İçerik Editörü Nedir? Ne İş Yapar?

İçerik Editörü Nedir? Ne İş Yapar?

İçindekiler

İçerik Editörü; web sitesi, blog ve sosyal medya gibi dijital ortamlarda yayınlanacak içeriklerin oluşturma ve düzenleme işlemlerinden sorumlu kişidir.

Dijital platformlara özel benzersiz içerikler üretirler. Bunun için de dil kurallarına dikkat eder, özgünlük testinden tam puan alır ve hedef kitlenin ilgisini yüksek tutacak içerikler hazırlamaya özen gösterir. Dijital ortamlara uygun, işletmenin ihtiyaç duyduğu ve sesi olduğu içerik fikirleri geliştirir. Geliştirdiği içerikleri ise uygun görsellerle taçlandırabilir ya da sadece görsel dilin metinle bir bütün oluşturması için önerilerde bulunur. Var olan içeriklerin de düzenlenmesini sağlar. Bazı işletmelerde tüm bu görevlerden tek bir editör sorumludur. Bazı işletmelerde de grafik tasarım ve analiz gibi farklı yetkinliklere sahip içerik editörlerine de rastlayabilirsiniz. Genel olarak, tüm içerik editörlerinin iş üretim süreci ise şöyledir:

 • İçerik fikirleri bulmak, geliştirmek,
 • İçerik üretimi için araştırma yapmak,
 • İçeriğin tüm yazım ve dil kurallarına uygun hale getirilmesi,
 • İçeriği destekleyen, uyumlu görseller bulmak ya da hazırlamak,
 • İçeriğin uygun formatta yayınlanması,
 • İçeriğe gelen geri dönüşlere cevap vermesi

gibi maddeler yer almaktadır. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bir içerik editörünün görev tanımı çalıştığı yere ve birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Özetle; bir içerik editörü; fikir, metin, tasarım, sunum, değerlendirme ve analiz dahil olmak üzere içeriğin pek yönünden sorumlu kişidir. Bir dizi yazılı materyal ve web sitesinin değerini değerlendirmek ve artırmak için kullanıcılardan gelen verileri ve geri bildirimleri kullanarak fikirlerini geliştirir. Bu verilerin özelinde doğan fikirlerini ise bir dizi yazılı materyale dönüştürür, web siteye ya da sosyal medya sayfalarına bir değer katar.

Başarılı Bir İçerik Editörünün Özellikleri Nelerdir?

İçerik üretmek, bir yazıyı profesyonel düzenlemelerle yayınlanabilir bir standarda yükseltmek, geri bildirim sağlayacağı bir hale getirme sürecidir. İçerik düzenlemesi ilk başta bir basit bir görev gibi görülse de, gerçekte çok daha karmaşık ve kurallara uyulması gereken bir süreçtir.  Bir içeriğin, işletmenin ya da bireyin hitap ettiği pazara uygunluğunu ölçmek ve fikri geliştirmek, içeriği doğru şekilde konumlandırmak içerik editörünün başlıca görevlerindendir. İçerik editörü, içeriğin okunabilirliği, yapısı, anlatım şekli, cümle yapısı, dilbilgisi ve noktalama işaretleri gibi satır düzeyinde sorunlara da dikkat ederek ilerler. Özetle bir fikrin doğduğu andan itibaren tüm yapıyla ilgilenen kişidir. Başarılı bir içerik editörü, bir fikrin olay örgüsüne dikkat eder. İşinde uzman seviyesinde olan içerik editörü ise iyi ile harika bir iş arasındaki farkı bilendir. İçerik düzenleme, karmaşık olmasına rağmen, editör için yayın sürecinin hayati bir parçasıdır. Kültürel anlamda kendini sürekli geliştirir ve birçok konuda fikir sahibi olarak bunu işine de yansıtır.

İçerik Editörü Nasıl Olunur?

İçerik editörü mesleğini tercih eden kimseler, genellikle gazetecilik, halkla ilişkiler, reklam, dramturji ya da yeni medya bölümlerinden mezun kimselerdir. İçerik editörlüğü, genel olarak olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için pazarlama ve grafik tasarım departman çalışanlarıyla yakın bir şekilde çalışır. Ekip arasında tüm çalışanlar, uzman olduğu alanla ilgili bilgi birikimini aktarır ve böylelikle tüm çalışanlar birbirini besler. Editörler hem ekibi, hem de kişisel gelişimi için tercih ettiği kaynaklar ve aldığı eğitimlerle sürekli kendini geliştirir.

 

İçerik editörleri dijital yayın için materyal üretebilirler, bu nedenle mükemmel yazma ve düzenleme becerilerine sahip olmalı, ayrıca dijital alanda içerik hazırlama ve metin yazma konusunda özel hususlara hakim, internete erişebilen çok çeşitli cihazlara (telefon, tablet, bilgisayar vb.) sahip olmalıdırlar. Bu pozisyonu düşünenler, sosyal medya içeriği ya da web sitesi oluştururlar. Dijital varlıklara özel içerik fikirleri üretmek ya da geçmiş içerikleri güncellemek için bireysel kararlar almamalıdırlar. Tüm ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmalı, grup çalışması gibi becerilere sahip olmalıdırlar . Ayrıca son derece organize ve ayrıntı odaklı olmalıdırlar. İçerik sağlayan, ekip arkadaşlarının çalışmalarını da denetmeli ya da incelemelidirler.

İçerik Editörü için İş Profili ve İş Alanları

Editörler, birbirinden bağımsız bir çok alanda içerik üretimi için hizmet verebilir. Örneğin; hizmet verdiği şirketin/şirketlerin dergi, yayınevi, televizyon, web sitesi, blog, e-mailing ya da sosyal medya sayfalarında görev alabilir. Her biri ayrı bir deneyim ve uzmanlık gerektirse de, zamanla ve karşılarına çıkan fırsatlar sayesinde tüm içerik editörleri bu alanlarda hizmet veren kişilere dönüşmektedir. İçerik editörleri için deneyim ve pratiklik olmazsa olmazlar arasındadır. Deneyim, birbirinden farklı alanlarda ya da sektörlerde elde ettiği deneyimler, içerik editörleri için kendini test etme fırsatı da demektir. Pratiklik ise editörünün ne sıklıkla ve ne kadar çok içerik ürettiği ile ilgili, zamanla gelişen bir özelliktir. Örneğin; sürekli aynı konu üzerine içerik üreten bir içerik editörü, belirli bir zaman sonrasında hem konuyu daha farklı yönlerinden ele almaya başlar, hem de daha kolay içerik üretebildiğini fark eder. Gün içerisinde, birden çok konuda içerik üretmek ve tüm çevresel faktörlere rağmen odaklanmak için ise editörün mekan değişikliği gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sayede, zamanla ses ya da görüntü gibi arka planda kalan detaylara takılmaz ve fikirlerine her koşulda odaklanma yetisini geliştirebilir.

 

İçerik Editörü Sorumlulukları Nelerdir?

 • Düzenli içerik oluşturmak için editoryal takvim oluştabilir ya da sadece yönetebilir.
 • Trendleri yakından takip eder, ekip arkadaşları ya da meslektaşları ile bilgi alışverişinde bulunur.
 • İçeriklerin orijinal olması için içerik özgünlük testi gerçekleştirebilir.
 • Bağlı ya da sorumlu olduğu departmanlar tarafından üretilen içeriklerin kontrollerini gerçekleştirebilir. Yazım hataları ve dilbilgisi kurallarına müdahale eder.
 • Ürettiği içeriğe uygun görsel materyaller seçebilir, fikir sunabilir.
 • Ürün ya da hizmeti tanıtmak için yazılı materyal üretir.
 • Pazarlama departmanları ile sürekli iletişim halinde olurlar.
 • İçerik yazarları tarafından makalelerin redaksiyonu, yeniden yapılandırılması ve düzenlenmesinden sorumludur.
 • Web site ve sosyal medya sayfalarının yeni içeriklerini üretir ya da temalarını belirleyebilir.
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) uyumlu makale içerikleri üretebilir.

İçerik Editörü Benzer Meslekler Nelerdir?

Mükemmel yazı ve düzenleme becerisine sahip içerik editörü arayan birçok şirket vardır. İçerik editörü olarak geçici hizmet veren ya da mesleği olarak gören kişileri birçok alanda görebilirsiniz.

Aşağıdaki isimlendirmeler, içerik editörü arayan pek çok işletmenin tercih ettiği kelimelerdir. Bu isimlendirmelerle iş ilanları verilen sitelerde İçerik Editörü iş ilanlarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Size en uygun içerik editörü ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. İçerik pazarlama ajansı İçerik Planı’nın içerik editörleri mükemmel yazma ve düzenleme yeteneğine sahip ekipten oluşmaktadır.

 • Online İçerik Editörlüğü
 • Sosyal Medya Editörlüğü
 • Freelance İçerik Editörü
 • Home Ofis İçerik Editörü
 • Web Sitesi İçerik Editörü
 • Seo Odaklı İçerik Editörü
 • Dergi İçerik Editörü
 • Blog İçerik Editörü
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin