YouTube Videolarınız İçin Yapması Kolay SEO Uygulamaları

youtube seo uygulamaları

YouTube Videolarınız İçin Yapması Kolay SEO Uygulamaları

İçindekiler

YouTube, günümüzde neredeyse ana akım televizyon yayıncılığının yerini almış durumda. Markalar ve içerik üreticileri için oldukça avantajlı ve geniş kitlelere ulaşma imkânı sunan bir platform olduğunu söylemek mümkün. YouTube’da video yayınlayarak, sektörünüzle ya da ürettiğiniz içeriklerle ilgilenen binlerce insana ulaşabilir ve marka farkındalığı yaratabillirsiniz. Fakat YouTube yayıncılığında YouTube SEO başta olmak üzere dikkat etmeniz gereken birçok konu var

YouTube üzerinden yayın yapmak ve bu alanda başarılı olmak için iyi ve etkili bir strateji izlemek gerekir. Bu stratejinin en önemli aşaması insanları YouTube videolarınızdan haberdar etmektir. Bunun için ise YouTbe SEO nedir konusunda araştırma yapmanızda fayda var. YouTube SEO teknikleriyle insanların videolarınızdan haberdar olmalarını sağlayabilir ve izleyici kitlenizi arttırarak kanalınızı bilinen bir marka hâline getirebilirsiniz.  YouTube kanalınızda daha dikkat çekici, yüksek görselliğe ve etkili anlatıya sahip videolar yayınlaya bilmeniz için prodüksiyon ajansı İçerik Planı ile iletişime geçebilirsiniz.

YouTube SEO Nedir? Neden Önemlidir?

YouTube, yalnızca bir video yayınlama platformu değildir. Her ne kadar Google’a bağlı bir servis olsa da yapılan araştırmalar Youtube’un dünyanın en çok tercih edilen 3.arama motoru olduğunu gösteriyor. Yani Youtube yalnızca video edinmek için değil, bilgi edinmek ve arama yapmak için de kullanılan bir platform. Dolayısıyla YouTube yayıncılığı yaparken buranın aynı zamanda bir arama motoru olduğunu düşünmekte fayda var. Youtube SEO çalışmaları yaparken bu konuya dikkat etmek gerekir.

SEO, bilindiği gibi arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Yani sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkmalarını sağlamak için yapılan çalışmalar bu kapsamda incelenir. Google dizinine kaydedilen web siteleri gibi YouTube videoları da arama sonuçlarında yer alır. Videoların arama sonuçlarında görünebilmesi için yapılabilecek bazı çalışmalar vardır. Bu çalışmalar YouTube SEO olarak adlandırılır.

Kısacası YouTube SEO nedir sorusunu YouTube videolarının arama motorlarında görünür olması ve video ile ilgili konularda arama yapan kullanıcılar tarafından bulunması için yapılan çalışmalar olarak yorumlayabiliriz.

YouTube, bireysel kullanıcılardan şirketlere kadar milyonlarca insanın yayın yaptığı bir platformdur. Google üyeliği olan herkese buraya video yükleyebilir. Diğer yandan Google’ın SEO algoritması YouTube için de geçerlidir. İyi bir Youtube SEO çalışmasıyla videoları hem Youtube’ın arama motorunda hem de Google dizininde görünür kılmak mümkündür.

YouTube Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilindiği gibi, SEO çalışmalarının temel amacı belli anahtar kelimelerde ön plana çıkabilmektir. Geniş kitlelere hitap edebilmek için doğru anahtar kelime kombinasyonlarını bulmak ve çalışmaları bunlara göre yapmak gerekir. YouTube SEO konusunda başarılı sonuçlar elde etmenin yolu da kullanıcılar tarafından sık aranılan kelimelere yönelik çalışmalar yürütmekten geçer. Bu da YouTube anahtar kelime planlayıcı aracıyla mümkündür.

YouTube anahtar kelime planlayıcı araçları istikrarlı bir biçimde yayın yapmanıza yardımcı olur. Bu araçlarla videolarınız için yeni konular ve başlıklar bulabilirsiniz. Bu sayede yayınlarınızı sürekli hâle getirebilirsiniz. Sık aranan anahtar kelimeleri başlık olarak kullanmanız ve video açıklamalarınızda geçirmeniz de YouTube SEO bakımından avantaj yaratacak, videolarınızın aramalarda görünmesini ve kullanıcıların videolarınıza yönelmesini sağlayacaktır.

YouTube anahtar kelime planlayıcı için Google Ads’in anahtar kelime planlama aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca Ahrefs, Keywordtool.io, Ubersuggest gibi anahtar kelime bulma araçları da YouTube anahtar kelime planlamak için etkili olacaktır. Bu araçları kullanarak Youtube SEO uyumlu videolar yayınlayabilir, videolarınızı geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırabilirsiniz.

YouTube SEO Uygulamaları

SEO uygulamaları, anahtar kelime planlama ve videonun aranma hacmini görme gibi konularda yardımcı olabilir. Fakat başarılı bir YouTube SEO çalışması yürütmek için öncelikle görsel ve anlatı bakımından nitelikli bir video yayınlamak gerekir.

Başarılı bir YouTube SEO çalışmasının tek amacı videoya trafik çekmek değildir. Aynı zamanda bu trafiğin sürekliliğini sağlamak gerekir. Yani herhangi bir arama terimiyle videolarınıza ulaşan kullanıcıların bu videolardan memnun kaldığından emin olmalısınız. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Video başlığını sık aranan anahtar kelimelere göre ve içeriğinizi yansıtacak biçimde seçmelisiniz. Bunun için youTube anahtar kelime planlama araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Videonuzun kategorisini doğru seçtiğinizden emin olmalısınız.
  • Video yayınlamadan önce çocuklara uygunluk konusuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer yaş kısıtlaması gerektiren bir videoyu bu kısıtlamayı belirlemeden yayınlarsanız videonuz kaldırılabilir.
  • Videolarınızda kullandığınız müziklerin ve seslerin telif haklarına dikkat etmeniz de son derece önemlidir. Eğer telifi olan bir müziği izinsiz kullanırsanız bu durum videonuzun kaldırılmasına sebep olabilir.
  • Videolarınızın arama sonuçlarında dikkkat çekmesi için küçük resim kullanmalısınız.
  • Video açıklamalarınızda kullandığınız etiketler, videolarınızın YouTube aramalarındaki görünümünü ciddi anlamda etkiler. Bu bakımdan video yayınlamadan önce doğru etiketleri seçtiğinizden emin olmalısınız.
  • YouTube üzerinden video izleyen kullanıcılar, yüksek çözünürlüklü videoları tercih etmektedir. Youtube, yalnızca bilgisayar ve akıllı telefonlardan değil, Smart TV ve LCD televizyonlardan da izlenebilen bir platformdur. Dolayısıyla videolarınızı farklı izleme platformlarını düşünerek yüksek çözünürlüklü yayınlamanız faydalı olacaktır.

Tüm bu hususlara dikkat ettikten sonra YouTube anahtar kelime planlayıcı ve YouTube SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için YouTube SEO Uygulamaları

Youtube SEO konusunda yardımcı olabilecek birçok araç bulunuyor. Bu araçları kullanarak efektif sonuçlar almak için ise yayınlama amaçlarınızı ve hedeflerinizi doğru belirlemenizde fayda var.

Yukarıda da belirtildiği gibi, Youtube videolarınızı geniş kitlelere ulaştırmak ve bu rağbetin sürekliliğini sağlamak için Youtube anahtar kelime seçimine, görselliğe ve kategorizasyona dikkat etmeniz gerekir. Bu hususlara dikkat ederek, videolarınızın yayın yaptığınız branşla ya da sektörünüzle ilgilenen kullanıcılara ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

VidIQ, YouTube Seo için gereken bütün bileşenler hakkında bilgilendiren bir programdır. VidIQ nedir öğrenerek Youtube yayınlarınızı geliştirebilir ve Youtube SEO alanında etkili stratejiler üretebilirsiniz.

VidIQ Nedir?

VidIQ, YouTberlar için özel olarak geliştirilmiş bir programdır. YouTube için gerçek anlamda bir asistan olan VidIQ SEO açısından oldukça gelişmiş bir destek sağlar. VidIQ, Youtuberlara 360 derece destek sağlayan bir programdır. Bu programı kullanarak, videolarınızı geniş kitlelere ulaştırabilir, izlenme oranlarınızı arttırabilir kısacası kanalınızı başarıya ulaştıracak bütün tüyoları edinebilirsiniz.

VidIQ, YouTube SEO ve kanal geliştirme için gereken veri ve önerilere tek bir kolaylıkla ulaşmanızı sağlar. Videolarınızın popülerliğini, erişimini inceleyebilir, videolarınıza gelen etkileşim oranlarının verilerine erişebilir ve izlenmelerinizi arttırarak kanalınızı iyileştirebilirsiniz.

VidIQ SEO programını kullanmak oldukça kolaydır. Bunun için tarayıcınıza eklentiyi kurmanız yeterlidir. Videolarınızı açtığınızda VidIQ videolar ile ilgili verileri otomatik olarak gösterir. Bu verilerden yararlanarak videolarınızı iyileştirebilirsiniz.

VidIQ SEO

VidIQ SEO bakımından da avantajlı ve etkili bir araçtır. VidIQ pro youTube anahtar kelime planlama özelliğine sahiptir. Bu araçlar videolarınız ile ilgili konularda popüler olan anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz. VidIQ aynı zamanda içeriklerinizi iyileştirmenizi sağlar. Videolarınızın açıklamalarında gereksiz, işlevsi anahtar kelimeler ve etiketler bulunuyorsa VidIQ bunları anında teslim eder ve videolarınızı Youtube SEO açısından iyileştirmenize yardımcı olur.

YouTube yayıncıları için özel olarak geliştirilmiş bir program olan VidIQ videolarınızı her yönden incelemenizi sağlar. Videolarınızın eriştiği kitlenin yaş, lokasyon, cinsiyet gibi verilerini de göstermektedir. Bu program ile birçok farklı servis kullanarak erişebileceğiniz bilgilere tek bir servisten ulaşabilir, videolarınızı YouTube SEO açısından geliştirebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin