Instagram’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

Instagram’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

Instagram’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

İçindekiler

Instagram’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

Statisa’nın Temmuz 2020 yılında yayınladığı verilere göre, Instagram her ay 1 milyar kullanıcıya ulaşıyor. Yine aynı araştırma verilen göre, her gün 500 milyonun üzerinde kullanıcı Instagram’a giriş yapıyor. Bu rakamlar Instagram etkileşim konusunun ne kadar önemli olduğunu gösterir nitelikte. Instagram, gündelik hayatın parçası hâline gelmiş durumda dolayısıyla bu platformda etkin olmadan marka başarısı elde etmenin pek mümkün olmadığını söylemek doğru olacaktır.

Günümüzde birçok marka Instagram etkileşim arttırma için özel yöntemler ve stratejiler geliştiriyor. Doğru stratejilerle, geniş bütçeli konvansiyonel reklam çalışmalarıyla dâhi ulaşılamayacak bir kitleye erişmek ve sağlam geri dönüşler almak mümkün.

Sektörünüz hangisi olursa olsun, hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin Instagram’da vakit geçirdiğinden emin olabilirsiniz. Doğru stratejiler üretmek için ise Instagram etkileşim nedir konusunu kavramakta fayda var.

Instagram’da Etkileşim Nedir?  

Instagram’da gönderiler için üç çeşit dönüşüm söz konusudur. Bunlar beğeni, yorum ve kaydet opsiyonlarıdır. Bu opsiyonların kullanılması söz konusu gönderinin ulaştığı kişiler tarafından beğenildiğini ve ilgi gördüğünü gösterir. Beğeni, yorum ve kaydet dönüşümleri ise Instagram etkileşim nedir sorusunun cevabı olarak kabul edilebilir. Bu dönüşümlerin toplamı etkileşim olarak adlandırılır.

Etkileşim, markalar ve içerik üreticileri için önemli bir kavramdır. Nitekim gönderilere yapılan dönüşler, üretilen içeriklerin dolayısıyla markanın ne kadar geniş bir kitleye ulaştığını ve hangi oranda değer gördüğünü gösterir. Dolayısıyla Instagram etkileşim konusunda düzenli veri toplayıp buna uygun stratejiler belirlemek markanın Instagram’daki görünürlüğünü arttıracaktır.

Erişim oranları Instagram’ın istatistiklerinden ya da Later, Hootsuite gibi ikinci parti sosyal medya uygulamalarından takip edilebilir.

Instagram’da Etkileşim ve Önemi    

Etkileşim ve takipçi sayısı, doğru orantılı kavramlardır. Takipçi sayısı gönderilere olan ilgiyi arttıracağı gibi, gönderilerin yüksek etkileşim alması Instagram sayfasının daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olarak takipçi sayısında artış sağlayacaktır.

Instagram, düzenli içerik üreten hesaplar için avantajlar sağlayan bir platformdur. Düzenli ve nitelikli içerik üretere daha çok insanın markanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Ulaştığınız hedef kitle tarafından gerçekleştirilen dönüşümler ise gönderilerinizin görünürlüğünü arttıracaktır. Örnek vermek gerekirse Instagram’da keşfet kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda kullanıcılara daha önce beğendikleri ve etkileşim gösterdikleri sayfalara benzer sayfaların gönderileri gösterilir. Burada yer almak için ise yüksek etkileşim almak gerekir.

Sonuç olarak Instagram etkileşim arttırma aynı zamanda sayfanın görünür olması ve daha çok kişiye ulaşması anlamına gelir. Fakat bu etkileşim kesinlikle organik olarak sağlanmalı, beğeni, yorum ve takipçi satın alma faaliyetlerinden hesabın güvenliği ve güvenilirliği için uzak durulmalıdır.

Instagram’da Etkileşim Artırmanın Yolları Nelerdir?  

  • Hashtag kullanmak içerik ürettiğiniz alanda arama yapan kullanıcıların size ulaşmasını sağlayacaktır. Instagram her ne kadar 30 hashtag kullanma imkânı sunsa da ideal etiket sayısı 5 ile 10 arasındadır. Hashtag ile paylaştığınız gönderiler, markanıza ilgi duyma potansiyeli olan kullanıcıların sizi takip etmesini kolaylaştıracaktır.
  • İçeriklerin düzenli olarak paylaşılması Instagram etkileşim için önemli bir konudur. Hedef kitlenin ilgisini üzerinizde tutmak için önceden hazırlanmış bir takvim dâhilinde düzenli paylaşımlar yapmanız gerekir. Paylaşım gününü ve saatini önceden belirlemeniz bu bakımdan faydalı olacaktır.
  • Genellikle zannedilenin aksine, gün içinde fazla paylaşım yapmak kullanıcının ilgisini kötü etkiler. Hatta spam algısı yaratabilir. Bu yüzden gün içinde çok sayıda paylaşım yapmak yerine, paylaşımlar bir düzen dâhilinde yapılmalıdır.
  • İçerikleriniz özgün ve benzersiz olmalıdır. Ayrıca gönderilerinizin özgün olması da hesabınıza profesyonel bir görünüm katacaktır. Görsel ve video paylaşımlarını markanıza özgü şablonlar dâhilinde yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Instagram hesabınız, markanızın kurumsal kimliğinin temsil edildiği bir mecradır. Dolayısıyla içerik oluştururken kullandığınız üslubun ve görsel tasarımların sizi gerçek anlamda temsil ettiğinden emin olmalısınız.

Instagram’da Etkileşim Oranı  

Etkileşim oranı; yorum ve beğeni dönüşümlerinin yüzdesi olarak tanımlanabilir. Sosyal medya raporlarında sıklıkla yer alan ve markanın sahip olduğu etkileşimi gösteren bir metriktir. Etkileşim oranı, hesabın takipçileri tarafından ne kadar benimsendiği ve beğenildiğini gösteren bir değişkendir bu bakımdan büyük bir öneme sahiptir.

Instagram etkileşim oranı şu formül ile hesaplanır:

Beğeni sayısı + Yorum + Paylaşım Sayısı / (İçerik Sayısı/Fan Sayısı) x 100

Örnek vermek gerekirse, X sayfanın 1-31 Ocak tarihleri arasında 20 gönderi paylaştığını, bu gönderilerin toplamda 100 beğeni ve 50 yorum aldığını, 31 ocak tarihi itibariyle 500 takipçiye sahip olduğunu varsayabiliriz. Bu sayfanın söz konusu tarihler arasındaki etkileşim hesabını şu şekilde yapmamız gerekir;

100+50+20 / (20/500)x100

Sayfamızın etkileşim oranı bu hesapla 1.7 olarak çıkacaktır.

Instagram’da Etkileşim İçin Benzeri Hesaplarla Etkileşime Girin  

Instagram’da doğru ve nitelikli bir etkileşim elde etmenin yolu markanız ile ilgilenme potansiyeli olan kitleye erişmekten geçer. Markanız ile benzer konularda içerik üreten hesapları takip etmek ve etkileşime geçmek iyi bir fikir olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; giyim veya makyaj ürünleri üretiyorsanız, moda üzerine yayın yapan dergiler, sayfalar ve fenomenler ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede markanızın Instagram’da duyulmasını sağlayabilir ve Instagram etkileşim arttırma konusunda nitelikli bir çalışma yürütebilirsiniz.

Instagram’da Etkileşim Demek, Daha Fazla Fotoğraf ve Daha İyi Video Paylaşmak Demektir  

Instagram’da takip ettiğiniz profillerin küçük bir yüzdesini görürsünüz. Algoritma, kullanıcıya düzenli içerik üreten ve kullanıcının ilgi alanlarına hitap eden sayfaları göstermek üzerine kuruludur. Diğer yandan, içerik sayısı arttıkça etkileşim de doğal olarak artacaktır.

Video kalitesi de etkileşim açısından önemli bir kriterdir. Video gönderileri dikkat çeker fakat kullanıcılar videoyu izleyip izlememeye bir saniye içinde karar verirler. Dolayısıyla iyi hazırlanmış, görsel kalitesi videolar paylaşmaya dikkat etmeniz gerekir.

Instagram’da Etkileşim İçin Trendleri Takip Edin    

Sosyal medyada vakit geçiren kitlenin en belirgin özelliklerinden biri yeniliklere reaksiyon göstermesidir. Herhangi bir konuda yeni bir gelişme olduğunda bu sosyal medyada konuşulur, paylaşımlar yapılır ve bu konuda içerik üreten hesaplar dikkat çeker.

Takipçilerinizin ve hedef kitlenizin ilgisini diri tutmak için markanız ile ilgili trendleri takip etmeniz ve bu trendlere yönelik içerikler üretmeniz son derece önemlidir. Trend olan konularda içerik üretmek, hesabınızın ve gönderilerinizin anlık görünürlüğünü dolayısıyla etkileşimi arttıracaktır.

Markanız ve içerikleriniz ile ilgili gündemden haberdar olmak için trend olan hashtagleri takip edebilirsiniz.

Mikro Influencer ve Makro Influencer Kişiler ile İletişimde Olun, Influencer Marketing’in Önemini Keşfedin 

Instagram, influencer kavramının oluşmasını sağlayan önemli mecralardan biridir. İlgi alanınız hangisi olursa olsun, Instagram’da bu konuda içerik üreten ve geniş kitlelere ulaşan bir influencer bulmanız mümkündür. Dolayısıyla makro ve mikro influencerlar ile iletişimde kalarak markanız ile ilgilenme potansiyeli taşıyan kitlelere ulaşabilir ve onların ilgisini çekerek yüksek etkileşim elde edebilirsiniz.

Influencer marketing, sosyal medyanın her alanında üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Etkili bir çalışma ile markanızın Instagram’daki etkileşimini arttırarak sadık bir kitle edinmeniz mümkün olacaktır.

Instagram etkileşim arttırma çalışmaları büyük ölçüde profesyonellik gerektirir. Görsel ve video içeriklerinin kurumsal kimliğe uygun bir biçimde üretilmesi, paylaşım takvimlerinin oluşturulması, trendlerin takip edilerek aksiyon alınması ve influencer iletişiminin kurulması profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi gereken süreçlerdir.

Markanızın profesyonel çalışmalarla Instagram’da görünür ve etkili olması için sosyal medya içerik yönetimi hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İçerik ajansı hizmetimizle geniş kapsamlı ve doğru stratejiyle yol haritanızı belirleyerek sosyal medyada varlığınızı güçlendiriyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin