SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir

SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

İçindekiler

SEO Uyumlu Makale Ne Demek?

SEO uyumlu makale; web sitelerini arama motorları için optimize ederek, arama motoru dostu haline getirilmesine denmektedir. Bir web sitesini SEO uyumlu yapmak, arama motorlarının için içeriği anlaşılır bir şekilde yorumlayabilmesi ve veri tabanlarında da dizini eklemesi anlamına gelmektedir.

Her gün arama motorlarını kullanan milyonlarca insan vardır, SEO uyumlu makale yazmak bu milyonlarca insana ulaşımı arttırmakla beraber, organik bir veri akışını sağlamaya yaramaktadır. SEO uyumlu makale yazarken özellikle anahtar kelime kullanımını etkin bir biçimde kullanmak, makaleler için önem arz etmektedir. Doğru anahtar kelime kullanım, bunları seçmek ve tabi ki bunların araştırmasını yapmak SEO uyumlu makale yazmak için önem arz etmektedir. 

SEO Uyumlu Makalelerin Önceliği Nedir?

SEO uyumlu makale yazmanın ilk önceliği tabi ki arama motorlarının optimizasyonunu ayarlamaktır. Sitenizin ön plana çıkmasını sağlayan tüm metinlerde SEO uyumlu yazmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde sitede yazılan içeriğin, Google, Yahoo vb. gibi arama motorlarında yazılarınızın çıkması zor bir ihtimaldir.  

SEO eğitimli herkes için anahtar kelime kullanımı arama motorunda içeriği tanımak ve görünümü arttırarak bir tür ödüllendirmeye yol açmaktadır. SEO uyumlu makale yazmanın iki büyük önceliği vardır kullanılan kelime hacmi ve anahtar kelime kullanımıdır. Hacim açısından uzun ve sık yazılar yayınlamak bilinen en iyi uygulama şeklidir.  Anahtar kelime kullanımı ise Google aramalarında aranılan bilgi ile ilgili en çok kullanılan kelimeleri kullanarak sizi ön plana çıkarmasıdır. Örneğin; boşanma davası için araştırma yaptığınız ele alalım; en çok aranılanlar arasında boşanma avukatı, çocuk velayeti, boşanma davası ne kadar sürer veya boşanma avukatı gibi aramalar genele bakıldığında daha çok olacaktır. Bu yüzden yazacağınız yazıda SEO uyumlu olması ile beraber bu gibi anahtar kelimelerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir?

İçeriğinizi optimize etmek hem kullanıcılar hem de arama motorları için en büyük gerekliliklerden biridir. SEO uyumlu içerik üretmek ciddi anlamda çaba, zaman ve bilgi gerektirmektedir ama sonunda doğru bir şekilde her şeyin ilerlediği taktirde size iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

SEO uyumlu içerik üretmek için ilk öncelik anahtar kelime araştırması yapmak ve bunları kullanmaktır. Doğru anahtar kelime kullanımı arama sonuçlarında sizi öne çıkaracak ve hedef kitlesini yakalamanıza katkı sağlayacaktır. Belirli bir zamanda yapılan anahtar kelimelere göre içeriklerinize şekil vermek gerekmektedir. Özellikle tek bir kelimeden oluşan anahtar kelimeler değil de uzun anahtar kelimeler veya sözcük öbekleri sizlere daha büyük katkı sağlayacaktır. İkinci olarak harika içerikler oluşturmak için metninizi parçalara ayırarak planlama yapmanız gerekmektedir. Vurgu gerektiren yerleri metin içindeki ilgi çekici kısımlara koyarak, güzel parçalar ile tam bir vücut halini aldırabilirsiniz. 

Akılda kalıcı içerikler için en önemli özellik akılda kalıcı başlıklardır. Bir başlık ne kadar ilgi çekici ise ve anahtar kelime kullanımını başlıkta görebilirsek başlık o kadar ilgi çekici olacak ve sonucunda okuyucunun yazı hakkında bilgi vererek, hedef kitleye hitap etmenizi sağlayacaktır.

 Kısa paragraflar yazmak her zaman daha iyi olacaktır çünkü uzun paragraflar olduğunda okumaktan vazgeçilebilir bu yüzden siteyi olumsuz yönde etkileyecektir. Paragrafların kısalığı kadar da içeriğin kısa olması da daha iyi bir tercih olacaktır. Ana fikri böylece vurgulamak daha kolay olacaktır. Son olarak ise ilgi çekici bağlantılar eklemek sitede insanların daha fazla kalmasını sağlayacaktır. SEO uyumlu makale yazmak profesyonellik gerektirmektedir. Bundan dolayı İçerik Ajansı ile beraber çalışmanız daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Kaliteli İçerik Oluşturma Süreçleri Nelerdir?

Günümüzde içerik üretimi her gün yaşanan bir durumdur. Eğlence sektöründen, bilime, sanata hatta akademik makalelerde içerik üretimini görmek mümkündür. Tabi ki sürekli üretimin gerçekleştiği bu alanda maalesef ki kaliteli içerik üretimi oldukça azdır. Çoğunlukla kaliteli içerik üretenlerinde içerikleri kopyalanıyor veya çok benzer şekilde yazılarak intihale yol açılıyor. 

SEO uyumlu makale yazmak dediğimiz gibi profesyonel bir ekip işidir. Bireysel başarı oldukça zordur. Öncelik olarak iyi bir ekip gerekmektedir, alanında uzman içerik yazarlarına ihtiyaç vardır. Sadece içerik yazarlarına değil Pazar araştırmalarına hakim sosyal medya uzmanı ve görsel iletişimde uzman kişilere ihtiyaç vardır. Öncelikle yazılacak alan için iyi bir araştırma gerekmektedir. Kullanıcıların ne ilgisini çekeceğini öğrenmek ilk önceliktir. Sonrasında anahtar kelimeleri ve uzun anahtar kelimeleri öğrenmesi gerekmektedir. Uygun görselleri bulunmalı ve pazar araştırması yapılmalıdır. Google optimizasyonuna hakim olması gerekmektedir. Buradan sonra tabi ki bir yazı planlaması gerekmektedir. Yazılar için belirli bir düzen alınmalı ve yazılar yazılırken sıklıkla kontrol edilmelidir. Günümüzde her gün yeni bir bilgi elde edilmekte ve edinilen bilgi değişebilmektedir. Bu bilgilerin güncel tutulmasına özen göstermek gerekmektedir. Bu planlamanın sonrasında içerik yazıları ve anahtar kelime kullanımları incelenmeli, paragrafların ve cümlelerin uzunluğuna dikkat edilmelidir. İçerik günden güne değişime açık bir şekilde oluşturulmalıdır. Google gibi arama motorlarının optimizasyonu ne kadar sağlanır ise içerik o kadar üst sıralarda çıkacaktır. Arama motorlarında içeriğin üst sıralarda çıkması ise ziyaretçilerin site içerisinde daha çok kalmasına sebep olacaktır.

 İçerik sadece yazılan yazı değildir; yazıdan önce ilk olarak başlık ve sitenin görseli öneme taşımaktadır. Çünkü site ziyaretçilerin ilk olarak karşılaşacakları olguları bu ikisi oluşturmaktadır. Görsel ne kadar önemli ise başlıkta o kadar önem arz etmektedir. Bu başlığın içinde anahtar kelimeler bulunmalı ve çok uzun makaleler olmamalıdır. SEO uyumlu makale yazmak kadar; görsel ve başlıkta önem arz etmektedir.

Anahtar Kelime Neye Göre Belirlenir?

SEO uyumlu makale yazarken en önemli hususlardan beri anahtar kelime kullanımı olduğunu biliyoruz. Anahtar kelime için hedef kitlenizi öncelikle anlamanızı gerekmektedir. Anahtar kelime kullanımının gücü hedef kitlenin ürünleri veya sunduğunuz hizmeti nasıl anladığını bilmekten geçmektedir.

Anahtar kelime kullanımı için birkaç soru sormanız gerekmektedir. Bunlar; kaç kişi ne arıyor ve insanlar neyi merak ediyor bu konu hakkında gibi sorular sormak gerekmektedir. Anahtar kelimeyi bulmadan önce sizin ne anlatmak istediğinizi sıralamanız gerekmektedir. Bu sıralamayı gerçekleştirdikten sonra anahtar kelimelerin, en çok aranılan kelimelerin ne olduğuna bakıp konu akışına göre onları sıralamalı ve içeriğinizi ona göre sıralamanız gerekmektedir. 

Anahtar kelimelerin ne olacağına dair araştırmalar yapabileceğiniz siteler bulunmaktadır. Bu siteleri kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Temel anahtar kelimeleri belirledikten sonra yardımcı anahtar kelimeler de kullanarak içeriğinizi zenginleştirecek ve daha ilgi çekici hale getirmenizi yardımcı olacaktır. Bunların hepsi için profesyonel destek almak her zaman sizi bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin