Influencer Marketing Ajansı

Markanızın sosyal medyada doğru kitleye ulaşmasını sağlamak istiyorsanız bizimle çalışabilirsiniz. Etkili pazarlama yöntemleri izleyen bir influencer ajansı olarak yüksek etkileşimli profillerin yardımıyla, ürün ve hizmetlerinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyoruz. Firmamız tarafından verilen ınfluencer marketing ajansı hizmetiyle hedef kitlenize hitap edecek ünlülerle iletişime geçerek, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamını yapabilir ve markanızın akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

 
sosyal-medya-ajansi

Influencer Ajansı

Dijital varlıklarını tamamen değiştirmeye hazırsan; haydi başlayalım!

Influencer Marketing Ajansı ile Mikro Influencer Çalışmaları

Spesifik bir hedef kitleye hitap eden influencerlar mikro influencer olarak adlandırılır. Eğer özel bir kitleye hitap eden bir ürün ya da hizmet üretiyorsanız mikro influencer çalışmaları sizin için ideal olacaktır.
Belli hobilerle, ilgi alanlarıyla ilgili içerik üreten ve bu alana hakim ya da ilgilenen takipçi kitlelerine sahip olan kişiler mikro influencer olarak adlandırılır. Bu kişilerle çalışmanın en büyük avantajı, markanıza sadık olabilecek bir kitleye hitap etme şansı yaratmalarıdır. Spesifik bir alanda içerik üreten kişilerle çalışarak, markanızı doğrudan ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kitleye ulaştırabilir ve onların nezdinde tanınırlık elde edebilirsiniz. Böyle bir çalışma markanıza olan ilgiyi, dolayısıyla talebi ve satışlarınızı doğal olarak arttıracaktır.
Firmamız tarafından verilen influencer ajansı hizmeti sayesinde, mikro influencerlar ile iletişime geçerek, ürünlerinizi spesifik kitlelere ulaştırabilir, markanızın belli ilgi alanlarına sahip insanlar tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz.

Influencer Marketing Ajansı ile Makro Influencer Çalışmaları

Takipçi kitlesi yüksek sayılara ulaşan ve farklı ülkelerden insanlara hitap eden influencerlar makro influencer olarak adlandırılır.
Makro influencerlar, sayıları milyonlara ulaşan kişilere hitap edebilirler. Ünlü müzisyenler, oyuncular ya da dijital içerik üreticileri makro influencer olarak tanımlanabilir. Makro influencerların avantajı, hem ana akım medyada hem de dijital ortamda ilgi gören kişiler olmalarıdır. Bu kişiler tarafından oluşturulan içerikler, televizyonda ve gazetelerde de yer bulabilir. Dolayısıyla bir makro influencer ile çalışarak sosyal medyada zaman geçirmeyen kitleye de erişmek mümkün olacaktır.
Makro influencerlar ile çalışmak her zaman avantajlıdır. Özellikle ürünlerinizi yurtdışına satmayı ya da geniş kitlelere ulaştırmayı düşünüyorsanız, yüksek etkileşim yaratmak adına makro influencarlar ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Influencer ajansı olarak verdiğimiz nitelikli hizmetlerle markanızı makro ölçekte tanıtmanıza yardımcı oluyoruz. Yüksek etkileşim yaratacak çalışmalar için markanız için influencer marketing ajansı desteği sağlayabiliriz.

Influencer Ajansı ile Kampanya Yönetim Süreci

Hedef kitlenizi markanızın kampanyalarından haberdar etmenin en iyi yolu bir influencer ajansı ile çalışarak hizmetleriniz ile ilgilenen kişilere ulaşmaktır.
Kampanyalar, sosyal medyada her zaman dikkat çeker. Özellikle avantajlı olduğu düşünülen bir kampanya yaratılmışsa etkileşimi doğal olarak yüksek olacaktır. Diğer yandan bu çalışma hedef kitle tarafından tanınan bir influencer ile yapılırsa hedef kitlenin daha kolay haberdar olması sağlanabilir. Nitekim böyle bir durumda geniş bir kitleye erişmek ve düşük bir reklam bütçesiyle binlerce kişiyi markadan haberdar etmek mümkün olacaktır. Doğru kitleye erişmek için influencer ajansı danışmanlığında bir strateji oluşturmanız gerekir.
Kampanya, hedef kitleyi markanın gönüllü bir parçası hâline getirir. Markanıza ait ya da ilişkili bir içeriğin markanızın hitap etmek istediği kitle tarafından paylaşılması, marka imajınız açısından olumlu olacaktır. Marka ile tüketici arasında sağlam bir bağ kurmanın yolu ise onların güvendiği, takip ettiği influencerlardan geçer. Etkili bir influencer marketing ajansı stratejisiyle hedef kitleniz ile markanız arasında güçlü bağlantılar kurabilirsiniz.
Influencerlar tarafından yayınlanan içerikler yüksek geri dönüş oranlarına sahiptir. Dolayısıyla, hedef kitlesi ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişilerden oluşan bir influencerın kampanyalarınızdan bahsetmesi, kampanyalarınıza olan katılımı kısa sürede arttıracaktır. Influencer marketing ajansı olarak verdiğimiz hizmetten faydalanarak kampanyalarınıza kısa sürede yüksek katılım yaratabilir ve markanız hakkındaki farkındalığı arttırabilirsiniz.

Influencer Ajansı ile Influencer Pazarlama Süreci

Pazarlama süreci, marka için doğru influencerın bulunması ile başlar. Dikkat edilmesi gereken nokta, hem markanın hem de influencerın aynı ilgi alanlarına sahip hedef kitlelere hitap etmesidir.
Influencer pazarlaması, standart metinlerle değil doğal bir üslupla yapılır. Bunun için influencerın markanın ürün ya da hizmetini denemiş olması ve onun hakkında fikir sahibi olması gerekir. Dolayısıyla marka yetkilileri, influencer ve influencer ajansı arasında bir iletişim süreci gerekir. Bu süreçte influencerın markayı tanıması ve benimsemesi mümkün olacaktır.
Hedef kitleyle kaliteli bir iletişim kurmak için de önceliklerin belirlenmesi gerekir. Söz konusu influencerın hitap ettiği kitlenin eğilimleri, beklentileri analiz edilmeli ve tanıtımı yapılan ürün, hizmet ya da markaya karşı gösterecekleri olumlu ya da olumsuz tepkilere karşı bir plan yapılmalıdır. Daha açık ifade etmek gerekirse, pazarlamada yapılması gereken influencerın ürünü yayında tanıtmasından ibaret değildir. Öncesinde influencer marketing ajansı, marka ve influencer arasında sağlam bir iletişim kurulmalıdır.
Sosyal medyanın tek taraflı bir mecra olmadığı unutulmamalıdır. Videoyu izleyen ya da içeriği okuyan kitle doğal olarak sorular sorarak ya da düşüncelerini belirterek etkileşim gösterecektir. Bu etkileşim süreçlerinin de iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Nitekim sosyal medya söz konusu olduğunda tüketiciyle kurulan etkileşim, influencer ajansı tarafından kurulan stratejiinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Pazarlama işin en son aşamasıdır. Tüm süreçler titizlikle yürütüldükten sonra influencer kendisine ait sosyal medya kanalında ürünün reklamın yapabilir ve markayı tanıtabilir. Marka, influencer ve influencer ajansı arasında entegre biçimde yürütülmüş bir çalışmanın etkileri de olumlu olacaktır.

Influencer Marketing Ajansının Avantajları

İnsanlar güvendikleri kişilerin tavsiyelerini dinlemeye meyillidir. Ünlü ve tanınmış kişilerin reklam çalışmalarında kullanılması yalnızca dijital reklamcılığa özgü bir durum değildir ve konvansiyonel reklam çalışmalarında da bunun yüzlerce örneğini görmek mümkündür.
Influencer marketing, ürün ve hizmetin kitlesi tarafından güven duyulan ve sevilen bir ünlü tarafından pazarlanmasını sağlar. Bu sayede, hedef kitlenin marka ile bağ kurma süreci daha hızlı olacaktır. Influencer çalışmalarından sonra markalara olan ilginin kısa sürede arttığı gözlemlenmiştir. Hedef kitlenize hitap edecek doğru kişiyi seçerek markanızı başarıya ulaştırabilirsiniz.
Influencer marketing ajansı, markanızı hedef kitleniz nezdinde tanıdık hâle getirir. Standart, tek taraflı bir reklam kampanyasından fazlasının olmasını sağlar. Tüketiciler, markanızı beğendikleri bir influencer ile özdeşleştirdikleri zaman, doğal olarak ilgi gösterme eğilimine sahip olurlar. Bir markayı başarılı kılmanın yolu da onu tüketicinin hayatının bir parçası hâline getirmektir. Influencer marketing tam olarak bunun olmasını sağlar. İyi bir influencer ajansı ile çalışarak markanızı trend hâline getirebilirsiniz.
İnsanlar sosyal medyada zaman geçirirler ve etkili bir influencer marketing çalışmasıyla bu durummu avantaja çevirebilirsiniz. Markanızı tanıdık hâle getirebilir, insanların yaşamlarına dâhil ederek tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken firmamız tarafından sağlanan influencer marketing ajansı hizmetinden yararlanarak hedef kitlesi markanız ile uyumlu bir influencer bulmak ve markanızı geniş kitlelere tanıtmak.

Data Driven Influencer Marketing

Başarılı kampanyalar yürütmek için reklam öğesinin arkasındaki verilere dair sağlam bir anlayışa sahip olmak oldukça önemlidir. Veriler, başarılı bir influencer pazarlama kampanyası oluşturmak ve yönetmek için en önemli bileşenlerdir. Bağlantıları değerlendirmek, şeffaf verileri paylaşmak ve bulguları açıklamak, influencer pazarlama endüstrisinin, kitlelerde geniş yankı uyandıran harika kampanyalar üretebilmesinin anahtarıdır.

Influencer Marketing Ajansı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Instagram platformu, işletmenizin pazarlama kampanyasında önemli bir yere sahipse, daha önce mutlaka bir influencer ajansı ile irtibata geçmişsinizdir. Peki, bir influencerın ne olduğunu ve ne iş yaptığını hiç merak ettiniz mi? Bir influencer, sosyal medya kanallarında, belirli bir kitleye hitap eden ve yeri geldiğinde bir ürün veya hizmet ile ilgili tecrübelerini bu kitleyle paylaşan kişidir. Bu kişilere influencer adı verilmesinin temel sebebi, onların, hitap ettikleri kitleyi etkileyebilme gücüne sahip olmalarıdır. Bu kişiler bir nevi, kitlelerinin güvendikleri bir birey olarak ürün ve hizmet tanıtımı yoluyla pazarlama faaliyetleri yapmaktadırlar. Markaların ise influencerlar ile işbirliği yapmak için genellikle influencer pazarlama ajansları ile çalışmaları gerekir.

Influencer pazarlama ajanslarına müracaat etmeden önce doğal olarak bu yöntemin hala işe yarayıp yaramadığını merak ediyor olabilirsiniz. Influencer marketing, kitleler tarafından güvenilip bilirkişi olarak kabul edilen influencerların, bu kitlelerin satın alma davranışlarını etkilemeye odaklanır. Bu, günümüzde markaların sıklıkla başvurdukları bir pazarlama metodudur. Eğer markanız için doğrudan hedef kitlenize hitap edebilecek bir pazarlama yöntemi arıyorsanız, influencer marketing kesinlikle faydalanmanız gereken bir pazarlama stratejisidir. Özellikle, çok daha niş bir kitleye hitap eden pazarlama kampanyaları için mikro-influencerlar ile işbirliği yapmak son derece verimli sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Bu sebeple, influencer pazarlama ajanslarına müracaat ederken bu konu hakkındaki ihtiyaçlarınızı karşılayacak ajans ile anlaşın.

  • Markanız, influencer marketing ile milyonlarca kişilik bir sosyal erişime sahip olabilir.
  • İnfluencerlar, markanız için daima orijinal, etkileyici ve niş içerikler üretirler.
  • Pazarlama kampanyanız için bir influencer ile işbirliği yapmak, markanıza duyulan tüketici güveni önemli ölçüde artıracaktır. Çünkü, influencerlar, alanlarında son derece yüksek bir güvenilirlik inşa edebilmiş kişilerdir.
  • Influencerlar ile işbirliği yapmak, markanızı geniş kitlelere eriştirebileceği için hem marka bilinirliğini hem de markanızın çevrimiçi varlığını önemli düzeylerde artıracaktır.
  • Bir influencer pazarlama ajansı ile anlaştıktan sonra doğru mikro-influencerlar ile işbirliği yapmak, markanızın ürün ve hizmetlerini doğrudan hedef kitlenize eriştirecek

İnfluencer pazarlama ajansları ve en iyi influencer ajansı hakkında detaylı bir araştırma gerçekleştirdiniz. Peki, birlikte çalışmayı düşündüğünüz influencerın hangi sosyal medya platformunda etkili olması gerektiğine de karar verdiniz mi? Çünkü bu karar, sosyal medya pazarlama kampanyanızın başarısında mühim bir rol oynayabilir. Bir influencer ajansı, hemen hemen her sosyal medya platformunda etkili olan influencerlar ile birlikte çalışabilmektedir. Aslında, bu durum, influencer pazarlama ajanslarının yoğunlaşmak istedikleri sosyal platformlarla alakalıdır. Bu sebeple siz de sosyal medya pazarlama kampanyanız için bir influencer ajansı ile anlaşmadan önce, stratejinize uygun sosyal ağlarda etkin olup olmadıklarını öğrenmelisiniz.

Bir influencer ile birlikte çalışırken, onun seveceği türden ürünler göndermelisiniz. Aksi halde influencerlar, ürünlerinizin reklamını yaparken isteksiz davranabilirler. Bunun sebebi ise sevmedikleri ürünlerin reklamlarını yapmaları halinde, kitlelerinin gözündeki güvenilirliklerini ve inandırıcılıklarını kaybedeceklerini düşünmeleridir. Bu sebeple, bir influencer ajansı ile anlaştığınızda, ürünlerinizden veya hizmetlerinizden hoşlanacak influencerlar ile işbirliği yapmaya özen gösterin. Aksi halde, sosyal medya pazarlama kampananız hem markanız için hem de birlikte çalıştığınız influencer için verimsiz geçecektir. Markanızın ürün ve hizmetlerinden hoşlanabilecek bir influencer ile işbirliği yapmak, işbirliği yaptığınız influencerın ürün ve hizmetlerinizi tutkuyla tanıtmasını sağlayacaktır.

Etkileşim oranlarını görebilmeniz için influencer pazarlama ajanslarının sağlayacakları verilere ihtiyacınız yoktur. Etkileşim oranı, bir influencerın sahip olduğu takipçi kitlesinin, gönderi başına etkileşime geçme oranlarıdır. Bu verilere, birlikte çalışmakta olduğunuz influencerın profil sayfasına giderek erişebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken şey, işbirliği yapmış olduğunuz influencerın, markanızla alakalı olarak paylaşmış olduğu gönderilerin ne kadar beğeni ve yorum aldığını kontrol etmektir. Daha sonra bu verileri, işbirliği yapmakta olduğunuz influencerın takipçi sayısı ile karşılaştırarak etkileşim oranlarını hesaplayabilirsiniz. Özellikle TikTok ve YouTube gibi platformlarda etkileşimlerle ilgili hemen hemen her veri tamamen açıktır. Fakat, Instagram’da açık olmayan bazı verileri ise influencer pazarlama ajansları aracılığıyla edinebilme imkanınız bulunmaktadır.

İnfluencer pazarlama ajansları bünyelerinde hemen hemen her sektöre hitap eden her ölçekten influencerları barındırmaktadır. Bu influencerlarda markanız için en uygun olanını tespit edebilmek adına birlikte çalışmaya karar verdiğiniz influencer ajansı ile ortak bir analiz gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra ise aralarından markanızın imajına, hedef kitlesine ve sosyal medya kampanyanızın hedeflerine en uygun influencerı tercih edebilirsiniz. Bu aşamada influencer tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi de ne ölçekte bir influencer ile işbirliği yapacağınıza karar vermektir. Kararı belirlemede rol oynayan en belirgin faktör sosyal medya pazarlama kampananız için belirlemiş olduğunuz hedeflerdir.

 Mesela, sosyal medya pazarlama kampanyanız için daha fazla dönüşüm oranları hedeflediyseniz, bir mikro-influencer ile işbirliği yapmak bu hedeflere uygun sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır. Eğer, sosyal medya kampanyanız için belirlediğiniz hedef marka bilinirliğinizi artırmak ve web sitenize daha fazla trafik çekmekse, makro veya mega influencerlar ile işbirliği yapmanız gerekmektedir.

Bir influencer ajansı ile birlikte çalışmak için büyük marka olmanıza gerek yoktur. Fakat, piyasaya tanıtmak istediğiniz ürün ve hizmetler, aynı zamanda influencerların itibarlarını da doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple, markanızın güvenilir ve bilinir bir imaja sahip olması gerekmektedir. Yine de birçok platformda, markanıza uygun influencerlarla işbirliği sağlayabileceğiniz çok sayıda influencer ajansı bulabilme imkanınız bulunmaktadır. Sizin için en iyi influencer ajansını bulmak için izlemeniz gereken yol basittir. Sadece biraz sabır göstererek etkili bir çevrimiçi araştırma yürütün. Elde ettiğiniz sonuçlara göre belirlemiş olduğunuz en iyi influencer ajansları ile sırasıyla iletişime geçerek aralarından size en uygun olanı tercih edin.

İletişimde Kalalım, Hızlıca Planlayalım!