Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

İçindekiler

Sosyal medya kavramı yirmi yıldır yaşamımızda olmasına rağmen son birkaç yılda ciddi anlamda önem kazandı. Yapılan araştırmalara göre, yeryüzünde yaşayan her üç kişiden biri Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformlarından en az birini kullanıyor. Türkiye’de ise bu rakam nüfusun %60’ına tekabül ediyor. Eldeki verilerle şunu söyleyebiliriz; faaliyet gösterdiğiniz sektör hangisi olursa olsun marka sosyal medya kullanımı alanında destek almadan hedef kitlenize ulaşmanız mümkün değil.

Sosyal medya, konvansiyonel medyaya göre birçok avantaja sahiptir. Burada hızlı geri dönüşler almak mümkündür. Ayrıca sosyal medya, sadece kitlelere değil aynı zamanda bireylere erişme olanağı sağlar. Fakat tüm bu avantajlardan yararlanmak için markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı sorusunu sormakta fayda var.

İçerik üreticileri ve markalar için sosyal medya yönetimi belli kriterlere sahiptir. Sosyal medya hesaplarının profesyonel görünmesi, içerik ve tasarım bakımından hedef kitleye hitap etmesi gerekir. Belli kriterlere dikkat ederek markanızı sosyal medyada başarıya ulaştırabilirsiniz.

Markalar İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?  

 • Her sektörün, ürünün ve dolayısıyla markanın belli bir hedef kitlesi vardır. Hedef kitlelerin beklentileri, istekleri ve görsel zevkleri farklılık gösterebilir. Dolayısıyla marka sosyal medya kullanımı öncelikle hedef kitle analizi ile başlamalıdır. Bu süreçte rakip markaların hesapları analiz edilebilir ve buyer persona tiplemesi hakkında bilgi edinilebilir.
 • Marka hesabının profesyonel bir görünüme sahip olması gerekir. Görsel ve video içerikleri belli şablonlar üzerinden hazırlanmalıdır. Şablonlarda kullanacağınız görsel ve renk tasarımlarının ise marka kimliğinizle uyumlu olması gerekir. Ayrıca, görsel ve videoların sade olması da önemlidir. Nitekim diğer gönderiler arasından markanıza ait olanların ön plana çıkabilmesi için sade ve anlaşılır olmaları gerekir.
 • Takipçi arttırmak için yapılan çalışmalar da markalar için sosyal medya yönetimi dâhilindedir. Takipçilerin düzenli içerik üretimiyle ve reklam çalışmalarıyla doğal yollardan arttırılmaları gerekir. Takipçi artışı, markanın hedef kitlesini genişletmesi ve daha çok insana ulaşması anlamına gelir. Fakat bu artışın organik, gerçekçi olması ve satın alımlardan uzak durulması gerekir. Markanın ürün ve hizmetleriyle özel olarak ilgilenen kişilere ulaşılmalıdır.
 • Marka sosyal medya paylaşımları için bir paylaşım takviminin oluşturulması ve gönderilerin önceden belirlenmiş olan tarih ve saatlerde paylaşılması gerekir.
 • Özel günler (dini, milli bayramlar, ulusal ve uluslararası anma günleri) için şablonlar oluşturulmalı, hedef kitlenin benimsediği özel günler önceden belirlenerek aksiyon alınmalıdır. ​

Markaların Sosyal Medya Kullanım Oranları     

 • Instagram’da 25 milyonun üzerinde işletme hesabı olduğu bilinmektedir. Ayrıca sektörel alanda en çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu Instagram’dır.
 • Yine Instagram, pazarlama faaliyetleri için en yüksek yatırım getirisine sahip olan ikinci sosyal medya mecrası olarak bilinir.
 • Facebook, pazarlamacıların en çok tercih ettiği sosyal medya mecrasıdır. Bugün Facebook’un ücretsiz iş araçlarını kullanarak reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürüten 80 milyonun üzerinde küçük işletme bulunmaktadır. Pazarlamacıların %18’i, video pazarlamacıların ise %79’u Facebook’u tercih etmektedir.
 • Twitter çevrimiçi reklam görüntüleme süresinin en yüksek olduğu platformdur. Bu mecrada diğer platformlara kıyasla %26 oranında daha çok reklam görüntülenmektedir.
 • Yeni bir sosyal medya mecrası olan TikTok geliştirilmiş reklam modelleriyle pazarlamacıların ve markaların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Video pazarlamacıların en çok tercih ettiği platformlar arasındadır.
 • Linkedin, markalar tarafından en çok tercih edilen platformlardan biridir. Potansiyel müşteri dönüşüm oranları Google Ads dâhil olmak üzere diğer reklam platformlarının 3 katı oranındadır. Ayrıca pazarlamacıların %15’i Linkedin hesabına sahiptir ve bu mecra için içerik üretimi yapmaktadır. ​

Markaların Sosyal Medya Kullanımı  

Sosyal medya kullanımı günümüzde pazarlama faaliyetlerinin ve marka imajı oluşturma çalışmasının önemli bir aşamasıdır. Marka sosyal medya kullanımı hedef kitleye erişerek çalışma yürütebilmek için değişmez bir koşul hâline gelmiştir. Facebook, Instagram, Pinterest, Linkedin gibi sosyal medya mecraları için özel içerik formatları geliştirerek buralarda içerik ve gönderi yayınlamak markaya olan ilgiyi sürekli kılmak için büyük bir öneme sahiptir.

Diğer yandan markalar için sosyal medya yönetimi profesyonel ilkelere dayanmalı ve hedef kitleye uygun biçimde yapılmalıdır.

Markalar Sosyal Medya Platformlarını Nasıl Daha Etkili Kullanabilir?  

 • Zannedilenin aksine, konvansiyonel medya ve reklam çalışmaları için geçerli olan birçok ilke sosyal medyada da geçerlidir. Bu mecralarda başarılı olabilmek için öncelikle hedef kitleyi doğru analiz etmek ve bu kitleye uygun çözümler geliştirmek gerekir. Hedef kitle analizi markalar için sosyal medya yönetimi sürecinde büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Marka sosyal medya paylaşımı için hazırlanan içerikler sade ve etkileyici olmalı, marka mesajını anlaşılır bir şekilde aktarmalıdır.
 • Reklam çalışmaları sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Bütün sosyal medya mecraları markalara reklam verme olanağı sunmaktadır. Reklam çalışmalarının gönderi planıyla eşzamanlı gitmesi son derece önemlidir.

Markanız İçin Doğru Sosyal Medya Kanallarını Seçin  

Sosyal medya mecralarını hedef kitlenize erişebilmek için mutlaka kullanmanız gerekir. Fakat yanlış mecralarda faaliyet göstermek zaman kaybına sebep olacaktır. Markanızı hedef kitleniz ile buluşturmak ve başarıya ulaştırmak için marka sosyal medya paylaşımları doğru mecralardan yapmanızda fayda var.

Örnek vermek gerekirse, BeToBe çalışan bir firmaysanız ve diğer firmalara ulaşmayı hedefliyorsanız Linkedin’de mutlaka varlık göstermeniz gerekir. Giyim ya da kozmetik firması olarak sosyal medyada başarılı olmak için Instagram’da mutlaka hesabınızın olması gerekir. Hitap ettiğiniz kitleyi ve ideal gönderi formatını belirledikten sonra doğru mecrayı bulmanız gerekir.

Diğer yandan marka sosyal medya paylaşımları için de farklı mecraları tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse standart gönderilerinizi Facebook, Instagram gibi platformlarda paylaşırken kurumsal gönderilerinizi Linkedin üzerinden paylaşabilirsiniz.

Markanızın Sosyal medyasına Uygun İçerik Stratejileri Oluşturun  

Her markanın bir anlatısı ve bu anlatı üzerinden şekillenen bir ideolojisi vardır. Sosyal medya paylaşımlarını bundan bağımsız düşünmemek gerekir. Sosyal medyada başarılı olmanın ve marka olarak iyi bir temsile sahip olmanın yolu marka sosyal medya paylaşımları ve gönderilerini markanıza uygun bir biçimde kurgulamaktan geçer.

İçerik stratejileri, gönderi formatını, paylaşım gün ve zamanlarını, özel gün paylaşımlarını ve bunun gibi birçok unsuru içerir. İçerik üretmeye başlamadan önce stratejilerin belirlenmesi son derece önemlidir. Belli bir strateji dâhilinde oluşturulan içerikler, hedef kitlenizi etkilemenizi ve markanızın ilgi çekmesini sağlar.

İçeriklerde kullanılan üslup, görsel ve videolarındaki tasarım düzeni, paylaşım günleri ve bütün ögeler markanıza, markanızın hitap ettiği hedef kitleye uygun bir biçimde hazırlanmalıdır. Dolayısıyla bütçe yönetimi markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı sorusuna cevap verilirken üzerinde durulması gereken bir konudur.

Markanızın Sosyal Medya Çalışmaları İçin Bütçe Ayırın  

Markalar için sosyal medya yönetimi uzmanlık gerektiren bir iştir. Görsel ve video tasarımları için belli programlar kullanmak gerekecektir. Ayrıca analizleri kolaylaştırmak için üçüncü parti uygulamalar gerekebilir. Diğer yandan, sosyal medya mecralarında reklam kampanyaları yapmak için de önceden belirlenmiş bütçeler ile hareket etmek gerekir. Bütçe yönetimi ve bütçenin verimli bir şekilde kullanılması için hazırlanan stratejiler, sosyal medya yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bütçenizi doğru ve etkili kullanarak sosyal medyada başarılı olmak için profesyonel desteğe ihtiyacınız var. İçerik Planı  tarafından verilen markalar için sosyal medya ajansı hizmetinden yararlanarak markanızı sosyal medyada görünür ve etkili kılabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin