Reklam Metin Yazarlığı Nedir? Nasıl Olunur?

Reklam Metin Yazarlığı Nedir? Nasıl Olunur?

İçindekiler

Metin yazarlığı dünyasında yeni misiniz? O halde aramıza hoş geldiniz! Profesyonel bir metin yazarı olmanın yolu herkes için farklı görünüyor olabilir. Ancak, her başarılı metin yazarı gibi belirli adımları izleyerek kendi başarı yolundaki sürecinizi hızlandırabilir ve doğru yolda ilerlediğinizden emin olabilirsiniz. Metin yazarlığı; insanları satın almaya, bir bağlantıya tıklamaya, bir amaca bağış yapmaya ya da bir danışma planlaması gibi farklı eylemlerde bulunmaya motive eden ikna edici pazarlama yönetimidir. Aynı zamanda tanıtım materyalleri yazan kimselerdir. Bu materyaller, basılı veya çevrimiçi olarak yayınlanan yazılı promosyonları içerebilir. Videolar veya reklamlar için kullanılan senaryolar gibi konuşulan materyallerden de oluşabilir. Televizyon reklamları, şehrin sokaklarında yer alan ekranlardaki reklamlar, YouTube’da ki ürün incelemeleri ve hatta bir ürünün kullanımıyla ilgili kısa “Nasıl yapılır?” videoları da sözlü metin yazarlığına birer örnektir. Kısacası, posta kutunuza bakmaya başlarsanız, bazı bariz metin yazarlığı örnekleri bulabilirsiniz. Ticari bir amacı olan ya da olmayan pek çok alanda içerik üreten kimseler metin yazarlığı hizmeti veren kimselerdir. Ancak metin yazarlığı dünyası basılı materyallerin çok daha ötesine uzanır. Online ortamlarda okuduğunuz metinler, web sitelerde yer alan tüm yazılar, kaydolduğunuz ücretsiz raporlar, Google sıralamalarında gördüğünüz kısa metinler ve hatta kaydolduktan sonra aldığınız e-postalar dahil olmak üzere aldığınız tüm metinler metin yazarlığıdır.

Hem büyük küçük pek çok şirket türü de metin yazarları ile çalışır, örneğin:

 • Finans kuruluşları ve yatırım firmaları
 • Tıbbi malzeme ve ilaç firmaları
 • Gıda üreticileri
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Araba tamircileri ve kuaför salonları gibi yerel hizmet sağlayıcılar
 • Fitness, kişisel gelişim ve diğer koç türleri
 • Diş hekimleri, tıp doktorları ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları
 • Kendi kendine yardım yazarları ve konuşmacıları Takviye ürünleri ve diğer tamamlayıcı sağlık ürünleri üreticileri birer örnektir.

 

Reklam Metin Yazarlığı Nedir? Nasıl Olunur?

Metin yazarlığı yapan kimseler gün boyunca klavyeye dokunmanın çok ötesine geçen bir role sahiptirler. Metin yazarı olmak zor ve uzun yılların verdiği pratiğe sahip olmayı gerektirse de, bu süreç için ilk adımı attığınızda bir yol haritası oluşturmanız, kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekmektedir. Çünkü reklamcılıkta işler inanılmaz derece rekabetçi ve yenilikçidir. Sektöre girmek isteyen her metin yazarı adayının ise buna kendini hazır hissetmesi gerekir. Öncelikle eğitim bu alanda zorunlu olmasa da, reklamcılık veya ilgili konularda bir dereceye sahip olmak, iş arayış sürecinizi etkileyebilir. Ek olarak; eğitim aldığınız günlerin üzerinden çok zaman geçmiş olsa dahi uzmanlık alanı ve teknikler hakkında gelecek ilgili soruları da kolaylıkla yanıtlamanıza yardımcıdır. İster lisans, ister yüksek lisans olsun, , karşı çıkmanız gereken tüm rekabette öne çıkmanıza gerçekten yardımcı olabilir. İngilizce ve birden fazla yabancı dilde konuşma ve yazma yetisine sahip olmak ise oldukça değerlidir. Kendinize yapacağınız dil öğrenme yatırımı sayesinde, kariyerinizde beklenmedik noktalara ulaşabilir, geleceğinizi çok daha farklı şekillendirme ihtimalinizi de artırmış olabilirsiniz. Ancak eğitim süreci okul ya da kurs ile sınırlı kalmamalıdır. Güncel dünyadan haberdar olmak, meslektaşlarınızla bir araya gelmek ve yeni isimlerle tanışmak için de bazı etkinliklere dahil olmanız gerekmektedir. Örneğin; Pazarlama alanında kısa süreli bir eğitime katıldığınızda, hem bilgi birikiminizi tazeleyebilir, hem de sektörel isimlerle tanışma fırsatı elde edebilirsiniz. İş deneyimi elde etmek için ise LinkedIn gibi profesyonel isimlerin bir arada olduğu platformlarda yer almanız oldukça önemlidir. Mesleki anlamda insanlarla birlikte karşılık yapacağınız sohbetler, ana sayfanıza düşecek iş ilanları, değerli paylaşımlar sizlere çok şey katabilir. Örneğin; farklı şirketlerin ya da kurumların neler üzerine çalışmalar yaptığını öğrenebilir, karşılıklı fikir yürütebileceğiniz meslektaşlarınızla sohbet etme imkanınız olabilir. Kısacası LınkedIn gibi kanallar aracılığıyla online olarak diğer profesyonellerle bağlantı kurabilirsiniz. Ne kadar çok insan tanırsanız, kitlelerin erişemeyeceği mülakatlar veya fırsatlar sunulma olasılığınız o kadar artar, bu da her zaman rekabette bir adım önde olacağınız anlamına gelir. Tüm bu sürecin sonunda ise heyecan verici bir kariyere yol açabilirsiniz. Ancak her şey gibi, metin yazarlığı yapmaya karar verdiğiniz bu süreçte sıkı çalışma ve kararlılık gerektirir. Sektörün canlı, yaratıcı, sıra dışı atmosferine uyacağınızı ve bu topluluk arasında yer almayı düşünüyorsanız, bugün bu yazıyla yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Freelance Reklam Metin Yazarlığı

Metin yazarlığı yapan kimseler, çalışmalarının büyük bir kısmını serbest çalışma şeklinde gerçekleştirir. Bir diğer deyişle freelance(serbest) reklam metin yazarlığı yaparlar. Serbest olarak çalışan yazarlar, genellikle zaman yönetimlerini de kendileri belirler. Serbest çalışan olarak, fiziksel anlamda istediğiniz yerden çalışabilirsiniz. Serbest çalışan metin yazarlarının çoğu, tümü evlerindeki bilgisayarlarının başında, dünyanın her yerindeki müşterilerle çalışır. Bu esneklik, serbest metin yazarı olmanın en büyük avantajlarından biridir. Yalnızca bir defalık metin yazarlığı hizmeti gerektiren bir proje teklifi sunan müşteriler bulabilirsiniz ve onlar için yapacağınız tek bir iş vardır. Ancak aylık haber bültenleri veya blog gönderileri gibi yinelenen projeleri isteyen kimseler için de düzenli içerik üretmeniz gerekecektir. Teknik olarak serbest çalışan olsanız bile, birçok yönden, çoğu zaman bir şirket personeli kadar titiz ve görev insanı olmanız gerekir. Günlük iş planlaması ve sorumluluklarını dengeleme konusunda, bir şirkette tam zamanlı olarak çalışan kimseler kadar planlı olması gerekmektedir. Aynı zamanda, belirli dönemlerde artan talepler ile bütçesini aşmamalıdır. Çünkü bazı dönemlerde de kazancının neredeyse tamamı azalabilir. Pek çok serbest çalışan arayan dijital iş platformunda freelance reklam metin yazarlığı hizmeti için bireysel müşteriler vardır. Serbest çalışan metin yazarlarının haklarını korumak için ise iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi; eğer bir dijital platform üzerinden iş siparişi aldıysanız, haklarınız ve ücretiniz platformun kuralları gereğince maksimum seviyede korunmaya çalışılacaktır. Ancak bireysel olarak sözlü bir biçimde aldığınız iş siparişinde, sözleşme hazırlayıp sunmazsanız, ödeme gibi önemli konularda sorunlar yaşadığınızda hakkınızı savunmanız oldukça zordur.

Reklam Ajansı Reklam Metin Yazarlığı

Ne tür bir metin yazarı olursanız olun, rolünüzün genel anlamı hemen hemen aynıdır.  Belirlenen hedef kitleleri belirli bir ürün ya da hizmeti deneyimlemeye veya harekete geçirmeye ikna etmeye çalışan müşteriler için ticari içerik üretirler. Bununla beraber, reklam ajansı metin yazarlığı için reklam kampanyaları geliştirmek gibi görevler de yer alır. Sanat yönetmenleriyle birlikte çalıştıkları reklam kampanyalarına imza atarlar. Görevleri arasında basılı materyaller (broşür, afiş, tanıtıcı levhalar, stant vs.) ve sosyal medya hesapları için özel içerikler üretmek de yer alır. Tüm bunlar standart bir reklam ajansı reklam metin yazarlığı için olağan görevlerdir. Ancak metin yazarı hem radyo, hem de TV için senaryolar da hazırlayabilir. Bunun yanı sıra slogan, başlık oluşturma, isim bulmak gibi birçok alanda da yetkinliğini gösterir.

Birçok reklam, metin kadar görsel öğeler de içerdiğinden; reklam ajanslarındaki metin yazarlarının sağlam bir tasarım bilincine sahip olması da oldukça önemlidir. Kelimelerin görsellerle bir bütün oluşturması, uyum yakalaması beklenir. Ek olarak; bu uyumun boyutları konusunda da dikkat etmek gereklidir. Örneğin; bir sosyal medya postunda büyük ölçüde metne yer verilmesi, profesyonel anlamda doğru bir tercih değildir. Kısa, çarpıcı, okuyunca beğenileri toplayacak bir söylem daha doğru tercih olacaktır. Bu sebeple; mecra ya da kullanım alanının ölçülerine uygun metin uzunluğuna da dikkat etmek gerekir. Reklam ajansında reklam metin yazarlığı yapan kimseler, bazen de medya planlama kısmında görev alabilirler. Bu rollerin her biri ayrıca değerli ve önemli rollerdir.

Bir reklam ajansı için çalışan metin yazarının metin yazmanın yanı sıra, müşterileriyle ya da iletişim halinde olduğu kimselerle bir şeyi paylaşmadan önce; üzerinde değişiklik talep edilen çalışmaları gözden geçirir ve düzenler. Redaksiyon ya da cümle problemleri olmamasına dikkat eder. Projelerin stratejileri hakkında fikir ve içgörü sunar. Sunum metinlerini hazırlar ve konseptleri belirler. Dil bilgisi ve yazım kuralları konusunda ise dikkat edilmesi gereken yerlerde, ekip arkadaşlarının danıştığı ya da onayını beklediği sorulara yanıt vererek destek sağlar. Bu da tempolu ve çok çeşitli konular üzerine çalışmalar gerektiren bir görevdir.

 

 

Profesyonel Metin Yazarı Olmak İçin 7 İpucu

 

 1. Metin Yazarlığının Temellerini Öğrenin

Çok farklı bir giriş yapmadık, öyle değil mi? Ne tür bir metin yazarlığı yapmaya karar verirseniz verin, iyi bir metnin temel ilkeleri hep aynıdır. B2C, B2B, doğrudan iletişim, içerik pazarlaması, makale, düz yazı ya da bambaşka bir yazı… Hepsinin temelinde öğrenmek vardır. Ne kadar çok öğrenir ve uygularsanız kendinizi geliştirmeye devam edersiniz.

Siz de motivasyonunuzu artırmak için yazarlarından elinden çıkan ve deneyimler üzerine olan kitaplarla motive olun. Bilgi içerikli ders ya da terim ağırlıklı kitaplarla da mükemmel bir yazar olma yolunda kendinizi geliştirin. Metin yazarlığı kariyeriniz boyunca da bu alışkanlığa devam edin. Çünkü tüm başarılı metin yazarları kendilerini sürekli öğrenmeye adar. Zamanlarının ve paralarının bir kısmını metin yazarlığı becerilerini ve bilgilerini geliştirmek için düzenli olarak yatırırlar. Bilirler ki bu yatırımın sonunda yine onlar kazanacaktır!

 1. Kendinize İnanın ve Pozitif Olun

Kendinize ve bir metin yazarı olarak neler başarabileceğinize inanmanız çok ama çok önemlidir. Zihninizi yolun en başındayken başarıya odaklamazsanız, kaderiniz başarısızlık olur. Bu cümleleri daha önce sayısız YouTube konuşmacısından ya da başarı koçlarından duymuş olabilirsiniz. Ancak, onlara biz de hak veriyoruz. Çünkü söyledikleri her bir cümle gerçekten de doğru. Kimse bir gecede ya da bir anda yazar olamaz. Oldum dediğinde de olamaz. Metin yazarlığı, daimi olarak kendini geliştirmesi ve yeniliğe açık kimselerin tutunabileceği bir meslek dalıdır. Çalışma hayatınız boyunca her gün iyi geçecek sözü veremiyoruz ama her deneyimin sizde unutulmaz bir yeri olacağına gönülden inanıyoruz. Olumsuz bir başlangıç yapsanız dahi, kendinize inanmak ve denemekten vazgeçmeyin. Başarı elbet size de uğrayacaktır.

 1. Bir Niş Seçin

Bireysel yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun alanları keşfedin. Hiç sıkılmadan ilgilendiğiniz konuların ve sektörlerin listelerini çıkarın. Çeşitli deneme yazıları hazırlayın. İnsanların fikrini almak için onlarla paylaşın. Sonucunda tam puan alıyor ve bu alanda iş başvuruları yapmaya başladıysanız; tebrikler, doğru yoldasınız!

Niş pazar, bir sektörü ya da bölümü ifade eder. Yani belirli bir sektör üzerine içerik üretmeyi ya da o pazar hakkında içerik üretmeyi uzmanlık haline getirebilirsiniz. Nişle pazarlara örnek vermek gerekirse, bunlar: yenilenebilir enerji, minimal teknoloji, uzay teknolojileri, SAAS teknolojisi, bebek ürünleri, ilaç, medikal ürünler, oyun, sağlık ve beslenme, seyahat veya gayrimenkul diyebiliriz. Sizinle mükemmel bir uyuma sahip nişinizi keşfettiğinizde, bu alanda uzmanlaşmak için tüm gelişmeleri takipte kalmaya devam edin. Çünkü bir nişte uzmanlaşmak demek, zamanla daha yüksek maaşlı işler ve daha da önemlisi sadece keyif alarak ürettiğiniz alanlarda çalışmak demektir. Ve şirketler bir uzmana diğer metin yazarlarına göre daha fazla ödeme yapmayı tercih edecektir.

 

 

 1. Sektörünüzü Tanıyın, İnceleyin, Kaynak Bulun

Uzmanlaşmak istediğiniz niş bir alanı belirledikten sonra, bir sonra ki adım, sektör hakkında olabildiğince çok şey keşfetmektir. Örneğin; gıda sektörü hakkında içerikler üretmek istiyorsanız, birkaç gıda üzerine gelişmeler sunan gruba katılın, sayfaları takibe alın, kanallara abone olun veya tanıtımına yardımcı olmak istediğiniz ürünleri satın alarak keşfedin. Sektördeki etkinliklere ve seminerlere katılın. Gıda sektörü ile ilgili araştırma yazılarını okuyun ve trendleri takip edin. Ve sektöre aşina olurken, hem basılı hem de e-postada aldığınız tüm reklam metinlerine çok çok dikkat edin. Bol bol incelemede bulunun. Bu size endüstrinin kullandığı metin yazarlığı türlerini gösterecek yegane materyaldir. Unutmayın; bu örnekler, nasıl yazılacağını bilmeniz gereken tam kopya içerik türüdür.

 

 

 1. Meslektaşlarınızla Tanışın

Listenin en can alıcı, farkında olmadan sürekli olarak kendinizi ve çevrenizdeki bilgi birikminizle besleyeceğiniz yöntemi bu olsa gerek. Kolayca göz ardı edilmemesi gereken, metin yazarlığı başarısının bir sırrı da meslektaşlarınızla iletişimde olmanızdır. Hiçbir başarılı metin yazarı, yolculuğunu tek başına gerçekleştirmez. Daha doğrusu, hiçbir meslek grubuna mensup kişi yalnız başına güçlü değildir. İletişim çok önemlidir. Birbirine destek veren, yardımcı olan ve gerektiğinde sorularına yanıt bulan yazar toplulukları her daim daha şanslıdır. Yazarlık kariyerinizin neresinde olursanız olsun, neler yaşadığınızı kimse diğer yazarlardan daha iyi anlayamaz. Meslektaşlarınız, zor zamanlarda başarınız için ihtiyaç duyduğunuz desteği verebilirler. Ortak ilgi alanlarınız sayesinde, ömür boyu sürecek dostluklarınız arasında da yer alabilirler. Ve bu ilişkiler sadece kariyerinize değil, hayattan aldığınız keyfi ve mesleğinize duyduğunuz inancı da pekiştirebilir. Diğer metin yazarlarına nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız: online platformlara üyelik oluşturun, yazar forumlarını takip edin, yazar gruplarına katılın, LinkedIn gibi profesyonellerin yer aldığı yerlerde hesap oluşturun.

 

 1. Kendinizi Nasıl Pazarlayacağınızı Belirleyin

Metin yazmanın temelleri olan Bölüm 1’de, bir USP’nin bir ürün veya hizmetin neden benzersiz olduğunun kısa bir özeti olduğunu tartıştık. Bir şirketin ürünü için satış kopyası yazarken USP önemlidir, ancak kendi hizmetlerinizi satmaya çalışırken de aynı derecede önemlidir. Hangi tür şirketler için yazmak istediğinize karar verdikten ve ne tür kopya kullandıklarını öğrendikten sonra, USP’nizi oluşturmaya hazırsınız. Bu şirketlerin ihtiyaç duyduğu becerileri veya sahip olacağınız becerileri düşünün. Metin yazarı olarak bir şirkete ne gibi faydalar sunabilirsiniz? Ve bu avantajlar sizi rekabette nasıl öne çıkarır? Bu sorulara verdiğiniz cevapları şuna benzer bir cümle haline getirin: ( Sektörünüzün ) şirketlerine ( sizin benzersiz yararınız ) bunu ( metin yazarlığınızın türü ) yazmaları için yardımcı oluyorum . Örneğin, ev restorasyon şirketlerinin yeni potansiyel müşteriler oluşturmaya yardımcı olan ilgi çekici web içeriği yazmasına yardımcı oluyorum. Kimi hedeflediğiniz ve onlara ne sunabileceğiniz konusunda net olduğunuzda, diğer her şey yerine oturur. Daha sonra, hangi pazarlama türlerinde rahat edeceğinizi düşünün. İçe dönük biriyseniz, potansiyel müşterilere e-posta veya LinkedIn yoluyla yaklaşmak isteyebilirsiniz. Ancak dışa dönük biriyseniz, kendinizi tanıtmak için potansiyel müşterileri aramayı veya halka açık konuşmalar yapmayı tercih edebilirsiniz.

 

 

 1. Zaman Yönetiminde Ustalaşın

Metin yazarlığı efsanesi Dan Kennedy, günümüz çalışanlarından en yüksek maaşlı metin yazarı olarak tanınma sebebinin “en iyi” olması değil, en hızlısı ve en çok projeyi doğru biçimde üretebilmesi olduğunu söyler. Özellikle serbest çalışan bir metin yazarıysanız, işinizde ve ticari faaliyetlerinizde olabildiğince verimli çalışan olmanız çok önemlidir. Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bu dediklerimiz ne bir günde, ne de bir yılda olmayacak. Zamanla olacak! Size en uygun metin yazarlığı türlerini, bunları nasıl yazacağınızı ve kendinizi nasıl tanıtacağınızı öğrenirken kariyeriniz sizinle birlikte gelişecektir. Çünkü bu süresiz devam eden bir süreçtir. Her metin yazarının günlerini organize etmesi ve kendisi için en uygun zamanı yönetmesinin benzersiz bir yolu vardır. Bazı metin yazarları en verimli oldukları saatlerin sabah olduğunu söyler. Böylece günlerini erken kalkıp öğlene kadar yazılarını bitirecek şekilde yapılandırırlar. Bazıları ise gece çalışma fikrine bayılır. Zaman yönetimi ve günün hangi saatlerini çalışarak geçireceğiniz her zaman size bağlıdır. Bu tam zamanlı çalışan kimseler için de neredeyse böyledir. Çünkü, tam zamanlı çalışan metin yazarlarının da bazen evde daha rahat çalıştığını düşünmesi nedeniyle, işlerini tamamlayarak ofise geldiği görülür. Daha sonrasında da ya günün geri kalanında izin alırlar ya da e-postaları takip etmek veya biraz araştırma yapmak gibi daha az yoğun iş görevlerini yerine getirirler. Bu olağan ve tercih edilen bir şeydir. Öte yandan, günün ilerleyen saatlerinde daha iyi çalışabilirsiniz. Bu nedenle, işinizin büyük kısmını öğleden sonra yapmak ve sabahlarınızı kişisel zamanınız için açık bırakmak isteyebilirsiniz. Özetle; sizin için iyi çalışan bir sistem bulmanın tek yolu, farklı teknikler deneyimlemek ve karar vermekten geçer. İçerik pazarlama ajansı İçerik Planı, zaman yönetiminin önemini farkında olan  ve uygulayan uzman bir ekibe sahiptir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin