıcılarının kullanımına açıktır. Adwords paneli üzerinden erişim sağlanarak kullanabilir. 2018 yılında yapılan tasarım değişikliği sayesinde kolay ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?  

 • Aracı kullanmak için bir AdWords hesabına sahip olmanız gerekir. Anahtar kelime önerilerini almanız için bu yeterlidir ancak aktif bir kampanyanız olmadığı sürece arama hacimlerini göstermemektedir. Dolayısıyla aktif ve inaktif kullanıcılar için farklı opsiyonlar sunmaktadır. Aktif kampanyanız varsa daha geniş opsiyonlar ile kullanabilirsiniz.
 • Google Ads anahtar kelime planlayıcı aracını AdWords paneli üzerinden giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Yeni Anahtar Kelimeleri Bul” ve “Anahtar kelimeler için metrikler ve tahminleri al” olmak üzere iki farklı seçenek sunulacaktır.
 • Yeni Anahtar Kelimeleri Bul aracıyla belirttiğiniz terimle alakalı olan anahtar kelimeleri ve kelime gruplarını bulabilirsiniz. Buradaki anahtar kelimeler trendlere bağlı olarak sürekli güncellenmekte ve Google adwords anahtar kelime planlayıcısı sürekli olarak doğru sonuçları göstermektedir.
 • Anahtar kelimeler için metrikleri ve tahminleri al opsiyonuyla seçtiğiniz anahtar kelimelerin rekabet gücünü, maliyetlerini, arama hacimlerinin zaman içindeki dalgalanmasını görebilirsiniz.
 • Yukarıdaki iki opsiyondan birini seçtikten sonra başla butonuna tıklamanız yeterlidir. Anahtar kelime sonuçlarını bu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Ücretli Mi?

Bu aracı kullanmak için Google Adwords hesabı gerekir ve Google reklam hesabı açmak da ücretsizdir.

Ancak Google adwords anahtar kelime planlayıcı aracını aktif olarak kullanabilmek ve arama terimlerinin rekabet gücü, kırılımları ve hacmi hakkında bilgi sahibi olabilmek için aktif bir kampanyanızın olması gerekir. Özetlemek gerekirse, anahtar kelime planlama aracı için tekil bir kullanım ücreti söz konusu değildir fakat tamamen ücretsiz bir kullanımdan da bahsedilemez. Çünkü aracı kullanabilmek için reklam bütçesi ayırmanız gerekecektir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Ne İşe Yarar? Hangi Verileri Paylaşır?

Anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgi ve analiz sağlayan Google Adwords Anahtar kelime planlayıcı aracıyla keywordler hakkında aşağıdaki verileri edinebilirsiniz.

 • Konum: Belli bir konumdan yapılan aramalar hakkında bilgi sahibi olabilir, bu konumlardan aratılan anahtar kelimelerin arama hacmini ve rekabet gücünü öğrenebilir ve yine semantik olarak aratılan kelimeleri bulabilirsiniz.
 • Dil: Belli bir konumda yapılan aramalar genellikle o konumda en çok konuşulan dili hedefleyecek biçimde ayarlanır. Fakat otomatik ayarları değiştirebilir ve istediğiniz dildeki sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Almanya’da yaşayan Türklere yönelik bir ürün üretiyorsanız, bu lokasyonda Türkçe aratılan sonuçlara erişebilirsiniz.
 • Cihaz: Anahtar kelimelerin farklı cihazlardaki (akıllı telefon, tablet, bilgisayar) ve tarayıcılardaki aranma oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bunlarla birlikte, anahtar kelimeleri detaylı biçimde filtreleyerek istediğiniz kelime ve terimleri sonuçlara ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı SEO İçin Önemi Nedir?  

Arama motoru optimizasyon çalışmalarının temelinde içerik üretimi vardır. Bu içeriklerin ise belli anahtar kelimelere uygun olması gerekir.

Google’ın temel işlevi kullanıcıya aradığı terimler ile ilgili nitelikli sonuçlar göstermektir. Örnek vermek gerekirse “filtre kahve demleme ekipmanları” ile ilgili yapan birinin bu konuda hazırlanmış nitelikli içeriklere ve ürün satışını yapan firmalara ulaşabilmesi gerekir. Anahtar kelime burada önemli bir işleve sahiptir. Aramalar anahtar kelimelerle yapıldığı için SEO’da başarılı olmanın yolu doğru kelimeleri belirlemekten geçer. Google Adwords anahtar kelime planlayıcısı belli terimler ile ilgili doğru kelimeleri bulmanızı ve bu kelimelerin arama hacmini, rekabet gücünü öğrenmenizi sağlar. Google Keyword Planner ile ürettiğiniz içerikler veya sektörünüz ile ilgili kelime, kelime gruplarını bulabilir ve SEO için strateji oluşturabilirsiniz.

Sektörünüzle ilgilenen ve bu alanda araştırma yapan kullanıcılara ulaşmanız son derece önemlidir. Kullanıcılara hitap eden ve kullanıcıları bilgilendiren içerikler için içerik pazarlama ajansı olarak hizmetimizden kesinlikle yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin