Meta İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Meta Açıklaması Nedir

Meta İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçindekiler

Meta Açıklaması Nedir? Nasıl Üretilir?

Arama motorlarında görünür olmanın yolu SEO (Arama motoru optimizasyonu) kriterlerini yerine getirmekten geçer. Meta açıklaması olarak bilinen içerik önemli bir kriterdir. Sitenizin Google’da ve diğer arama motorlarında listelenerek iyi bir sıralamaya sahip olması için bu hususa dikkat etmeniz gerekir.

Meta içerik aynı zamanda sitenizin arama motorları sıralamasında nasıl göründüğünü belirler. Her ne kadar kısa bir içerik olsa da özen gösterilerek yazılması gerekir. Sitenize arama motorlarından gelen trafiği etkileyecek en önemli kriterlerden biridir. Bu açıklamalar sitenizin arama motorları dizinine kaydedilen her içeriği için üretilmelidir.

İyi bir meta içeriği üretmek için ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Ancak öncelikle bu içeriğin tam olarak ne olduğundan bahsetmekte fayda var.

Meta Açıklaması Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Meta Açıklamasında Sayfa İçeriğinde Geçen Konuya Yer Verin

Meta açıklaması, sayfa içeriği hakkında bilgilendirici olmalıdır. Bu açıklamayı okuyan bir kullanıcı sayfada karşılaşacağı içerik hakkında bilgi edinebilmelidir. Bu sebeple, meta açıklama metninin

Meta Açıklaması ile Kullanıcıları Harekete Geçirin

Herhangi bir terimi arattıktan sonra listede sitenize ya da içeriğinize referans veren bağlantıyla karşılana bir kullanıcının, bu bağlantıya tıklaması için aradığını bulacağından emin olması gerekir. Dolayısıyla, sitenize hit kazandırabilmek için meta açıklaması yazarken aksiyona çağıran cümleler kullanmalısınız. Doğru ifadeleri kullanarak, okuyucuların sitenize yönelmelerini ve içeriklerinizle ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Meta açıklama yazarken, dikkat çekici başlık ve ifadeler kullanmak önemli olsa da clickbait olarak tanımlanan başlıklardan uzak durmanız gerekir. Meta açıklaması harekete geçirici olmalı fakat yanıltıcı olmamalıdır. Clickbait başlıklar sitenize olan güvenin azalmasına sebep olacaktır. Bu bakımdan, içerik hakkında bilgi vermeyi ve bu bilgiyi olabildiğince ilgi çekici hâle getirmeyi düşünmelisiniz. Bu sayede iyi bir meta açıklaması örneği ortaya koyabilirsiniz.

Meta Açıklaması Üretirken Anahtar Kelimelere Yer Verin

Anahtar kelime kullanımı SEO’nun her alanında olduğu gibi meta içerik üretiminde de önemlidir. Meta açıklama metninde anahtar kelimelere yer vermek SEO açısından avantaj yaratacak ve belli anahtar kelimelerde arama yapan kullanıcıların içeriğinize ulaşmasını sağlayacaktır. Hem meta açıklaması hem de sayfada yer alan içerikte mutlaka keyword kullanılmalıdır. Sayfa içeriğinde anahtar kelime seçimi ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecek  içeriklerin oluşturulması için profesyonel içerik ajansı ile çalışmak fayda sağlayacaktır. Ayrıca anahtar kelimeler meta içerik yazısında da sayfada yer alan içerikle uyumlu olmalıdır.

Meta açıklama içeriğinde yer vereceğiniz anahtar kelimeleri bulmak için keyword araçlarını kullanabilirsiniz. Google Analytics, Ubersuggerst, Keywordtool gibi araçlarla içeriğinizin konusuyla alakalı, popüler arama terimlerini bulabilirsiniz. Bu terimleri meta içerik metninde cümlenin genel anlamını ve yapısını bozmayacak biçimde kullanmanız gerekir.

Söz konusu anahtar kelimelerin başlıkta yer alması içeriğinizin arama dizinindeki görünümünü arttıracaktır. Ayrıca anahtar kelimelerin meta açıklamasında belli bir oranı olmalıdır. Anahtar kelimeleri doğru konumlandırmak ve doğru oranda kullanmak için ise Yoast gibi SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Bir WordPress eklentisi olan Yoast, içerikte ve meta açıklamasında anahtar kelime kullanımını doğru biçimde yapmanıza yardımcı olur.

Her Meta Açıklaması Özgün Olmalı

Bilindiği gibi, Google başta olmak üzere arama motorlarının temel işlevi kullanıcıya arama sonuçlarıyla ilgili nitelikli ve özgün sonuçlar sunabilmektir. Bu kriter içeriğin kendisinde olduğu gibi meta açıklamasında da büyük bir öneme sahiptir. Meta açıklamasının istenen etkiyi yaratabilmesi, SEO açısından avantajlı olması için özgün olması gerekir.

Özgünlük, yalnızca intihal programlarına takılmayacak biçimde yazmak olarak tanımlanmamalıdır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, cümlenin anlam bütünlüğü oluşturulmadan yeniden üretilmesi özgünlük değildir. Meta açıklaması hem biçim hem de anlatı bakımından özgün bir biçimde kaleme alınmalıdır. Kısa bir metin olduğu için, mesajı sade ve net bir ifadeyle vermek son derece önemlidir. Kullanılan ifadeler özgün olmalı ve kullanıcının soru işaretlerini yanıtlayabilmelidir.

Meta Açıklaması Kaç Karakterdir?

Meta açıklaması kaleme almadan önce meta açıklaması kaç karakter sorusunu sormakta fayda var. Açıklamanın okunabilmesi için karakter sayısına uyulması gerekir. Anlatı ve mesaj, kısa bir metinde anahtar kelimeler kullanılarak verilmelidir.

Arama motorlarında görünür olan meta içerik metninin optimal uzunluğu 150-160 karakter arasındadır. Eğer bir meta açıklaması yazılmazsa, Google arama sonuçlarını gösterirken içeriğin ilk 150 karakterini kullanacaktır. Bu da anlam bütünlüğünden uzak bir görünüm yaratır. Dolayısıyla meta içerik için 150-160 karakter sınırına riayet edilerek, içerik hakkında bilgi veren bir metin kaleme alınmalıdır.

Optimal uzunluk ile ideal uzunluk arasında da bir fark olduğunu söylemek gerekir. Meta açıklama metninin özelliği, içerik hakkında kısa bilgi vermesidir. Dolayısıyla kısa ve etkili bir metin ideal olacaktır. Optimal uzunluk 160 karaktere kadar çıksa da bir meta açıklaması için ideal uzunluk 50 ile 100 karakter arasıdır. Kısa, çarpıcı ve dikkat çekici bir meta açıklaması yazarak Google’da arama yapan kullanıcıların sitenize yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Meta açıklaması kaç karakter araştırdıktan sonra iyi bir meta içerik metni çıkarmak mümkündür. Fikir bulunduktan sonra karakter sayısına göre bir kurgu yapılabilir ve anahtar kelimeleri ön plana çıkaracak bir meta açıklaması kurgulanabilir.

Meta Açıklaması Örneği

Meta içerik yazısının nasıl olması gerektiğini meta açıklaması örneği üzerinden anlatmak mümkündür.

Hediyelik eşya satan bir e-ticaret sitesi için içerik yazdığımızı ve buna bir meta açıklaması yazılacağını düşünelim. İlk yapmamız gereken, içerik ile ilgili konuda yapılan aramalarda kullanılan terimlere ulaşmaktır. Meta açıklaması bu terimler üzerinden kurgulanabilir.

Keywordtools ya da Ubersuggest gibi bir araç kullanarak hediyelik eşya ile ilgili anahtar kelimeleri bulabiliriz. Bizzat bu kelime üzerinden bir kurgu yapmak gerekirse meta açıklaması aşağıdaki gibi olabilir:

“Sevdiklerinizi özel günlerde mutlu edecek hediyelik eşya çeşitleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz?”

Yukarıdaki örnekte meta açıklaması 93 karakter uzunluğundadır. Anahtar kelimeyi odağına alan bir içerik kurgusu yapılmıştır. Ayrıca okuyucuya soru sorularak aksiyon çağrısı yapılmıştır. İdeal meta açıklama metni bu örnek üzerinden anlaşılabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin