İnfografik Nedir? Markalar için İnfografik Nasıl Kullanılmalıdır?

Markalar için İnfografik Nasıl Kullanılmalıdır?

İnfografik Nedir? Markalar için İnfografik Nasıl Kullanılmalıdır?

İçindekiler

İnfografik Nedir?

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarının yaygınlaşması bazı görsel anlatı türlerinin daha çok tercih edilmesini sağladı. İnfografik, son yıllarda sosyal medya tasarımlarında, web sitelerinde hatta matbu afiş ve yayın tasarımlarında en çok tercih edilen görsel türlerinden biri olarak biliniyor. Görsel tasarım ile metin yazarlığını bir araya getiren bu tasarım türü markanız için oldukça avantajlı olabilir.

Sosyal medya ya da internet üzerinden bir kampanya yürütürken, hedef kitlenizin birçok uyarana maruz kaldığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Ortalama bir internet kullanıcısı gün içinde binlerce uyarana maruz kalabilmektedir. Dolayısıyla, anlatmak istediğinizi en kısa yoldan ve en kapsamlı biçimde, mümkünse tek bir ögede anlatmaya özen göstermelisiniz. İnfografik hazırlama bu tarz bir anlatı oluşturmanın en iyi yoludur

İnfografik, adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir konuda bilgi aktarımı sağlamak için oluşturulan grafiktir. Bilgiyi işaretlerle, ikonlarla, metinlerle, haritalarla anlatarak kolay, açıklayıcı bir biçimde aktarılmasını sağlar. İnfografik tasarımının temel amacı, bilgiyi kolay ve anlaşılır bir şekilde aktarabilmektir. İyi hazırlanmış bir infografik ile tek bir görsel üzerinden detaylı bir bilgilendirme sağlamak mümkündür.

İnfografik her ne kadar sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla popüler hâle gelmiş bir tasarım türü olsa da kullanımı internet ile başlamamıştır. Toplu taşıma araçlarında, inşaat sahalarında, kamuya açık yerlerde yer alan bilgilendirme afişleri de infografik olarak kabul edilebilir. Anlatının ikonlarla, küçük grafiklerle, işaretlerle ve kısa metinlerle desteklendiği görsel tasarımlar bu şekilde adlandırılır.

Araştırmalar infografik kullanımının tarihin en eski devirlerine kadar dayandığını göstermektedir. Arkeolojik bulgulara göre bu türün kullanılmaya başlanması haritalardan bile eskidir. Bilinen ilk infografik Çatalhöyük kazılarında bulunmuştur. Bu dönemde hazırlanan tasarımın büyükbaş hayvan stoklarını kayıt altına almak amacıyla oluşturulduğu bilinir. Ayrıca Mezo Amerikan yerlilerinin reenkarnasyon yolculuklarını tasvir etmek için hazırladıkları görseller de infografik olarak tanımlanmaktadır.

İnfografiklerin yaygın olarak kullanılması ise yayıncılığın gelişmesiyle mümkün olmuştur. 1800’lü yıllardan itibaren kısa ve bilgilendirici görsellerin gazetelerde kullanıldığını görmek mümkündür. 1972 yılında Münih Olimpiyatları için Otl Aicher tarafından hazırlanan piktokgram ve figürler en bilindik inforgrafik örnekleri arasındadır. Bu türün internette kullanımı da 2005 yılından itibaren Reddit ve Digg gibi sitelerde başlamış sonrasında gittikçe yaygınlaşmıştır.

İnfografik Konuları

Bilgilendirici görsellerin kullanım amaçlarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Herhangi bir konunun ana hatlarıyla hızlı biçimde anlaşılmasını sağlamak.
  • Kompleks bir süreci açıklamak.
  • Araştırma bulgularını, verileri ve istatistikleri anlaşılır biçimde göstermek.
  • Uzun bir raporu ya da metni özetlemek.
  • Herhangi bir konuyla ilgili çoklu seçenekleri karşılaştırmak ve okuyucuya bir kıyas imkanı sunmak.
  • Herhangi bir durum ve olay ile ilgili okuyucuyu haberdar ederek farkındalığı arttırmak.

İnfografik konuları yukarıdaki amaçlardan birine göre seçilir. Anlatı oluşturulurken, görsel ve yazılı ögeler hazırlanırken öncelikle konuyu ve amacı belirlemek gerekir. Konu belirlendikten sonra detaylandırmak, anlaşılır ve akıcı hâle getirmek mümkündür.

İnfografik Nerelerde Kullanılır?

  • Sosyal medya, günümüzde infografik görsellerin en yaygın kullanıldığı alandır. Özellikle Instagram, Pinterest gibi görselliğin ön plana çıktığı sosyal medya kanallarında yaygın bir kullanıma sahiptir. İnfografik, sosyal medya gönderilerinde ve reklamlarında kullanılan bir türdür. Grafik ya da video olarak hazırlanabilir. Sosyal medya uygulamalarında hızlı bir akış söz konusu olduğu için, mesajın en kısa yoldan ve en detaylı biçimde anlatılması gerekir. Bilgilendirici grafik bu bakımdan sosyal medyada kullanmak için avantajlıdır.
  • Bilgilendirici grafikler, basılı yayınlarda da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Türkiye’de ilk kez gazete reklamlarında kullanılmaya başlanmıştır. Gazetelerde, dergilerde, bilgilendirici kitaplarda kullanılabilir. Ayrıca reklam ve tanıtım broşürlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kısıtlı alanda geniş bir bilgi akışı sağladığı için birçok alanda tercih edilir.
  • Televizyon da infografik görsellerin ve videoların kullanım alanları arasındadır. Özellikle reklamlarda, ekonomi haberlerinde, sunumlarda ve bunun gibi birçok alanda infografik kullanılabilir.

İnfografik Nasıl Hazırlanır?

İnfografik hazırlamak için öncelikle konuyu belirlemek ve bu konuyu küçük parçalara bölmek gerekir. Bilgilendirici grafiğin en büyük avantajı karmaşık konuları basit bir biçimde anlatmaya olanak tanımasıdır. Bu bakımdan, öncelikle konuyu basit ve anlaşılır parçalara bölmek gerekir. Konunun ana hatları hazırlandıktan ve anlatı belirlendikten sonra tasarım aşamasına geçilebilir. Tasarım, görsel ya da video olarak yapılabilir. İçerik Planı, içerik pazarlama ajansı hizmetleri markanızı güçlendirecek ve hedef kitlenizin  dikkatini çekecek etkili içerikler üretmektedir. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnfografik Video Nasıl Hazırlanır?

İnfografik video hazırlamak için öncelikle kullanıcak ögelere karar verilmelidir. İkonlar, haritalar, simgeler ve metinler belirlenmeli, bunlar  bir video kurgu programında hareketli hâle getirilmelidir. Simgeler arasında hareketli oklar veya kesik çizgiler çizilerek bir bütünlük sağlamak mümkündür. Herhangi bir video kurgu programını kullanmayı biliyorsanız, kolaylıkla infografik bir video hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız infografikleri reklamlarınızda, video sunumlarınızda veya herhangi bir konuyu işleyen videolarda kullanabilirsiniz. Bu sayede konuyu anlaşılır kılmanız ve daha etkili bir biçimde anlatmanız mümkün olacaktır.

İnfografik Hazırlama Programları

İnfografik tasarımlar için genellikle görsel ve video hazırlama programları kullanılır. Adobe Photoshop, Illustrator gibi yazılımlar görseller için uygundur. Bu yazılımlar, grafik ögelerinin birleştirilerek infografik görsellerin hazırlanmasına yardımcı olur. Videolar için ise Movavi Video Editor, Adobe After Effects gibi kurgu programları kullanılabilir. Ancak bu programlardan herhangi birine hâkim değilseniz infografik tasarımı için özel olarak hazırlanmış programları kullanabilirsiniz.

İnternette basit bir arama yaparak infografik hazırlama yazılımlarına ve sitelerine ulaşmak mümkündür. Bunlardan bazıları ücretsiz kullanım olanağı sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Canva bilgilendirici görsel hazırlamak için ideal bir programdır. Ancak hemen hemen her bilgisayarda bulunan Microsoft Office Powerpoint programıyla da etkili ve anlaşılır infografikler hazırlayabilirsiniz.

Canva İnfografik Hazırlama

Canva, kurgu ve görsel tasarım programı bilmeye gerek kalmadan, sürükle-bırak yöntemiyle tasarım yapmaya olanak sunan bir yazılımdır. Amatör tasarımcılar için büyük imkanlar sunan bir yazılım olsa da profesyoneller tarafından da tercih edilir. Online olarak kullanılabilen bu yazılım belli bir limitle ücretsiz kullanım olanağına sahiptir. Canva programını kullanarak, dakikalar içinde etkili infografikler tasarlayabilirsiniz.

Canva’nın kütüphanesinde birçok infografik şablonu bulunur. Bu şablonlardan birini seçerek kısa sürede tasarım yapabilirsiniz. Ayrıca kütüphanede infografik tasarımlarınızda kullanacağınız ikon, vektör, sembol ve işaretlere de kolaylıkla erişebilirsiniz. Canva’nın şablon ve grafik kütüphanesi ücretsiz kullanım için belli bir limite sahiptir. Fakat limitli hâliyle bile etkili tasarımlar yapmak mümkündür.

Powerpoint İnfografik Hazırlama

İnfografik tasarımına yeni başladıysanız, Microsoft Powerpoint sizin için ideal program. Powerpoint, herhangi bir uzmanlık gerektirmeden tasarım yapma olanağı sunmaktadır. Görselleri istediğiniz gibi konumlandırabilir, altlarına metinler ekleyebilir ve kısa sürede infografik tasarımı yapabilirsiniz. Ayrıca slayt özelliği sayesinde infografiklerinizi hareketlendirerek etkisini arttırmanız da mümkündür.

Powerpoint’te yer alan şekilleri kullanarak, görselleriniz arasında bağlantılar kurabilirsiniz. Her ne kadar sunum hazırlama amaçlı bir yazılım olsa da opsiyonları sayesinde infografik hazırlamaya da yardımcı olur. Powerpoint sunumlarınızı detaylandırmak için Freepik gibi ücretsiz görsel sitelerini kullanabilir, buralarda yer alan vektör ve ikonlardan faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak, etkili bir infografik marka mesajınızı kolay, anlaşılır ve takip edilebilir kılacaktır. Kurgu yazılımlarını bilmiyor olsanız bile Canva ve Powerpoint gibi araçlarla kolayca infografik hazırlayabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin