Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması nedir Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması nedir sorusuna cevap verecek olursak markanız için pazarlama, büyütme veya site için hedef kitle ile arasında sosyal medya platformlarının kullanımına denmektedir. Bu sosyal medya platformlarında ilgi çekici içerikler yayınlayarak bir hedef kitle oluşturmayı, bu hedef kitle için analizler yapmayı kapsar. Sadece sosyal medyanızı paylaşmak değildir. Günümüzde pek çok platform bulunmakta, bunların en çok bilinenleri Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube. Markanızı bu platformlardan birinde veya hepsinde bir pazar oluşturmasına denmektedir. Bu aşamada sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır sorusunun cevabını da bilmek gerekir.

Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır bakacak olursak, ilk olarak ürünler veya sunulan hizmetler i.in bir hedef kitle belirlenir. Belirlenen bu hedef kitle için reklam veya paylaşımlar yapılarak marka bilinirliğini arttırmayı hedefler. Marka bilinirliği için belirli topluluklar oluşturulur. Bu hedef kitle için ürünleri ve hizmetlerini tanıtılır. Bununla beraber ürünleri satarken, insanların yapılan hizmetten veya aldıkları ürünlerden ne kadar memnun kaldıkları analiz edilerek ona göre stratejik kararlar verilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Amaçları

Bu alanda pazarlama yapmanın tabii ki en büyük amacı hedef kitleye daha çok erişim sağlayabilmektir. Daha geniş kitlelere sahip olan sosyal medyada ürün pazarlamak ve satmak marka bilinirliğinizi arttırmak ile beraber, daha çok rağbet görmenize sebep olacaktır. Günümüzde artık her şey teknoloji üstünden hareket etmektedir. Bu çağa ayak uydurmak için artık bilinen büyük şirketler bile varlığını sürdürmek adına sosyal medyayı kullanmaya başlamışlardır. Siz de bu hususlarda profesyonel bir destek almak ve marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır hususunu öğrendik lakin bu pazarlama tekniğinin neden kullanılması gerektiğini öğrenmedik. Öncelikle, büyük marka veya küçük işletme fark etmeksizin sosyal medya kullanımı sizin ürünlerinizden ya da hizmetlerinizden yararlanacak kişiler için birebir iletişime geçme aracıdır. Sosyal medya, işletmelerin yeni pazar aracı olmuştur. Yaptığınız reklam ve pazarlama stratejilerinin verilerini elde etmek kolaydır. Sosyal medyalar bunu bazen kendileri hazırlayıp verileri sunar bu yüzden verileri ölçme ve yeni stratejiler belirlemek için büyük bir artıyı oluşturmaktadır. Sizin hedef kitle ile birebir iletişim kurabiliyor olmanız, sizin markanızı yüksek paylaşım olanağı sağlarken bu olanak sayesinde marka bilinirliğiniz artıyor ve etkileşim kazanarak hedef kitlenizi büyütmeye yardımcı oluyor.  Bunların yanında hızlı bir mecra olması, özellikle büyük markalar ile arasındaki samimiyeti arttırması sosyal medya pazarlamasının neden önemli olduğunun başka sebeplerini oluşturmaktadır. 

Sosyal Medya Pazarlama Süreçleri Nelerdir?

Sosyal medya pazarlama süreçlerini incelerken sosyal medya pazarlaması nedir sorusunu bilmek gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında pazarlama süreçleri incelenmelidir. Sosyal medya pazarlama sürecini beş adımda incelememiz mümkündür. İlk olarak kullanacağınız sosyal mecrayı tanımak ve insanların ne ile ilgilendiğini belirlemek sizin önceliğinizi oluşturacaktır. Bu tanıma sayesindeki çevredeki hedef kitle belirlenecektir. Belirlenen hedef kitleye içerik stratejisi ve pazarlama stratejisi oluşturulacaktır. Bu sayede hedef kitle ile etkileşim artacaktır.

En önemli adımlardan biri sosyal medyanın yapı taşlarından olan adım etkileşimdir. Hedef kitle ile etkileşim kurmak sizi daha yukarılara çıkaracaktır. Bu etkileşimi hedef kitle ile kurmak için en önemli husus promosyonlar ve reklamlardır. Yaptığınız reklamlar sizi tanıtmanızı sağlayacaktır ve kitlenizi büyütecektir. Son olarak yapılan reklam ve promosyonların, hedef kitleden gelen geri dönüşlerin analizinin yapılması ve bu analizle yeni stratejiler belirlenmesi sizi sürekli yeniliğe sürükleyecek ve dinamiklerinizi sağlamlaştıracaktır.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Sosyal medya çok geniş bir mecradır ve bu alanlarda birçok farklı insan profili bulunmaktadır. Bu alanda sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır bilmek gerekmektedir sonrasında ise bu alan ile ilgili stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. Sosyal medya pazarlama stratejisi için ilk olarak sosyal medyadaki pazarlama hedeflerini seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında kitleniz ile iletişimi nasıl sağlayacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Kitlenize hitap ederken rakip firmaların da neler yaptığını görmek size büyük fayda sağlayacaktır. Sık sık rakip firmaları inceleyip duruma uygun olarak sosyal medyanızı belirli aralıklarla denetlemeniz gerekmektedir. İlham bulacağınız içerikler ve firmalar sizin misyonunuzda büyük yer tutacaktır. Bu misyon ile hareket ederken yapacağınız işler doğrultusunda bir takvim oluşturmak hem denetlemenizi kolaylaştırırken hem de kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmış olacaktır. İlgi çekici içerik oluşturmak tabi ki stratejilerdeki en önemli husustur. İlgi çekici olursanız satış yapabilir veya müşteri çekebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamada Strateji Geliştirmek için Yapılan Analizler Nelerdir?

Geliştirmek için yapılan analizlerde ilk öncelik hedef kitle analizidir. Dünya sürekli değişi içerisindedir, sosyal mecrada aynı şekilde değişim içindedir. Bu yüzden hedef kitlenizde sürekli değişim içindedir. Sık sık analiz etmek ve deneyimlerinize göre güncel promosyonlar konusunda yeni güncellemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi ki yaptığınız promosyon ve reklam verilerini de incelemek gerekirse yeni promosyon güncellemelerinde bulunmak gereklidir. Bu da analiz edilmesi gereken ikinci husustur.

Paylaştığınız içerikleri, paylaşım saatlerini, aldığı etkileşimi analiz etmek bir diğer analiz türünü oluşturmaktadır. Günün hangi saati paylaştığınız ürünün geri dönüşünü veya etkileşimini aldığınızı öğrenmek ve bu doğrultuda paylaşımlar yapmak sizi her zaman Pazar alanında bir adım öne taşıyacaktır. Sosyal medyada ideal kampanya tarzı nedir diye bir husus bulunmamaktadır. Bu yüzden içeriklerinizi ve kampanyalarınızı optimize etmek ve güncel tutmak büyük önem taşımaktadır. 

Sosyal Medya Pazarlama Şekilleri Nelerdir?

Sosyal medya pazarlamanın üç şeklini ele almamız mümkündür. İlk olarak topluluk yöntemi, en basit şekilde etkileşimi arttırmaya yaramaktadır. Topluluk katılımını hedefler ve kampanyalar buna göre şekillendirilir. Mevcuttaki hedef kitlenin isteklerini karşılamaya ve sorunların çözümünde yardımcı olmaya yöneliktir. Sosyal medya pazarlamasında ikinci seçenek içerik yaratımıdır. İlgi çekici içerikler ile sitenize trafik sağlama ve kitleyi çekmeyi hedefler. Örneğin ucuz olası satışlar planlanarak, başarılı bir hedef kitle oluşturmayı hedefler. Stratejilerini oluştururken video veya görsel kullanırlar. Son olarak ise büyüme vardır. Bu büyüme takipçi trafiğini arttırırken aynı zamanda sosyal medyada iz bırakmanızı sağlar. Yarışmalar, çapraz promosyonlar gibi etkinlikler ile hedef kitleye hitap etmeye ve onları yanınızda tutmayı amaçlar. 

Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması nedir ve sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır gibi sorulara cevap aldık amaçlar ve kolaylıklarından bahsettik son olarak ise pazarlama tekniklerinden bahsetmek gerekmektedir. Bir sosyal medya pazarlamasının olmazsa olmazı içeriktir. İçeriği geniş ve zengin tutmak sizi bir adım öne taşırken pazarlama hususunda da önemli rol oynamaktadır. Bir diğer unsur ise hedef kitledir. Hedef kitleyi kazanmak ve onlar ile etkileşimde bulunmak her zaman dinamiklerinizi koruyacaktır. Peki hedef kitle ile nasıl etkileşim kurulur? Öncelikle onları baz alan içerik paylaşımları, soru ve cevaplar gibi onlar ile birebir iletişim kurduğunuzu göstermek dinamikleri sağlam tutacaktır. Sonrasında markanızın adı veya sloganınız gibi unsurları hashtag ile paylaşmak ve bununla ilgili paylaşımlarda bulunmak her zaman hedef kitleyi genişlemesine ve etkileşim artmasında rol oynayacaktır. Son olarak ise fotoğraf veya video gibi görsel içerik kullanmak sizi akıllarda kalıcı hale getirmenizde rol alacaktır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin