Yazılı İçeriğinizi Video İçeriğe Dönüştürün

Yazılı İçeriğinizi Video İçeriğe Dönüştürün

İçindekiler

Başarılı bir içerik pazarlamasının yolu etkili stratejiyi bulmaktan ve hedef kitleye doğru araçlarla hitap etmekten geçer. Belli bir fikir doğrultusunda ürettiğiniz metinleri video içerik formatına dönüştürerek birçok mecrada yayınlayabilir ve geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Fikirlerinizi video formatında aktararak, geniş bir kitleye ulaşmak ve eriştiğiniz kişilerin dikkatini markanızın üzerinde tutmak mümkündür. Marka mesajınızı kısa bir süre içinde detaylı biçimde vermek için içerik dönüştürme opsiyonunu kullanabilirsiniz. Yazılı olarak oluşturulmuş içerikler elbette önemlidir fakat videolar ile fikirleri sade, anlaşılır ve akıcı biçimde aktararak daha çok kullanıcıya ulaştırmanız mümkün olacaktır. Diğer yandan, videolar ile anlattığınız fikirleri makaleler ile derinleştirip detaylandırabilir, video ve yazılı içerikleri marka mesajınızı anlatmak için etkili enstrümanlar olarak kullanabilirsiniz.

Video İçerik Nedir?  

Basit bir biçimde tanımlamak gerekirse, video formatında hazırlanan içerikler video içerik olarak adlandırılır. Bir videonun içerik tanımına sahip olabilmesi için; marka mesajını aktarması, izleyiciyi bilgilendirme ve belli bir konuda etkileşim yaratma amacı taşıması gerekir.

Sosyal medya kullanıcılarının gündelik alışkanlıklarında video izlemek önemli bir yer tutmaktadır. Instagram, YouTube, Twitter gibi platformlardan izlenen videolar rağbet görmekte ve kullanıcının ilgisini çekmektedir. Dolayısıyla, detaylı ve kapsamlı bir metne dayanılarak hazırlanan videoların dikkat çekmesi ve marka mesajını geniş kitlelere ulaştırması zor olmayacaktır.

Video İçeriğin Önemi    

  • Video, günümüzde en hızlı tüketilen içerik türü olarak kabul edilebilir. Özellikle sosyal medya mecralarında, görsel ve yazılı içeriklerden daha çok dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalar videoların diğer türlere göre %1200 oranında daha çok paylaşıldığını göstermektedir.
  • Video; görsel, işitsel ve yazılı içerik formatının kesişimi olarak kabul edilebilir. Birçok farklı unsuru bir araya getirme olanağı sunar. Bu yüzden, doğru kurgulanmış bir video içerik yüksek etkiye sahip olacaktır. 
  • Bilgi, hem görsel hem de işitsel olarak aktarıldığında daha çok akılda kalıcı olur. Nitekim bu sayede bilgiyi beyinde farklı bağlantılar kurarak öğrenmek ve kalıcı hâle getirmek mümkündür. Video, tam olarak bu sürecin gerçekleşmesini sağlar.

İçerik Dönüştürme Nedir?  

Herhangi bir içeriği bir formattan başkasına dönüştürmek içerik dönüştürme olarak tanımlanır. İçerik dönüştürülürken, kaynak içerikteki fikri koruyarak yeniden yorumlamak gerekir. Örnek vermek gerekirse yazılı bir metin videoya dönüştürüldüğünde, metnin fikri ve ana hatları korunmalı ve bu fikir görsel, işitsel öğelerle desteklenip aktarılarak, video formatına göre yeniden yorumlanmalıdır.

Hâlihazırda yazılı bir metne sahipseniz iyi bir video içerik hazırlamanız kolay olacaktır. Bu sayede fikrin ana hatlarını çıkarabilir, vurgu yapmanız gereken yerleri belirleyerek görsel ve işitsel öğelerle destekleyebilirsiniz. Video hazırlayarak, iyi ve detaylı bir fikri kolay anlaşılır hâle getirebilir, genel kullanıcı kitlesine hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

İçerik Dönüştürme Nasıl Yapılır?  

  • Anlatı oluşturmak içerik dönüştürme işleminin ilk adımıdır. Daha önce hazırlanmış olan metnin ana hatları, önemli noktaları belirlenerek yeni format için bir anlatı oluşturulmalıdır. Metindeki fikrin videoya aktarım süreci bu aşamada son derece önemlidir.
  • Oluşturulan anlatıyı destekleyecek görsel ve işitsel öğelerin yaratılması ikinci aşama olarak kabul edilebilir. Örnek vermek gerekirse, metnin belirli kısımları alınarak bir seslendirme metnine dönüştürülebilir. Aynı şekilde fikri destekleyecek görseller kullanılabilir.
  • Tipografi odaklı videolar yazılı metinleri video içerik formatına dönüştürmek için idealdir. Tipografinin vurgulandığı yerler belirlenerek videonun planı yapılabilir.
  • Yeni içeriği oluşturmak için doğru araç kullanılmalıdır. Video olarak hazırlanan içerikler için Adobe After Effects, Vegas gibi bir yazılım kullanılabilir.

Yazılı İçeriği Videoya Dönüştürmenin Faydaları  

Sosyal medyadaki kullanıcı davranışları üzerine yapılan araştırmalar, kullanıcıların metin okurken dikkatlerini kaybedebildiklerini göstermektedir.

Elbette bu veri yazılı içeriklerden tamamen vazgeçilmesi gerektiğini göstermez. Ancak informatik metinler ve makaleler, belli bir konuyu bütün detaylarıyla öğrenmek isteyen kullanıcılara hitap eder. Kullanıcının ilgisini informatik bir metni okumaya teşvik edecek ölçüde çekebilmek için en ideal yöntem içerik dönüştürme yapmak ve metni videoya dönüştürmektir.

Herhangi bir ürün ya da hizmet ile ilgilenmeye karar verme sürecimiz oldukça kısadır. Satın alma psikolojisi üzerine çalışan uzmanlar bu sürenin 1 saniyeden dâhi kısa olabileceğini söylemektedir. Dolayısıyla kullanıcıyı marka ile ikna etmek için saniyeler içinde tesir edecek bir anlatıya ihtiyaç vardır. Görsel ve işitsel ögelerin aynı anda kullanılabildiği videolar da bu anlatının oluşturulmasına yardımcı olur.

Yazılı İçeriği Videoya Dönüştürmek İçin 3 Mecra  

  • Instagram: Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Instagram üzerinden standart video gönderileri ile birlikte IG TV ve Reels videoları yayınlayabilirsiniz. Yazılı içeriklerinizi videoya dönüştürmek ve geniş kitlelere ulaştırmak için Instagram’ı tercih edebilirsiniz.
  • Pinterest: Kullanıcılara yalnızca kendi ilgi alanlarına yönelik gönderiler gösteren Pinterest video pazarlama için de önemi artan bir platformdur. Yazılı içeriklerinizi Pinterest için reklam videolarına çevirerek markanız ile ilgilenme potansiyeli olan kitleye ulaşabilirsiniz.
  • YouTube: Video denilince birçok kişinin aklına ilk olarak YouTube gelir. Metinlerinizi detaylı informatik videolara dönüştürmek isterseniz YouTube sizin için ideal bir platformdur.

Yazılı İçeriğinizi Instagram Video İçeriğine Dönüştürün  

Instagram, gündelik hayatımızda en çok yer edinen sosyal medya mecralarından biri olarak kabul edilebilir. Yapılan araştırmalar her gün en az 500 milyon kullanıcının Instagram’a giriş yaptığını göstermektedir. Görsel paylaşım odaklı bir sosyal medya platformu olan Instagram video içerik yayınlamak için de ideal bir mecradır. Farklı formatlarda (standart video gönderi, Reels ve IG TV) video yayınlama olanağı sunan Instagram ile videolarınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

İnformatik videolar Instagram’da her zaman dikkat çeker. Ayrıca iyi kurgulanmış videolar ile etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Dolayısıyla hazırlamış olduğunuz metinleri kullanarak etkili videolar hazırlayabilir ve Instagram’da bu videolar ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Gönderilerinizin dikkat çekmesi ve etkileşim alması için de iyi hazırlanmış olması gerekir. Sıradanlıktan uzak, anlaşılır içerikler Instagram’da diğerlerine göre başarılı olmaktadır. Daha önceden hazırlanmış bir metniniz varsa Instagram’da etkili videolar hazırlamak için iyi bir malzemeye sahipsiniz demektir. Bu metni bir senaryo gibi kullanabilir ve içerik dönüştürme ile Instagram için etkili videolar hazırlayabilirsiniz.

Yazılı İçeriğinizi Pinterest Video Pinleri ve Video Reklam İçeriğine Dönüştürün  

Pinterest’in video pazarlama için giderek yükselen bir trend hâline geldiğini söylemek mümkündür. Pinterest, kullanıcıya yalnızca kendi ilgi alanlarıyla ilgili kaydettiklerini ve buna benzer gönderileri gösteren bir platformdur. Dolayısıyla markanız ile ilgilenme ihtimâli olan kullanıcılara erişmek için iyi bir mecradır. Video pinleri hazırlayarak, ürünleriniz ya da içeriklerinizle ilgili hobilere sahip kullanıcılara erişebilirsiniz.

Pinterest aynı zamanda her geçen gün geliştirilen ve efektif hâle getirilen bir reklam opsiyonuna sahiptir. Hazırlamış olduğunuz metinleri video pinlere dönüştürerek Pinterest kullanıcılarına ulaşabilir ve markanızın bu platformda dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Pinterest video içerik yayınlama konusunda her geçen gün yeni opsiyonlar geliştirdiği için avantajlı bir platformdur. Ayrıca burada video yayınlayarak kullanıcıların gönderilerinizi kaydetmesini ve markanızdan daha çok haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, iyi hazırlanmış bir metin senaryo gibi kullanılarak içerik dönüştürme yapılabilir ve etkili videolarla geniş kitlelere ulaşılabilir. Hazırlanmış metinlerinizi hedef kitlenize hitap eden etkili ve profesyonel videolara dönüştürmek için İçerik Planı ile çalışabilirsiniz. Markanızı sosyal medya, tanıtım videoları ve ürünlerle dikkat çekici kılmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve video prodüksiyon ajansı olarak sunduğumuz kaliteli hizmetin keyfini çıkarmak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin