Video İçerik Üretmenin İpuçları

Video İçerik Üretmenin İpuçları

İçindekiler

Marka mesajını anlaşılır ve ilgi çekici biçimde aktarmanın en iyi yollarından biri video içerik üretmektir. Etkili ve profesyonel hazırlanmış videolarla ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir, markanız ile ilgilenen kullanıcıları belli konular hakkında bilgilendirebilirsiniz. Video, her zaman dikkat çeken bir içerik formatıdır. Etkili bir YouTube içerik üretme stratejisiyle markanızın bilinirliğini arttırabilir ve ürünlerinizle ilgilenen sadık bir takipçi kitlesi yaratabilirsiniz.

Video İçerik Nedir?

Video; görselliğin ses ve yazıyla desteklenebildiği bir içerik formatıdır. Belli bir konuyu olabildiğince kısa sürede, detaylı ve anlaşılabilir biçimde anlatmanın en iyi yolu video içerik üretmektir.

Herhangi bir konuyu ya da marka mesajını video formatıyla anlatan içerikler bu şekilde adlandırılır. Video olarak hazırladığınız içeriklerin markanızın kurumsal kimliğinizi içermesi, yazılı ve sesli ögelerle desteklenerek marka mesajınızı hedef kitlenize uygun bir biçimde aktarması gerekir.

Video İçerik Üretmenin İpuçları

  • Videolarınızın dikkat çekici olması gerekir. İlk 20 saniye kuralı bu yüzden büyük bir öneme sahiptir.
  • Hazırladığınız videolar kolay takip edilebilecek bölümlere ayrılmalıdır.
  • Sürenin uzunluğu veya kısalığından çok verimli olmasına özen göstermelisiniz. İyi bir YouTube içerik oluşturmak için video zamanını verimli kullanmanız gerekir. Gereksiz uzatmalarla dolu bir dakikalık bir video sürenin anlatıyla entegre olarak ayarlandığı 10 dakikalık bir videodan daha az izlenecektir.
  • Kurumsal kimliğinizin videolarınızda da temsil edilmesi önemlidir. Bu yüzden videolarınızda diğer görsel ögelerinizle uyumlu bir tasarım düzeni izlemeli ve marka filigranı gibi kurumsal kimlik ögelerini kullanmalısınız.
  • Videolarınızın tasarım, üslup ve plan bakımından hedef kitlenize uygun olması son derece önemlidir.

Muhteşem Video İçerikler için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Video, temelde görsel bir anlatı biçimidir. Her anlatıda olduğu gibi giriş, gelişme, sonuç kısımları ve önemli aşamaları vardır. Videonun formatı ve amacı ne olursa olsun bir anlatısı olmalıdır. Dolayısıyla iyi ve etkili videolar hazırlamanın yolu bir plan oluşturmaktan geçer. Anlatının ana hatları ve önemli noktaları belirlenerek iyi bir plan çizebilirsiniz. Hatta bu aşamada senaryolarla ilerlemek de mümkündür.

Minimalizm, muhteşem bir video içerik üretmek için temel kavramlardan biridir. Anlatının detaylı olması fakat anlaşılabilir biçimde sunulması gerekir. Bu sayede izleyicinin videoyu kavraması, takip etmesi ve beğenmesi daha kolay olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte videoları görsel ve sesli ögelerle zenginleştirerek etkisini arttırabilirsiniz. Ama tüm bunlar için etkili bir fikir gerekir.

YouTube İçerik Fikirleri Geliştirin

İyi içerik, iyi fikirle başlar. Markanızı kitlelere tanıtacak etkili videolar hazırlamak için öncelikle YouTube içerik fikirleri üretmeniz gerekir. Parlak fikirlerin etrafında oluşturduğunuz planlarla etkili ve beğenilen YouTube video içerikleri üretebilirsiniz.

İyi fikir üretmek için trendleri sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Diğer yandan bulduğunuz fikir, hedef kitlenize ne kadar uygunsa o kadar iyidir. Geliştirdiğiniz içerik fikirleriyle markanızı YouTube’da ve diğer sosyal medya mecralarında görünür kılabilirsiniz.

Hazırlanmış ve etkili olmuş video kampanyalarını, reklamları ve içerikleri incelemek fikir bulma aşamasında yardımcı olacaktır.

YouTube Video İçerik Paylaşımı Sırasında Anahtar Kelimeler Ekleyin

İçerik ürettiğiniz veya hizmet verdiğiniz alanda arama yapan kullanıcıların size ulaşabilmesi için anahtar kelime konusuna dikkat etmeniz gerekir.

YouTube, her ne kadar bir video paylaşım sitesi olsa da dünyada en çok kullanılan ikinci arama motoru olarak bilinmektedir. Yani kullanıcıların ilgilendikleri, bilgi edinmek istedikleri alanda arama yaptıkları bir mecradır dolayısıyla SEO prensipleri YouTube’da geçerlidir. YouTube içerik yayınlarken, başlığı SEO’ya uygun belirlemeli ve anahtar kelimeleri video açıklamalarına eklemelisiniz.

Hizmetinizle ve içeriklerinizle ilgili sık aranan anahtar kelimeler için Google’ın anahtar kelime bulma araçlarını ve Ahrefs gibi üçüncü parti uygulamaları kullanabilirsiniz.

İlk 20 Saniye Kuralına Dikkat Edin

Kullanıcının herhangi bir terimde arama yaptıktan sonra videonuza ulaşmış olması tek başına yeterli değildir. İzleyiciler videolar ile ilgilenip ilgilenmemeye ilk 20 saniye içinde karar verirler. Videonuzun bu süreçte izleyiciyi ikna edebilmesi gerekir. YouTube video içerikleri üretirken ilk 20 saniyeyi mutlaka dikkat çekici kılmalısınız.

20 saniye kısa bir süre gibi görünse de bu süreyi etkili kılmak yapabileceğiniz çok şey vardır. Örnek vermek gerekirse iyi bir intro hazırlayarak izleyicinin ilgisini cezp edebilirsiniz. Ya da videonun başında, ilerleyen dakikalarda yanıtlayacağınız sorular sorabilirsiniz.

YouTube İçerik Stüdyosu’nda videoların izlenme süreleri hakkında verileri bulunmaktadır. Videolarınızın kaç saniye izlendiğini buradan görebilirsiniz. Eğer izleyiciler ilk 20 saniyeyi izlemiyor ya da belli bir süre sonra kapatıyorsa bu durum videolarınızın yeterince dikkat çekici olmadığı anlamına gelir. İçerik konseptinize uygun ve dikkat çekici açılış kurgularıyla videolarınızı etkili kılabilir ve izlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Farklı Konseptlerde İçerik Üretin

YouTube kanalınızı bir televizyon kanalı olarak düşünebilirsiniz. Markanızın ya da içeriklerinizin bir ana konsepti olabilir. Fakat izleyiciye sürekli aynı formatı sunmak bir süre sonra problem yaratacaktır. Bu durumda kullanıcıların ilgisini kaybetmeniz mümkündür. Farklı format ve konseptlerde video içerik üreterek kanalınıza olan ilgiyi sürekli hâle getirebilirsiniz.

Örneğin, bahçe ürünleri satan bir firmanız varsa, satışını yaptığınız ürünleri tanıtmak için videolar çekebilirsiniz. Fakat bu bir süre sonra izleyicileriniz için yeterli olmayacaktır. Haftanın belli günlerinde hobi bahçeciliği hakkında bilgi verebilir, bu konuda tanınmış kişilerle röportaj yapabilir ya da bitki yetiştirme hakkında ipuçları verebilirsiniz. Bu sayede ana konseptinizden uzaklaşmadan, kullanıcının ilgisini cezp edecek ve kanalınızı geniş bir kitleye ulaştıracak Youtube Video içerikleri üretebilirsiniz.

Gündemi ve Trendleri Takip Edin

Hedef kitlenizin temel ihtiyacı ve ilgi alanı ne olursa olsun sürekli değişen bir gündeme sahip olduğunu unutmamanız gerekir. Youtube içerik üretirken bu gündeme ayak uydurabilmeli ve sürekli güncel içerikler üretebilmelisiniz.

Herkes tarafından konuşulan bir trend söz konusu olduğunda bunun dışında kalmak mümkün olmayacaktır. Hedef kitleniz belli bir gündemle meşgulken bu gündeme uygun videolar üreterek onların ilgisini sürekli hâle getirebilirsiniz.

Sonuç olarak iyi bir içerik üretici olmak için aynı zamanda iyi bir takipçi olmak gerekir. Trendleri takip ederek etkili Youtube içerik fikirleri bulabilir ve kanalınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Özel günlerde ya da farklı gündemlerin söz konusu olduğu zamanlarda, bu gündemleri kanalınızın konseptiyle bir araya getirerek videolar çekebilir, markanızın bir trendin parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

YouTube Video İçeriklerine Kapak Görseli Ekleyin

Videolarınızın izlenmesi için arama sorgularında görünmesi ve dikkat çekici olması gerekir. Reklam görsellerinde kullanılan bir prensip burada da geçerlidir; kullanıcılar videolarınızla ilgilenmeye birkaç saniye içinde karar verirler. Eğer dikkat çekici bir kapak görseliniz yoksa kullanıcının ilgisi büyük ihtimalle başka bir videoya yönelecektir.

Thumbnail olarak da bilinen kapak görselleri, arama sonuçları listesinde videonuzun dikkat çekmesini sağlar. Bu görsellerin markanızın kurumsal kimliğiyle uyumlu renkler içermesi önemlidir. Ayrıca video başlığının ya da konusunun okunabilir ve kolay fark edilir biçimde yazılması gerekir. Gerekli görsel ögelerle destekleyerek kapak fotoğrafınızı etkili kılabilir ve videonuzun görülmesini sağlayabilirsiniz.

YouTube video içerikleri için kapak fotoğrafı tasarlamak zor değildir. Bunun için hazır photoshop taslaklarını kullanabilir ya da Canva’daki şablonlar üzerinden tasarım yapabilirsiniz.

Youtube kanalınızda dikkat çekmek ve başarılı olmak için İçerik Planı tarafından verilen video ajansı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin