Google Organik Tıklama Oranını Artırmanın Yolları Nelerdir?

Google Organik Tıklama Oranını Artırmanın Yolları Nelerdir?

İçindekiler

Markanızı Google’da görünür kılmak ve ürünleriniz ile ilgili arama yapan kullanıcılara ulaşmak için organik tıklama oranı üzerine detaylı çalışmalar yürütmeniz gerekir. Google organik tıklama oranları web sitelerinin arama sorgulamalarındaki sıralarını belirleyen temel etkendir. İyi bir sıralamaya sahip olmanın yolu organik tıklama elde etmekten geçer. Detaylı ve kapsamlı SEO çalışmalarıyla sitenize hit kazandırabilir Google’ı kullanarak markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini artırabilirsiniz.

Google Organik Tıklama Nedir?

Kullanıcıların Google araması üzerinden sitenize ulaşarak yaptıkları ziyaretler organik tıklama olarak tanımlanır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse Google organik tıklama elde etmek arama dizinine kaydolmanın temel amacıdır. Belli terimlerde arama yapan kullanıcılar sitenize ulaştığında bu organik bir trafik olacaktır. Arama motorlarındaki başarının ölçütü organik tıklama oranıdır ve sitenizi ürünleriniz ya da içerikleriniz ile ilgilenen kullanıcılara ulaştırmanın yolu organik trafik elde etmekten geçer.

İnorganik tıklamanın siteniz için ciddi anlamda zararlı olduğunu belirtmek gerekir. Sitenize doğal olmayan bir trafik akışı sağladığınızda puanınız düşebilir ve Google dizininden çıkarılabilirsiniz. Bu yüzden tıklama satın alma gibi illegal ve zararlı faaliyetlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Google Organik Tıklama Faydası Nelerdir?

Organik trafik, sitenizin eriştiği gerçek kitleyi ifade eder. Google dizininde arama terimleriyle yapılan sorgular belli bir kitleyi web sitenize ulaştırır. Bu durum, içerik ürettiğiniz konularla ya da hizmet verdiğiniz sektör ile ilgili arama yapan kullanıcıların size ulaştığını gösterir.

Google, her ne kadar düzenli algoritma değişiklikleri yapsa da algoritamaların dayandığı temel mantık aynıdır. Bir sitenin herhangi bir anahtar kelimede organik trafik alması o sitenin aranan terimler ile ilgili faydalı içeriklere sahip olduğunu gösterir. Google botları, organik tıklamaları baz alarak siteleri üst sıralara yerleştirmektedir. Dolayısıyla organik tıklama oranı Google dizininde sahip olduğunuz yeri belirleyen temel bir unsurdur.

Google Organik Tıklama Oranını Nasıl Öğrenirim?  

Sitenize Google arama motorlarından yönelen trafiği öğrenmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bazı web yönetim sistemlerinde gelen backlinkleri gösteren araçlar yer alır. Bunun dışında Google Search Console ile ya da üçüncü parti SEO araçlarıyla sitenize yönelen organik trafiği inceleyebilirsiniz.

Google Search Console, performans verilerini detaylı biçimde analiz eden bir araçtır. Sitenize gelen backlinkleri, backlink kaynaklarını ve kullanıcıları sitenize ulaştıran arama terimlerini kapsamlı biçimde gösterir. Dolayısıyla sitenize yönelen organik trafik hakkında bilgi verir.

Sitenize yönelen organik trafiği görmek için Ahrefs gibi üçüncü parti SEO araçlarını da kullanabilirsiniz. Söz konusu araçlar ile organik tıklama oranı hakkında bilgi sahibi olabilir ve tıklamaların hangi lokasyonlardan, hangi cihazlardan yapıldığını görebilirsiniz.

 Google Arama Sonuçlarına Göre Organik Tıklama Nasıl Bir Öneme Sahip?  

Google, her dakika yenilenen bir arama dizinine sahiptir. Bu dizinde yer almak için yerine getirilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler eksiksiz bir biçimde uygulandığında sitenin arama dizininde yüksek bir yere sahip olması mümkün olacaktır.

Sitenizin tercih edilme oranı Google için önemli bir kriterdir. Belli bir terimde arama yapan kullanıcılar sitenize tıklamayı tercih ediyorsa, bu durum algoritma tarafından sitenizin güvenilir olduğu yönünde yorumlanacaktır. Google organik tıklama oranı yüksek olan siteleri ön plana çıkaran bir algoritmaya sahiptir. Etkili bir SEO çalışması yaparak hem sitenize ziyaretçi çekebilir hem de arama sorgularında iyi bir yere sahip olabilirsiniz.

Google Organik Tıklama Artırmanın Yolları Nelerdir?

Arama dizininde yer edinme ve sıralama yükseltme için yapılan çalışmalar bütünü SEO olarak algılanır. Organik trafik arttırmak için de SEO kapsamında yer alan çalışmaların yapılması gerekir.

SEO’nun birçok farklı kriteri vardır. Sitede yer alan içeriklerin kalitesi, sitenin açılma hızı, kullanıcı arayüzü gibi konularda yerine getirilmesi gereken birçok yönerge bulunmaktadır. Arama motorunun amacı, kullanıcıya arattığı terimler ile ilgili nitelikli bilgi veren sitelere ulaştırabilmektir. SEO çalışmalarını bu kapsamda özetlemek gerekirse, sitenizin hem kullanım hem de içerik kalitesi bakımından kullanıcı dostu olması gerekir.

Site Haritası Oluşturun

Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının aradığını bulabilmesi gerekir. Karmaşık bir site haritasına sahip olduğunuzda, sitenize giren bir kullanıcının uzun süre kalması mümkün olmayacaktır. Bu durumda tekil tıklamalara sahip olsanız bile yüksek bir organik tıklama oranı söz konusu olmaz. Kullanıcıların sitenizde yer alan içeriklere, opsiyonlara ve hizmetlere kolay bir biçimde ulaşabilmeleri için site haritası oluşturmanız gerekir. Harita oluşturmak, ürettiğiniz içerikleri konumlandırmak için de işinize yarayacaktır.

Robots.txt Dosyası Kontrolünü Sağlayın   

Örümcek olarak da bilinen Robots.txt dosyası, arama motorlarının sitenizde kontrol ettiği ilk dosyadır. Bu dosyanın işlevi, arama motoru botlarına sitenin dizine eklenecek bölümleri belirterek arama motoru yazılımlarına giriş izni sağlamaktır. SEO bakımından kritik bir dosya olduğunu belirtmek gerekir. Bu dosya sitenizde olmadığı sürece Google botlarının sitenizin dizinini doğru biçimde algılaması mümkün olmayacaktır. Dosyanın doğru biçimde hazırlanması ve web sitesine mutlaka eklenmesi gerekir.

Google Analytics ve Search Console Hesapları Oluşturun

Organik tıklama oranı iyileştirmek için sitenize yönelen trafiği detaylı biçimde analiz etmeniz gerekir. Sitenize yönelen organik tıklamaları görmek ve analiz etmek için Google’ın araçlarını kullanabilirsiniz.

  • Google Analytics, detaylı bir link analiz aracıdır. Sitenize yönelen trafiği analiz ederek trafik kaynakları hakkında detaylı bilgi verir. Ayrıca sitenizi ziyaret eden kullanıcıların lokasyonları ve kullandıkları cihazlar hakkında da bilgi sağlar. Google organik tıklama oranları için Analytics aracını kullanabilirsiniz.
  • Google Search Console, sitenizin SEO uygunluğunu ölçmek ve iyileştirmek için etkili bir araçtır. Backlink kaynakları hakkında kapsamlı bilgi sağlar. Bununla birlikte robots.txt gibi SEO kriterlerini ölçerek uygunluk durumu hakkında bilgilendirir. Google Search Console ile sitenizin organik trafiğini kontrol edebilir ve arttırabilirsiniz.

Birincil Anahtar Kelime Hedefi Oluşturun

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Sayesinde Doğru Kelimeleri Seçtiğinizden Emin Olun 

Markanız ile ilgilenme potansiyeli olan kullanıcılar, hizmetleriniz ile ilişkili terimlerle arama gerçekleştirir. Tercih edilen aramalarda görünür olmanız kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. İçerik üretirken her zaman doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı anahtar kelime bulmak için etkili bir araçtır. Bu aracı kullanarak, hizmetleriniz ile ilgili popüler arama terimlerini bulabilirsiniz.

Site İçi Optimizasyonu Gerçekleştirin 

SEO’nun temel kriterlerinden biri kullanıcıların web sitesinde aradıklarını bulabilmeleridir. Site içi optimizasyonu sağladığınızda yalnızca organik tıklama oranı artmayacak aynı zamanda kullanıcıların site içinde daha fazla zaman geçirmeleri mümkün olacaktır. Birbirine referans veren içerikler ve sayfalar arasındaki bağlantıların sağlam kurulması bu bakımdan son derece önemlidir. Site haritası hazırlayarak site içi optimizasyonu daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

İç ve Dış Bağlantı Linkleri

Sitenizdeki sayfalar ve içerikler arasında kurulan bağlantılar iç bağlantı dışarı verilen linkler ise dış bağlantı olarak tanımlanır. İç ve dış bağlantılar Google organik tıklama kriterleri için oldukça önemlidir.

Sitenizde yer alan bir içeriği okuyan kullanıcıların detaylı bilgi edinmek için başka bir içeriğe yönelmeleri gerekebilir. Bunun için sitenizde detaylı içerikler hazırlayıp bunlara bağlantı verebilir ya da kullanıcıları akademik kaynaklar gibi bağlantılara yönlendirebilirsiniz. Anahtar kelimelere verilen bağlantılar, arama motoru botlarının dikkate aldığı bir kriterdir ve sitenin SEO puanı üzerinde büyük etki sahibidir.

Okunabilir İçerikler Üretin

İçerik, SEO’nun en temel unsurudur. Google algoritmasının temel amacı kullanıcıya ilgilendiği konular ile ilgili içerikler göstermektir. Organik tıklama oranı kazanmak ve kazandığınız trafiği korumak için sitenizde okunabilir içeriklerin olması gerekir.

Sitenize yönelen organik trafik, Google’ın temel aldığı tek kriter değildir. Kullanıcının sitenizde yer alan içeriklerle ne kadar ilgilendiği de önemli bir husustur. İçeriklerinizin anahtar kelimeler etrafında şekillenmesi, okunabilir olması ve bilgi verici olması gerekir. Kaliteli içerikler üreterek sitenize gelen trafiği arttırabilir ve yüksek organik tıklama oranı kazanabilirsiniz. Özgün, kaliteli ve akıcı içerikler üretme prensibine sahip içerik ajansı İçerik Planı hizmetlerinden yararlanmak için iletişime geçebilirsiniz.

Rakiplerinizi İnceleyin  

Rakiplerinizin Google organik tıklama elde etmek için uyguladıkları yöntemler izleyeceğiniz yol hakkında fikir verebilir. Rakip sitelerin kullandıkları anahtar kelimeleri, ürettikleri içerikleri ve sitelerindeki opsiyonları inceleyerek organik trafik elde etmek için etkili çalışmalar yürütebilirsiniz. Düzenli rakip analizi yaparak hizmet verdiğiniz alandaki trendleri öğrenebilir ve bu konuda içerikler üreterek arama motorlarındaki yerinizi koruyabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin