İlgi Çekici Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır?

İlgi Çekici Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır

İlgi Çekici Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır?

İçindekiler

Ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyen ya da ilgilenme eğiliminde olan bir tüketici markanız hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Markanızın hikâyesini, kimliğini, faaliyetlerini ve gelecek hedeflerini etkili bir hakkımızda yazısı ile anlatabilirsiniz.

Hakkımızda metni sitenizde SEO açısından avantaj kazandırırken aynı zamanda müşterilerinizin markanızın hikayesi hakkında bilgilendirilmelerini sağlayacaktır. İyi hazırlanmış bir metinle markanızı ön plana çıkarabilir ve hikayenizi aktarabilirsiniz.

Hakkımızda Yazısı Nedir?

Her markanın bir hikayesi, işlevi ve hedefleri vardır. Müşteriyi markaya ait bu hedefler hakkında bilgilendiren metinler hakkımızda yazısı olarak tanımlanır.

Daha açık bir ifadeyle hakkımızda metni; markanın oluşum sürecini, geldiği noktayı anlatan, yaptığı işten bahseden ve geleceğe dair hedeflerini ifade eden bir metindir. Sektörünüz hangisi olursa olsun web sitenizde markanızın hikayesinden bahseden ve tanımını yapan bir metnin mutlaka yer alması gerekir.

Hakkımızda Sayfası Nasıl Olmalı?

Hakkımızda sayfası sitenizin ve markanızın künyesi olarak tanımlanabilir. Bu sayfanın kolay ulaşılabilir olması, sade bir tasarıma sahip olması gerekir. Markanızın hikayesini anlatan metin ön planda olmalı ve sayfada kesinlikle okuyucunun dikkatini dağıtacak unsurlar yer almamalıdır.

Başarılı Bir Hakkımızda Sayfasının Faydaları Nelerdir?

 • İyi bir hakkımızda sayfası hazırlayarak müşteriyi marka hikayenizden, vizyonunuzdan ve misyonunuzdan haberdar edebilirsiniz.
 • Hakkımızda metni SEO açısından da avantaj yaratır. Arama motoru botları tarafından algılanarak sitenizin dizinde yer edinmesini sağlar.
 • Etkili bir marka hikayesi oluşturduğunuzda, markanız ile ilgilenme potansiyeli olan müşterileri ikna etme şansınız yüksek olacaktır. Hakkımızda yazısı ile sitenizi inceleyen bir kullanıcıyı müşteriniz hâline getirebilirsiniz.

Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır?

Markanız hakkında bilgi vermek için markanızın oluşum sürecini, kuruluş hedeflerini yani hikayesini anlatmanız gerekir. Sonrasında ise okuyucuyu bugün üstlendiğiniz misyon ve geleceğe dair planlarınız hakkında bilgilendirmelisiniz. Yani bir hakkımızda sayfası hazırlarken oluşturduğunuz anlatıyı marka hikayesi, misyon ve vizyon olmak üzere üç bölüme ayırmanız gerekir. Bu bölümler, okuyucuyu markanız hakkında bilgilendirmeli ve bütün soru işaretlerini gidermelidir.

Hakkımızda Sayfası Hazırlanma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Kural

 1. Hakkımızda sayfası, sade ve anlaşılır bir biçimde tasarlanmalıdır. Metin ve görsel ögeler ön plana çıkarılmalı, okuyucunun dikkatini dağıtacak unsurlara yer verilmemelidir.
 2. Hazırlanan hakkımızda yazısı görsel ögelerle desteklenmelidir.
 3. Sayfa tasarımı, görsel konumlandırması ve metin SEO uyumlu olarak düzenlenmelidir.
 4. Şirket kültürünü, değerlerini anlatan unsurlara metinde yer verilmelidir. Misyon, vizyon ve değerler mutlaka anlatılmalıdır.
 5. Markayı farklı kılan özelliklerden, deneyimlerden ve prensiplerden bahsedilmelidir. Tüketicinin markayı neden tercih etmesi gerektiği anlatılmalıdır.
 6. Yaratıcılık önemli bir unsurdur. Okuyucuda etki bırakacak yaratıcı bir metin hazırlanmalıdır.
 7. Müşteriler tarafından yapılmış olan yorumlar ve deneyimler her zaman ikna edicidir. Bunlara hakkımızda yazısı dâhilinde yer verilmelidir.
 8. Hakkımızda yazınızı okuyup etkilenen bir müşteri sizinle iletişime geçmek isteyecektir. Bu yüzden sayfada iletişim bilgilerine yer verebilirsiniz. One Page bir sayfa tasarımı yapıyorsanız iletişim sayfasını hakkımızda kısmından hemen sonra konumlandırabilirsiniz.

Hakkımızda Sayfa Tasarımı için Ferah Görünüm Tercih Edin

Sitenizi tarayıcıdan ya da mobil cihazdan inceleyen bir kullanıcının onlarca uyarana maruz kaldığını hesaba katmanız gerekir. Okuyucunun marka hikâyenize odaklanabilmesi için hakkımızda kısmı sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Metin ve görselin bu kısımda ön plana çıkarılması gerekir. Okuyucunun bu sayfada vakit geçirirken dikkat dağıtan uyaranlardan uzak kalmasına özen göstermelisiniz. Bu yüzden sade ve ferah bir sayfa tasarımını tercih edebilirsiniz.

Şirket Kültürünü Yansıtan 3 Şeyden Bahsedin: Misyon – Vizyon – Değerler

Her markanın bir kültürü ve prensipleri vardır. Bunlar markayı tanımlayan ve kimliğini oluşturan ögelerdir. Hakkımızda metnini hazırlarken bu ögelerden mutlaka bahsetmeniz gerekir.

Misyonunuz ve vizyonunuz sizi diğer markalardan ayıran özelliklerdir. Markanız hakkında bilgi edinmek isteyen bir kullanıcı, yaptığınız işi sizin tanımızla öğrenmek ve geleceğe dair hedeflerinizi bilmek isteyecektir. Hikayenizi anlattıktan sonra misyon ve vizyon yazıları yazarak okuyucuyu bu konularda bilgilendirebilirsiniz.

Çevre ve toplum konularında duyarlılığın önem kazandığı bir çağdayız. Bugün markalardan beklenen yalnızca kâr hedefleri çerçevesinde hareket etmeleri değil, çevresel ve sosyal değerlere sahip olmalarıdır. Değerler, markanızı diğerlerinden ayıran unsurlardır. Markanızın sahip olduğu değerleri ve prensipleri hakkımızda yazısı dâhilinde belirtmeye özen göstermelisiniz.

Farkınızı Yansıtın, Farkındalık Yaratın ve Eşsiz Hikayenizden Bahsederek Ekibinizi Tanıtın

Pazarlamanın temel amaçlarından biri markanız ile muadilleriniz arasındaki farkı ortaya koymaktır. Marka hikayesi de pazarlamanın bir parçası olarak tanımlanabilir. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenme potansiyeli olan bir tüketici, sizi tercih etmesi için geçerli nedenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Nihayetinde marka hikayesi ürün ve hizmet kalitesini etkileyen önemli bir unsurdur. Her marka, ürünlerini belli hedefler ve değerler dâhilinde üretir. Doğal olarak; hakkımızda metninde ortaya koyduğunuz kimlik ürünlerinizi değerlendiren bir kullanıcı için önemli bir veri olacaktır. Sonuç olarak, hakkımızda kısmında sizi aynı hizmeti sağlayan diğer markalardan ayırt eden özellikleri ortaya koymanız gerekir.

Yaratıcılığınızı Yansıtın ve Etkileyici Bir Hakkımda Yazısı Hazırlayın

Marka hikayeniz biraz yaratıcılığı hak ediyor! Markanızın gelişim aşamalarını, hedeflerinizi ve yaptığınız işleri anlatırken yaratıcı bir üslup kullanmalısınız. Tüketiciyi markanız hakkında bilgilendirirken etki uyandırmanız gerekir. Bu yüzden, reklam metinlerinde olduğu gibi markanızı anlatan hakkımızda metninde de yaratıcı ve etkili bir üslup kullanmaya özen göstermelisiniz.

Şirket Başarılarınızdan ve Gelişmelerinizden Bahsedin

Şirketiniz, bugün bulunduğu noktayı önceki deneyimlere ve gelişme aşamalarına borçludur. Bunları marka hikayenizin bir parçası hâline getirmeniz son derece önemlidir. Hakkımızda metnini kaleme alırken şirketinizin elde ettiği başarılardan ve önemli gelişme aşamalarından bahsetmeniz etkili olacaktır. Örnek vermek gerekirse, küçük bir işletmeden profesyonel bir şirket olmaya geçtiğiniz süreci, ilk satış faaliyetinizi, ilk yurtdışı pazarlama deneyiminizi anlatabilirsiniz. Tüm bunlar okuyucunun markanızın başarı profili hakkında bilgi edinmesini sağlayacaktır.

Yazınızı Fotoğraf ya da Video ile Taçlandırın

Hakkımızda metnini marka hikayenizi anlatan fotoğraf ve videolarla taçlandırarak anlatınızı güçlendirebilirsiniz. Şirketinizin kurulduğu ilk günlerde çekilmiş bir fotoğraf hem samimi bir anlatı yaratmanıza yardımcı olacak hem de okuyucunun başarı çizginizi yakalamasını sağlayacaktır. Hizmetleriniz ile ilgili fotoğraf ve videolar koyarak hazırladığınız metnin etkisini arttırabilirsiniz. Bununla birlikte çalışma ortamınızı gösteren fotoğraflar okuyucunun şirketinizin bir parçası gibi hissetmesin sağlayacak bu da markanızın etkisini arttıracaktır.

Müşteri Yorumlarına ve Deneyim Hikayelerine Yer Verin

Müşteri memnuniyeti, marka hikayenizin ayrılmaz bir parçasıdır. Hakkımızda yazısı yazarken müşterilerinizin deneyimlerine ve markanız hakkındaki yorumlarına yer vermelisiniz. Sitenizde bunun için ayrıca bir referanslar sayfası olsa bile hazırladığınız hakkımızda metni hâlinde müşterilerinizden alıntılara ve deneyim hikayelerine yer verebilirsiniz.

Potansiyel Müşterileriniz için İletişim Bilgilerinizi Paylaşın

İnternet kullanıcılarının karar verme süreçleri oldukça hızlıdır. Hakkımızda yazınızı okuyup etkileyen bir kullanıcı büyük ihtimalle markanız ile iletişime geçmek isteyecektir. Bu yüzden hakkımızda sayfası dâhilinde iletişim bilgilerinize yer vermelisiniz. Siteniz One Page bir tasarıma sahipse, iletişim bilgilerini hakkımızda kısmından hemen sonraki sayfaya yerleştirebilir ve metninizi okuyan kullanıcının size anında ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Belirli Aralıklarla Hakkımızda Kısmını Güncelleyin

İyi bir hakkımızda örneği oluşturmak istiyorsanız oluşturduğunuz metni sürekli güncellemelisiniz. Nitekim marka hikayesi hiçbir zaman bitmiş değildir ve edindiğiniz önemli deneyimler, anlaşma yaptığınız büyük müşteriler, yönetmeyi başardığınız krizler bu hikayenin parçasıdır. Hikayeyi sürekli güncelleyerek müşterilerinizi markanızın gelişim aşamaları hakkında bilgilendirebilirsiniz. Markanızın tüm içeriklerinin etkisini arttıracak ve doğru içerik yönetimiyle firmanıza olumlu katkılar sunacak bir içerik pazarlama ajansı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin