YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İçindekiler

YouTube, son yıllarda neredeyse ana akım medya ile aynı işlevi görmeye başlayan bir platform. Gerek içerik üreticilere gerekse markalara sınırsız imkânlar sunan YouTube, düzenli ve kaliteli içerik üreten kişileri ön plana çıkaran bir algoritamaya sahip. İçeriklerinizi belli bir stratejiyle üretip yayınlayarak ve bazı hususlara dikkat ederek YouTube SEO yapabilir ve markanız ile ilgili konularda arama yapan kişilerin size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

İzlenme sayınızı arttırabilmek için dikkat etmeniz gereken birçok husus söz konusu. YouTube’a her dakika milyonlara video yüklenmekte dolayısıyla bu mecrada başarılı olabilmek için sabırlı davranmanız, kaliteli içerik üretmekten vazgeçmemeniz gerekir. YouTube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını ararken içerik üretiminin ve videolarınızı izleyen kitleyi doğru yönlendirmenin öneminden bahsetmekte fayda var.

YouTube SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) herhangi bir sayfayı arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmaları ifade eder. YouTube kanal ve videolarını arama motorlarında görünür kılmak, üst sıralara çıkarmak ve ilgili arama terimlerinde iyi bir sıralama kazandırmak için yapılan çalışmalar da YouTube SEO Nedir sorusunun cevabıdır.

YouTube video açıklamaları, bağlantı paylaşımları SEO çalışmasının parçası olarak kabul edilebilir. Fakat optimizasyon çalışmalarında hızlı, etkili sonuçlar ve YouTube videosunu görünür kılarak iyi bir sıralama kazandırmak için kapsamlı çalışmalar yapılması gerekecektir. Etkili bir SEO çalışmasıyla videolarınızın izlenmesini sağlayabilir dolayısıyla markanızı hem YouTube’da hem de arama motorlarında görünür kılabilirsiniz.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

  • YouTube, kullanıcılarına SEO bakımından birçok avantaj sunmaktadır. Bilindiği gibi YouTube, Google’a bağlı bir platformdur ve Google’ın temel prensibi arama terimleriyle ilgili nitelikli içerikleri kullanıcıya sunabilmektir. Kaliteli içerik üretimi, çalışmaların ilk ve en önemli aşaması olarak kabul edilmelidir. Hazırladığınız videolar arama terimleriyle ilgili, anlaşılabilir olmalı, görsel ve ses kalitesi yüksek olmalıdır.
  • Diğer optimizasyon faaliyetlerinde olduğu gibi YouTube SEO Çalışması da iç ve dış SEO olarak adlandırılabilir.
  • Videonun sosyal medya hesaplarında, internet sitelerinde, bloglarda paylaşılarak referans verilmesi dış SEO çalışmalarına dâhildir.
  • Videonun tanıtılmasını sağlayan görsel ve metinlere, anahtar kelimelere ve video bağlantısının kaliteli backlink almasına özen göstermek ve buna yönelik çalışmalar yürütmek gerekir. Videoya verilen referanslar arttıkça videonun görünürlüğü de doğal olarak yükselecektir. Diğer yandan video etkileşimini arttırmak için yapılan çalışmalar da SEO kapsamında değerlendirilebilir.

YouTube SEO Anahtar Kelimeleri Belirleyin

YouTube ve Google algoritmaları sürekli olarak değişmektedir. Ancak bütün algoritma değişikliklerine rağmen bu platformların temel ilkesi, kullanıcıya arama terimleriyle alakalı, kaliteli içerikler sunabilmektir. Etkili bir Youtube SEO Çalışması için öncelikle videolarınızı ön plana çıkaracağınız ve içerik üreteceğiniz kelimeleri belirlemeniz  gerekir. Anahtar kelimeleri ürettiğiniz içerik ile alakalı olmalı ve arama motorlarında görünürlük kazandıracak nitelikte olmalıdır.

Genellikle zannedilenin aksine çok sayıda anahtar kelime kullanmak YouTube videolarına iyi bir görünürlük kazandırmaz. Tam aksine böyle bir durum izleyicide spam etkisi yaratabilir. Önemli olan anahtar kelimelerin çokluğu değil, içeriği doğru biçimde ifade etmesidir. Anahtar kelime planlarken bu prensibe dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Videolarınızı hakim olduğunuz konularda üretmeniz gerekir. Fakat anahtar kelime çalışmasıyla bu konuları daha ilgi çekici hâle getirebilir ve hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Youtube SEO Çalışması kapsamında anahtar kelime bulabileceğiniz birçok platform vardır. Ücretli ve Ücretsiz SEO araçlarını kullanarak anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı da optimizasyon için iyi bir yardımcıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıdan Faydalanın  

Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Ads Keyword Planner) reklam ve SEO çalışmaları için etkili bir planlayıcıdır. Güçlü bir anahtar kelime listesi çıkarmanıza yardımcı olarak optimizasyon çalışmalarına büyük bir katkı sağlar. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile ürettiğiniz içerikler ile ilgili anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Ayrıca video reklamları vermeyi düşünüyorsanız, kelime önerileri ve rekabet gücüne göre bütçe tahminleriyle etkili bir strateji yaratabilirsiniz.

Piyasada anahtar kelime planlayıcı opsiyonu olan birçok SEO aracı bulunmaktadır. Ancak Google Anahtar Kelime Planlayıcı kapsamlı olanaklara sahip olmakla birlikte ücretsizdir. Google ADS hesabınız varsa planlayıcıyı herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, yalnızca anahtar kelime önermek için kullanılan bir araç değildir. Seçtiğiniz anahtar kelimelerdeki rekabet gücünü de bu araç ile öğrenebilirsiniz.

Dosyanızı Adlandırın  

YouTube yüklediğiniz video sizin belirlediğiniz başlık ile yayınlanacaktır. Bunun dışında yüklediğiniz dosyanın adı her ne kadar önemsiz bir detay gibi görünse de SEO’da etkilidir. Nitekim YouTube algoritması videolarınızı değerlendirirken dosya isimlerine de bakmaktadır.

Örneğin; En Ucuz 10 Yemek Tarifi isimli bir video oluşturduysanız, yüklediğiniz dosyanın “video2412.mp4” benzeri bir isme sahip olması iyi bir seçim olmayacaktır. Bu durum optimizasyon açısından dezavantaj yaratır. SEO, her detayına dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Dolayısıyla böyle bir durumda videoyu doğru isimlendirmeniz gerekir. Videonuzu yüklemeden önce “en_ucuz_10_yemek_tarifi.mp4” şeklinde isimlendirerek SEO’ya katkı sağlayabilirsiniz. SEO söz konusu olduğunda küçük ayrıntılar büyük sonuçlara sebep olur. Dolayısıyla bu ayrıntıyı göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

YouTube SEO İçin Video Etiketlerini Kullanın

Kaliteli içerikler hazırlamak elbette önemlidir. Fakat hazırlanan içeriklerin konuyla ilgilenen kullanıcılar tarafından görünür olması gerekir. Sizinle aynı konuda içerik üreten diğer kanalların önüne geçebilmek ve görünür olabilmek için video etiketlerini mutlaka kullanmanız gerekir. Video etiketlerini kullanarak hem YouTube hem de Google aramalarında görünür olabilir ve başarılı bir çalışma yapabilirsiniz.

Video etiketleri YouTube botları tarafından algılanmakta ve videonuzun dizindeki sıralamasını etkilemektedir. Dolayısıyla videonuzun sıralamada çıkması ve ilgili terimlerde arama yapan kullanıcıların içeriklerinize ulaşması için video etiketlerini doğru biçimde kullanmalısınız.

Altyazı ve SRT Dosyası Ekleyin

Altyazılı YouTube videoları, diğerlerine göre daha çok izlenmekte dolayısıyla YouTube ve Google dizinlerinde daha görünür olmaktadır. Bu durumun belirli sebepleri vardır:

  • Altyazılı videolar, işitme engelliler tarafından da izlenebilmektedir.
  • Altyazı, izleyicinin dikkatini videoya vermesine yardımcı olur. Ayrıca telaffuz hatalarından kaynaklanan durumlar altyazı ile telafi edilebilir.
  • YouTube, eklenen altyazıları otomatik olarak başka dillere çevirmektedir. Videolarınıza altyazı ekleyerek farklı diller konuşan izleyicilerin de sizi izlemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında altyazı ve SRT dosyası eklemenin videoların görünürlüğü açısından avantaj yarattığını söylemek doğru olacaktır. Videolarınıza altyazı ekleyerek izlenme sayınızı arttırabilir, geniş bir kitleye ulaşabilir ve dolayısıyla YouTube SEO puanınızı arttırabilirsiniz. Diğer yandan içerik üretici hesabına sahipseniz, videolarınız yurtdışından izlendiğinde Google Adsense geliri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat Çekici Küçük Resimler Kullanın

Görsel olarak videodan bir kesit kullanmanız büyük bir hata olacaktır. Nitekim videonuzu sıralamada gören bir kullanıcı, thumbnail görseline bakarak ilgilenmeye karar verir. Dolayısıyla bu görselin ilgi çekici olması gerekir. Büyük puntolu yazılar ve etkileyici bir görsel kullanarak videonuza arama sonucu rastlayan kullanıcıların dikkatini çekebilir ve izlenme oranını arttırabilirsiniz.

Thumbnail görseli hazırlamak için birçok ücretsiz araç bulunmaktadır. Canva gibi online araçlar kullanabilir ya da ücretsiz Thumbnail şablonlarını photoshopta düzenleyerek videonuz için kapak görseli oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların videonuz ile ilgilenip ilgilenmemeye karar vermeleri için yalnızca birkaç saniyelerinin olduğunu ve dikkatlerinin çok kolay biçimde dağılabileceğini unutmamanız faydalı olacaktır.

Videoya Konum Ekleyin, Yerel Kitlelere Erişin

SEO ve çalışmalarında etkili olmanın ve geniş kitlelere ulaşmanın yolu ilk etapta kitleyi daraltmaktan geçer. Sınırlı bir kitleye hitap edip sadık izleyiciler kazandıktan sonra kitlenizi genişletebilir hatta yurtdışına hitap edebilirsiniz. Fakat ilk etapta lokal izleyiciye hitap eden videolar hazırlamanız YouTube SEO Çalışması açısından faydalı olacaktır.

Videonuza konum ekleyerek belli bir konumdaki insanların daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse videonuza İzmir konumunu eklediğinizde İzmir ve çevresinde bulunup içeriklerinizle ilgili arama yapan kullanıcıların videolarınıza erişimi daha kolay olacaktır. Diğer yandan konum belirlemek, bu konum dışındaki kullanıcıların size ulaşmaları için herhangi bir engel teşkil etmez. Sadece  hedef kitlenizi spesifik hâle getirmenize yardımcı olur.

Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi, SEO çalışmasının temel ilkelerinden biridir. YouTube SEO çalışması bir yol haritası çıkarmak için daha önce sizinle benzer konularda içerik üretmiş olan hesapları takip etmeniz ve analiz etmeniz faydalı olacaktır. Bu kanallara gelen olumlu ve olumsuz geri dönüşleri analiz ederek kendi kanalınız için bir yol haritası çıkarabilir ve etkili stratejiler belirleyebilirsiniz.

YouTube, rekabet gücünün önemli olduğu bir platformdur. Videoların sıralamadaki yeri her dakika değişebilir. Dolayısıyla sağlam bir yere sahip olmak için rakiplerinizden haberdar olmanız gerekir. Rakipler model alınmamalı fakat başarıları ve hataları gözlemlenerek bir strateji belirlenmelidir.

Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin

Bir anahtar kelime ne kadar aratılıyorsa bu kelimede rekabet etmek o kadar zor olacaktır. Fakat kelime ve kelime grupları sürekli olarak yenilenmektedir. Dolayısıyla, yayın yaptığınız içerik ile ilgili yeni kelimeler ortaya çıkabilir. YouTube SEO faaliyetlerinde başarılı olmak istiyorsanız Google Anahtar Kelime Planlayıcısını video yüklemeden önce mutlaka kontrol etmenizi ve yeni anahtar kelimelere çalışmanızı tavsiye ederiz. Yeni kelimelere çalışarak videolarınızın görünürlüğünü arttırabilir ve içeriklerinizle spesifik olarak ilgilenen sadık bir kitle kazanabilirsiniz.

Videolarınıza Yorum Yapmaya Teşvik Edin

Videolarınız etkileşim aldıkça sıralamadaki yeri yükselecektir. Beğeni ve yorumlar bu bakımdan YouTube SEO nedir sorusunu yanıtlarken önemli bir yere sahiptir.

İzleyicilerinizden yorum yapmalarını isteyebilir ve bu sayede videonuzun etkileşim almasını sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir sonraki videonuzda cevaplandırmak üzere yorum kısmında soru sormalarını isteyebilir ya da sonraki videolarınızın içeriğini bu yorumlar ile belirleyebilirsiniz. Etkileşim arttıkça sıralamanız da buna bağlı olarak yükselecektir.

Videonuz İzlendikten Sonra İzleyicilerinizi Abone Olmaya Teşvik Edin

Google algoritması, ilgi çeken içerikleri ön plana çıkarır. Kanalınız belli bir abone sayısına sahip olduğunda videolarınızın izlenmesi doğal olarak artacağı için YouTube SEO çalışması başarılı bir biçimde ilerleyecektir. Dolayısıyla kanalınızı geniş kitlelere ulaştırmanın yolu sadık bir abone kitlesine sahip olmaktan geçer.

Hazırladığınız videolarda izleyicilerin abone olmasını ve bildirim almasını isteyebilirsiniz. Bu sayede aboneleriniz yayınladığınız her videodan bildirimler sayesinde haberdar olacak ve etkileşiminiz artacaktır.

Takipçi satın alma ve illegal yollarla takipçi edinme yöntemlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Takipçi satın almak hesabınızın bloke edilmesine sebep olacağı gibi videolarınızı asıl kitlesinden uzaklaştırır. Takipçilerinizi organik bir biçimde kazanmaya özen göstermeli ve bu konuda sabırlı davranmalısınız.

Videonuzu Paylaşmaya Teşvik Edin

Sosyal medya kullanıcıları, beğendikleri içerikleri paylaşma eğilimindedir. Diğer yandan, içeriklerinizin paylaşılması Google’ın bu içerikleri kaliteli ve özgün olarak algılanmasını sağlayacak dolayısıyla YouTube kanalınızın görünürlüğü açısından büyük bir fayda sağlayacaktır.

Takipçilerinizden videolarınızı paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede videolarınız daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarında ve bloglarda paylaşılan videolar kanalınızın backlink kazanmasını sağlayacak videoların görünürlüğünü sağlamak açısından faydalı olacaktır.

Tıklanma Oranını Arttırın 

YouTube izlenme oranları kadar tıklanma oranları da etkilidir. Google ve YouTube botları videoları tıklanma sayısı, izlenme süresi gibi farklı parametreler ile değerlendirmektedir. Tıklanma oranını arttırarak videolarınızın üst sıralarda çıkmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Videolarınızı sosyal medya mecralarında ve farklı yerlerde paylaşarak tıklanma oranını arttırabilirsiniz.

Tıklanma sayınızı arttırmak için doğal yolları takip etmeye özen gösteriniz. Trafik satın alma gibi uygulamalarçalışmalarınıza zarar verecek hatta sıralamadan çıkarılmanıza sebep olacaktır.

İzlenme Sürenizi Arttırın 

İzlenme süresi, sıralamadaki yerinizi belirleyen önemli kriterlerden biridir. Ayrıca belli bir sürenin üzerine çıktığınızda reklam almanız da kolaylaşacaktır. İzlenme sürenizi arttırmak için videoyu kısa bölümlere bölebilir, altyazı ekleyebilir ve ilgi çekici hâle getirebilirsiniz. İzlenme sürelerinizi sürekli kontrol ederek iyileştirme sağlayabilirsiniz.

YouTube SEO Nasıl yapılır sorusunu yanıtlarken titiz davranmak gerekir. YouTube kanal yönetimi profesyonellik gerektiren bir iştir. İçerik Planı olarak markanızı YouTube’ta görünür kılacak nitelikli ve profesyonel bir çalışma yürütüyoruz. İçerik Planı olarak; grafik tasarım, video kurgu, metin üretimi gibi farklı alanlarda uzman kişilerin  buluştuğu video ajansı hizmetiyle markanızı YouTube’da trend hâline getirebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin