Kopya İçerik Kontrolü Nedir?

Kopya İçerik Kontrolü Nedir?

İçindekiler

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve herkesin internet kullanması ile beraber, birçok içerik üretilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu içerikler arasında çok fazla benzerlik ve aynı kelime kullanımı ile beraber kopya içerik üretimi gerçekleşmektedir.  Kopya içerik üretildiği takdirde bunun ciddi ceza uygulamaları bulunmaktadır. Bu yüzden kopya içerik kontrolü olması zorunlu ögelerden biridir. Ayrıca kopya içerik kontrolü için içerik özgünlük kontrol araçları bulunmaktadır. Bilinen en popüler içerik özgünlük kontrol araçları; Grammarly, Copyscape, Whitesmoke ve Turnitin’i sayabiliriz. 

Kopya içerik; bir metnin konusunun aynısını kullanmak değildir. Konuyu birçok kişi ele alabilmektedir ve farklı farklı olarak ele alsalar da aynı kelimeleri kullanmak mümkündür. Lakin birebir metni alıp, başka bir sitede yazan kişinin izni olmadan veya farklı bir yazar göstererek hepsini veya belirli bir kısmını ele almaya denmektedir. Hali hazırda bu hem Google gibi arama motorlarının algoritmasını etkilemektedir. Cezai bir suç teşkil edeceği için kopya içerik kontrolü her yazı için gerekmektedir. Özgünlük bu tür yazılarda doğru bilgi aktarmak ile beraber her şeydir.

Kopya İçeriğin Zararları Nelerdir?

Rakibin çok sayıda ve çeşitli alanlarda uzmanlık gerektiren içerik üretimi beraberinde ne yazık ki kopyacı yazarları da beraberinde getirilmektedir. Maalesef ki site sahipleri sitenin içeriğinden çok görünümüne önem vermektedir. Oysaki önemli olan sadece görsel içeriği değil özgün ve bilgi açısından aydınlatıcı metinleri seçmektir. İnsanlar teknolojinin gelişmiş olması sebebiyle yakalanmayacakları düşünmesine rağmen içerik özgünlük kontrol araçları sayesinde kopya içerik kontrolü yapılabilmektedir.

Kopya içerik üretenler, SEO uyumlu içerik üretenlerin haklarını gasp etmiş sayılmaktadır. Özgün olmayan kişiler, özgün içerik sahiplerine zarar verebilirler. Arama motoru bir içerikten iki veya daha fazla adet olduğunu gördüğünde, görüntülenme sayısını düşürebilir. Kes, kopyala, yapıştır belirli yerlerde alıntılama adı altında kullanılabilir. Bu kopya içerik olmaz ve içerik üreticilerine zarar vermez. Yanlışlıkla başkasının eserinden intihal etmekte aynı şekilde fark edildikten sonra hatanın düzeltilmesi ile zarar vermekten kurtulmuş olmaktadır. Kopya içerikten kaçınmak adına; alıntılanan ifadeler tırnak içinde gösterilmelidir. Ayrıca üretime uygun şekilde düzenlemede yapılabilmektedir. Bu durumlar haricinde kopya içerik oluşturulması; Google’ın ilk olarak kimi yayınlayacağı konusunda kafa karışıklığına yol açacağı için profil görüntülenmenizi daha seyrek hale getirecektir. Temelde yatan en büyük problem budur. Sizinkinin kopya içerik olmadığına dair birkaç yapılabilecek durum söz konusudur. Bunlar; sunduğunuz hizmetin veya ürünün açıklamasını yaparken teknik özellikler hususunda daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz. Bu sizin özgün içerik olduğunuzu ayırt edici özelliklerden biridir. Birden fazla kategoride görünen ürünler veya hizmetler için orijinal onayı almak ve standart bir URL aracına dönüştürmek sizin kopya içerik üretmediğinizi gösterecektir. Bunlar bir nevi içerik özgünlük kontrol aracı diyebiliriz.

Google gibi arama motorları size aradığınız kelime veya cümlelerin size göre optimize edip sunan bir algoritmaya sahiptir, özgün içerik üretmemekse haksız kazanca, yakalanması halinde ki yakalanılması kaçınılmazdır cezai işleme yol açmaktadır. İnsanların emeklerini çalmakta en büyük suçlardan biri teşkil etmektedir. Siz fark etmeseniz dahi Google, doğru tabir ile hırsızlığı sizin adınıza tarayıp fark edecek kadar zekidir. Hatta ilk giriş linkini bulabilecek yapay zekaya sahiptir. 

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır?

Arama motorları günümüzde, intihalleri kullanıcıların deneyimi için bir tehdit olarak görmektedir. Bir arama motoruna saya indeks edildiğinde, sayfanın içeriğini arama motoru taramaktadır. Eğer arama motoru sayfanın içeriğinde özgün olunmadığını ve SEO uyumlu olmadığını fark ettiğinde görünürlüğünü düşürmekte veya sayfayı tamamen kaldırarak cezalandırma yoluna gitmektedir.

Kopya içerik kontrolü, yalnızca sayfanın içeriğinden ulaşılmamaktadır. Aynı zamanda çalınan içeriklerin URL’sini kontrol ederek sitenizi tararken arama motorunun düzenlenmesine olanak sağlamıştır. Bir metin için en başta uygulanabilecek üç yöntem sayılabilmektedir; içerik güncellemelerinin ne kadar yeni olduğu, içerik güncellemelerinin büyüklüğü ve sayfa güncellemelerinin tarihsel eğitimine dikkat edilebilmektedir.

Kopya içerik kontrolü için bir sitede üç ayrı başlığa bakılmaktadır. Bunlar; anahtar kelime sırası, dilbilgisi ve yazım; son olarak ise okuma düzeyi olarak sıralayabilmek mümkündür. Google’ın bizlere tavsiye ettiği kontrol yöntemi ise bir cümlenin ortalama on kelimesini tırnak içine alarak Google’a yapıştırmaktır bu sayede Google size aynı veya benzer içerikleri ortaya çıkaracaktır. Bu içeriklerden kurtulmak için asla sizin sitenizdeki içeriği değiştirerek anlam bozukluğunu veya anlatılmak istenenden uzaklaşılmasına gerek yoktur. Kopya içerik üreten yazı sahibinden yazısının kaldırılması istenebilir. Kopya içerik üretmek bir suç teşkil etmektedir, bir tür emek hırsızlığıdır. İntihal gerek akademik alanda gerekse gündelik hayatta karşımıza çıkan yazılarda maalesef sık karşılaşılan bir durumdur. Akademik veya gündelik yazılar fark etmeksizin bu suç teşkil etmektedir.

İçerik Özgünlük Kontrol Araçları Nelerdir?

Bilgi hırsızlığı ve intihal büyük suç teşkil etmektedir. Maalesef ki günümüzde birçok kopya içerik bulunmaktadır ve bu yüzden kopya içerik kontrolü gerekmektedir. Bundan dolayı günümüzde birçok içerik özgünlük kontrol araçları gelişmektedir ve önüne geçilmektedir. Burada birkaç içerik kontrol araçlarından bahsedeceğiz.

Sitelinar, yinelenen içerikleri kontrol etmeye yarayan bir sitedir. Sitenin URL’sini kopyalayarak belirlenen alana yapıştırmanız halinde, dahili ve harici bağlantılar dahil bu site her şeyi taramakta ve sizinle araştırdığınız site hakkında sonuçlar sunmaktadır. Plagspotter adlı bir başka site yine içerik özgünlük kontrol araçları arasında yer almaktadır. Ayrı ayrı kırk dokuz kaynağı inceleyebilir ve bunların size sonuçlarını çıkarabilir. Metin karşılaştırmasına da olanak tanıyan özgünlüğü araştırıcı bir yanı da bulunmaktadır. 

Copyscape adlı bir başka uygulama ise en az diğerleri kadar sıklıkla kullanılmaktadır. Size hızlı sonuçlar veren bu site çok hızlı olmakla beraber ilgi görmektedir. Benzer metin bloğu bulduysanız Copyscape, metindeki yinelenen içerikleri size sunar ve bunu ücretsiz olarak yapar. Bu sitelerin dışında özellikle dil bilgisi için kullanılan Grammarly, en bilinenlerden biri olan Turnitin tercih edilmektedir.

Ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin bir ihtiyaç olan bu programlara devam edecek olursak Türkçe dil seçeneği olmamasına rağmen diğer diller için tercih edilen WriteCheck’te önemli araçlardan biridir.

Yukarıda saydığımız araçlar yanlışlıkla benzer içerik üretip üretmediğinizi kontrol etmeye yarayan araçlardır. Ayrıca bu sayede sonrasında da özgün metininizin başkası tarafından kullanılmadığını denetlemekte size kolaylık sağlamaktadır.

Kopya içerik üreterek aslında sitenin ön plana çıkmasından çok algoritma sayesinde siteyi gerilere atacak hatta belki de siteyi silinmesine yol açacaktır. Çünkü bu siteler kendilerini spam siteler arasında bulacaklardı. Bu yüzden hiçbir anlam ifade etmeyen kopya içerik üretiminden, bilgi ve emek hırsızlığında kaçınılmalıdır.

Tüm bunlara maruz kalmamak ve sıkıntı yaşamamak adına gelişen günümüzde profesyonel bir yardım almak artık bir ihtiyaç hakine gelmiştir. Gerek SEO uyumlu yazılar, yazıların güvenliği veya kopya içerik kontrolü olsun her alanda yardım almak gereklidir. Bunun için ise İçerik Ajansı ile beraber çalışarak profesyonel bir yardımdan yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin