Satışa Yönlendirici İçerik Nedir?

Satışa Yönlendirici İçerik Nedir

Satışa Yönlendirici İçerik Nedir?

İçindekiler

İçerik pazarlama, potansiyel müşterilerinize ulaşarak marka sadakati yaratmak için etkili bir yöntem. Özellikle farklı markalar tarafından verilen hizmetlere ulaşmanın kolaylaştığı bir dönemde içerik üretimi önem kazanıyor. Etkili ve satışa yönlendirici içerikler üreterek ürün ve hizmetlerinizin satışını arttırabilir ayrıca hedef kitleniz nezdinde marka güveni elde edebilirsiniz.

Satışa Yönlendirmek Ne Anlama Geliyor?

Satın alma davranışını etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlar hem pazarlamacılar hem de sosyal psikologlar tarafından araştırılır. Fakat işin temeline inmek gerekirse, bir tüketicinin satın alma davranışı sergilemesi için markanın ihtiyacını ya da isteğini karşılayacağına ikna olması gerekir. Pazarlamanın temelinde satışa yönlendirme ve tüketicinin satın alma davranışlarını marka lehine göstermesini sağlama amacı vardır.

Tüketiciyi aksiyona çağırmak, reklam kampanyalarında ve içerik üretiminde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Tüketici aksiyona geçtiğinde satışa yönlendirme işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olur. Bunun için tüketicide hareket duygusunu uyandıracak, satın alma davranışını teşvik edip güdüleyecek ifadeler kullanılması gerekir. Satışa yönlendirmek tam olarak bu anlama gelir. Herhangi bir reklam çalışmasında veya içerikte satışa yönlendirici bir ifade varsa ve ifade doğru yerde kullanılmışsa tüketicinin ürünü satın alma olasılığı yüksek olacaktır.

Satışa Yönlendirici İçerik Ne Demek?

Belirtildiği gibi reklam ve pazarlama çalışmaları satışa yönlendirme amacını temeline alır. Satışa yönlendirici içerikler de bu kapsamda değerlendirilebilir. Satışa yönlendirici içeriğin temel motivasyonu tüketiciyi ikna etmektir. Daha açık bir biçimde ifade etmek gerekirse, hedef kitleyi markanın ürün ve hizmetleriyle ilgilenmeye, bu ürünlerin satın almaya ikna etmek ve bu konuda aksiyona çağırmak için üretilen içerikler satışa yönlendirici içerik olarak adlandırılır.

İçerik üretimini, bilgi akışı sağlama amacı taşır. İçeriklerin tüketiciyi ürün ve sektör hakkında bilgilendirmesi gerekir. Standart reklam çalışmalarıyla satışa yönlendirici içerik arasındaki farkı buradan ele alabiliriz. Satışa yönlendirici içerik aksiyon çağrısı içerebilir fakat bundan ibaret değildir. Temel amacı “neden” sorusunu detaylı bir biçimde yanıtlamak ve tüketiciye ürünü satın almak ve markaya itibar göstermek için gereken sebepleri vermektir. Bu ikna faaliyeti de nitelikli bilgi akışı ile mümkündür.

Satışa Yönlendirici İçerik Çeşitleri Neler?

Satışa yönlendirici içerik başlığı altında pek çok farklı içerik türü bulunur. Hedef kitlenize, pazarladığınız ürüne, markanıza, sektörünüze ya da amacınıza uygun olarak bir türde içerik üretebilir, içerik planlamanızı satışa yönlendirme motivasyonuyla gerçekleştirebilirsiniz.

Satışa yönlendirme amaçlı başlıca içerik türleri şunlardır:

  • Trendler
  • İnfografikler
  • Ürün Karşılaştırması
  • Vaka Çalışmaları

Satışa Yönlendirici İçerik: Trendler

Bilginin sürekli olarak güncellendiği bir çağda yaşıyoruz. Herhangi bir sosyal medya sitesinin akışında bile bu bilginin güncellenmesine şahit olmak mümkün. Dolayısıyla satışa yönlendirme amaçlı içerik hazırlarken bu güncelliğe önem vermek ve trendleri takip etmek gerekiyor. Satışa yönlendirici içerikler hazırlarken, sektörünüzle ilgili trendleri takip ederek hedef kitlenizin değişen beklentilerini anlamanız oldukça önemli bir konudur.

Hedef kitlenize geçerliliği kalmamış, eski ve işe yaramayan satış stratejileriyle hitap ederek ürün ve hizmetlerinize olan rağbeti azaltabilir, markanızın potansiyelini engelleyebilirsiniz. Bu yüzden satışa yönlendirici içerikler için bir strateji oluştururken gelişmeleri düzenli olarak takip etmeniz gerekir.

Sektör trendlerinin gerisinde kalmayan içerikler oluşturarak satışa yönlendirme amacınızı başarıya ulaştırabilir ve rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Bunun için rakip markalarınızı analiz etmenizde ve onların satışa yönlendirici içeriklerini incelemenizde fayda var.

Satışa Yönlendirici İçerik: İnfografik Paylaşımı

İnfografik, satışa yönlendirme amacıyla en çok tercih edilen içerik türlerinden biridir. Basit bir tanımını yapmak gerekirse, bilgiyi anlaşılır görsel ögeler kullanarak anlatan bir türdür. Görseller, tasarımlar ve vektörler kullanarak içeriğin dikkat çekiciliğini arttırır ve bilginin akılda kalıcı bir biçimde sunulmasını sağlar. Ayrıca infografik kullanarak ürün, hizmet ve sektör ile ilgili verileri detaylı bir biçimde aktararak satışa yönlendirme yapmak mümkündür.

Satışa yönlendirici içerik olarak infografikleri avantajlı kılan özelliklerden biri kolay anlaşılabilir olmalarıdır. Detaylı ve kapsamlı bilgileri sadeleştirerek aktarmaya olanak sağlar. Yapılan araştırmalar, infografiklerin sosyal medya kanallarında diğer içerik türlerine göre 3 kat daha fazla paylaşıldığını gösteriyor. Bu veriler infografiklerin satışa yönlendirici içerik olarak etkili olduğunu göstermiştir.

“Bilgi zehirlenmesi” de son yıllarda gerek medyada gerekse pazarlama ve satış odaklı içeriklerde sık rastlanan bir durum. Ancak infografik içerikler, bilgi zehirlenmesine ve gereksiz laf kalabalığına alan tanımadan satışa yönelik içerik üretmeye yardımcı olur.

İnfografik, hikâye anlatıcılığını görsel tasarım ile birleştiren bir içerik türüdür. Markanın ya da ürünün hikayesini görsellerle destekleyebilir, marka mesajını kolay takip edilebilen bir hâle getirebilirsiniz. Bu sayede satışa yönlendirme amacınızı etkili bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

İnfografikler ile başarı elde etmenin yolu, anlatıyı doğru kurgulamaktan ve onları doğru ögelerle desteklemekten geçer. Minimalizm, iyi bir infografik hazırlamak için dikkat etmeniz gereken en temel kavramdır. Marka mesajınızı minimal ve anlaşılabilir bir hâle getirerek satışa yönlendirici etkili infografikler hazırlayabilirsiniz.

Satışa Yönlendirici İçerik: Ürün Karşılaştırması

Potansiyel müşterilerinizin markanızı tercih edebilmeleri için muadiliniz olan diğer markalardan üstün noktalarınızı görmeleri gerekir. Bu da ürün karşılaştırması olarak bilinen satışa yönlendirici içerikler ile mümkündür.

Satışa yönlendirme amacınızı gerçekleştirmek için, markanızın sunduğu ürün ve hizmetlerle muadillerinizin ürünlerini karşılaştıran içerikler üretebilirsiniz. Ürün karşılaştırması, pazarlamada her zaman etkili bir yöntem olmuştur. Doğru veriler ile kurgulanmış bir ürün karşılaştırması satışa yönlendirme amacınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Ürün karşılaştırmasının amacı, ürünlerinizi rakipleriniz ile karşılaştırarak onları avantajlı kılan özellikleri ön plana çıkarmaktır. Örnek vermek gerekirse; bir antivirüs yazılımı üretiyorsanız ve rakiplerinizin ürünlerinin sahip olmadığı bir özelliğe sahipseniz bunu ürün karşılaştırma içeriğiyle belirtebilirsiniz.

Satışa Yönlendirici İçerik: Vaka Çalışmaları

Potansiyel müşterileriniz, ürün veya hizmetleriniz ile ilgilendikleri takdirde sürecin nasıl işleyeceğini bilmek isteyecektir. Kullanıcı deneyimi bu bakımdan önemli bir konudur. Fakat diğer tüketiciler tarafından yapılan yorumlar tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda satışa yönlendirme amacınızı gerçekleştirmek ve potansiyel müşterilerinizde markanız lehine satın alma davranışını tetiklemek için vaka çalışmalarını kullanabilirsiniz.

Vaka çalışmaları istatistiksel çalışma gerektirir. Ürününüzü ya da markanızı daha önce tercih etmiş olan kullanıcıların istatistiklerini çıkararak, markanız ile ilgilenme potansiyeli olan tüketicilere veriler sunabilirsiniz. Bu sayede, potansiyel müşterileriniz markanızın ürün ve hizmetleriyle ilgilendiklerinde karşılaşacakları senaryolar hakkında bilgilendirilmiş olacaktır.

Vaka çalışmaları, gerçekçi ve etkili sonuçlar verdiği için satışa yönlendirici özelliğe sahiptir. Satışa yönlendirme amacı için bu içerik türünü de tercih edebilirsiniz.

Satışa Yönlendirici İçerik Örnekleri

  • Stok görsel/video ve müzik sağlayıcısı Shutterstock’ın Creative Trends (Yaratıcı Tasarımlar) çalışması satışa yönlendirici içerik branşında etkili bir örnek olarak gösterilebilir. Vaka çalışması olarak tasarlanan bu çalışma 2017’de yayınlanmıştır. Bu infografik çalışmaya 100’den fazla makalede referans verilmiştir. Shutterstock’ın trafiğini ve rağbetini arttıran bir çalışma olarak bilinmektedir.

Satışa yönlendirici içerik örneklerini incelemek, markanız için etkili içerikler üretmek açısından fikir verici olacaktır. Rakipleriniz ve bilinen firmalar tarafından üretilen satışa yönlendirme amaçlı içerikleri inceleyerek, hedef kitlenizi aksiyona geçirmek için etkili bir içerik stratejisi hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte satışa yönlendirici içerik hazırlamak,  gerçekçi veriler sunmak ve markanızın farklarını ortaya çıkarmak için içerik ajansı firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin