Google My Business Nedir Nasıl Kullanılır?

Google My Business Nedir Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Google, hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için gelişmiş opsiyonlara ve araçlara sahiptir. İşletmeler ve şirketler için geliştirilen Google My Business, Google’un en çok tercih edilen ürünleri arasındadır. Diğer Google servisleriyle entegre bir biçimde çalışan bu araç, işletmeler için detaylı opsiyonlar sağlar. Aynı zamanda bireysel kullanıcıların doğru ve güvenilir işletmelerden hizmet almasına yardımcı olur.

Faaliyet gösterdiğiniz sektör hangisi olursa olsun işletmenizin görünür olması ve hizmetleriniz ile ilgilenen kişilere ulaşabilmesi için Google My Business hesabı açmanız faydalı olacaktır. İşletmeler için geliştirilen bu araç birçok avantaj ve opsiyona sahiptir. Ayrıca Google Benim İşletmem aracını kullanan işletmeler SEO bakımından da avantaj kazanmaktadır.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business Nedir sorusunu kullanıcıların ihtiyaç duydukları işletmeleri kolaylıkla bulmasını sağlayan bir araç olarak yanıtlayabiliriz. My Business aracı işletmelerin online varlığını yönetmesine yardımcı olur. Kayıtlı işletmeler, Google sonuçlarında haritalar dâhil olmak üzere var olabilir ve varlıklarını tek bir panel üzerinden yürütebilirler. Ayrıca Google Benim İşletmem aracını bir web sitesi olmadan da kullanabilirsiniz. Web siteniz olmasa bile işletmenizi Google’a kaydederek arama sonuçlarında görülebilirsiniz.

My Business aracı hem tüketiciler hem de işletmeler için fayda sağlar. Tüketicilerin hizmetlerine ihtiyaç duydukları işletmelerle iletişime geçmelerine yardımcı olur. Örnek olarak; Kadıköy bölgesinde bir kuaför aradığınızda Google öncelikli olarak Kadıköy civarında My Business kaydı yaptırmış işletmeleri gösterecektir. İşletmelerin girilmiş olan iletişim bilgilerini ve lokasyonlarını arama sonuçları üzerinden görebilir, diğer müşteriler tarafından yapılmış olan yorumları inceleyebilirsiniz.

Google My Business aynı zamanda etkili bir SEO ve analiz aracıdır. Bu aracı kullanarak potansiyel müşterilerinizin işletmenize ulaşmasını sağlayan kanallar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca hesap optimizasyonuyla yerel SEO bakımından büyük başarı sağlayabilirsiniz.

Google My Business Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Google My Business tamamen ücretsiz bir araçtır. Kayıt olmak da oldukça kolaydır. Aşağıdaki link üzerinden kayıt olarak bütün online varlıklarınızı tek elden yönetebilirsiniz.
https://www.google.com/intl/tr_tr/business/

Kayıt olurken adres bilgilerini doğru ve eksiksiz biçimde girmeniz gerekecektir. Adres iletişim bilgileri, firmanız ya da sektörünüz ile ilgili arama yapan tüm kullanıcılara açık olarak gösterilmektedir. Açık adresinizi kat, bina, daire numarası gibi unsurları da dâhil ederek girmelisiniz. Hizmet verdiğiniz konumu seçtiğinizde, bu konumda hizmete ihtiyacı olan kullanıcıların sizi kolay bir biçimde bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Kayıt olurken verdiğiniz bilgiler ne kadar detaylı olursa müşterilerinizin size ulaşmaları da o kadar kolay olacaktır. Adresinizle birlikte fiyatlarınız, çalışma günleriniz ve saatleriniz gibi bilgileri es geçmemelisiniz.

İşletme hesabınızın aktifleştirilmesi için tarafınıza posta yoluyla bir kod gönderilecektir. Bu kodu aldıktan sonra Google benim işletmem giriş yapabilir ve panele girip hesabınızı aktif hâle getirebilirsiniz.

Google My Business Nasıl Kullanılır?

İşletmenizi kayıt ettikten sonra Google My Business Nasıl Kullanılır sorusunun cevabını bulmanız zor olmayacaktır. Oldukça kolay kullanılabilen, kapsamlı ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Kayıt olurken aktifleştirdiğiniz uyarılarla sektörünüz, potansiyel müşterilerinizin davranışları ve çevrenizdeki işletmeler hakkında sürekli olarak bilgi edinebilirsiniz.

Anasayfa kısmında arama sonuçları ve haritalar ile ilgili veriler bulunmaktadır. Burada işletmenizin sahip olduğu görüntüleme sayısını, potansiyel müşterilerinizi firmanıza ulaştıran arama sonuçlarını görebilirsiniz. Diğer yandan yorum yönetimini de bu sayfa üzerinden yapabilir, müşteriler tarafından eklenen fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Google My Business aynı zamanda işletmeniz için yayın oluşturma opsiyonuna sahiptir. Firmanıza ait etkinlikler, ürünler, yenilikler ve teklifler hakkında takipçilerinizi haberdar etmek için panel üzerinden yayın oluşturabillirsiniz. Yayınlarınızı görseller ile destekleyebilir ve satın alma, rezervasyon yapma, sipariş gibi aksiyona çağıran butonlar ekleyebilirsiniz.

Google My Business Optimizasyonu için Gerekli 6 Unsuru Gerçekleştirin

My Business aracında etkili bir optimizasyon gerçekleştirmek için aşağıdaki unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  • İşletmenizle İlgili İçerikler Yayınlayın
  • İşletme Bilgilerinizi Ekleyin
  • İşletmeniz İle İlgili Analizler Yapın
  • Müşterilerinizden ve Ziyaretçilerinizden Gelen Yorumları Takip Edin
  • İşletmenize Ait Fotoğraflar Yükleyin
  • İşletmenize Ait Web Sitesi Ekleyin

İşletmenizle İlgili İçerikler Yayınlayın

Düzenli içerik yayınlayarak müşterilerinizi markanızdan ve firmanız ile ilgili gelişmelerden haberdar edebilirsiniz. Google My Business optimizasyonu için etkili bir içerik stratejisi izlemenizi tavsiye ederiz. My Business üzerinden müşterilerinizi markanızla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirecek içerikler yayınlarken bir yandan web sitenizin blog kısmını aktif bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu sayede lokal SEO başarısı elde etmeniz ve bölgenizde hizmetlerinize ihtiyaç duyan kullanıcılara ulaşmanız daha kolay olacaktır.

İşletme Bilgilerinizi Ekleyin

Google aramasıyla işletmenizden haberdar olan kullanıcıların size ulaşabilmeleri için bilgilerinizi eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Adres ve iletişim bilgileriniz, çalışma saatleriniz, ürün ve hizmet tanımlarınız eksiksiz ve gerçekçi biçimde tamamlanmış olmalıdır. Bu sayede hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişileri markanız hakkında bilgilendirebilir ve dikkatlerini çekebilirsiniz. Bilgilerinizde bir eksiklik söz konusu olduğunda kullanıcıların işletmenize ilgi gösterme motivasyonları düşecektir. Bilgilerinizi girerek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

İşletmeniz ile İlgili Analizler Yapın

Google Benim işletmem aracı işletmenizle ilgili detaylı analizler yapma fırsatı sunmaktadır. Ana sayfa üzerinden potansiyel müşterilerinizden gelen trafiği, kullanıcıları işletmenize yönlendiren arama sorgularını ve diğer bilgileri görebilirsiniz. Diğer yandan işletmenize olan ilgiyi ve gösterilen etkileşimleri tablolarla, grafiklerlre, istatistiklerle analiz edebilirsiniz. Bu analizler işletmenizin görünürlüğünü arttırmanız ve hizmet kalitenizi iyileştirmeniz için nitelikli veri sağlar. Ayrıca My Business istatistikleriyle SEO çalışmalarınıza da katkıda bulunabilir ve markanızın arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Müşterilerinizden ve Ziyaretçilerinizden Gelen Yorumları Takip Edin

Hedef kitleniz ile gösterdiğiniz iletişim son derece önemlidir. İşletmenizden hizmet alan müşteriler, olumlu veya olumsuz deneyimlerini paylaşma eğilimindedir. Google, müşteri deneyimi için sık kullanılan bir araçtır. Müşterilerinizin puanlamalarını ve yorumlarını düzenli takip etmek işletmeniz açısından faydalı olacaktır.

Müşteri ve ziyaretçilerinizin yorumlarını kesinlikle cevapsız bırakmamaya özen göstermelisiniz. Ziyaretçileriniz, işletmeniz ve hizmetleriniz ile ilgili konularda bilgi talep edebilir. Yorumlara cevap vererek bu talepleri yanıtlayabilir ve ziyaretçilerinizi müşterileriniz hâline getirebilirsiniz.

İşletmenizden hizmet alan müşterilerin olumlu ve olumsuz yorumları da önemlidir. Özellikle şikayet durumlarında, Google işletme aracını kullanarak etkili bir kriz yönetimi sergileyebilirsiniz. Müşterilerinizin şikayetlerine dönüş yapıp sorunlarınızı çözümlendirdiğiniz zaman bu durum işletme sayfanızda görünecektir. Diğer yandan, söz konusu şikayet ve önerileri takip etmek işletmenizin hizmet kalitesini arttırmanız açısından da faydalı olacaktır.

İşletmenize Ait Fotoğraflar Yükleyin

Potansiyel müşterileriniz, işletmenizden hizmet almak için detaylı bilgi edinmek isteyecektir. Örnek olarak; bir restoran işletiyorsanız mutfağınızın, yemeklerinizin ve servis alanlarınızın fotoğraflarını yükleyerek Google aramalarıyla işletmenize ulaşan kullanıcıların güvenini kazanabilir ve onları müşterileriniz hâline getirebilirsiniz. Fotoğraf ve görsel yükleyen işletmeler Google sonuçlarında her zaman ön plana çıkmakta ve daha çok dikkat çekmektedir.

İşletmeye Ait Web Sitesi Ekleyin

İşletmenize Google My Business üzerinden erişim sağlayan bir kullanıcı markanız hakkında daha çok bilgi edinmek isteyecektir. Her ne kadar My Business web sitesi olmayan firmaları listeliyor olsa da bir site bilgisi eklemeniz potansiyel müşterileriniz nezdinde daha çok ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. İşletmenizin web sitesini ekleyerek ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilir ve firmanız hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyada daha güçlü marka imajı oluşturmak, hizmetleriniz ve ürünlerinizin hedef kitleye daha görünür olmasını sağlamak için sosyal medya ajansı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin