İçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

İçerik Yöneticisi Nedir

İçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

İçindekiler

İçerik Yöneticisi Nedir?

İçerik yöneticisi nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak, içerik yöneticisi tüm içeriğin düzenlenmesi, oluşturulması, yayınlanması ve planlanması gibi bir içeriğin sıfırdan tamamen oluşumuna kadar ondan sorumlu olan kişidir.

Ne İş Yapar?

İçerik yöneticisi ne iş yapar kısmına bakacak olursa, bir içeriği denetlemek ve oluşturmanın tüm aşamalarından sorumludur. Kendisi yazımını yapmasa dahi yazıyı en az yazan kadar iyi bilmeli ve ona uyumlu bir şekilde denetimini yapabilmelidir. Bazıları içeriğe odaklanırken, bazıları sadece yönetim kısmından sorumludur. 

İçerik yöneticilerinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlardan ilki tabi ki yazma yeteneğine sahip olmaktır. İnternet üzerinde çok sayıda yazı bulunmaktadır. Bunlar arasında farklı olabilmek adına çok iyi bir yazar olmak gerekmektedir. İyi metin üretmek, ana başlık, alt başlıklar ve anahtar kelime kullanımını en iyi şekilde bilmesi gerekmektedir. İyi içerik ziyaretçiler üzerinde ne kadar etkili olacaksa, kötü içeriklerde metnin yazıldığı site için o kadar itici olacaktır.

Teknik bilgi bir diğer olmazsa olmazlardandır. Ne kadar teknik bilgiye sahip olduğun bir içerik yöneticisi için önemlidir. Bir metin, köprü metni işaretleme dili ve basamaklı stil sayfalarından oluşmaktadır. Bu yüzden sunum ve işaretleme gibi konularda uzman olmak gerekmektedir. Aynı zamanda internet platformuna hakim olması gerekmektedir. Sadece paylaşımın yapılacağı alanda değil, diğer sosyal medya mecralarına da hakim olması gerekmektedir. Güncel bilgilere sahip olmalı ve markanızın iletmek istediği mesajı en güncel şekilde paylaşmalıdır. Hedef kitleyi belirlemek, anahtar kelimelere sahip olmak ve hedef kitleye ulaşabilmek adına analitik zekaya da sahip olması gerekmektedir.

Son olarak bir içerik yazarının en önemli özelliği zaman yönetimi ve planlama hususunda becerikli olması gerekmektedir. Bir içerik yöneticisi pazarlama ekibi ve diğer tüm ekip arkadaşlarını yönetmesi gerektiği için bu yönetimde önemli iki husus zaman ve planlamalıdır. Bunlar içerik yöneticisi ne iş yapar sorusunun cevabına karşılık gelmektedir.

İçerik Yöneticisi Sorumlulukları Nelerdir?

İçerik yöneticisi nedir ve içerik yöneticisi ne iş yapar sorularına cevap aldığımız için içerik yöneticisinin sorumluluklarını bilmek gerekmektedir. İçerik yöneticisinin bilgili olması zaman ve planlama yönetimi dışında birçok sorumluluğunda bulunmaktadır. Bunlar; ilgi çekici içerik oluşturmak ve yayınlamak en başta yer almaktadır. Çünkü siteyi ne kadar ilgi çekici olursa, site ziyaretçileri o kadar sitede uzun kalacaktır. Yazıları yazan kişilerde büyük önem taşımaktadır; yazıların sorumluluğu içerik yöneticisindedir. Pazarlama hedeflerini ve hedef kitleyi iyi belirlemek gerekmektedir. 

İçerik yazılarını popüler kılmak, içerik yöneticisinin sorumluluğundadır. Bunun için SEO’ya göre optimize etmek en önemli unsurdur. Aynı zamanda web sitesi trafiğini ve kullanıcı etkileşim analizlerini iyi öğrenmesi gerekmektedir. Tabi ki hedef kitleye hitap etmek için gelişmeler hakkında bilgili olması gerekmektedir ve izleyicileri sitede tutmak için gerekli faktörler hakkında bilgili olmak gerekmektedir. Kısaca içerik yöneticisinin birden fazla sorumluluğu vardır organizasyonun temelinde içerik yöneticileri bulunmaktadır. Tam olarak bir okulu olmadığı sadece belirli kurslarda eğitimi verildiği için kendini geliştirmek ile beraber artan sorumluluklarında üstesinden gelmek gerekmektedir. İçerik yazarları bu sorumluluklar üstesinden gelebilmelidir. Aynı zamanda organize ederken aksaklıkların üstesinden gelebilmelidir. Bunun içinde bir metin yazarı kadar ve grafik tasarımcı kadar bilgi sahibi olması gerekmektedir. SEO uyumlu yazabilmeyi, anahtar kelime kullanımını bir içerik yazarı kadar iyi yapabilmelidir. Problem çözme yeteneği kadar ekip arkadaşları ile iletişimide kuvvetli olmalıdır. İçerik yöneticisi nedir sorusuna doğru cevabını karşılayabiliyor olması için kendini geliştirmesi en önemli husustur.

İçerik Yöneticisi Olma Şartları

İçerik yöneticisi olmak için üniversitelerden bu adla şu an için eğitim verilmemektedir. İçerik yöneticisi ne iş yapar bilmemiz gerekmektedir. Çünkü içerik yöneticisi olmak zorlu ve meşakkatli bir yoldur. Ancak üniversitelerin iletişim gibi bölümlerinde bu eğitime yakın eğitim verilmektedir. İçerik yöneticisi olmak için sadece bazı kurslar bulunmaktadır. Genel olarak içerik yöneticileri, uzun süre içerik yazarlığı yapmış kişilerden seçilmektedir. Tabi ki içerik yöneticilerinin bazı vasıflara sahip olması gerekmektedir. Öncelikle pazarlama becerisine sahip olması gerekmektedir.  Sunulan hizmet ve yazılar için rakiplerden üstün olmayı bilmeli ve hedef kitle gibi Pazar araştırmalarını iyi yapması gerekmektedir. Sonrasında tabi ki SEO uyumlu yazmayı iyi bilmelidir. Anahtar kelime kullanımı, bir yazının nasıl yazılacağına dair incelikler ve intihal yapmamak gibi uzmanlık gerektiren bilgilere sahip olmalıdır.

Lider vasfına sahip olmalı ve ekibini ona göre yönlendirebilmelidir. Sadece çalıştığı işi değil aynı zamanda kendisini de pazarlamayı iyi bilmelidir. Mümkünse kendi için bir portföy oluşturmalı belki de kendi adına bir web sitesi edinmelidir. 

İçerik Yöneticisi Nasıl Olunur?

İçerik yöneticisi nedir sorusuna cevap bulduk ve içerik yöneticisi ne iş yapar sorusuna cevap verdik. Peki içerik yöneticisi nasıl olunur? Bahsettiğim gibi üniversitelerde veya liselerde tamamen buna yönelik bir eğitim verilmemektedir. İçerik yöneticisi eğitimi için en çok tercih edilen bölümlerden biri İletişim’dir. Temelde içerik yazarlığı veya sosyal medya uzmanlığı yapmış kişiler içerik yöneticiliği yapmaktadır. Tecrübe ile beraber kendini geliştirmek eğitiminin en büyük parçasını oluşturmaktadır.

Dijital İçerik Yöneticisi Ne İş Yapar?

Dijital içerik yöneticisi, içerik yöneticisi ne iş yapar sorusunun cevabı ile benzerlik gösterse de belli farklılıklar bulunmaktadır. Dijital içerik yöneticisi, bir kuruluşun veya şirketin sosyal medya veya genel anlamda internet platformunun da; sorumlu olduğu site veya şirketin geliştirmesini, hedef kitleye ulaşmasını ve bir dizi içeriği oluşturmaktan sorumlu kişilerdir. Marka bilinirliğini arttırmak için çalışırlar ve en iyi uygulamaları belirlemek için web trafiğine hakim olması gerekmektedir.

Dijital içerik yöneticisi olabilmek için; dijital alana hakim olması gerekmektedir. Dil bilgisine hakim olmalı ve pazarlama ilgili bir alanda eğitimi olması gerekmektedir. Yazdığı işi sevmeli ve bilgilerini hedef kitle ile paylaşmaktan keyif almalıdır. Okuyucular için neyin ilgi çekeceğini bilmesi gerekmektedir. Güçlü bir SEO diğer bir deyişle arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmak gerekmektedir. İşbirliği yapabilmelidir ve ekip anlayışına sahip olması gerekmektedir.

İyi bir içerik yöneticisi, sunduğunuz hizmette; şirket veya işletmenizde en önemli ihtiyaçlardan biridir. Bu alanda profesyonel bir yardım almak ise geleceğiniz için çok iyi olacaktır. Bu yüzden bir İçerik Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya kuruluşlarının etkin kullanımı yoluyla marka bilinirliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu temelde sosyal medya içerik yöneticisi ne iş yapar sorusunun temel cevabını oluşturmaktadır.  Sosyal medyada pazarlama kampanyaları için pazarlama uzmanlarıyla beraber çalışırlar. Etkin bir iletişim becerisine sahip olarak müşteriler ve paydaşlarla etkileşimde bulunurlar. Sosyal medya trendlerine hakim olurlar, analiz ederler ve pazarda diğer firmalara karşı stratejik hedefler belirler. Sosyal medya yöneticisinin ne iş yaptığına örnek verecek olursak; siz bir Youtube kanalı açtınız ve insanlar ile nasıl etkileşim kurulacağını bilmiyorsanız bir sosyal medya uzmanından yardım alarak sizi hedef kitleye ulaştırabilir ve başarınızı en üst sıralara çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin