Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı nedir ne iş yapar

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

İçindekiler

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanını incelemeden önce sosyal medya uzmanı nedir ona bakmamız gerekmektedir. Doğru kullanıldığında sosyal medya sadece bir sosyalleşme mecrası değil aynı zamanda bir Pazar alanıdır. Birçok kişi ve şirketler kendini ve sosyal medya varlığını geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu noktada sosyal medya kullanan kişiler bu konuda uzman kişilere başvurmak ister; işte bunlar sosyal medya uzmanlarıdır. Sosyal medya uzmanı nedir sorusuna bakmadan önce sosyal medya nedir ona bakmak gerekmektedir. Sosyal medya; internet tabanını kullanan iletişim türüne denmektedir. Teknolojinin gelişmekte olduğu dönemde ülkemizdeki üniversiteler başta olmak üzere iletişim gibi bölümlerde sosyal medya eğitimi ve gelişimi öğretilmektedir. Sosyal medya platformları, insanların yaşamlarını gözler önüne sermek başta olmak üzere, anlık mesajlaşma, video ve fotoğraf paylaşımı ve kullanıcıların sohbet etmesine yarayan birçok alana bölünmektedir.

Sosyal medya uzmanı, marka bilinirliğini arttırmak, pazar alanını genişletmek ve hitap ettiği kitleleri büyütmek için başta instagram, twitter ve facebook olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmak ve bu içerikleri yönetmekle sorumludur. Sadece şirketler değil şahıslarda, sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu açıdan sosyal medya uzmanlığı eğitimi de önemlidir. Birey sosyal medya uzmanlığı eğitimi neticesinde kendisini geliştirerek ön plana çıkarabilir ve bu ön plana çıkma hususu gerçekleştikten sonra başarılı ve yüksek kazançlı bir birey olabilir.

Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı, yeni çağın en hızlı gelişen alanı olan internette; şirketlerin ve bireylerin varlığını sürdürmesini ve genişletmesini sağlar. Aynı zamanda siteleri denetleyip, sitenin okuyucuları ile iletişime geçerek tasarımlardan ve yayınlardan sorumludur. Uzman, hitap ettiği kitleyi iyi tanımalı ve onlara hitabetini kuvvetli tutmalıdır. Onları anlayabilmelidirler. Hızla gelişen günümüzün yeniliklerine uyum sağlamalı, özgün metin yazarlığı ve verilerin analizlerinden faydalanmalıdır.

Sosyal medya uzmanının görevlerine bakacak olursak; X sitesini ele alalım, uzman bu X firmasının dinleme, etkileşim kurma, ölçme ve deneme gibi adımlarından sorumludur. Hedef kitle belirlenmeli ve bu hedef kitleye ulaşmak adına sosyal medyanın tüm özelliklerini kullanarak çekici kılmalıdır. Örneğin gençlerin alış-veriş sevgisine karşılık sevilen bir instagram fenomeni ile anlaşılarak ürünlerin tanıtımı yapılmalıdır. 

Sosyal medya uzmanı tek başına çalışmayabilir, görselleri sağlayacak bir ajans ile beraber çalışabilmektedir. Sosyal medya uzmanının bu ekip içinde mutlaka tasarımcı ve satış pazarlama gibi alanlardaki kişilerle beraber çalışması gerekmektedir. SEO uyumlu ve müşteri etkileşimini arttıracak metinler oluşturmalıdır. Müşteriler ile bağ kurarak, marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemesi gerekmektedir. Sosyal medyada kullandığı kampanyaları takip edebilmeli ve iyi analizler sunabilmelidir. Takvimler ve sendikasyon programlarını oluşturmalı ve iyi derecede kullanabilmelidir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde birçok gelişmekte olan alan var. 21. Yüzyılın başlarında en çok gelişmekte olan bölüm ise teknolojidir. Teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı Pazar ortaya çıkmıştır. En çok kullanılan alan ise sosyal medya olmuştur. Artık şirketler, küçük veya büyük firmalar kendisine sosyal medya alanlarında Pazar oluşturmaya başlamıştır. Hedef kitlelerine bu sosyal mecralardan ulaşmakta ve hedef kitleler ile buradan iletişim kurmaktadır. Bu yüzden sosyal medyada iyi bir portföy oluşturmak gerekmektedir, insanlar ile etkileşim kurmak ve kampanyalar veya promosyonlar hususunda yardım almak gereklidir. Sosyal medya platformlarında her şey kalıcı bir iz bırakacağı için ve yeni Pazar alanları burası olduğu için bu alanda uzman kişilere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç doğrultusunda sosyal medya uzmanlarına gereksinim duyulmuştur. Her alanda olduğu gibi sosyal medya içinde sosyal medya uzmanlığı eğitimi şarttır.

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi için ülkemizde yeni başlamış olan Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı adı altında bir bölüm oluşmaktadır. Ancak yine de insanın kişisel gelişimiyle ilerleyen bir durumdur. Sosyal medya yöneticisi olmak için sosyal medya platformlarını bilmek ve teknolojiyi yakından takip etmek gerekmektedir.

Dijital pazarlama kursları ve eğitim kampları bu alanda ilerlemek isteyenlerin en çok izlediği yöntemdir. Projelerini ve girişimcilik çabalarını bu alanda çalışarak göstermektedir. Sosyal medyaların kullanımına hakim olmak ve yakından takip etmek sosyal medya uzmanı olmak için ilk önceliği oluşturmaktadır. Sosyal medya uzmanı olabilmek için temelde bilinmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle kendinize sosyal medyada örnek olacak bir profil oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında sosyal medyada pazarlama yapabilmek için gerekli olan bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Nasıl ön plana çıkabileceğiniz burada büyük bir yer tutmaktadır. Sosyal medya trendlerini yakından takip ederek, analizler yaparak, yaratıcılık ile ön plana çıkmanız gerekmektedir. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Hangi Programları Bilmeli?

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi için yazılım dili gibi detaylı programlamalar bilmenize gerek yoktur. Etkileşim ölçümleri ve reklamların geri dönüşleri için programlar bilmeniz daha yararlı olacaktır. Reklam ve kampanyalar için sosyal medyadan tabi ki anlamak gereklidir fakat aynı zamanda sizin photoshop gibi uygulamaları bilmeniz hatta ileri düzeyde photoshop yapabilmeniz size bir artı kazandıracaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ülkemizde belirlenen İŞKUR verilerine göre Sosyal Medya Uzmanı aylık 3 bin ile 4 bin arası bir rakam kazanmaktadır. Tabii maaş sosyal medya uzmanlığında esnek bir konudur. Ne kadar çalışırsanız ve kendinizi güncel tutarsanız o kadar ilgi görecek ve ona göre kazanacaksınız. Aynı zamanda freelancer olarak sosyal medya uzmanlığı yapmak size maddi açıdan büyük bir katkı da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Sosyal Medya Ajansı bünyesinde de çalışmak mümkündür. 

Sosyal Medya Kursu Size Ne Kazandırır?

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi size temelde olması gerekenleri bilmenizi sağlar. Medyayı analiz edebilme ve medya üzerindeki verileri iyi kullanma yeteneğini sizlere aktarmayı amaçlar. Tabii ki burada kendinizi işe ne kadar adadığınız ve geliştirmek istediğiniz de büyük önem taşımaktadır.  Eğitim size sadece sosyal medyayı doğru yönetmeyi öğretir, sizin yaratıcılığınız ve analitik zekanız ile beraber, disiplin ve çok çalışma ile başarı elde etmeniz mümkündür.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı Bölümü Nedir?

Dijital pazarlama alanına hakim, SEO uyumunu bilen ve e-ticaret hususunda gelişmek isteyenlerin tercih ettiği iki yıllık bir ön lisans bölümüdür. Dünyada teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması ile beraber ülkemizde yeni bir soluk getiren bu bölüm gelecekte de varlığını sürdürmeye ve gelişmeye devam edecektir. Sadece e-ticaret gibi hususlar değil grafik tasarım veya web tasarım ya da mobil pazarlama gibi alanlarda eğitimler verilmektedir.

Sosyal Medya Eğitimi Nedir?

Sosyal medya eğitimi, sosyal medya uzmanlığı eğitimi konusunun bir başlığı olup insanlara sosyal medya hakkında öncelikle ne olduğunu anlatmayı amaçlayan bir eğitim türüdür. Sosyal medya eğitimi sayesinde insanlar bilinçli birer kullanıcı olup sadece sosyal yaşamı paylaşmayı değil aynı zamanda bu alan hakkında nasıl para kazanabilirim hususunda yardım almaktadır. Bu eğitimler sizlere sertifika sağlayıp iş hayatında kendinizi geliştirmenizi sağlamanın yanı sıra sadece sosyal medya kullanıcısı olanlar için de profilimi nasıl yönetebilirim gibi sorulara cevap vermeyi sağlamaktadır. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin