YouTube Abone Sayısının Önemi

YouTube Abone Sayısının Önemi

İçindekiler

YouTube, ana akım medya ile eşdeğer hâle gelmiş bir sosyal medya mecrası olarak kabul edilmektedir. Video paylaşım sitesi olmasına rağmen en çok kullanılan ikinci arama motoru olarak bilinmektedir. Ayrıca tüm dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesidir. Her dakika 300 saatlik video yüklenen YouTube, herkesin ilgi alanlarına yönelik içerik bulabildiği bir mecra olduğu için tercih edilmektedir. Bu durum YouTube’u markalar için de önemli kılmaktadır.

Markanızı başarıya ulaştırmak, sadık ve geniş bir kitle kazanmak için YouTube abone kazanmak için çalışmalar yürütmeniz gerekir. YouTube, dijital pazarlama ve marka bilinirliği için önemli bir mecradır. Bu yüzden YouTube abone artırma çalışmalarını ve içerik stratejilerini marka çalışmalarınızın ayrılmaz parçası hâline getirmeniz gerekir.

YouTube Abone Sayısını Artırmanın Yolları

YouTube kanalınıza abone olan kullanıcılar, videolarınızdan yüklediğiniz anda haberdar olabilir ve ürettiğiniz içerikleri ana akışlarında görebilirler. Ayrıca aboneler YouTube izlenme oranlarınızı da doğal olarak arttıracaktır.

Abone kazanmak için ise düzenli içerik üretmeniz, içeriklerinizde hedef kitlenize hitap eden bir üslup kullanmanız gerekir. Ayrıca planlı ve sabırlı ilerlemek son derece önemlidir. YouTube, bir Google şirketidir ve Google’ın arama terimlerinde nitelikli sonuçlar gösterme ilkesi burada da geçerlidir. Hizmet verdiğiniz konularla ilgili anahtar kelimelere yönelik içerikler üreterek ve planlı ilerleyerek YouTube abone sayınızı arttırabilirsiniz.

Hedef Kitleniz için Özel İçerikler Üretin

YouTube’u farklı kılan özelliklerden biri, farklı ilgi alanlarına ve ihtiyaçlara sahip kullanıcılara içerik üretme imkânı vermesi, dolayısıyla herkesin istediği tarzda ve konuda içerik bulabilmesidir. Sitenin kullanıcıları arasında markanızla ya da ürettiğiniz içeriklerle ilgilenme potansiyeli olan kullanıcılar bulunmaktadır. Fakat onlara ulaşabilmek için onlara özel içerikler üretmeniz gerekir.

Hazırladığınız videoların üslup, dil ve tasarım bakımından hedef kitlenize hitap etmesi YouTube abone artırma çalışmaları için son derece önemlidir. İçerik hazırlamaya başlamadan önce hedef kitlenizi analiz etmeniz ve onlara hitap eden bir video formatı oluşturmanız gerekir.

Kullanıcının ilgisini çekmek önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda bu ilgiyi sürekli hâle getirebilmek gerekir. Süreklilik sağlamak ise format bakımından hedef kitleye uygun içerikler üreterek bu içerikleri doğru zamanlarda paylaşmakla mümkündür.

İçerik Zamanlaması Yapın

YouTube, düzenli içerik üreten kanalları ön plana çıkaran bir algoritmaya sahiptir. İçerik kalitesi kadar zamanlaması da önemlidir. Videoları belli bir düzen içinde paylaşarak YouTube izlenme sayılarınızı arttırabilir ve kanalınızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

İçerik zamanlaması hedef kitle açısından da önemlidir. Örnek vermek gerekirse; hedef kitleniz hafta içi çalışan kişilerin çoğunlukta olduğu bir kitle ise videolarınızı Pazar günleri yayınlayabilirsiniz. Youtube İçerik Stüdyosu’ndaki planlama opsiyonunu kullanarak içeriklerinizi ileri tarihli olarak programlayabilirsiniz.

YouTube Kanalıma Abone Ol Butonu Ekleyin, Bitiş Ekranına Özel Tasarım Hazırlayın

Videolarınızı beğenen bir kullanıcı, içeriklerinizden daha fazla haberdar olmak isteyecektir. Bunun için videolarınıza aksiyona çağrı amaçlı bir abone ol butonu ekleyebilirsiniz. YouTube abone sayınızı arttırmak için hazırladığınız videolarda izleyicileri aboneliğe yönlendirebilirsiniz.

Bitiş ekranı da YouTube abone artırma için etkilidir. Hazırladığınız videoyu sonuna kadar izleyen bir kullanıcının diğer içeriklerinizle ilgilenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden videonuza bir bitiş ekranı ekleyerek izleyicilerinizi aboneye dönüştürebilirsiniz.

Marka Filigranı Ekleyin

Videolarınızın izlenmesi ve beğenilmesi tek başına yeterli değildir. Hazırladığınız videoların markanız ve kurumsal kimliğinizle özdeşleştirilmesi için bu kimliği hatırlatan ögelerin kurguda yer alması gerekir. Marka filigranı ekleyerek kurumsal kimliğinizi videolarınızda belirtebilir ve kullanıcıların kanalınıza aşinalık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca marka filigranı YouTube abone sayısının artmasına yardımcı olur.

Abone Ol Düğmesi Ekleyin

Sosyal medya, kullanıcıların hızlı reaksiyon gösterdikleri bir yerdir ve bu durum YouTube için de geçerlidir. Videolarınıza abone ol butonu ekleyerek, içerikleriniz ile ilgilenen kullanıcıların kanalınıza abone olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bildirim almaya teşvik ederek yayınladığınız videolardan anında haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

YouTube Video Sürenize Dikkat Edin, Montajla Uzayan Kısımlardan Kurtulun

YouTube üzerinden videonuzu izleyen bir kullanıcının aynı anda birçok uyarana maruz kalabileceğini her zaman göz önünde bulundurmanız gerekir. Açık olan sekmelerdeki sitelerden, bildirimlerden ve diğer etkenlerden uzak kalarak videonuzu izlemeye devam edebilmeleri için video süresini iyi ayarlamalısınız.

İdeal süre için belli bir dakika sınırından bahsetmek söz konusu değildir. Nitekim önemli olan sürenin uzunluğundan ve kısalığından çok verimli olmasıdır. Anlatmak istediğiniz konu için ideal süreyi bulmalı ve videoyu takip edilebilir bölümlere ayırmalısınız. Uzayan ve gereksiz kısımları montajla atarak izleyicinin dikkatinin videonuzda kalmasını sağlayabilir ve Youtube abone arttırma çalışmaları için etkili videoları üretebilirsiniz.

SEO Odaklı Başlık Üretin

İçerikleriniz ile ilgilenme potansiyeli olan kullanıcıların hangi terimlerle arama yaptığını bilmek son derece önemlidir. Videolarınızın izlenmesi için belli terimlerde arama yapan kullanıcıların size ulaşabilmesi gerekir. Video başlıklarınızın sık aratılan terimleri içermesi videolarınızın daha kolay bulunmasını sağlayacaktır. SEO odaklı başlıklar bulmak Youtube izlenme ve abone sayınızı artırmanız yardımcı olur. Anahtar kelime bulma araçlarını kullanarak hedef kitlenizin arama yaparken kullandığı terimleri bulabilirsiniz.

YouTube Kanal Açıklaması ve Kapak Görseli Ekleyin

YouTube kanalı, markanızın temsil edildiği bir mecradır. Dolayısıyla yalnızca videolarınızın değil kanalınızdaki görsel ögelerin de kurumsal kimliğinize göre tasarlanmış olması gerekir. Diğer yandan kapak görseli ve kanal açıklaması ekleyerek markanız ile ilgilenme ihtimali olan kullanıcıların videolarınıza ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz.

YouTube Aboneleriniz için Videolarınıza Açıklamalar Ekleyin

Videoda anlattığınız konularla ilgili bütün detayları kurguya eklemek mümkün olmayabilir. Örnek vermek gerekirse referans vermeniz gereken bazı kaynaklar olabilir ya da ek olarak belirtmeniz gereken durumlar olabilir. Bu tür içerikleri videonuzun açıklama kısmına ekleyebilirsiniz. Detaylı video açıklamaları yazmak SEO açısından da faydalı olacak ve kullanıcıların videolarınıza ulaşmasını sağlayacaktır.

YouTube Kanalınızı Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızdan Duyurun

Backlink kazanmanın en iyi yolu YouTube kanalınızı ve videolarınızı diğer sosyal medya mecralarında duyurmaktır. Kanalınızın bağlantısını hem kendi sosyal medya hesabınızda hem de içerik ürettiğiniz alanla ilgili insanların bir araya geldiği gruplar ve sayfalarda paylaşarak YouTube abone kazanabilirsiniz. Sayfanızın linkini paylaşmak YouTube izlenme sayılarınızı arttıracağı gibi daha çok insanın kanalınızla ilgilenmesini sağlayacaktır.

Videolarınıza Yapılan Yorumlara Sessiz Kalmayın

Hedef kitleniz ile kurduğunuz etkileşim bütün sosyal mecralarında olduğu gibi YouTube’da da önemlidir. Hatta YouTube kullanıcılarının bu konuda daha dikkatli olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Videolarınıza yapılan yorumlara yanıt vererek kullanıcıların ilgisini diri tutabilir ve kanalınızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Videonuzu izleyen kullanıcıların içeriklerinizle ve anlattığınız konularla ilgili soruları olacaktır. Bu soruları yanıtlamanız kanalınıza olan ilgiyi sürdürmeniz için son derece önemlidir. Diğer yandan yorumlara yönelik içerikler üreterek kullanıcıların ilgisini cezbedebilir ve kanalınızı daha sıkı bir biçimde takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak YouTube abone kazanarak sadık bir izleyici kitlesi edinmek için düzenli içerik üretmek, üretilen içerikleri hedef kitleye uygun bir konseptte hazırlamak ve izleyici kitlesiyle sürekli bir etkileşim hâlinde olmak gerekir. Bu kriterlere dikkat ederek abone sayınızı ve videolarınıza olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

Youtube kanalınızda dikkat çekmek ve başarılı olmak için ajansımız tarafından verilen video prodüksiyon ajansı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin