TikTok Reklam Nasıl Oluşturulur?

TikTok Reklam Nasıl Oluşturulur?

İçindekiler

Hızlı bir çıkış yaparak kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşan TikTok, son yıllarda en çok rağbet gören sosyal medya platformlarından biridir. Video temelli bir uygulama olan TikTok Reklam bakımından da verimlidir. Günümüzde bu mecra üzerinden reklam veren birçok büyük firma var. Kolay izlenen, akıcı videolar yayınlama imkânı sunan TikTok, iyi bir reklam yönetimiyle markanızı ve ürünlerinizi milyonlarca kişiye ulaştırmanıza olanak tanır. Bunun için TikTok reklam hesabı alarak reklam sistemi ve modelleri hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.

TikTok, yeni bir video gönderi formatı yarattığı için diğer sosyal medya platformlarından ayrı bir yere sahiptir. Nitekim TikTok Videosu denilince akla gelen belirgin bir format söz konusudur ve bu format, uygulamayı ayırt etmekle birlikte şirketin en büyük başarısı olarak kabul edilebilir. TikTok tarafından üretilen bu video formatı Instagram’ı da etkilemiştir. Yükselen bir trend hâline gelen Tiktok Reklam Modelleri ile firmalara ciddi avantajlar sunar. Fakat reklam yapısı diğer sosyal medya mecralarından biraz farklıdır, dolayısıyla TikTok Reklam Nasıl Verilir konusunu incelemekte fayda var.

TikTok Reklam Nasıl Oluşturulur?  

 • Uygulama üzerinden reklam oluşturmak için öncelikle TikTok’un reklamveren sayfasına kayıt olmanız gerekir. Söz konusu sayfa üzerinden TikTok Reklam Hesabı açarak reklamlarınızı oluşturmak için ilk adımı atabilirsiniz.
 • Reklam hesabı arayüzünde kampanya sekmesini seçiniz. Burada oluştur butonuna tıklayarak reklamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz reklamın belli bir hedefi olmalıdır. Hedefinizi seçmek için TikTok Reklam Modelleri konusunda bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.
 • Hedefinizi belirledikten sonra kampanyanıza bir isim veriniz ve günlük ya da toplam bütçe belirleyiniz. Bütçe konusunda Facebook ve Instagram gibi platformlara göre farklı kırılımlar söz konusudur.
 • Reklam uygulaması, bütçe optimizasyonu açısından da verimli opsiyonlar sunmaktadır. Standart yayınlamayı seçmeniz hâlinde reklam bütçesi kampanya süresi boyunca eşit ve dengeli harcanacaktır. Harcama oranlarını istediğiniz performansa göre belirleyebilirsiniz.
 • TikTok, reklamınızı istediğiniz konumda gösterme opsiyonu sunar. Ayrıca demografik konularda da geniş parametrelere sahiptir. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı hatta kullanılan cihazlara göre hedeflemeler yaparak reklam verebilirsiniz.
 • Reklamınız, onay sürecinden geçtikten sonra yayınlanacaktır. Eğer reklamınız yayınlanmazsa sebeplerini okuyarak iyileştirme yapabilirsiniz.

Global TikTok Kullanıcı Sayısı    

Hootsuite ve We Are Social gibi sosyal medya platformlarının verilerine göre, TikTok’un tüm dünyada 800 milyon kullanıcıya sahiptir. Bu rakam her ne kadar Facebook, Instagram, Twitter gibi öncül sosyal medya platformlarına göre düşü olsa da TikTok’un hızlı bir yükseliş gösterdiğini söylemek mümkündür. Önümüzdeki süreçte TikTok’un diğer platformlar ile aynı kullanım oranına ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla TikTok Ads ile yükselen bir trendde yerinizi alabilir ve markanızı her gün binlerce insana ulaştırabilirsiniz.

Türkiye TikTok Kullanıcı Sayısı  

TikTok, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen bir grafiğe sahiptir. Elde edilen son verilere göre, uygulamanın Türkiye’de 28,4 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de hizmet veren birçok büyük şirket TikTok Reklam opsiyonlarını tercih etmekte ve başarılı reklam kampanyaları düzenlemektedir. Ocak-Kasım 2019 döneminde Türk TikTok kullanıcıları 55,5 milyon paylaşım yapmıştır ve bunun yeni bir mecra için başarılı bir rakam olduğunu belirtmek gerekir.

TikTok Reklam Modelleri  

Tiktok uygulaması, reklamverenler için birçok avantaj sunmaktadır. TikTok reklam modelleri hakkında bilgi edinerek bu mecrada başarılı çalışmalar yürütebilirsiniz.

 • TikTok Top View Reklamı: Uygulama açıldığında görünen video reklamıdır. 5 ile 60 saniye arasında içerik yayınlama imkanı sunan bu reklam tüm ekranı kaplamaktadır. Satın alım opsiyonu vardır.
 • TikTok Brand Takeover Reklamı: Görsel ya da 5 saniyeye kadar video formatında hazırlanabilir. Tüm ekranı kaplar ve satın alım opsiyonu vardır.
 • TikTok One Day Max Reklamı: 60 saniyeye kadar yayınlanabilen video reklamıdır. Kullanıcının takip ettiği içeriklere göre oluşturulmuş olan Sizin İçin kısmında görülmektedir.
 • TikTok Brand Premium Reklamı: Sizin İçin kısmında görünen bir reklamdır ve 60 saniyeye kadar hazırlanabilir. One Day Max reklamından farklı olarak bin gösterim başına (CPM) ücret alınmakta ve hedefleme yapılabilmektedir.
 • TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamı: E-ticaret siteleri için geliştirilen bu reklam, dönüşüm odaklı bir yapıya sahiptir. Veri odaklı hedefleme gibi opsiyonları bulunmaktadır.
 • TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Marka etkileşimi için ideal bir yapıya sahip olan Hashtag Challenge TikTok Reklam Modelleri arasında influencerlar için en uygun olanıdır. Kullanıcıların marka tarafından oluşturulan etiketle reklam yapmasını sağlar.

TikTok Ads  

Tiktok Reklam nasıl oluşturulur öğrenmek için uygulamaya bağlı olan Ads hesabına kayıt olmanız gerekir. TikTok Ads şirketin özel reklam hesabının adıdır. Markalara hedef kitleler yaratarak etkili reklam çalışmaları yapma imkanı sunar. Ads hesabı ile reklam tasarımları oluşturabilir, hedef kitleler yaratabilir, kitlelerinizi spesifikleştirebilir ve markanızı binlerce kişiye ulaştıracak reklamlar yayınlayabilirsiniz.

TikTok Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?  

 • TikTok Reklam hesabına kayıt olduktan sonra oturum açın.
 • Reklam panosunda yer alan kampanya sekmesine geçin ve oluştur butonuna tıklayın.
 • Kampanya ismini belirleyin ve bütçe tanımlaması yapın.
 • Hedef kitlenizi farklı parametreleri kullanarak belirleyin.
 • Reklamı onaylayın. Onay sürecinden sonra yayınlanacaktır.

TikTok Reklam Hesabı Nasıl Reklam Verilir?  

TikTok, reklamverenlere bütçe belirleme opsiyonu sunan bir platformdur. Hedef belirledikten sonra reklam için ayıracağınız bütçeyi de tanımlamanız gerekir. Ayrıca reklamın yayınlanacağı tarih ve saat aralığı da bu süreçte belirlenmelidir. Reklamın yayınlanması için bütün bu parametrelerin belirlenmiş olması gerekir.

TikTok, popülerliği her geçen gün artan bir platformdur. Bu yüzden reklam kontrolleri diğer mecralara göre daha sık olabilmektedir. Bütün sosyal medya şirketleri gibi TikTok’un da belli reklam politikaları bulunmaktadır. Reklam vermeden önce bu politikaları mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. Aksi takdirde reklamınız yayınlanmayacağı gibi, politika ihlali reklam hesabınızın askıya alınmasına ya da kapatılmasına sebep olabilir.

Bütçe, zaman gibi kırılımları belirledikten sonra reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Reklamlar yatay, dikey ve kare formatlarında, görsel ya da video biçiminde olabilir. Reklam modellerinde farklı opsiyonlar bulunmaktadır.

TikTok Reklam Hesabı Nasıl Reklam Fiyatları  

Reklam bütçe opsiyonları; Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralara göre farklı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla TikTok Reklam Nasıl Verilir konusunu araştırırken ödeme modelleri üzerinde durmak faydalı olacaktır. Her ne kadar esnek ve performansa göre ödeme seçenekleri sunsa da reklamlarda bazı limitler bulunmaktadır. Ayrıca bütçe belirlerken dikkat edilmesi gereken kırılımlar söz konusudur.

TikTok’ta reklam verebilmeniz için kampanya bütçenizin minimum 500 $ olması gerekir. Kampanya süresi, bütçe performansı değişebillir. Fakat oluşturduğunuz kampanya için azami bütçe miktarı bu orandadır. Bütçe alt limitlerinin ilerleyen zamanlarda değişeceği tahmin edilmektedir fakat mevcut durumda alt limitlere uymadan reklam vermek mümkün değildir.

Etkileşim başına alınan ücretler de reklam modellerine göre değişmektedir. Bazı reklamlarda gösterim başına, bazılarında ise tıklama, alışveriş gibi etkileşimlerden ücret alınmaktadır. Genellikle 1000 gösterim (CPM) için standart bir ücret alınmakta ve gelen etkileşimlere göre bu ücret artmaktadır. TikTok Reklam bütçe performansını belirleme opsiyonuna da sahiptir. Bütçenizi istediğiniz gibi kullanabilir, kampanya süresince eşit harcanmasını ya da belli dönemlerde performansa göre harcama yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya ajansı İçerik Planı’nın reklam stratejileri ve hizmetleriyle ilgili bilgi almak için iletişim kurabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin