Title Ne Demek? SEO Title Nedir?

Title Ne Demek SEO Title Nedir

Title Ne Demek? SEO Title Nedir?

İçindekiler

Title Ne Demek?

Günümüzde internet platformu çok kullanılmakta ve genişlemektedir.  Bu genişleyen internet aleminde bulunmak büyük önem taşımaktadır. Bunun için içeriğin önemli olmasının yanında bir başka önemli noktada ilgi çekici olmasıdır. Yazının, okuyucuya iyi başlık ile bağlantı kurmalıdır. Okuyucuya çekecek olan en önemli unsurlardan biri görünümün yanında ilk başlıktır.

Title ne demek sorusuna basitçe cevap verecek olursak başlık etiketi demektir. Bir web sayfasının başlığını belirtilen bir HTML ögesidir. Arama motoru için tıklanabilir başlık olarak görülmektedir. Bir web sayfasının title’ı web sayfasının içeriği hakkında özlü ve doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Bu title tag nasıl yazılmalı hususundaki en önemli cevaptır. En basit şekilde title, sayfanın adına denmektedir.

SEO Title Nedir?

SEO uyumlu title, özgün içinde anahtar kelimeler bulunduran başlıklara denmektedir. Başlıklar ilgi çekici olmalıdır. SEO özet olarak doğallık demektir. Bu doğallık ve özgünlük SEO başlıklı yazılar içinde geçerlidir.

Arama motoru botlarının, Google gibi, bir sayfayı incelendiğinde ilk baktığı alanlardan biri titledır. Bu nedenle başlık ve içerik uyumu büyük önem taşımaktadır. Botlar, başlıklara baktıktan sonra içeriği inceler ve ona göre indeks eder. Bu nedenle hem özgün olmalı hem de en az içerik oluşturmak kadar dikkat edilmelidir. Botların algoritmasına ne kadar uyumlu olursa o kadar görünürlüğü artacaktır.

SEO Uyumlu Title Tag Nasıl Yazılmalı?

Title tag nasıl yazılmalı sorusu zaten kendi başına bir önem arz etmektedir. Bunun içerisine SEO uyumlu yazmak girdiğinde, teknik bilgisi sahibi olmak ve SEO uyumlu yazmaktan anlamak gerekmektedir. 

SEO uyumlu içerik yazısı yazmak ne kadar önemli ise, SEO uyumlu title yani başlıkta yazmak o kadar önem taşımaktadır. SEO uyumlu tag yazmak için birkaç hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki, başlıklarda anahtar kelime kullanımıdır. İçerik gibi başlıkta da anahtar kelime kullanımı sizi arama motorlarında en üste çıkarmaya yardımcı olacaktır. Tabi ki tüm başlığı anahtar kelimeler ile doldurmak yanlış bir tercih olacaktır bu anlam bütünlüğünü engelleyecek ve bilgi kirliliğine yol açacaktır.

İkinci olarak başlığın özgün olması gerekmektedir. Bu özgünlük sizi arama motorlarında üste çıkarmaya yardımcı olacaktır. Mutlaka başlıkta markanızın adına yer verilmelidir. Bu hem marka isminizin bilinmesine hem de daha çok markalaşmasına yardımcı olacaktır. Başlıklar mutlaka sade, anlaşılır bir dille yazılmalıdır. Okuyucu istediğini hemen bulmak isteyeceği için sade bir dille yazmak sizi daha ilgi çekici kılacaktır.

SEO Uyumlu Title Uzunluğu Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu title metinleri için başlık sınırlaması 50-60 karakterden oluşmaktadır. Bunun için arama motorlarının belirli bir sayı sınırlaması yoktur ama 60 karakterden daha uzun olduğunda, Google bunu yarıda kesebilir veya sonuna üç nokta koyabilir. Bu da başlığın görüntü açısından kötü gözükmesine yol açacaktır bu da sayfanın ziyaretçi sayısını azaltacak, çekiciliğini yitirecektir.

Title ne demek sorusuna yanıt bulduğumuza göre başlıkların nasıl olacağı hususu büyük önem taşımaktadır. Bir başlığı SEO uyumlu hale getirmek ne kadar önemli ise o başlığın uzunluğu da bizler için büyük önem arz etmektedir. Google gibi arama motorlarının optimizasyonu için başlıktaki kelime sayısını sınırlandırmak, anahtar kelime kullanmak, özgün ve ilgi çekici bir başlık kullanmak oldukça  önemlidir. Tabi ki bu özgün başlık yazımında profesyonel ekiplerden yardım almak sizin için daha sağlıklı olacaktır. 

Title Tag Nasıl Optimize Edilir?

Başlık diğer bir adıyla title,web sitenizin en üstünde yer alan HTML bağlantılı ögedir. Başlık etiketleri, kullanıcının bağlanacağı sayfaya hem bir köprü görevi kurarken hem de bilgi vermektedir. Bu açıdan da içerik editörleri ve yazarları için title büyük önem taşımaktadır.

Başlıkları optimize etmenin ilk yolu hangi biçimle yazılması gerektiğini anlamaktır. Tek bir doğru veya tek bir yanlış olmadığı için en iyi sonucu elde etmek için bilgi birikimine ve analiz edebilmeyi başarması gerekmektedir. En basit şekilde başlık oluşturma, birinci anahtar kelime-ikinci anahtar kelime ve markalaşma olmalıdır. Günümüzde çoğu arama motorundan yapılan sorgunun ortalama uzunluğu üç kelimedir. Bu biçime en iyi uyan ve en akıcı gelen seçeneği yazmak doğru bir tercih olacaktır.

Google arama motoru botları, bir başlık etiketindeki noktalama işaretlerini, tire veya kesme işareti gibi, anlayacak donanımda dizayn edilmiştir. Ancak kafa karışıklığına yol açmamak adına kullanılmamaya özen gösterilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Optimize etmek için en önemli üç kural şu şekilde olacaktır; kısa başlıklar kullanmayı tercih edin, noktalama işaretlerini kullanmaktan kaçının ve en alakalı olan anahtar kelimeyi ilk sözcük olarak kullanın. Bir SEO uyumlu yazı için başlık birçok şeyi ifade etmektedir, kolay gibi görünse de profesyonel bir ekibe ihtiyaç duymaktadır.  Title ne demek veya title tag nasıl yazılmalı iki önemli husus olsa dahi bu tamamen cevap olmayacaktır. Profesyonel bir ekiple en iyi sonucu almak için, İçerik Ajansı ile çalışmanız gerekir. 

SEO Başlık Etiketi Nasıl Belirlenir?

Title tag nedir ve title tag nasıl yazılmalı gibi sorulara cevap aldığımıza göre bir başlık nasıl yazılmalı ve nelere dikkat edilmeli bunları bilmememiz gerekmektedir.

SEO başlık etiketi, anahtar kelime ve marka ismi ile belirlenmesi gereken bir husustur. İçerisinde mutlaka konu ile alakalı anahtar kelimeler ve içerik hakkında sade bir bilgi vermeli ve okuyucu üzerinde merak uyandırması gerekmektedir. Bu anahtar kelimeler kullanılırken; anahtar kelimeler en çok tercih edilen anahtar kelimelerden en aza doğru sıralanmalı ve bu sıralanma sonucunda en çok aranılan anahtar kelime başlıktaki ilk sözcük veya bir tamlama şeklinde kullanılmalıdır. Her zaman uzun anahtar kelimeler kullanmak sizi arama motorunda ön plana çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin