Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Google, her geçen gün geliştirdiği algoritmasıyla ve arama takip araçlarıyla markalara büyük olanaklar sunmakta. Google Trends de Google’ın markalar, yayıncılar ve içerik üreticileri için sunduğu olanaklardan biridir. Trends uygulaması ile Google’daki arama terimlerinin popülerliği hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olduğu gibi markanızın Google algoritmasında nasıl bir yere sahip olduğunu da kolaylıkla görebilirsiniz.

Trend Olan Aramalar hakkında bilgi edinmek için Google tarafından geliştirilen Trends uygulamasını kullanabilirsiniz. Trends, dünyanın her yerinden istenilen lokasyonda veri sağlayan, kullanımı kolay bir araçtır. Hedeflerinizi belirledikten sonra markanız ile ilgili terimlerin arama popülaritesini öğrenebilir ve SEO ile ilgili yeni stratejiler geliştirerek markanızı arama motorunda görünür hâle getirebilirsiniz.

Google Trends Anlamı  

Arama terimlerinin popülaritesi trends olarak adlandırılır. Google Trends ise temel olarak bu popülariteyi gösteren bir uygulamadır. Trends uygulaması ile arama terimlerinin hangi oranda, hangi lokasyonlardan aratıldığını demografik kırılımlar ile görebilirsiniz.

Google Trends Nedir sorusunu Google tarafından geliştirilen ve aramaların ne ölçüde trend olduğunu gösteren bir araç olarak yanıtlayabiliriz. Trends, aynı zamanda Google sonuçlarının iyileştirilmesini sağlamış bir uygulamadır.

Aracın kullanışlı bir hâle gelecek biçimde geliştirilmesi 2007 yılında başlamıştır. Blog yazarları, 2006 yılında arama trendlerinin güncellemediğini fark edip firmaya bildirince, uygulama düzenli güncellenecek biçimde yeniden geliştirilmiştir. 2012 yılında ise Google Insights ile birleştirilmiştir.

Trends, günümüzde Google’ın en çok kullanılan araçlarından birisidir. Özellikle marka yönetiminde, SEO ve pazarlama faaliyetlerinde yararlanılan bir araçtır. Ayrıca piyasa araştırmacılarının da en sık kullandığı uygulamalar arasında yer almaktadır.

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?    

Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulmakla birlikte, temelde arama kelimelerinin ne kadar sıklıkta aratıldığını yani trendlerini gösteren bir araçtır. Herhangi bir anahtar kelimenin ya da kelime grubunun belirlediğiniz lokasyonda ya da küresel çapta ne kadar aratıldığını Trends uygulaması ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca arama teriminin hacmiyle ilgili de bilgi edinebilirsiniz. Google Trends Nedir sorusunu kısaca bu işlev ile yanıtlamak mümkündür.

Trends uygulaması aramaların sadece anlık sonuçlarını değil zaman içindeki hacimlerini de göstermektedir. Bu özelliği sayesinde Google Trend Aramalar hakkında bilgi edinebilir ve sektörünüzle ilgili terimlerin zaman içerisinde ne kadar aratıldığını öğrenerek piyasa araştırmalarınız için büyük bir veri elde edebilirsiniz. Diğer yandan bu araç ile markanızın popülerliğini de ölçebilirsiniz.

Google Trends Ne İşe Yarar?  

 •       İstediğiniz bir lokasyondaki trendleri keşfedebilirsiniz. Özellikle yurtdışı pazarında faaliyet göstermeyi planlıyorsanız ilgili ülkenin sektörünüz ile ilgili hangi kelimeleri arattığını kontrol edebilirsiniz.
 •       Belli lokasyonlarda yaşayan insanların ilgi alanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 •       Piyasaya bir ürün ya da hizmet sürmeden önce pazarları ve pazara girecek ürüne yönelik eğilimleri anlayabilirsiniz.
 •       Arama sonuçlarını belli bir zaman periyodu içinde grafik olarak görüntüleyebilir, arama terimlerine olan ilginin artıp azaldığı zamanları öğrenebilirsiniz.
 •       Anahtar kelimeleri arama hacimleri bakımından karşılaştırabilirsiniz.
 •       Arama terimleri ile ilgili sezonluk ve mevsimsel değişiklikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 •       Yüksek trende sahip olan ve trendi yükselen arama terimlerini takip edebilirsiniz.
 •         Google Trendler anahtar kelime bulmak için de ideal bir araçtır. Herhangi bir terimde arama yaptığınız zaman bu aramayı yapan kişilerin ilgilendiği diğer terimleri, bu terimlerin arama hacimlerini görebilirsiniz.

Google Trends Kullanım Avantajları  

Google Trend Aramalar saatlik olarak güncellenen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla arama terimleri hakkında sürekli güncel veriler sağlar. Dolayısıyla kampanya ve reklam çalışmalarınızın dönemlerini belirlemenize yardımcı olur. Özel günlere veya belli dönemlere yönelik reklam/kampanya hedefleriniz varsa, hedef kitlenize etkili bir biçimde ulaşacağınız verileri edinebilir, çalışma yapacağınız zamanları belirleyebilirsiniz.

Aramalar hakkında güncel sonuçlar veren uygulama ile popüler kelimeleri odak alarak Ads reklamı verebilirsiniz. Aynı zamanda, eğer Adsense reklamlarıyla gelir elde etmek istiyorsanız, yayın yaptığınız alandaki trendleri öğrenebilir ve içerik oluşturmak için veri elde edebilirsiniz.

Google trendlerini takip etmek size SEO açısından da avantaj sağlayacaktır. Sektörünüz ile ilgili anahtar kelimelerin popülaritesini düzenli takip ederek popüler terimlerle ilgili içerikler üretebilir ve SEO konusunda avantaj kazanabilirsiniz.

Google Trends İle Markanızın Popülaritesini Kontrol Edin  

Markanızın Google arama motorunda ne kadar aratıldığını, hangi lokasyonlarda daha çok ilgi gördüğünü ve arama hacminin oranını öğrenmek için Google Trend Aramalar opsiyonunu kullanabilirsiniz. Trends ile markanızın arama hamini kontrol ederek SEO çalışmalarınızı sistematik hâle getirebilir, reklam ve pazarlama çalışmalarına yön verebilirsiniz. Ayrıca bu sayede ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeniz de mümkün olacaktır.

Google Trends İle Pazar Araştırması Yapın, Zamansal Takip Sağlayın, Değerlendirmeler Yapın  

 •       Yurtiçi ya da yurtdışı pazarına ürün sürmek istiyorsanız bu araç markanız için harika bir yardımcıdır. Belli bir lokasyondaki arama trendlerini, insanların ilgilendikleri konuları öğrenebilir ve bu sayede Pazar ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. Trends aracı bu bakımdan konvansiyonel yöntemlerle yüksek bütçeler gerektirecek verileri ücretsiz olarak sunulmaktadır.
 •       Herhangi bir arama teriminin popülaritesindeki değişikliği anbean takip edebilir ve hakkında detaylı analiz alabilirsiniz.
 •       Spesifik bir anahtar kelimeye odaklanmak dışında belli bir lokasyonda hangi terimlerin popüler olduğunu da öğrenebilirsiniz.
 •       Uygulama, aynı zamanda trend olan kelime ve terimlerle ilgili düzenli raporlar hazırlamaktadır. Bu raporları takip ederek değişen trendler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trend Olan Aramalar Oluşturma  

Arama trendi oluşturmak Google Trend Aramalar ile oldukça kolaydır. İstediğiniz arama teriminin sonuçlarını saniyeler içinde görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Arama terimlerin popülaritesi hakkında bilgi sahibi olmak ve grafiklerle zaman içinde değişen hacimlerini görmek için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır:

 •       http://trends.google.com adresine girin.
 •       Sayfada “Bir arama terimi ya da konu girin” yazılı bir arama kutusu bulunmaktadır. Bu kutuya istediğiniz arama terimini girin.
 •       Eğer kelime gruplarında arama yapmak istiyorsanız (“”) işaretini kullanın.
 •       Arama terimini girdikten sonra lokasyon ve zaman aralığı bazında spesifikleştirmek için filtreler kısmına tıklayın. Buradan istediğiniz lokasyonu ülke ve şehir bazında seçebilir, arama trendlerinin gösterileceği periyodu belirleyebilirsiniz.
 •       Arama terimine zaman içinde gösterilen ilgi grafik ile belirtmektedir. Grafikteki belli noktalardan istediğiniz tarihteki arama hacmini görebilir, terimlere olan ilginin yükseldiği ve düştüğü zamanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 •       Alt Bölgeye Göre İlgi Alanı kısmında lokasyonun alt bölgesindeki arama sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Türkiye bölgesinde arama yaptıysanız, bu terimlerin hangi şehirlerde ne kadar aratıldığını görebilirsiniz.
 •       En alt kısımdaki ilgili sonuçlar kısmından arama terimleriyle ilgili kelimeleri ve kelime gruplarını görebilirsiniz.

Trend Olan Aramalar Kapatma  

Trend aramaları görmek istemiyorsanız ayarlarınızı değiştirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca kişiselleştirilmiş tahminleri ve önerileri de kapatabilirsiniz.

Sonuç olarak; Google Trends markalara popüler terimler bakımından büyük avantajlar sağlayan bir araçtır. Bu aracı kullanarak markanızın ve markanız ile ilgili terimlerin popülerliğini görebilir, sürekli değişen Trend olan aramalar hakkında bilgi sahibi olabilir, reklam, pazarlama ve içerik üretimi stratejileriniz için bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Şirketimizin influencer ajansı hizmeti, mikro influencerlara ulaşmanıza, ürünlerinizi belirli hedef gruplara ulaştırmanıza ve markanızı belirli ilgi alanlarına sahip kişilere tanıtmanıza olanak tanır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin