YouTube Kanalı Nasıl Açılır? Nasıl Opitimize Edilir?

YouTube Kanalı Nasıl Açılır? Nasıl Opitimize Edilir?

İçindekiler

YouTube her kullanıcısına profesyonel yayın imkânı sunan bir platformdur. Her ne kadar bir video paylaşım platformu olsa da günümüzde en çok kullanılan üçüncü arama motoru olduğunu söylemek gerekir. Google bünyesinde bir şirket olan YouTube, içerik üreticilerine video kurgusundan ses kütüphanesine kadar geniş imkânlar sunmaktadır. Bir YouTube kanalı açarak markanızı profesyonel hazırlanmış videolarla geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

YouTube Kanalı Nedir?

Her YouTube kullanıcısının bir profili vardır. Google hesabı ile bağlantılı olarak açılan, videoların yüklendiği ve listelendiği profil YouTube Kanalı olarak adlandırılır. Videolarınızı, canlı yayınlarınızı bu kanal üzerinden organize edebilir ve yayınlayabilirsiniz. Ayrıca videolarınıza gelen yorumları, beğenileri ve diğer tepkileri kanal üzerinden görebilirsiniz.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

Kanal açmak için bir Google hesabına sahip olmanız gerekir. YouTube kanalı nasıl açılır sorusunun cevabı ise oldukça kolaydır. Siteye Google hesabınızla girdikten sonra Kanal Oluştur butonuna tıklayabilirsiniz. Kanalınız bu aşamadan sonra açılmış olacaktır. Aynı Google hesabı üzerinden birden fazla kanal açabilirsiniz. Videolarınızı açtığınız kanala yükleyebilir, canlı yayınlarınızı organize edebilirsiniz.

Youtube Kanal Adı ve Channel Art 

YouTube video thumbnail görselleri, kanal banner tasarımları ve profil fotoğrafları channel art olarak tanımlanır. Bu kavramın son yıllarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. YouTube yayıncılığı popüler hâle geldikçe kanallar için hazırlanan görsel tasarımlar da önem kazanmıştır. Channel Art konseptiyle hazırladığınız görseller videolarınızın ve kanalınızın fark edilmesini sağlar. Dolayısıyla YouTube kanalı nasıl açılır sorusunu yanıtlarken channel art görsellerine de yer  vermek gerekir.

Channel art, kanalınızın görünürlüğünü arttırmak için önemli bir unsurdur ve görsellerin etkili bir biçimde hazırlanması gerekir.Kanal adınızı ve kurumsal kimliğinizi Channel Art ile bir araya getirerek etkili görseller üretebilirsiniz. Kurumsal kimliğinize ait görsel ögeleri YouTube thumbnail ve kapak banner tasarımlarıyla bir araya getirerek markanızı görünür kılabillirsiniz.

Kanal Adınız Anlattığınız İçerikleri Tamamlamalı

YouTube kanalınızın adı içerikleriniz hakkında belli bir beklenti yaratacaktır. İçeriklerinizin YouTube kanal isminiz ve konseptiniz ile uyumlu olması gerekir. Bir uyumsuzluk söz konusu olduğunda izleyicilerinizi takipçi hâline getirmeniz mümkün olmayacaktır. Videolarınız ilgi görse bile bu ilginin sürekliliği içeriklerinizin kanal kimliği ile uyumlu olmasına bağlıdır. Dolayısıyla, kanal adını belirlerken iyi düşünmeli, belli bir konsept oluşturmalı ve videolarınızı bu konsept dâhilinde yayınlamalısınız.

YouTube Kanal Adı Belirleme

Kanal adınız, YouTube’daki markanız olacaktır. Burada bir marka kimliği söz konusudur. Belirlediğiniz ismin ve kurumsal kimliğin içeriklerinizi, yayın formatınızı ve fikirlerinizi temsil etmesi gerekir. Dolayısıyla YouTube kanalı adı belirlerken titiz davranmalısınız.

Hâlihazırda bir markanız ve kurumsal kimliğiniz varsa bunu YouTube’da kullanabilir, channel art ögelerini kurumsal kimliğinizle birleştirebilirsiniz. Fakat belli bir konseptte yayın yapmayı planlıyorsanız kanal adınızı iyi belirlemeniz gerekir. Kanal adınız, yayınlarınız ile bağlantılı olmalıdır.

YouTube Kanal Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

YouTube kanal adınızı aşağıdaki yönergeleri izleyerek istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Eğer bulduğunuz isim yayın konseptinizle uyuşmuyorsa YouTube kanalı adınızı değiştirmeniz faydalı olacaktır.

 • YouTube Studio sayfasına giriş yapın. Profil fotoğrafınıza tıkladığınızda açılan menüden girebilirsiniz.
 • Studio menüsünün sol kısmında Özelleştirme sekmesi bulunmaktadır. Buradan Temel Bilgiler’i seçin.
 • Tıkladığınızda Düzenle kısmı karşınıza çıkacaktır. Buraya tıklayın.
 • Yeni kanal adınızı ve açıklamanızı bu kısma girin.
 • Yayınla butonuna tıkladıktan sonra kanalınızın adı değişmiş olacaktır. Kanal adı değişikliğinin her yerde görünmesi belli bir süre alabilir.

Channel Art Boyutlandırması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YouTube kanalınızı görsel olarak optimize etmek için banner, thumbnail gibi channel art ögelerinin boyutlarına dikkat etmeniz gerekir. Tasarladığınız görseller bütün cihazlardan görünebilir olmalıdır.

 • YouTube banner için kullanılabilecek en küçük boyut 1546×423 ölçüsüdür. Bannerı daha büyük ölçülerde tasarlayarak görünür olmasını istediğiniz kısmı bu boyuta sığdırabilirsiniz. Böylece kapak fotoğrafınız PC, mobil ve TV cihazlarından görünecektir.
 • YouTube video thumbnail görselleri için ideal boyut 1920×1080’dir.

Kanalı Web Sitenizle Bağlantılı Hale Getirin

YouTube, markanızı geniş kitlelere ulaştırmak için etkili bir mecradır. Burada yaptığınız yayınlarla sitenize trafik kazandırabilirsiniz. Web sitenizi videonuzun bitiş ekranına ya da açıklamalarına eklemek etkili olacaktır. Diğer yandan YouTube videolarınızı embedlayarak sitenizde yayınlayabilir ya da blog sayfanızda videolarınıza referans veren içerikler üretebilirsiniz. Etkili bir stratejiyle hem YouTube kanalı hem de web sitesi için organik trafik kazanarak marka bilinirliğinizi ve markanıza olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

Hakkında Bölümü

İzleyicilerinize yayın konseptinizle ve içeriklerinizle ilgili bilgi akışı sağlamak için hakkında bölümünü kullanabilirsiniz. Bu kısımda markanızla veya içerik üreticisi kimliğinizle ilgili bilgi sağlayarak izleyicilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Hakkında kısmında kendinizi tanıtırken kısa ve sade açıklamalar yapmaya özen göstermelisiniz. Buraya yazdığınız metin ziyaretçilerinizi YouTube kanalı ile ilgilenmeye  ve videolarınızı izlemeye teşvik etmelidir.

Kanalınızın Ana Sayfası

Kanalınızı ziyaret eden bir kullanıcı ilk olarak ana sayfanızla karşılaşır. Videolarınızın ilgi çekmesi için bu kısmın iyi düzenlenmiş olduğundan emin olmalısınız. YouTube, kullanıcılarına ana sayfa düzenleme opsiyonu sunmaktadır. Belli bir videoyu öne çıkarabilir, oluşturabilir ve ana sayfanıza bölümler ekleyerek özelleştirebilirsiniz.

YouTube kanalı anasayfanız ile ilgili bütün düzenlemeleri YouTube Studio üzerinden yapabilirsiniz. Burada kanalınıza bölüm ekleyebilir, videolarınızın nasıl görüneceğini belirleyebilir, fragman oluşturabilir ve diğer düzenlemeleri yapabilirsiniz.

YouTube Kanalı Nasıl Optimize Edilir?

İçerikleriniz veya sektörünüz ile ilgili arama yapan kullanıcıların videolarınıza ulaşabilmeleri için YouTube kanalı nasıl optimize edilir sorusunu yanıtlamakta fayda var. YouTube, içerik üreticilerine geniş kitlelere yayın yapma imkânı sunan bir platformdur fakat burada yayın yaparken yüksek bir rekabet gücüne sahip olmak gerekir. Videolarınız ve kanalınız için SEO çalışmaları yürüterek kanalınızı optimize edebilirsiniz.

Etkili bir YouTube SEO çalışması için video başlıklarınızda ve açıklamalarınızda içerikleriniz ile alakalı arama terimlerine yer vermeniz gerekir. Videolarınızın bağlantılarını sosyal medya profillerinizde ve içerik ürettiğiniz konular ile ilgili sayfalarda paylaşarak backlink sağlayabilir ve başarılı bir optimizasyon çalışması yürütebilirsiniz.

YouTube Kanal Optimizasyonunda Hedef Ülke Nasıl Belirlenir?

YouTube videolarınızın optimize edildiği ülke Google hesabınızı kullandığınız dile göre ayarlanır. Fakat optimizasyonu ayarlar üzerinden belirleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

 • Sağ üst köşede yer alan profil resminize tıklayın.
 • Açılan menüde Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Genel ayarlar menüsünden konuma dokunduktan sonra optimizasyon yapacağınız ülkeyi seçebilirsiniz.

YouTube Kanalınıza Link Verin

Videolarınızın ve kanalınıza organik ziyaretçi çektiğinizde hem YouTube aramalarında hem de Google’da görünürlüğünüz artacaktır. Bu yüzden YouTube kanalı linkinizi ve video bağlantılarınızı hedef kitlenizin dikkatini çekecek mecralarda paylaşmaya özen göstermelisiniz. Link paylaşarak kanalınıza organik hit kazandırabilir, izlenme sayılarınızı ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Bunlar da doğal olarak görünürlüğünüzü arttıracaktır.

YouTube Video Görüntü Kalitesi 

Görüntü kalitesi YouTube kanalı ve videoları için önemli bir kriterdir. Yüklediğiniz videoların izlenebilmesi için yüksek kalitede olması gerekir. YouTube’un mobil cihazlar ve PC ile birlikte televizyonlardan da izlenebildiğini unutmamanız faydalı olacaktır. Yüksek çözünürlüklü videolar yükleyerek içeriklerinizin bütün cihazlardan izlenmesini sağlayabilirsiniz. YouTube için kullanılan bütün kurgu araçlarında yüksek çözünürlüklü export seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca, kamera ve cep telefonlarında HD video opsiyonu yer almaktadır. Bu opsiyonları kullanarak YouTube kanalı için yüksek çözünürlüklü videolar üretebilirsiniz.

Thumbnail Optimizasyonu

Videolarınız YouTube arama sonuçlarında ve anasayfasında thumbnaillerle yani küçük resimlerle görülür. Thumbnail optimizasyonu rekabet açısından oldukça önemlidir. Dikkat çekici bir video görseliniz yoksa kullanıcıların videolarınızla ilgilenme ihtimali düşük olacaktır. Thumbnail görsellerinizde belli bir düzen kullanmanız da kanal kimliğiniz ile bütünlük oluşturmanızı sağlar.

Thumbnail görsellerini hazırlamak için Canva gibi tasarım araçlarını kullanabilirsiniz.

YouTube Yorum Ayarları Nasıl Yapılır?

YouTube yorumları etkileşim için son derece önemlidir. Fakat yorumları moderasyon sürecinden geçirdikten sonra yayınlamak ya da tamamen kapatmak isteyebilirsiniz. Yorum ayarları için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

 • YouTube Studioya giriş yapın.
 • Solda yer alan menüde Ayarlar’ı tıklayın
 • Topluluk menüsünün altındaki Varsyılanlar’ı tıklayın. Kanalınızdaki yorumlar bölümünden yorum seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.
 • Topluluk sekmesi yoksa yeni videolarınızdaki yorumlar kısmından video yorum ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

YouTube Profil Resmi Nasıl Eklenir?

YouTube kanalı profil resmi yüklemek için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz gerekir.

 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan profil resminize tıklayın.
 • Kanalınız seçeneğine tıklayın
 • Kanalı düzenle’yi geçtikten sonra buradaki profil resmine tıklayın.
 • Bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebilir veya webcam erişimi vererek fotoğraf çekebilirisniz.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra kaydet’i tıklayın.

YouTube Profil Resmi Nasıl Değiştirilir?

YouTube profil fotoğrafı yükleme ve değiştirmek için gereken yönergeler aynıdır. Kanalınızı düzenleyerek profil resminizi değiştirebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Kanalınız için yüksek görünürlük ve güçlü hikaye anlatımı ile ilk saniyeden itibaren dikkat çekecek videolar oluşturuyoruz. Bu platformda dikkat çekmek ve başarılı olmak için ajansımız tarafından verilen video ajansı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin