Instagram Story Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Instagram Story Reklamları Nasıl Oluşturulur?

İçindekiler

İlk olarak Snapchat uygulamasıyla başlayan story özelliği günümüzde Instagram’ın vazgeçilmez opsiyonlarından biri hâline geldi. İstatistikler, storylerin standart gönderilerden daha çok dikkat çekildiğini gösteriyor. Dolayısıyla Instagram story reklam verme hedef kitlenize ulaşmak için iyi bir seçenek. Fakat etkili olabilmek için Instagram story reklam oluşturma hakkında bazı konuları bilmenizde fayda var.

Instagram reklamlarıyla hedef kitlenizi belli bir bağlantıya, gönderiye yönlendirebilir, size mesajla dönüş yapmalarını sağlayabilir ya da videolarınızın izlenmelerini arttırabilirsiniz. Story reklamlarının yüksek dönüş oranlarına sahip olduğu bilinmektedir. Gerekli adımları izleyerek etkili story reklamları oluşturabilir ve markanıza olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

Instagram Story Reklamları Nedir?

Instagram’ın hikaye kısmından görüntülenebilen reklam içerikleri story reklamı olarak adlandırılır. Hikaye reklamları, markaların son zamanlarda sıklıkla kullandığı bir araç hâline gelmiştir. Hikaye paylaşımlarına olan ilginin artması storyleri etkili bir reklam mecrası hâline getirmiştir. Ayrıca kullanıcıların storyler üzerinden hızlı bir biçimde etkileşim gösterdiklerini düşününce, bu reklamların geri dönüş oranı epey yüksektir.

Hedef kitlenizi kampanyalarınızdan, etkinliklerinizden, ürünlerinizden ve içeriklerinizden haberdar etmek için Instagram hikaye reklam verme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Hikaye reklamlarınıza link ekleyerek, görüntüleyen kullanıcıların hızlı bir biçimde geri dönüş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu reklamlarla markanızla ve sektörünüzle ilişkili ilgi alanlarına sahip olan kullanıcılara erişmeniz de mümkün olacaktır.
Instagram hikaye reklamları Facebook’un reklam yöneticisi aracından verilir. Aynı şekilde kontrolleri de bu kısımdan yapılır. Dolayısıyla Instagram Story reklam verme özelliğini kullanabilmek için Facebook reklam yöneticisi aracına hakim olmak gerekecektir.

Instagram Story Reklamları En Kolay Nasıl Tasarlanır?

Instagram story reklamları için ideal görsel boyutu 1080×1920 pikseldir. En boy oranı ise 9:16 olmalıdır. Bu boyutlarda hazırlanan görsellerin görüntülenmesi daha kolay olacaktır. Eğer Instagram story reklam oluşturma için video düşünüyorsanız yine 9:16 en boy oranını koruyarak kurgu yapabilirsiniz. Fakat video uzunluğunun maksimum 60 saniye olmasına özen gösteriniz. Instagram’da tek bir story en fazla 15 saniye uzunluğunda olabilir, bu yüzden sürekli bölünen uzun videolar dikkat dağıttığı için reklam açısından verimsiz olacaktır.
Instagram reklamlarının görsel tasarımlarını yapmak için kullanabileceğiniz birçok program bulunmakta. Sürükle+bırak yöntemiyle tasarım kolaylığı sağlayan Canva’da Instagram storyleri için hazır şablonlar bulunmaktadır. Bununla birlikte Instagram görsel ve videoları tasarlamak için başka üçüncü parti yazılımlar da bulunmaktadır. Fakat görsel tasarım ve video kurgu öğrenmek Instagram story reklam oluşturma için faydalı olacaktır.
Tüm bunlarla birlikte Facebook Reklam Yöneticisi’nde de Instagram story şablonları bulunmaktadır. Bu şablonları inceleyerek reklamlarda kullanacağınız tasarıma karar verebilirsiniz.
Tasarım oluştururken, hedef kitlenize hitap ettiğinden, görsel ve yazıların anlaşılabilir olduğundan, göz yormayan bir renk düzenine sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Minimal tasarımlar her zaman daha çok dikkat çekmektedir. Eğer video reklamı yapacaksanız, kullandığınız müziklerin ve seslerin görselle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

 

Instagram Story Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Facebook Reklam Yöneticisi’ni açın. Reklam hesabınızı açtıktan sonra sol taraftaki +Oluştur butonuna tıklayın.
Reklam verme amaçlarından birini seçin. Seçtiğiniz amacın pazarlama hedeflerinizi karşılayacak olması önemlidir.
Hedef kitle oluşturun ya da daha önce oluşturduğunuz hedef kitlelerden birini seçin.

 • Hedef kitlelerinizi yaş, cinsiyet, lokasyon gibi demografik kırılımlara ya da ilgi allanlarına göre spesifik hâle getirebilirsiniz.
 • Kampanya detaylarını girdikten sonra reklam alanları bölümü karşınıza çıkacaktır. Burada Otomatik Reklam Alanları’nı seçerek devam edebilirsiniz. Eğer Manuel olarak seçim yaparsanız, hikayeler kutusunu işaretlemeyi unutmayınız.
 • Reklam bütçenizi ayarlayınız. Bütçe için alt ve üst limitler koyabilir, harcama sınırlarını belirleyebilirsiniz. Reklamınızın planını da bu kısımda oluşturabilir, reklamınızın kaç gün boyunca, hangi günlerde görüntüleneceğini ve günde kaç defa görüneceğini belirleyebilirsiniz.
 • Reklamlarınızda kullanılan öğeleri seçtikten sonra tek görsel, tek video ya da döngüyü seçebilirsiniz. Bu aşamaya gelmeden önce reklam görsel ya da videosunu hazırlamış olmanız gerekir.
 • Son aşama, hazırladığınız görsel veya videoları ekleyip –varsa- yönlendirme yapılacak bağlantıları da girmektir.
Onayla butonuna tıklayarak reklamınızı tamamlayabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamada reklamınız onay sürecine girecek ve onaylandığı takdirde sizin belirlediğiniz süre boyunca yayınlanacaktır. Eğer reklamınıza onay verilmezse, Facebook’tan gelen geribildirimi inceleyebilir ve reklamınızı uygun hâle getirebilir ya da uygun olduğunu düşünüyorsanız manuel değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Facebook, reklam önizleme seçeneği de sunmaktadır. Reklamınızı tamamladıktan sonra açılan menü üzerinden Instagram Stories’i seçerek reklamınızın hikaye alanında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Reklamınızın istediğiniz gibi görünmesi için bu kontrolü yapmanız tavsiye edilir.

Instagram Story Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?

Instagram sponsorlu story reklamlarının ücretlendirme modeli, Facebook reklamlarıyla aynıdır. Tıpkı Facebook gibi Instagram story reklam verme opsiyonunda da ücretlendirme performansa göre yapılır. Reklamınız ne kadar gösterilir ve hedefine ne kadar ulaşırsa o kadar ücret alınır. Diğer yandan, ücretin nasıl kullanılacağı ve hangi limitlerle harcanacağı da tamamen reklamveren tarafından seçilir. Bütçelerinizi reklam setleri için ya da tekil reklamlar için belirleyebilirsiniz. Story reklamlarında 1000 gösterim başına belli bir ücret alınır. Tıklamalar da ayrıca ücretlendirilir ve tıklamalardan 20 kuruş ile 5 TL arasında bir ücret alınır. Söz konusu ücret parametreleri ülkelerdeki rekabet oranına göre değişir. Örnek vermek gerekirse, rekabetin yüksek olmadığı Afrika ülkelerinde verilen reklamlar daha ucuz olurken, Avrupa, ABD, Avustralya gibi bölgelerde 1000 gösterim ya da tıklama başına alınan fiyatlar daha pahalı olmaktadır. Story reklamlarında harcamalar için üst sınırlar belirleyebilirsiniz. Bu sınırları belirlediğinizde reklamlar harcama limitine ulaştığı zaman durdurulacaktır. Instagram, hiçbir zaman sizin tarafınızdan belirlenen bütçenin üzerinde bir harcama gerçekleştirmez. Tüm bunlarla birlikte, Instagram reklamları KDV’ye tabiidir. Reklam verdiğinizde, belirlediğiniz bütçe üzerinden %18 KDV otomatik olarak kesilecektir.

Instagram Story Reklamları Nasıl Raporlanmalı?

Instagram üzerinden verilen story reklamları güncel olarak rapor sağlamaktadır. Storyleri kaç kişinin görüntülediğini, kaç kişinin bağlantıya tıkladığını, anket yaptıysanız kaç kişinin katılım sağlayıp hangi cevapları verdiğini görebilirsiniz. Fakat Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden daha detaylı veriler edinebilir ve bunlarla rapor hazırlayabilirsiniz. Rapor hazırlarken aşağıdaki parametrelere dikkate etmeniz faydalı olacaktır:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Lokasyon
 • Varsa- sorulara verilen cevaplar
 • Tıklama oranları
 • Gösterim oranları
 • Demografik özelliklere göre tıklama ve gösterim oranları

 

Facebook, tıklama, gösterim ve görünüm oranlarını farklı parametrelerle veri hâline getirmektedir. Örnek vermek gerekirse, 18-35 yaş grubundaki kadınları hedef alan bir reklam çalışması yaptıysanız, bu grubun reklamlarınızı ne kadar görüntülediğini ve toplam tıklamalar arasında nasıl bir orana sahip olduğunu reklam ölçüm araçlarından görüntüleyebilirsiniz. Bu tür raporları ölçümleyerek reklamlarınızı iyileştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eğer hedef kitleniz reklamınıza istediğiniz ilgiyi göstermemişse Instagram story reklam oluşturma aşamasında farklı tasarımlar ve yöntemler uygulayabilirsiniz. Ayrıca gösterim ve tıklanma oranları arasında büyük bir uçurum varsa bu reklamınızın görünür olduğunu fakat ilgi çekmediğini gösterir. Bu tür verilerle reklam tasarım ve yöntemlerinizi iyileştirerek sonraki çalışmalarda daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak, story özelliği etkili bir reklam verme olanağı sunar. Facebook tarafından sunulan Instagram story reklam verme özelliğini iyi ve etkili kullanarak markanızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

 

Instagram Story Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?
Instagram sponsorlu story reklamlarının ücretlendirme modeli, Facebook reklamlarıyla aynıdır. Tıpkı Facebook gibi Instagram story reklam verme opsiyonunda da ücretlendirme performansa göre yapılır. Reklamınız ne kadar gösterilir ve hedefine ne kadar ulaşırsa o kadar ücret alınır. Diğer yandan, ücretin nasıl kullanılacağı ve hangi limitlerle harcanacağı da tamamen reklamveren tarafından seçilir. Bütçelerinizi reklam setleri için ya da tekil reklamlar için belirleyebilirsiniz. Story reklamlarında 1000 gösterim başına belli bir ücret alınır. Tıklamalar da ayrıca ücretlendirilir ve tıklamalardan 20 kuruş ile 5 TL arasında bir ücret alınır. Söz konusu ücret parametreleri ülkelerdeki rekabet oranına göre değişir. Örnek vermek gerekirse, rekabetin yüksek olmadığı Afrika ülkelerinde verilen reklamlar daha ucuz olurken, Avrupa, ABD, Avustralya gibi bölgelerde 1000 gösterim ya da tıklama başına alınan fiyatlar daha pahalı olmaktadır. Story reklamlarında harcamalar için üst sınırlar belirleyebilirsiniz. Bu sınırları belirlediğinizde reklamlar harcama limitine ulaştığı zaman durdurulacaktır. Instagram, hiçbir zaman sizin tarafınızdan belirlenen bütçenin üzerinde bir harcama gerçekleştirmez. Tüm bunlarla birlikte, Instagram reklamları KDV’ye tabiidir. Reklam verdiğinizde, belirlediğiniz bütçe üzerinden %18 KDV otomatik olarak kesilecektir.

Instagram Story Reklamları Nasıl Raporlanmalı?

Instagram üzerinden verilen story reklamları güncel olarak rapor sağlamaktadır. Storyleri kaç kişinin görüntülediğini, kaç kişinin bağlantıya tıkladığını, anket yaptıysanız kaç kişinin katılım sağlayıp hangi cevapları verdiğini görebilirsiniz. Fakat Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden daha detaylı veriler edinebilir ve bunlarla rapor hazırlayabilirsiniz. Rapor hazırlarken aşağıdaki parametrelere dikkate etmeniz faydalı olacaktır:

·       Yaş

·       Cinsiyet

·       Lokasyon

·       Varsa- sorulara verilen cevaplar

·       Tıklama oranları

·       Gösterim oranları

·       Demografik özelliklere göre tıklama ve gösterim oranları

Facebook, tıklama, gösterim ve görünüm oranlarını farklı parametrelerle veri hâline getirmektedir. Örnek vermek gerekirse, 18-35 yaş grubundaki kadınları hedef alan bir reklam çalışması yaptıysanız, bu grubun reklamlarınızı ne kadar görüntülediğini ve toplam tıklamalar arasında nasıl bir orana sahip olduğunu reklam ölçüm araçlarından görüntüleyebilirsiniz. Bu tür raporları ölçümleyerek reklamlarınızı iyileştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eğer hedef kitleniz reklamınıza istediğiniz ilgiyi göstermemişse Instagram story reklam oluşturma aşamasında farklı tasarımlar ve yöntemler uygulayabilirsiniz. Ayrıca gösterim ve tıklanma oranları arasında büyük bir uçurum varsa bu reklamınızın görünür olduğunu fakat ilgi çekmediğini gösterir. Bu tür verilerle reklam tasarım ve yöntemlerinizi iyileştirerek sonraki çalışmalarda daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak, story özelliği etkili bir reklam verme olanağı sunar. Facebook tarafından sunulan Instagram story reklam verme özelliğini iyi ve etkili kullanarak markanızı geniş kitlelere ulaştırmak için sosyal medya ajansı İçerik Planı ile iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin